Autor Tema: Krečno leglo  (Pročitano 29489 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Krečno leglo
« poslato: Decembar 31, 2010, 14:57:55 »
  Ovo oboljenje pcelijeg legla izaziva gljivica Ascosphera apis, koja predstavlja organizam sa razdvojeim polovima i kod koje se stvaraju spore samo onda kada dode do spajanja sa micelijom suprotnog pola.
  
  Micelije su dugi koncasti organizmi bele boje i zbog toga uginula larva pcele ili truta lici na krecnobelu grudvicu. Telasca u kojima se formiraju spore i sluze za sirenje bolesti imaju sivozelenkastu boju, Zbog toga se u kosnici javljaju dve vrste mumificiranih larvi: bele i sivozelene.

  Posto gljivicama napadnute larve postaju mumificirane, postepeno se sasusuju i kao takve pcele ih tolerisu u celijama ili izbacuju na podnjacu i izvan kosnice. Uvid u intenzitet zaraze zavisi i od ponasanja pcela radilica. Ako pcele brzo uklanjaju uginule larve, onda se s jedne strane izvor zaraze smanjuje, ali s druge strane pcelaru je teze da proceni negativan uticaj bolesti.

  Pcelinje i trutovske larve su najosetljivije na zarazavanbje sporama Ascospheris apis kada se inficiraju hranom u starosti od tri do cetiri dana, a potom u periodu od dva dana po poklapanju celija sa larvama ako dode dp prehladivanja. Posto je mogucnost prehladivanja veca na periferiji pcelinjeg gnezda, tu se uglavnom nalazi i najveci broj celija sa krecnim leglom.

  Spore mogu preziveti u zemljistu dugo vremena. Na sacu i opremi spore ostaju aktivne i posle 15 godina.

  Slaba ventilacija u kosnici doprinosi pojavi krecnog legla. Isto tako vlaga na pcelinjaku predstavlja dobru sredinu za klijanje spora Ascosphera apis. Ali ni to ne mora biti pravilo, jer se i pod uslovima niske vlaznosti moze odrzavati jaka zaraza krecnog legla.

  Izgleda da u intenzitetu pojave krecnog legla moze igrati ulogu i nasledni faktor. Takode, linije pcela nastale gajenjem u bliskom krvnom srodstvu osetljive su na krecno leglo.

  Pretpostavlja se da i zagadena atmosfera i povecana kiselost kisa doprinose sirenju krecnog legla. Pcelinja drustva sa starom maticom i bezmaci isto tako lakse dobijaju krecno leglo. Povecana kolicina legla i smanjen broj pcela u kosnici takode mogu povoljno uticati na ekspanziju Ascosphera apis.

_______________________
Jovan Kulincevic, Pcelarstvo.
« Poslednja izmena: Decembar 31, 2010, 15:13:21 od strane Valon Mustafi »
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Ante Bošnjak

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla,selo Breze
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #1 poslato: Januar 30, 2011, 10:13:22 »
    Prije nekoliko godina u dva LR društva imao sam krečno leglo.Društva sam izliječio na taj način što sam uzeo po svakom društvu glavicu bijelog luka na komadu gaze i dobro istucao i stavio preko satonoša okvira na kojima je leglo.Za deset dana pokupio sam ostatke bijelog luka a krečnog legla više nije bilo niti se od tada više ponovilo.Koristim mravlju kiselinu u borbi protiv varoe pa je i ovo dobra preventiva protiv krečnog legla.
     Pozdrav članovima foruma.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #2 poslato: Novembar 02, 2011, 22:42:38 »
Imao sam nekad davno krecno leglo na jednom drustvu ( tri nastavka ) ali pcelinjak je bio na drugoj lokaciji i postavljen odmah iza štale , a tu je stajnak i amonijak u velikim kolicinama pa sam uvijek sumnjao da je zbog toga , ali ostala drustva su bila zdrava i kad sam pcele preslio na ovu sadasnju lokaciju hvala bogu nikad vise krecnog legla .

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #3 poslato: Maj 29, 2012, 09:55:12 »
Nisam hteo da otvaram novu temu, jer smatram da za tim nema potrebe i napisaću u ovoj temi iako već duže nije bilo poruka.

Pri jednom od talasa zahlađenja, početkom maja, moglo se videti na letu da pčele izbacuju lutke trutova. To je uobičajena reakcija pčela na promenljive pašne uslove, a naročito na nagli prestanak unosa. To ne znači da prestaju sa odgojem novih trutova. Ne uništava se svo trutovsko leglo. Samo ono na periferiji legla, koje pčele jednostavno zapuste. Može primetiti da ima i napuštenih rojevih matičnjaka koji bi se izlegli za 1-2 dana. Unutra se nalazi lutka matice koja je uginula od hladnoće.

Ovome još doprinosi i gubitak pčela koje zahvati nevreme i one stradaju.

Treba obratiti pažnju na slabija društva, koja su naglo proširila leglo i dostigla takav nivo razvoja, da mogu odgajati  i trutove. Ili jednostavno imaju ramova sa puno trutovskih ćelija na deluovima ramova koje pčele moraju iskoristiti za leglo i tako će odgajati trutove iako još nisu dorasla tome. Kod takvih društava je leglo veliko u odnosu na količinu pčela i nikada se ne zna kada se deo legla može prehladiti. Hladni dani i noći u ovom razdoblju će uticati na to da se deo trutovskog legla jednostavno zapusti i prehladi ili se odžava u životu u graničnim uslovima preživljavanja tog legla (smanjena temperatura). Zato se krečno leglo u početnoj fazi uglavnom prvo primeti na trutovskom leglu.

Ako se ovo dešava kod jačih društava (a može se desiti), ne predstavlja problem i pčele lako to reše kasnije. Slabija društva mogu oboleti do te mere da ih je teško sačuvati kao posebnu zajednicu. Posledice pojave krečnog legla u njima mogu dugo imati uticaja na društvo.

Potrebno je obezbediti pčelama onoliko prostora koji mogu bezbedno održavati. Takođe, nije loše da se utople. Ovo ne znači da je potreban neki složen postupak. Dovoljno je samo da imaju poklopnu dasku sa nevelikim otvorom ako ih je potrebno prihranjivati. Ako to nije nužno, može se staviti poklopna daska i krov direktno na nju. U principu, leta ne treba previše sužavati, jer nije toliko vetrovito.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ice Kamceski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Markova cesma Prilep
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #4 poslato: Avgust 21, 2018, 21:12:06 »
Mislim da nem potrebe da se otvara nova tema bez razlike sto nije niko nista pisao vec nekoliko godina.Zadne dve godine posebno ove godine krecno leglo kao da uzima sve veci zamah u nasem regionu.Prosle godine sam imao dva PS sa krecnom leglom a ove godine imam cetiri,nisam jedini ima vise pcelara koji se zale na krecno leglo.Pokusali smo sa lukom pa sa prihranom sa C vitaminom,probali smo sa promenom na nove dezinficionirani tela podnice i poklopne daske,povecane ventilacije ,efekti su mali,skoro nikakvi.Pa bi zamolio iskusne pcelare za savet.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #5 poslato: Avgust 21, 2018, 21:52:35 »
i kod mene u par nukleusa se pojavilo krečno leglo, nisam to još imao nikada. Bojim se da je za ova društva kasno pošto jesen kuca na vrata

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #6 poslato: Avgust 21, 2018, 22:11:03 »
Кречно легло се добија при слабим пашама када пуно старијих пчела одлази на пашу. Појави кречног легла доприноси нарушавање јединства гнезда (превешавање), „сечење легла“, отворене подњаче са мрежом (извучена увлака) и преобимни простор кошнице или губитак пчела, тамне боје кошница (прегревање) и све то уз повремено ветровито време итд. Тамне боје кошнице доводе до прегревања кошнице и побољшање вентилације губи смисао.

У поруци коју сам раније писао у овој теми, написао сам да треба прилагодити простор количини пчела (то значи да пчеле богато запоседају гнездо). То је сада много лакше урадити јер нема опасности од ројења (лакше него у пролеће, када треба проширити гнездо правовемено када је легло безбедно од промена температуре и осталих неповољних временских услова).

„Лечење“ разним стварима (од обичних средстава као што је бели лук или хемијске супстанце – различити лекови) не даје никакве резултате.

Дезинфекцијом се неће ништа постићи ако се не отклоне узроци појаве кречног легла.

ДБ кошницу треба смањити на нешто мањи број рамова (преградом, тако да остали рамови буду доступни пчелама), а ЛР кошницу свести на 1 ЛР наставак (ако је могуће), а ако није могуће, усправним преградама свести простор на мањи број рамова, тако да садржај гнезда буде „у прегради“ (налик на кошницу „седмицу“ или чак „шестицу“ – што зависи од стања друштава и може бити и мањи број рамова „у прегради“), а ван преграде су остали рамови са нешто меда, који су доступни пчелама да преноси мед у простор гнезда.

Лето наместити тако да буде лето гнезда које је у простору омеђеном преградама, да туђице не би ту улазиле.

ПС

Иначе, „витамин Ц“ уопште није  ни налик природном витамину Ц. Природни витамин Ц би био нешто као галаксија у односу на овај један делић који су фармацеути препознали и утврдили да је лако то правити у огромним количинама и добро уновчити. Уз то, дејство витамина (када кажем витамина, мислим на оно што је из природе а не ово чиме нас залуђују) има узајамну везу и изузетно повољно тако да се деловање неких витамина испољава само у садејству са другим витаминима (природним, наравно). Ако се има у виду да је природни витамин врло сложена материја и да су људи (и животиње и биљке) навикнути на природну храну (сада се и једни и други и трећи навикавају на разне суплементе и храну врло сиромашну основним микроелементима, испољавајући алергијске реакције током тог привикавања на „глад“ за основним елементима исхране или организми реагују пјавом „нових болести“).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #7 poslato: Avgust 21, 2018, 22:31:22 »
i kod mene u par nukleusa se pojavilo krečno leglo, nisam to još imao nikada. Bojim se da je za ova društva kasno pošto jesen kuca na vrata
Мени је кречно легло добило три друштва (на два је била извучена увлака на сунцокрету – син је селио и имали су опасну грмљавину и увлаке нису убачене). Трће друштво је било кући све време, али је узрок добијања кречног легла био недостатак хране. Како се то десило остаје нејасно. Син је скидао багремов мед, али није његова одговорност него моја јер нисам јако дуго ни погледао то друштво.

Када сам га „погледао“ – боље да нисам. Требало је само да му убацим рамове са медом и наставим да га храним. Било је врло јако, али имало је мало кречног легла. Онда сам му лепо „помогао“ да се то прошири. Сматрао самда ће то за неко време да очисти и да ће бити спремно да се вади млеч. Али, како сам превешао легло пар пута, стање са кречним леглом се погоршало.

На крају сам сво легло спустио испод решетке (ујединио гнездо) и наставио да га храним. Сада чак размишљам да га поделим на два да зимују једано на другом, јер је врло добро са пчелом.
Често се може прочиатати да се повољан резултат постиже одстрањивањем легла. То би имало смисла ако је зараженост толика да нема другог излаза. Али ни тада се то не ради, са циљем да се очува то друштво. Треба пчелу присајединити другом друштву и омогућити том друштву да користи мед из ових рамова са који је исечено сво легло. У супротном се постиже да се због пар стотина заражених ћелија убије огроман број младих пчела које би се излегле и помагале друштву да се реши кречног легла – бројношћу.

ПС

Оних кишних година није било ни трага кречном леглу (чак ни у слабијим оплодњацима), а прошле године је у једном мањем броју оплодњака било кречног легла (иако је била она опака врелина). Ове године је више оплодњака захваћено кречним леглом. Услови су такви да је погодовало развоју кречног легла. Не може се сматрати да је само велика влажност искључиви узрок, већ укупно стање у природи и пчелињим друштвима.

Јучерашњи дан је то најсликовитије показао. Наилазила је нека облачност и десио се краткотрајни пљусак који је само покупио прашину, али су пчеле све ушле у кошнице. Када је то прошло отишао сам напчелињак да радим и приметио да нема ни пола пчела у кошници – пчеле су масовно излетеле да потраже нешто нектара (врло ситне количине нектара) и у кошницама је остала само млада пчела да се брине о гнезду. Ако је простор кошнице превелики, ето проблема да пчеле одрже потебне услове у гнезду. Уз то, да нима дува неки ветар који погоршава стање.

Високе температуре једноставно усмере пчеле да напусте гнездо (у циљу смањења температуре у гнезду) и ето услова да се појави кречно легло.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dobrica Vulićević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SELO GRČAC
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #8 poslato: Avgust 22, 2018, 13:35:24 »
Nisam imao krečno leglo do pre dve godine,  / kada sam poskidao limove ( uvlake ), sa podnjača i više ih nisam vratio /. Kod većine društava krečno leglo je suzbijeno i nema više znakova,  ( bilo na 6 društava ), ali kod jednog se ponovo pojavilo.

Na desetak dana sam zapustio rojeve dok je trajala paša suncokreta, koji su inače bili vrlo jaki. Pri pregledu posle suncokreta, kad sam video velike površine šarenog legla i nedostatak hrane, prihranio sam ih hitno sa po 1,5 L u3-4 navrata. Naredni pregle, posle 10-ak dana : na 5 od 43 roja i to kod onih najjačih ima po šaka krečnog legla. Kad kažem jaki, znači da se ne razlikuju od društava i pokrivaju pčelom minimum 15-16 ramova.

Kod drugog pčelara, koji drži 19 rojeva na istoj lokaciji gde i ja držim rojeve, nema krečnog legla. Hranio rojeve svaki drugi dan sa po 700-800 grama. Malo su slabiji od mojih ali su vrlo solidni. Ostali uslovi su bili isti.

Jedan od razloga koji kolega Šošić navodi  ( otvorene podnjače ), me je samo ubrzao u odluci da hitno vratim limove na podnjače, a da onda rojevima iz donjeg nastavka uklonim suvišne ramove.






Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #9 poslato: Avgust 22, 2018, 20:27:37 »
Kod mene su nukleusi sa punom podnicom, nije bilo meda ali sam ih krajem 7. mjeseca hranio sirupom. Isprva sam mislio da su blokirale maticu sirupom jer je u šupljem leglu bio sirup onda sam vidio da su se pojavile i suhe ličinke. Matice su sve nove, što kupljene što iz mojih matičnjaka. Najviše me strah da se bolest ne proširi. Pričekat ću još malo, uvijek stignem rasturit društvo...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #10 poslato: Avgust 22, 2018, 21:35:23 »
Погрешно би било да се схвати да само подњача може утицати на појаву кречног легла. Наравно, није ми јасно зашто људи изваде увлаке из подњача, а првом приликом се позивају на услове у природи (као да је и тамо станиште без дна).

Тамне боје наставка пуно доприносе томе да пчеле морају напустити легло услед прегревања кошнице.

Наравно, у моменат формирања роја је битано колико се пчела додаје у односу на легло. Код уобичајено јаких друштава са извученом увлаком, кречно легло се може појавити при слабијем уносу ако је време ветровито (уопште, ако су услови неповољни). Саћам се да сам на почетку пчеларења читао да пчеле на тихој паши имају увећан број излетница (и наравно, запамтио сам то). Ове године је било повољних услова за појаву кречног легла. Уз то, појава налета пчела при наглим наиласцима јаке облачности слаби нека друштва и она могу добити кречно легло јер остаје мало пчела у претерано великом простору.

Колико ће то бити масовна појава, зависи од поступка са друштвима. Страх од ширења болести може бити оправдан, али не мора. Само што пчелари углавном неће променити начин пчеларења у јурњави за ненормално јаким друштвима (потом се то повремено врати појавом болести). И оних година (од 1989 па до 1993) било је друштава која нису имала кречно легло. Не треба заборавити да се радило о пандемији која је захватила шири простор Европе.

1993 сам закључио да простор кошнице мора бити прилагођен снази друштава и ризиковао да понека друштва уђу у ројеви нагон, ако мало закасним са проширењем али се стање са кречним леглом променило на боље. Пример од прошле године је врло сликовит. Један пчелар ме питао (негде у ово доба) да ли да сведе друштва на два наставка, јер су још на три. Толико има пчела да је то ненормално. Рекао сам му да то лепо сведе на један наставак и видеће да није толика бројност како то њему изгледа када подигне збег да храни друштва.

Тако да би „рецепт“ за спречавање болести (у овом случају кречног легла) био следећи: кошница прилагођена бројности пчела, светло обојене кошнице, увек присутна одређена количина хране, проширење с пролећа у право време, јединство гнезда...Све то има најповољнији утицај када су године са нестабилним временом и несигурном пашом. У добрим годинама, неће бити ни кречног легла (или ће га бити у траговима).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dobrica Vulićević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SELO GRČAC
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #11 poslato: Avgust 23, 2018, 08:52:46 »
Razlozi zbog kojeg sam ja poskidao limove sa mrežastih podnjača možda ne stoje, ali su sledeći : video sam da ako se limovi ne čiste na njima ostane puno otpadaka  i potencijalnih izazivača bolesti, ako ih ima , premeštanjem limova i oni se premeštaju ; zimovanje po principu obrnute čaše i dotok svežeg vazduha pri čemu je donji nastavak u funkciji duboke podnjače ; video sam pčelinjake sa više od 1.500 košnica po tom principu - samo dole žica ; tako mi lakše jer mi sve podnjače nisu iste a trebale bi da budu.

Ali sada vidim i prednosti drvene podnjače u kombinaciji sa kružnim letom na nastavku - zbog selidbe, a posebno utovara ; lakša regulacija mikroklime kod zatvorene podnjače.

Pošto je tema krečno leglo mislim da je tu najveći krivac sam pčelar koji stvara uslove za njegovu pojavu, a načina ima bar desetak. Svima je zajedničko da dolazi do nesrazmere između veličine legla i broja pčela koje mogu da pokriju leglo. Poremeti se ciklus. Vidim iz evidencije da su neka društva sama menjala maticu, a nekima sam ja menjao maticu u junu,  društvo oslabilo a kad je matica počela da zaleže punom parom, uz seobu na suncokret i stres, kao posledica je bilo krečno leglo u avgustu.

   

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #12 poslato: Decembar 30, 2020, 11:54:41 »

Istraživanje ruskih naučnika: Uticaj belog luka na bolesti pčela

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Krečno leglo
« Odgovor #13 poslato: Decembar 30, 2020, 15:37:54 »
Ако се не отклоне узроци појаве болести ништа неће бити од велике користи. Не треба се заносити „пречицама“.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).