Autor Tema: Hvatači (sakupljači) polena  (Pročitano 80925 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #45 poslato: Novembar 15, 2011, 21:55:28 »
cudan neki majstor?

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #46 poslato: Novembar 16, 2011, 07:53:37 »
Kolega Siniša
Gledajući video prikaz, isti se završio baš na mestu kada je trebalo saznati suštinu poruke.
Dali postoji nastavak ovog video prikaza, ili to samo to.
Pozdrav iz  Aleksinca

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #47 poslato: Novembar 16, 2011, 18:10:53 »
nastavak videa nepostoji ,a ono sto niste culi je razmak izmedju mrezica koji je 6mm, barem sam ja tako cuo od nekih pcelara.
Da je toliko efikasna valjda bi je neko pravio mislim da je malo preterano da sakupi za 15 min sto drugi sakupljac sakupi za 2 dana ako je tako ja bi ga predlozio za najvecu nagradu ove decenije iz oblasti pcelarstva.Daje vise sigurno nego drugi ali bas toliko mislim ...

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #48 poslato: Novembar 16, 2011, 18:29:36 »
Ja se do sada nisam oprobao sa sakupljanjem cvetnog praha.
Verovatno pored samih sakupljača, treba se još pohvatati još neku caku.
To je tema kojom se neću ni u 2012. upuštati u sakupljanje, ali zato ću
sve tekstove o ovom temi rado čitati i izgradjivati svoj način u sakupljanju.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #49 poslato: Novembar 16, 2011, 18:45:16 »
Ja sam oprobao skupljanje polena, otprilike sam isprobao sve tipove koji su ovdje prikazani.Iz iskustva znam da se pokazao ponajboljim  (ujedno i najjednostavniji za izradu) onaj koji je kolega Sveto postavio u prvom postu na ovoj temi.
Daje izuzetno čist polen bez primjesa, uz opasku da je razmak 6 mm. a ja sam stavljao 7.
Lijep pozdrav svima!

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #50 poslato: Novembar 16, 2011, 18:50:32 »
ja se spremam da sakupljam za sebe ,a nesto i za kolege u Negotinu zato i pravim i kupujem podnjace za sakupljanje polena razne tipove pa cu na osnovu rezultata odluciti koji mi najvise odgovara.Jedino sto sa majstorima ide malo teze svi bi da zarade odmah ogromne pare pa su im takve i cene, ako moze da budu bogati odmah.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #51 poslato: Novembar 16, 2011, 18:58:53 »
Korisno bi bilo da svako od nas koji dodje do novih saznanja da ih iznese u ovoj temi,
Bilo da se radi o vrsti, iskustvima, cenama izrade, savetima gde se mogu nabaviti
limovi sa rupama i drugim bitnim detaljima.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #52 poslato: Novembar 16, 2011, 19:01:01 »
mozda u nekim drugim zemljama kod nas je sve tajna i najprostije stvari se drze kao tajna ,na zapadu sve stave na internet citave knjige i svako novo naucno saznanje utrkuju se ko ce pre da ga objavi dok kod nas caruju tajne i cake, takav smo narod.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #53 poslato: Novembar 17, 2011, 17:29:47 »
Vec sam postavio pitanje koje me "muci"u predhonim postovima vezanim za sakupljanje polena tj hvataca polena a to je CISTOCA polena!

Vidim da se sa ovim hvatacima koji se umecu u podnjacu dosta sakupi (pod uslovom da ga pcele zaista dosta unose),ali s obzirom da su nezasticeni sa gornje strane postoji verovatnoca da ce se iz gornjih ramova truniti i padati u sakupljen polen ispod hvataca.
Mozda mi je predpostavka losa,pa se ne truni i polen je cist,(jer nemam iskustva) negde sam procitao da je tako.

Dosada niko nije odgovorio na koji nacin se to resava,pa sam razmisljao da preformulisem pitanje.

Mozda nebi bilo lose da neko opise celu tehnologiju pocev od nacina sakupljanja,pa sve do nacina susenja,ciscenja od necistoce,pa do pakovanja tj do prodaje.

Verovatno bi kroz opis tehnologije dosli jos do nekih detalja koje se ovako promaknu.
Mozda cak bi se mogla i nova tema otvoriti po ovom pitanju,verovatno da ima tu raznih iskustava,ili ja mnogo zamisljam?

Puno pozdrava.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #54 poslato: Novembar 17, 2011, 20:10:54 »
izgleda da je ovo zadnje,ali sto se trunja tice napravi se dodatak na sakupljacu od lesonita koji prekriva sam skidac(lim ili plasticne skidace)koji je normalno podignut za visinu od 7-8 mm kako bi pcele mogle da se krecu .Tako da trunje nepada u fijokicu recimo,a posle susenja se pregleda polen i pomocu fena ili rucno pokupe krila nogice ako ih ima .

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #55 poslato: Novembar 17, 2011, 23:58:21 »
Pavele, moje iskustvo sa skidanjem polena (radio sam to samo eksperimentalno na jednoj košnici) je da se sa hvatačem polena, koji mi je dao Sveto od LR, dobije polen vrhunske čistoće.
Zašto? Mislim da je rešenje u tome što sam donju "fiokicu" postavljenu ispod mreže podnjače, napravio takvih dimenzija da u nju padne samo polen pri prolasku pčela kroz otvore hvatača. Pri tome telo hvatača je iznad same "fiokice" i štiti od upada trunja iz same košnice. Ako se donja fiokica napravi većom od onoga što pokriva hvatač, eto problema sa trunjem iz košnice
Pokušaću da ovaj način  prikažem crtežom i sa Svetinim hvtačom, pošto ništa od pomenutog gore, nemam ovde da bih slikao i pokazao
Veliki pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 18, 2011, 07:05:56 od strane Global Moderator 1 »

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #56 poslato: Novembar 18, 2011, 02:12:03 »
U međuvremenu sam nacrtao kako je to izgledalo kod mene. Nadam se da će crtež pomoći.
Polen je bio bez ikakvih trunki, baš kao biser.
Pozdrav

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #57 poslato: Novembar 18, 2011, 07:50:58 »
Svaka cast kolega Zivojone!
Zadovoljstvo mi je posmatrati ove crteze,maltene se bolje vidi na crtezu nego u stvarnosti (malo sale).

Posto imas bar neko iskustvo koje se pokazalo dobro,imam poverenja u obrazlozenje u njega.
Puno ti hvala na zaista ulozenom trudu.

Posto zasad imam samo predpostavke,mozda preterujem sa pitanjima,verovatno bi bilo postenije da sam i ja prvo expermentisao,pa bi ova pitanja i dileme nestale.

Pitanja mi se nametnula upravo iz neiskustva,ali na osnovu pracenja raznih resenja i nekih diskusija, gde se pominje problem unutrasnjih hvataca kao problem u vezi necistoce sakupljenog polena.

Posto sam gledao gore prilozen video i napravio slican hvatac sa podnjacom,gde se vidi da je hvatac prekriven sa tankom daskom ili nekim materijalom,meni se nametnulo pitanje u vezi (ne) cistoce polea.

Cini mi se da su ovakva resenja koje si ti prikazao a koje je napravio kolega Sveta,jednostavnija a dali su bolja,opet(zasad)klizim u pretpostavke....

Puno pozdrava.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #58 poslato: Novembar 18, 2011, 08:52:01 »
Kolega Lazoviću
Kvalitetan prikaz hvatača.
Svaka čast.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Aleksandar Stanković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Pozdrav iz Šumadije
  • Lokacija pčelinjaka: selo Banja kod Aranđelovca, nadmorska visina 222m
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #59 poslato: Novembar 29, 2011, 20:53:29 »
Ovoj izvanrednoj paleti dobrih rešenja hvatača-skidača polena da dodam još jedan koji je prilagodljiv za sve nastavljače i daje dobre rezultate u praksi.
Pozdrav,

AS