Autor Tema: Hvatači (sakupljači) polena  (Pročitano 80908 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #75 poslato: Februar 05, 2018, 18:47:43 »
I na kraju dvije verzije uvlake. Jedna sa ladicom za sakupljač na čijem dnu bi bila mrežica i druga "puna" za kontrolu opadanja i potpuno zatvaranje promaje.

Djeluje pomalo komplikovano ali se može još optimizovati radi lakše izrade. Treba da se osmisli regulator za leto i još neke sitnice ali ovo je tek onako ideja iz glave. Cijenim da je lakše je crtati ponovo deset puta nego ponovo praviti jednom.  ;D

Da ne zaboravim napomenuti rešetka sakupljača je Gligorijevićeva plastična kakvu koristi i Goran Rakovac na slikama ispred.

Pozdrav svima...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #76 poslato: Februar 05, 2018, 19:55:05 »
Moj Brat ne miruje, stalno u pokretu i nesto pravi...
aj da pokrenemo diskusiju po meni veliki plus ovog sakupljaca je zastita od otpadaka iznad skidaca i sad neznam kako je boki to sve zamislio ali moglo bi da za leto bude fiksiran skidac i zastitnik od otpadaka sa izlazima za trutove i da jednostavnim skidanjem leta izvrsimo promenu podnjace  iz skidaca polena  u normalnu podnjacu...

i jos jedno pitanje zasto je mreza zakosena sa zadnje strane podnjace
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #77 poslato: Februar 05, 2018, 20:36:49 »
лепо, лепо, јако слично ономе о чему и сам размишљам..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #78 poslato: Februar 05, 2018, 22:28:29 »
Citat
Moj Brat ne miruje, stalno u pokretu i nesto pravi...

Pa znaš da brat nema mira...  ;)

Citat
po meni veliki plus ovog sakupljaca je zastita od otpadaka iznad skidaca

Zaštita od otpadaka je opciona i zamišljena je kao lim. Može da uštedi vrijeme koje se troši na čišćenje otpadaka iz polena.

Citat
neznam kako je boki to sve zamislio ali moglo bi da za leto bude fiksiran skidac i zastitnik od otpadaka sa izlazima za trutove i da jednostavnim skidanjem leta izvrsimo promenu podnjace  iz skidaca polena  u normalnu podnjacu

Pravo da ti kažem i sam sam razmišljao o nekoj varijanti u kojoj bi prednja letvica bila demontažna tako da se sa njom skida sve što normalnoj podnjači nije potrebno, mada to onda pomalo narušava strukturu podnjače.

Citat
zasto je mreza zakosena sa zadnje strane podnjace

Visina od mreže do donje letvice rama je u slučaju kada se demontira sakupljač cirka 3cm. Cijenim da je to pčelama prepreka koja ih usporava prilikom kretanja od leta prema okvirima pa sam zakosio mrežu u namjeri da pčele sa zadnje strane, gdje je mreža bliža okvirima, nesmetano dopiru do svake ulice.

Ovo je samo razmišljanje koje može biti pogrešno jer je pčelama bliže da se penju preko unutrašnje strane prednjeg zida košnice prema okvirima i možda je suvišno pa se lako koriguje na crtežu.

Zato sada crtamo i diskutujemo a poslije kada utanačimo stvari ćemo da pravimo...

Citat
лепо, лепо, јако слично ономе о чему и сам размишљам..

Miroslave slobodno uzmi učešće u temi i daj predloge za poboljšanje pa ćemo da vidimo šta će na kraju da ispadne.


Hajde da i ja kažem šta se meni ne sviđa kod ovog dizajna:

Prvo fioka za polen je u ovoj varijanti dosta male zapremine jer je plitka što diriguje ukupna visina podnjače. od 8cm. Podnjača se može produbiti ali to može da smeta u kontejneru.
U principu može tu možda u ovoj visini od 8cm još da se dobije nekog prostora ako se još malo podigne visina leta, mreže i uvlake tako da se dobije na dubini fioke.

Drugo kada se skine sakupljač otvor leta je velike visine i mora da se koristi reulator kako bi se pčele lakše branile od napada. Ovo se može riješiti onako kako je Miloš predložio sa demontažnom prednjom letvicom pa se na njeno mjesto postavi letvica regulator leta.

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #79 poslato: Februar 06, 2018, 08:21:00 »
Ja si upravo radim 30-ak ovakvih (ali bez matične rešetke)

Razmišljam samo da u vrijeme kada zimuje ili ne skupljam pelud ubacim uložak sa punom podnicom ili sa mrežom

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #80 poslato: Februar 06, 2018, 22:07:20 »
Ja si upravo radim 30-ak ovakvih (ali bez matične rešetke)

Razmišljam samo da u vrijeme kada zimuje ili ne skupljam pelud ubacim uložak sa punom podnicom ili sa mrežom

Ja sam imao problema sa tim skidacima.. pcele mi nikako nisu nasle izlaz iz kosnice. Odusto sam od tog.. mozda bi pomoglo da se 1 dan drzi samo podnjaca bez skidaca, ako je to izvedivo.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #81 poslato: Februar 06, 2018, 22:26:31 »
jesi imao ovu sa matičnom rešetkom ili samo sa mrežom?
Ne razumijem, pčele nisu izlazile van !?

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #82 poslato: Februar 07, 2018, 09:31:35 »
moje neko razmisljanje je bilo da se napravi osnova, okvir, od tvrdog drveta. Ovo iz razloga da se ne dizu nastavci sa podnjace.
u njega bi isle "kasete" koje bi imale svoje funkcije, kaseta koja mijenja podnjacu od punog drveta, AV kaseta, kaseta za skidanje polena

recimo, kaseta koja mijenja punu podnjacu bi trebala da lijepo pasuje i zatvara sve otvore i u sveu oponasa podnjacu od punog drveta.
AV kaseta bi bila ozicena sa gornje strane, sa pomicnom ladicom ispod za brojanje varoe i ciscenje otpada
kaseta za ubiranje polena bi bila jako slicna Bojanovom rjesenju sakupljaca, sa pokrovom preko sakupljaca i ladicom za polen koja se moze izvaditi i zamjeniti praznom.

i da to bude jednostavna operacija, pridjes sa zadnje strane izvuces kasetu, zamjenis je drugom i ides dalje...
e sad, to i nije neko prijeko potrebno rjesenje za vikend pcelare, jer ovu operaciju ne vrse mnogo puta
koliko je isplativo za komercijalno pcelarenje, zbog cijene izrade, treba tek da se vidi

ali mi se kao ideja svidja.

Cim malo nadjem vremena i ovladam sketchup-om, ili vjerovatnije podmitim kcerku da mi to nacrta, ...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #83 poslato: Februar 07, 2018, 09:59:00 »
Miroslave slažem se da bi se sa kasetama sigurno moglo napraviti mnogo dobro rješenje jer je tu manje kompromisa.
To su praktično tri podnjače koje služe svaka svojoj svrsi.
Problem je cijena izrade jer pravimo tri uloška ili kasete kako ti kažeš a pri tome u svakom trenu za dvije od tri kasete treba obezbjediti prostor za odlaganje. Nije problem za 5-10 košnica ali zamisli 100-200 košnica tj. 200-400 kaseta na gomili. Šta sa tim da rade oni koji sele košnice i sl.?
Ideja nije loša ali se pitam kako je praktično sprovesti da nije skupo i da zadovoljava potrebe većine pčelara.

Svejedno bilo bi fino da to nacrtaš pa da malo razmotrimo potencijal takvog rješenja jer ovo su samo neke moje zamjerke koje su možda subjektivne.

Pozdrav svima...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #84 poslato: Februar 07, 2018, 13:29:16 »
Možda b bilo dobro prvo da sakupimo neke osnovne parametre da bi se olakšalo projektovanje što prihvatljivije podnjače.

Recimo neka makcimalna ukupna visina podnjače koja bi odgovarala za upotrebu na kontejneru?
Ova koju sam ja crtao je 8cm što i nije mnogo ako se koristi kao sakupljač polena jer je prostor za fioku mali ali može se još poboljšati.

Onda recimo zaštita od otpadaka.
Koliko bi trebalo da je optimalan prostor između zaštite i donjih letvica okvira?
Takođe optimalan razmak između skidača i zaštite koji omogućava pčelama nesmetano kretanje?
Bilo idealno da se ta zaštita lako demontira bez podizanja nastavka jer nije dobro da je u košnici prilikom tretmana.
Kako zaštita pokriva veliki dio površine mreže, AV podnjača tako značajno gubi na smislu jer će varoa da padne na zaštitu umjesto na uvlaku. Ovdje Mološov prijedlog da se zaštita i skidač vade prema naprijed može biti konstruktivan.
Sa druge strane mislim da je sa zaštitom manja mogućnost grabeži jer zaštita čini neku vrstu tunela što stražaricama daje prednost.

Ja svakako imam namjeru da za sebe napravim univerzalnu podnjaču ali kada već trošim vrijeme na to volio bih da bude korisno i drugima.

Možda sam trebao pokrenuti novu temu ili diskusiju smjestiti drugdje. Ako moderatori tako smatraju neka intervenišu...

P.S. izvinjavam se zbog nizanih poruka.

Pozdrav svima...




Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #85 poslato: Februar 07, 2018, 14:25:58 »
jesi imao ovu sa matičnom rešetkom ili samo sa mrežom?
Ne razumijem, pčele nisu izlazile van !?

Samo onu sa mrezom, znam da zvucim cudno, ali pcele mi jednostavno nisu znale izaci van iz kosnice kroz aktivan skidac... jedno 5 sati sam ceko i ni jedna jedina pcela nije izasla van.. tad sam odustao.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #86 poslato: Februar 07, 2018, 16:18:53 »
Boki aj izmeri onaj skidac polena zeleni tj interesuje me njegova visina da vidimo kako moze da se uklopi zastita od odpadaka u klasicno leto od 2 cm ( tj daj sve dimenzije ) :)
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #87 poslato: Februar 07, 2018, 17:50:10 »
Citat
Boki aj izmeri onaj skidac polena zeleni tj interesuje me njegova visina da vidimo kako moze da se uklopi zastita od odpadaka u klasicno leto od 2 cm ( tj daj sve dimenzije ) :)

Evo brat mislim da je sve tu...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #88 poslato: Februar 07, 2018, 18:52:48 »
Hvala brat...

Mislim da je neizvodljivo uklopiti zaštitu od otpadaka u 2 cm leta eventualno u 3 cm kao sto si ti izneo ali onda se javlja problem kada se skine skidac napred ostaje 3 cm koje ce pcele da iskoriste i da izvuku zaperke kako bi se lakse penjale...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #89 poslato: Februar 08, 2018, 12:46:12 »
Citat
Mislim da je neizvodljivo uklopiti zaštitu od otpadaka u 2 cm leta eventualno u 3 cm kao sto si ti izneo ali onda se javlja problem kada se skine skidac napred ostaje 3 cm koje ce pcele da iskoriste i da izvuku zaperke kako bi se lakse penjale...

Jeste brat ako hoćeš nesmetan prolaz sa obje strane zaštite onda nije izvodivo. Koliki bi trebao biti minimalni razmak između površina a da se ne stvara gužva.

Leta se čini mi se rade sa minimalnim prolazom visine 7mm ali to možda nije optimalni za razmak između zaštite i skidača.
Kada bolje pogledam na skidaču je razmak toliki pa je možda to i dobra mjera?

Znači skidač 10mm + 7mm + zaštita 1mm (lim) + 7mm između zaštite i ramova. To je ukupno 25mm.

Za 5mm si kratak ali se može ubaciti tanka zaštita od lima preko koje pčele neće imati prolaz između ulica što možda i nije strašno jer se sakupljanje polena ne radi non stop.

Sa druge strane neki tvrde da pčele značajno ne kontaminiraju polen tokom sakupljanja pa možda zaštita nije ni prijeko potrebna.

Pozdrav svima...