Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118433 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #90 poslato: Decembar 10, 2013, 16:21:04 »
Da li je kasno sada postaviti češljeve,i da li bi to postavljanje mislim kuckanje ili bušenje moglo uznemiriti pčele da se klube raspadne?


Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #91 poslato: Decembar 10, 2013, 16:38:32 »
Kuckanje bi sigurno uznemirilo pčele, za bušenje nisam siguran. Zavisi koliku buku pravi bušilica. Nadam se da će u narednom periodu biti lepih dana kad pčele budu mogle da izleću. Tada bi stavljanje češljeva prošlo bez ikakvih problema. Možda bi te pčele napadale u toku radnje, ali nije to mnogo strašno. Pozdrav.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #92 poslato: Decembar 10, 2013, 17:54:58 »
Dragane ako su ti kosnice pravljene od mekog drveta nema potrebe da ista busis, bilo koji cesalj mozes da namestis bez bilo kakve buke, šrafciger i šrafčići, a možeš i šilo jedno da poneseš,da još lakše zaviješ šrafove.Po mom mišljenju bolje sad postavi kad su u klubetu nego da čekaš pročisno izletanje, ubadale bi te samo tako, a i smetao bi im, jer takvih dana nema mnogo preko zime.
pozzzzzzzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #93 poslato: Decembar 11, 2013, 16:30:21 »
Puno hvala na odgovorima.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #94 poslato: Decembar 25, 2013, 17:50:34 »
Kolika temperatura treba da bude minimalna da bi pcele izasle na procisni let?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #95 poslato: Decembar 25, 2013, 20:38:22 »
Kolika temperatura treba da bude minimalna da bi pcele izasle na procisni let?

Колега Драгане,  када су кошнице осунчане и окренуте на југ пчеле на сунчаном дану почињу да излазе већ на 8 степени.
Ако којим случајем нису излазиле на прочисни излет дуже од два месеца тада ако су осучане у дужем периоду (неколико сати) могу почети да излазе и на 6 степени.
Ако је време облачно и ако кошнице нису осунчане тада не излазе ако спољна температура не прелази 12-13 степени.
Међутим опет ако кошнице нису осунчане и ако је облачно време а пчеле нису излазиле на прочисни излет дуже од два месеца,  оне ће почети излет већ на 10 степени..

Вероватно да ће им излет бити потребнији и да ће излетати и на степен два нижој температури ако су пчелама додаване погаче а посебно оне "оплемењене" са разним несварљивим материјама, млеком у праху, квасцем, белим луком, ц витаминима у праху и ко зна чиме још.

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #96 poslato: Decembar 25, 2013, 21:11:32 »
slažem se sa kolegom vojom, danas je njegova teorija kod mene potvrđena, na 8 stupnjeva pčele polako izlaze, košnice okrenute prema jugu i bilo je blago sunce (zubato)

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #97 poslato: Decembar 26, 2013, 17:24:28 »
Vojo i Igore puno hvala na odgovorima detaljnim.Ja nemam uvid kada izlecu mada sam proslog vikenda bio na pcelinjaku i u najtoplijem delu dana video jednu-dve na ulazu u kosnicu i isto toliko da su poletele.To je veoma mali broj pa sam zbog toga i postavio ovo pitanje.Sto se tice strane sveta one jesu okrenute prema jugu i jesu na otvorenom,mada sam preko krovova stavio one talasaste ploce koje idu na krovove šupa pa mozda one prave malo senke trecem nastavku kada ima sunca,ali pribojavao sam se snega,pa pri topljenju snega kada uvece zahladni i temperatura ode u minus, ne zaledi ulaz kosnice i pcele ostanu bez dotoka svezeg vazduha.Nadam se da im ti parcici tabli na krovu nesmetaju?Cilj je bio jedan vid nastresnice na ulazu u kosnicu.Nadam se da ste me razumeli.Puno pozdrava.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #98 poslato: Januar 12, 2014, 22:59:02 »
Juče sam bio na pčelinjaku i pčele izletale kao da je jul ili avgust.Ja po satonosama i ćoškovima košnice poprskao nozevojom,posle pola sata oblak pcela napolju. Kao što sam rekao kao jul mesec,da li sam pogresio sto sam prskao nozevoj?jer ako se ne varam jednom prilikom je Voja napisao da se sa nozevojom mogu prskati i kada su uklubljene,što juče nije bio slučaj.Na severu Bačke 12stepeni u hladu na hodniku kuće.Na suncu gde su pčele sigurno 14-15.Mislim da nisam pogrešio a ako jesam slobodno kritikujte.Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #99 poslato: Januar 12, 2014, 23:11:59 »
Juče sam bio na pčelinjaku i pčele izletale kao da je jul ili avgust.Ja po satonosama i ćoškovima košnice poprskao nozevojom,posle pola sata oblak pcela napolju. Kao što sam rekao kao jul mesec,da li sam pogresio sto sam prskao nozevoj?jer ako se ne varam jednom prilikom je Voja napisao da se sa nozevojom mogu prskati i kada su uklubljene,što juče nije bio slučaj.Na severu Bačke 12stepeni u hladu na hodniku kuće.Na suncu gde su pčele sigurno 14-15.Mislim da nisam pogrešio a ako jesam slobodno kritikujte.Pozdrav

Ништа ниси погрешио драги пријатељу.
Напротив, помогао си пчелама да се лакше ослободе од многих гљивичних и бактеријских оболења којим одговара овакво топло време.

Нозевој је изузетан препарат који снажно јача имуни систем пчелиње заједнице и сваке пчеле понаособ.

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #100 poslato: Januar 27, 2014, 16:56:07 »
Poštovane kolege,pao je sneg bilo je vetra i smetova,upozoravam vas da bi bilo dobro da odete do pčelinjaka i proverite da li su ulazi u košnicu na letu zavejani.Ovo vam pišem jer kod mene otvor na ulazu u košnicu bio zaleđen i prekriven snegom.Da sam bio opušteniji sigurno bi došlo do gušenja pčela.Obiđite pčelinjak nije to zanemarljivo.Pozdrav Dragan

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #101 poslato: Januar 27, 2014, 17:33:05 »
Poštovane kolege,pao je sneg bilo je vetra i smetova,upozoravam vas da bi bilo dobro da odete do pčelinjaka i proverite da li su ulazi u košnicu na letu zavejani.Ovo vam pišem jer kod mene otvor na ulazu u košnicu bio zaleđen i prekriven snegom.Da sam bio opušteniji sigurno bi došlo do gušenja pčela.Obiđite pčelinjak nije to zanemarljivo.Pozdrav Dragan
Neznam kako da odgovorim na ovo a da se neko ne uvredi. Ako ima snega na poletaljkama i na krovovima, ne treba ništa dirati, jer sneg je dobar izolator a dovoljno je porozan da propusti dovoljno vazduha u košnice a garantujem da nikome košnice(mislim na nastavljače) ne dihtaju tako da se pčele u njima mogu pogušiti. Jedino, ako su poletaljke zaleđene i otvor na njima je zaleđen, onda treba reagovati inače ne treba nepotrebno uznemiravati pčele grebanjem po košnici i uznemiravati ih kada su u klubetu jer koja se odvoji sada od klubeta i padne dole na podnjaču nema joj spasa. Pozdrav

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #102 poslato: Januar 27, 2014, 19:00:18 »
Jano upravo to o čemu govoriš,poletaljka i otvor košnice zaleđeni


Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #103 poslato: Januar 27, 2014, 19:30:47 »
Jano upravo to o čemu govoriš,poletaljka i otvor košnice zaleđeni


Ja sam danas bio da ih oslušnem sa stetoskopom i ima leda na poletaljkama ali sami otvori su prohodni i oko jedan santimetar ima između leda i otvora. O tome govorim, nisu valjda skroz zaleđeni otvori, ne bi trebalo jer to se dešava kada se topi sneg i noću smrzne ali opet čim dođe temperatura blizu nule, opet se taj led otopi. Tako je bar kod mene. Zaboravih da kažem da LR-ke zazimljavam na jedan nastavak, pa možda je to zato tako kod mene.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #104 poslato: Januar 27, 2014, 19:32:46 »
Jano upravo to o čemu govoriš,poletaljka i otvor košnice zaleđeni



Драгане, окрени лета за 180 степени тако да ти отвор на лету буде до наставка. Остави потпуно отворена лета. Избуши комадом жице или чачкалицом прорезе на лету.

Отвор не лету је висок 7 милиметара тако да је готово немогуће да цео отвор буде залеђен. Ако је отвор затрпан снегом ништа не брини.
Важно је да ниси облепио кошнице на саставу између наставака.

Такође ако се извади папир из вентилационог дела на хранилици и поклопац мало гурне напред да се ослободи простор између поклопца и хранилице пчелама се омогућава доток ваздуха кроз остављене прорезе на хранилици.

Поздрав свима...

Jano upravo to o čemu govoriš,poletaljka i otvor košnice zaleđeni


Ja sam danas bio da ih oslušnem sa stetoskopom i ima leda na poletaljkama ali sami otvori su prohodni i oko jedan santimetar ima između leda i otvora. O tome govorim, nisu valjda skroz zaleđeni otvori, ne bi trebalo jer to se dešava kada se topi sneg i noću smrzne ali opet čim dođe temperatura blizu nule, opet se taj led otopi. Tako je bar kod mene. Zaboravih da kažem da LR-ke zazimljavam na jedan nastavak, pa možda je to zato tako kod mene.
 

Колега Јано, тако је и код свих осталих кошница. Мислим да је немогуће да се ледом затвори цео отвор на лету и да уопште нема дотока ваздуха кроз лето.

Млади пчелари се обично препану мислећи да ће им се пчеле у оваквим случајевима угушити.

У горњем делу сам дао прецизнији одговор и ако се све тако уради (или макар нешто од тога уради) неће бити никаквих проблема.

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.