Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118320 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #150 poslato: Januar 16, 2016, 11:04:17 »



                    Не мора доћи до влаге и до буђања . Ипак није лоше извадити по један и оставити по 9.комада. Ја  моје кошнице зазимљавам на по 9.рамова у наставку. Следећих 5 - 6 дана је најављено михољско лето , лепо и топло време те се може то брзински одрадити у најтоплијем делу дана. Најавили су температуру скоро до 20.степени. Ништа им неће фалати те одради то наредних дана.

Добро си написао: брзински. Пазите, јер пчеле нападају на све (кошницу или делове са прополисом). Врло лако дође до грабежи. Чим се отвори кошница туђица напада.

 Не мора у најтоплијем делу дана. Ако је мањи обим посла, најбоље се ради крајем дана. Радио сам и јуче и данас цео дан на пчелињаку и најбоље са гледишта грабежи је крајем дана. Нема чак ни оса око кошнице.

Čitam ove Šoletove savete i kao da vidim sebe krajem oktobra...još jednu školu sam tad prošao i podosta naučio...
Krenem ja tako u pregled svih pčelinjih zajednica negde u prepodnevnim časovima.Polako jedan po jedan ram detaljno pregledam stavim nekoliko dole uz susednu košnicu....i tako jednu po jednu,do kasnijih popodnevnih časova.Nije me zabrinula pojačana aktivnost pčela,reko lepo je vreme ...Završim ja tako ove celodnevne aktivnosti,sav srećan,sve u redu ima hrane,skinem rukavice i odelo i ostavim ga zajedno sa nožem i dimilicom na stolicu u hodniku...posle ću ga srediti kad se odmorim.
Počnem da pijuckam kaficu,kad ono oko odela,rukavica i pribora roj pčela,još puno pčela koje po celom dvorištu u niskom laganom letu kao da nešto traže...celo dvorište bruji nekim čudnim zvukom koji dotad nisam čuo.Ulazna vrata prekriva roj pčela koje kao da hoće i u kuću....šta ću sad.........stresem pčele sa pribora,uključim sve prskalice za navodnjavanje travnjaka a pčele iz hodnika oteram mahanjem jednog velikog peškira.
Uz prskanje iz ukopanih prskalica koje pokrivaju celo dvorište uzeo sam i jedno crevo kojim sam ručno prskao nasumice po pčelama...smirila se situacija za nekih pola sata........tek kasnije sam se poplašio i shvatio šta sam mogao uraditi...i verovatno da nema prskalica da bi došlo do totalne grabeži......eto tako sam još ponešto naučio lično iz svog primera i svojih grešaka..

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #151 poslato: Januar 17, 2016, 12:08:01 »
Miroslave,meni se to događalo pri vrcanju samo nije bilo tog kao što ti reče "čudnog zvuka".Moj otac živi u Srpskom Miletiću između Odžaka i Sombora,tamo mi je pčelinjak.Namerno sam ti aposrofirao lokaciju da bi shvatio da se radi o starim švapskim kućama sa velikm dvorištem i baštom iza kuće gde su mi i pčele.Od dvorišta odnosno radionice do pčela je nekih 50-70m. sve ograđeno.One nepogrešivo znaju gde je radionica i gde se vrca med.Nemam prskalice ali imam crevo baštensko i to me je u više navrata spašavalo belaja.Sve sam ti ovo napisao pošto vidim da živiš u Kikindi i znam da ti je ambijent Vojvođanskih švapskih kuća dobro poznat.Možda sam te malo zamlatio pisanjem ali sam milion posto razumeo slikovito šta si napisao.Ako sam Vam bio dosadan molim Vas oprostite.Pozdrav iz Beograda.Dragan

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #152 poslato: Januar 17, 2016, 16:00:16 »
Hvala Dragane na komentaru.Odkud ti to da si dosadan i da nas zamlaćuješ.Kolega,mi smo ovde da bi komunicirali i razmenjivali iskustva.Ako što više pišemo i iznosimo svoja iskustva svi zajedno ćemo više znati i naučiti....bar mi početnici koji mnoge stvari još učimo.Ja sve što znam pročitao sam na ovom forumu i sve sam naučio isključivo od kolega koji su pisali na ovom forumu....Zato kolege pišite sve što napišete nekom će koristiti...
Što se tiče čudnog brujanja,zvuk je bio nešto kao kad leti uveče ventiliraju košnicu,samo malo grublje,onako prigušeno...

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #153 poslato: Januar 20, 2016, 08:37:12 »
Samo da potvrdim. Pri oktobarskom sredjivanju pceljinjih drustava, pregled sa eventualnim pakovanjem ramova sa hranom, osetim da se dize guzva. Oko mene i kosnice na kojoj radim pocnu pcele da nalecu. Vidim da ce biti belaja, pozurim da spakujem kosnicu. Pcela oko mene u sve vecem broju. Zavrsavam, cini mi se u zadnem momentu i sta se desava. Nagrnu pcele na svim spojevima nastavaka gde je svez propolis, usled namestanja istih dospeo do spoljnih ivica nastavaka, kao i pod poklopac. Neznam sta cu? Dimilica, pumpica sa vodom, koja je baca u vidu magle. Jedva sredim stanje na pcelinjaku. Napravim pauzu, pa krenem u suprotnom kraju pcelinjaka. Poucen prethodnim iskustvom, krenem brze koliko mogu. Gotovo ista situacija. Napravim jos vecu pauzu i posto sam na pcelinjku samo vikendom, pocnem u trecem delu pcelinjaka. Strasno je blo. Dimilica, prskalica sa vodom, lepi Al-u trake na spojevima nastavaka i ako ne mogu da udju unutra, samo da smanjim guzvu oko kosnice. Toga dana posle trece kosnice nisam smeo vise da ih diram. Narednih dana, zajedno sa sinom, mnogo brze a bilo je nekako oblacnije i malo hladnije, te zavrsismo.
Jedan veliki nauk koji govori da se mora biti jako pribrano, sto brze raditi(normalno koliko se moze) i u principu izbegavati takva otvaranja kosnica po lepom i apsolutno bespasnom periodu.
U prilog iskustvima,
pozdrav Milosav

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #154 poslato: Avgust 27, 2016, 14:29:04 »
Da li je rano početi sa uzimljavanjem kod RV?mislim vadjenjem dva rama po nastavku ili još sačekati?Meni se dešavalo da mi pčele u septembru i oktobru kada izvadim ramove prave zaperke?Mnogi pčelari u Bačkoj odmah po vrcanju suncokreta vade po jedan ram iz LR-a.Molim Vas za neki komentar.Pozdrav

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #155 poslato: Avgust 27, 2016, 17:44:19 »
Драгане,не знам због чега се ваде два рама,предпостављам због лакшег вађења осталих у пролеће.Мој пчелињак је две зиме преживео без вађења рамова,зимовале су са свим рамовима,руку на срце мало је било теже на пролеће извадити први пут рам из наставка али чини ми се да је то лакше него чувати те извађене рамове током зиме од мољца....Само на једном друштву сам приметио да се мало буђају последњи рамови али то су оне одмах на пролеће средиле,све остале су биле суве и без и мало буђи,ако је то разлог....Ја ни ове године нећу вадити рамове из кошница...Или можда има неки други разлог вађењу рамова који ја нисам открио...волео би да га чујем....
Поздрав из Кикинде..

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #156 poslato: Avgust 27, 2016, 19:08:03 »
Upravo zbog budjanja i bolje ventilacije tokom zime.Meni se i pored vadjenja ramova dešavalo da mi se u po nekom nastavku pojavi buđ,koja zahvati 2-3 rama anekad i više.To grozno izgleda i ti ramovi obično mogu samo u vatru.U svakom slučaju hvala na komentaru.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #157 poslato: Avgust 27, 2016, 21:03:24 »
Urednik da zakljuca ovu temu,jer nema sta da zazimljujete one se same zazime .Danas sam dodavo "super strip" u drustva i kod RV kojih ima 20 na pcelinjaku stara pesma ako su na tri nastavka treci je pun meda,ako su na dva drugi je 80% med.One lako prelaze iz jednog u drugi nastavk zimi jer su satonose tanke i nastavci ukrsteni tako da je Voja odradio poso sto se tice konstrukcije kosnice .

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #158 poslato: Septembar 30, 2016, 19:27:10 »
Pa zaključajte ako Vam smeta!


Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #159 poslato: Septembar 30, 2016, 21:19:33 »
Pa zaključajte ako Vam smeta!


Ne, nikako! (bar dok ne prođe zima...) :D

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #160 poslato: Oktobar 01, 2016, 06:41:36 »
Спремиле се за зимовање.
Остаје да током зиме спремим све за проширење.

Хтео сам да поставим слику, али нешто није хтело.



Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #161 poslato: Oktobar 01, 2016, 10:41:14 »
Naravno da tema nece biti zakljucana.

Sinisa je to rekao,da bi ukazao na prednosti kosnice,upravo zbog lakseg zazimljavanja.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #162 poslato: Oktobar 01, 2016, 19:34:17 »
Ево слика.

Van mreže Miloš Manojlović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • RV, EV, REV
  • Lokacija pčelinjaka: Topola, Oplenac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #163 poslato: Oktobar 02, 2016, 17:30:38 »
Koja je minimalna preporučena težina drugog i trećeg nastavka pred zimu u RV košnici sa tri nastavka? Predpostavljam da će one da zimuju u drugom i trećem nastavku.
Prazan nastavak sa ramovima i satnim osnovama je težak malo više od 4kg, znači dva nastavka bi trebala da budu ne više od 9kg, zar ne?
RV, EV, REV

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #164 poslato: Oktobar 02, 2016, 19:31:59 »
Милоше,


Овде можеш прочитати одговор на своје питање (одговор бр. 11), и добро га запамти:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2020.0


Да би сте успешно зазимили своје пчеле, и да би генерално имали успеха у пчеларству, своју технологију рада прилагодите искључиво условима у природи који владају на вашем терену, на вашем пчелињаку, и у вашим кошницама. Немојте радити ништа механички, то може бити врло штетно за ваше кошнице.


Да ли сте сигурни да се ваше кошнице могу безбедно зазимити на 3 наставка? Ако нисте, онда немојте то радити.