Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118373 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #270 poslato: Jul 23, 2020, 14:33:42 »
Koliki je minimalan broj pcela (ulica) kod RV da bi uspele da prezime uspesno? Koji je najmanji roj koji ste zazimili a da je puspesno prezimio?

Подсетио бих на једну „ситницу“...за сваки случај, да се не направи грешка. Четири улице, али четири улице у клубету. Ако се посматра друштванце које има 4-5 улица у октобру, то је далеко од нечега што би безбедно зимовало (осим ако је зима изузетно килава – блага а друштванце баш добро снабдевено храном).

Свакако, пратиш друштво и ако ниси задовољан са количином пчела у клубету при појави првог слабијег мраза, спајај. Постоји тема о спајању друштва и наводио сам да се то може врло успешно и безбедно урадити чак и зими.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #271 poslato: Jul 23, 2020, 21:03:38 »
Не знам.
Треба замолити неког мајстора који ради димне топове да уради и неколико оваквих.
Ја сам их молио неколицину пре пет шест година али безуспешно. Сви раде све осим оног што треба. 😁
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #272 poslato: Oktobar 15, 2020, 21:35:39 »
Poštovani,da li se meni čini ili je ove godine brojnost pčela manja?Pozdrav

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #273 poslato: Oktobar 16, 2020, 08:44:11 »
Ne čini ti se dosta je manja, videćemo dali je to dobro ili nije na proleće.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #274 poslato: Novembar 14, 2020, 16:30:22 »
Meni lično je to zabrinjavajuće,bez obzira što imaju hrane.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #275 poslato: Novembar 15, 2020, 01:56:31 »
Вероватно ће бити блага зима... Кад су пчеле здраве и када је пролеће добро и слабије заједнице стигну да се развију до багрема. Ове године багрем је кренуо тек у мају а пчеле су претходне зиме ушле слабије у зиму него је то било претходних година ( баш као и ове -по мом уверењу) и опет су се развиле до багрема.
 Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #276 poslato: Novembar 24, 2020, 12:05:01 »



Претходног викенда 22. новембра сам помагао једном нашем колеги при третману оксалном киселином на његовом пчелињаку. Време мирно , облачно , температура 7 степени.
Пчелињак  са око 30. РВ кошница. Све су зазимљене на по 3. РВ наставка са по 9 рамова у сваком. Хране има довољно у свим кошницама. У свим кошницама пчеле су углавном у другом средњем наставку . У око половини друштава клубе врхом  заузима и трећи највиши наставак. На први поглед при оваквом опису стања рекло би се да је стање идеално.


Међутим није баш све тако.


Већ на првих пар третираних друштава приметна је била превелика узнемиреност пчела за ово доба године. То се манифестовало  њиховим повећим и јако агресиваним излазаком на сатоноше трећег наставка. За час су се агресивно разлетеле око нас и нападале. За разлику од његових моје пчеле које сам третирао недељу дана раније при топлијем времену су биле апслолутно мирне и у чврстом збијеном клубету. Већ код треће кошнице сам затражио да погледамо мало и средњи наставак што смо и учинили. Одмах сам приметио нешто што сматрам грешком коју је колега при зазимљавању учинио.


Наиме , колега је рамове у наставцима и другом и трећем држао до краја рамакнутим. И ја зазимљавам на 9 рамова али их држим нормално збијеним по средини а слободан простор који оставља онај десети недостајући рам остављам са обе стране до зидова кошница. На тај начин имам кружење ваздуха по ободу кошнице а зимско клубе постављено по средини наставка. Колега је радио супротно. Размак између рамова је био највећи по средини наставка ( могао је цео прст да се завуче ) а крајњи бочни рамови су прибијени до зидова кошнице.
 
Овако постављени рамови су проузроковали неколико по мени лоших ствари.
1. Пчеле су биле у растреситом клубету што у у ово доба године и при температури на којој смо радили не би смело да буде.
2. Клубе се често није налазило на средини кошнице већ је одлазило у једну или другу страну до зидова кошнице тамо где су рамови збијени. На мом пчелињаку је ово спорадична појава на једном до два друштва  а код њега је то појава на преко 50 % друштава.
3. Пчеле су узнемирене , агресивне и масовно су излетале и нападале што опет не би смело да буде у ово време.


Уследила је краћа расправа јер сам инсистирао да рамове збијемо по средини а клубе где је потребно враћамо у средину . Колега се најпре бунио али када сам му ставио до знања да ће му клубе у јануару и фебруару остати без хране и поред пуних рамова меда на другој страни кошнице пристао је и све треће наставке смо тако препаковали. На крају рада после пар сати сам поново отворио пар прво третираних кошница и пчеле су овога пута биле мирне.


Молио бих за мишљење и коментар колега да ли сам био у праву ? Ја сам убеђен да јесам и да би без ове интервенције на пролеће било великих страдања. Ово посебно стога што је колега овог пролећа имао страдања на скоро 1/3 пчелињака које није знао да објасни. Вероватно је и прошле године радио исто.


Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #277 poslato: Novembar 24, 2020, 13:39:42 »
Горане,

хвала на оваквом детаљном опису и коментару. Ова порука ће бити поучна за све почетнике. Ја слушам твоје савете јер знам да су произашли из практичног искуства. Али стално тражим одговоре и у природи. Наравно никада нисам видео пчелињу заједнцу у природи уживо али са разнх фотографија и филмова упоређивао сам са оним што видим у кошници.
Ево како ја то схватам као почетник:
Прво и основно што сам научио са радом у Војиним кошницама а тиче се зазимљавања је такозвани медни пут. О њему смо толико пута причали. Тај медни пут толико исмевају разноразни ''стручњаци'' јер га они у њиховим кошницама немају. У Војини кошницама пчеле као и у природи прате храну која је вертикално складиштена. Користећи ту храну пчеле је троше вертикално и клубе се помера у том правцу. Претпостављам да последње легло излази у централним рамовима доњег, другог наставка и да пчеле имају храну у тим рамовима као и у рамовима у трећем наставку. Мислим да је довољно хране у самом том другом наставку а да у трећем наставку им храна дође као осигурање и залиха за пролећни развој. Постоји прича да матица неће носити максимално ако има мање од мислим 8 клограма хране. Ја ово нисам проверавао јер немам вагу.
Наравно презимљују ројеви и у једном РВ наставку.
У природи када пчеле направе саће ван шупљине оне зимују на саћу које централно позиционирано и обично су та централна саћа најдужа, дужа него оно саће које је најдаље од центра. И на том саћу клубе се помера одозго на горе. Барем има фотографија да се виде на интернету.

Наравно ја пишем више теоријски него практично. Ово ми је друга зима коју зимујем с пчелама а изгледа да ће и ова да буде блага. Колико год да буде минуса касније.Тако да је моје практично искуство минимално. Доћи ће време када ћу се практично сурести и са јаком зимом где пчеле не излазити два месеца и са губицима. (Мада, губитак је и оставити килаво друштво које једва преживи зиму па ниси сигуран шта да радиш с њим у пролеће. И стално се питаш зашто је тако килаво.)
Мене тек чекају искушења.

Сада бих позвао искусне пчеларе да и они дају неки коментар и напишу своја практична искуства у зазимљавању и зимовању. На разним фејзбуцима спорадично и стидљиво се помињу губици. А честито нисмо ни ушли у хладаније дане.
Ако нешто нисам написао како треба да се исправи и допише да се не збуњују почетници који ово буду читали.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #278 poslato: Novembar 24, 2020, 14:31:30 »
Moj prijatelj je početnik u pčelarstvu i zaboravio je dići plodište pred jesen. Klube mu je ostalo u donjem nastavku a gore med. Ne znam što bih mu savjetovao, da pričeka još malo možda se same prebace u gornji nastavak, da sam prebaci 1-2 okvira sa pčelom u gornji nastavak ili da zamjeni mjesta nastavcima i poklopi okvirom meda satonoše iznad klubeta.
Radi se naravno o RV košnici

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #279 poslato: Novembar 24, 2020, 14:34:06 »
Nek ne dira ništa, ako ima meda i u donjem nastavku.
Proletos mi je bila najbolja ona, kojoj sam zaboravio da izrotiram nastavke.
Gornji je bio pun, puncijat meda i potrošile su ga, kad su več uveliko opštile sa prirodom.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #280 poslato: Novembar 24, 2020, 14:38:52 »
I ja bih tako napravio, dati im priliku da se same prebace. Napraviti kontrolu za mjesec dana što su napravile

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #281 poslato: Novembar 24, 2020, 16:37:08 »
Goran:"Usledila je kraća rasprava..."
Ma,[size=78%] nije trebalo rasprsavljati...[/size] >:( [/size][size=78%]trabala je jedna roditeljska...[/size] ;)
Samo da dodam - središne, plodišnie ramove nikako ne razmacinjati! Krajnje ramove (prvi i deseti ili prvi i deveti - oni mogu biti razmaknuti).


Anto, Nenade,
Srećom je Voja napravio košnicu koja nema "smrtni prostor". Njegova košnica ima "medni put"!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #282 poslato: Novembar 24, 2020, 17:22:45 »
               Јуче сам 40-так друштава третирао оксалном киселином накапавањем.
 У 2-3 друштва клубе је било на једну страну, док је код осталих у центру. У већини друштава је било 4-5 улица пчела (са збијеним клубетом), док је код мањег броја било 6 улица пчела.
У једној заједници еко воја кошнице и поред пуног трећег вршног наставка са храном клубе је спуштено у средњем наставку са мало хране. Нисам интервнисао и сачекаћу неки топлији дан да видим да ли ће се клубе подићи горе.
              Осим најезде оса током октобра месеца, зазимљавање друштава тече нормално.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #283 poslato: Novembar 24, 2020, 17:23:47 »
Citat: dusan lazic
Anto, Nenade,
Srećom je Voja napravio košnicu koja nema "smrtni prostor". Njegova košnica ima "[b
medni put[/b]"!
Dule nije baš idealno, majstor koji je radio okvire nije se pridržavao mjera pa su i satonoše i donje letvice deblje nego bi trebale biti...

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #284 poslato: Novembar 24, 2020, 18:02:48 »
Moj prijatelj je početnik u pčelarstvu i zaboravio je dići plodište pred jesen. Klube mu je ostalo u donjem nastavku a gore med. Ne znam što bih mu savjetovao
У таквом случају подметнем ЕВ наставак на подњачу. То може да се уради било кад; успут очистим подњачу. Да шкоди неће а донекле ће помоћи.
Шта каже Воја?