Autor Tema: Sok od meda iz voštanih poklopčića  (Pročitano 4783 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Sok od meda iz voštanih poklopčića
« poslato: Jun 18, 2015, 16:09:15 »
ostalo mi je voštanih poklopčića iz proljetnog i bagremovog vrcanja u kojima je još uvijek bilo dosta meda kojeg nisam mogao izvaditi. Stavio sam sve skupa u plastičnu banjicu te zalio sa 15-ak litara vode (taman da prekrije smjesu) i ostavio preko noći, sutradan sve skupa dobro promješao te rukama iscjedio voštane poklopčiće u grude (kao od snjega) za pretapanje. U vodi koja je ostala bilo je jako puno zaostalog meda u koji sam dodao melisu i metvicu te ostavio da odstoji. Kada su biljke ispustile svoje aromatične sastojke procijedio kroz tkaninu te dobio sirup za sok, rashlađen - nema boljeg za ove sparne dane.  :D

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Sok od meda iz voštanih poklopčića
« Odgovor #1 poslato: Jun 18, 2015, 23:27:57 »
ostalo mi je voštanih poklopčića iz proljetnog i bagremovog vrcanja u kojima je još uvijek bilo dosta meda kojeg nisam mogao izvaditi. Stavio sam sve skupa u plastičnu banjicu te zalio sa 15-ak litara vode (taman da prekrije smjesu) i ostavio preko noći, sutradan sve skupa dobro promješao te rukama iscjedio voštane poklopčiće u grude (kao od snjega) za pretapanje. U vodi koja je ostala bilo je jako puno zaostalog meda u koji sam dodao melisu i metvicu te ostavio da odstoji. Kada su biljke ispustile svoje aromatične sastojke procijedio kroz tkaninu te dobio sirup za sok, rashlađen - nema boljeg za ove sparne dane.  :D

Bravo, majstore.
Drugi put nemoj zaboraviti kunicu i koprivu, nećeš se pokajati, a i kantarion i glog su moji miljenici.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Sok od meda iz voštanih poklopčića
« Odgovor #2 poslato: Jun 19, 2015, 13:30:37 »
Ima samo jedna bolja varijanta: Poklopčiće potopiti u ljutu rakiju.
Posle 7-8 dana (dobro je promešati, kad god prođeš), rakija uzme na sebe sve"ono" najbolje. Posle tog vremena, kad poklopčići počnu da škripe u ruci - stvar je gotova! Procediš, dodaš novu količinu rakije (po ukusu) i ŽIVELI!