Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128154 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #195 poslato: Mart 24, 2020, 20:05:22 »
Pisao sam Ministarstvu poljoprivrede i Gradskom štabu za vanredne situacije kako bih dobio informacije kako bi dobio dozvolu da odem do kolibe ako se uvede totalna zabrana izlaska iz kuća. Nisam sam se nadao da ću dobiti bilo kakav odgovor.
Ipak danas su me zvali iz štaba i prosledili informaciju iz ministarstva o broju telefona na koji ću dobiti odobrenje ukoliko budu uvedene zabrane. Pozvao sam broj i obavio jedan prijatan razgovor.
Pravo da vam napišem nisam očekivao... prijatno sam iznenađen ali još uvek imam neku strepnju...

Sneg je napadao desetak centimetara ali se stalno topi i ne može se tačno utvrditi koliko ga je bilo u ovoj turi. Važno je da će zemlja još malo dobiti vlage.
Naišlo je ovo zahlađenje i videćemo kako će se odraziti na preostalo voće. Kajsija je procvetala i ruska džanarika a kruška je izbacila cvetiće iz cvasti ali ih nije još otvorila. Nadam se da će oni preživeti jer temperatura nije silazila ispod -1. Ipak sačekaću sledeći vikend i otopljenje pa će sve biti jasnije.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #196 poslato: Mart 25, 2020, 08:59:51 »
Posetio sam danas pčelinjak i mogu samo da napišem da duva kao na motoru a da je hladno kao u betonskom svinjcu.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #197 poslato: Mart 25, 2020, 20:05:53 »
Зоране, врло сликовито си дочарао актуелну временску ситуацију.
Ваљда неће дуго трајати ово захлађење.
Поздрав.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #198 poslato: Mart 26, 2020, 09:20:35 »
Nebojša, proći će 'baba Marta' ali se bojim da će nam doći 'baba Aprilka'  :)... Modeli vremenskih prognoza se nisu usaglasili jer neki predviđaju hladno vreme a neki toplije ali sa kišom... Ako bude i taj drugi nalet hladnoće početkom aprila imaćemo manje više lepog vremena sada za vikend pa i vremena da uradimo prvu pomoć društvima ako postoji potreba. Ja mislim da ih neću dirati barem sledećeg vikenda. Tek kad se ustali toplije vreme a i tada će početi žabe da krekeću.
Sada za vikend će se najverovatnije otvoriti cvet kruške a ako bude hladnog vremena početkom aprila to će usporiti cvetanje jabuke. Kad ona procveta procvetaće i šljiva.
Naravno, pišem o cvetanju voćaka u mom voćnjaku na specifičnom terenu pored Dunava u predgrađu Banata.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #199 poslato: Mart 26, 2020, 10:15:09 »
...Sada za vikend će se najverovatnije otvoriti cvet kruške a ako bude hladnog vremena početkom aprila to će usporiti cvetanje jabuke. Kad ona procveta procvetaće i šljiva...

A šljiva će verovatno procvetati pre jabuke...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #200 poslato: Mart 26, 2020, 14:35:42 »
    Код мене у Качареву џанарика је са овим захлађењем завршила цветање. Сасвим лепо су искоришћена 3 - 4 дана до недеље.
Следеће цветање у селу и околини је вишња, марела, нешто беле и плаве шљиве. У близини пчелињака је и омања парцела са уљаном репицом, која ће мало помоћи у развоју средином априла.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #201 poslato: Mart 26, 2020, 19:07:13 »
Nebojša, hvala na ovom mini izveštaju.
Kod mene se nadam da će biti polena i nektara kada procveta višnja i trešnja jer u okolini imam nekoliko zasada. Mada, brine me i prskanje sada kada je zabranjeno kretanje. Pričao sam sa vlasnikom koji je radno angažovan pa će neko drugi da mu tretira hemijom ako im obezbedi dozvolu. On ima prijavljeno poljoprivredno gazdinstvo i pokušaće da ide legalnim putem. Brine me da će na kraju da oprskaju kada bude dozvoljeno kretanje. On se do ovih godina uvek pridržavao i tretirao uveče kada je voće bilo u cvetu. Posle toga će procvetati livadsko cveće kojeg ima pored Dunava.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #202 poslato: Mart 28, 2020, 20:33:10 »
Juče je bilo hladnjikavo i duvao je jak vetar ali su pčele pomalo izletale. Ipak vetar ih je 'nosio' iza košnica gde su se grupisale. Sipao sam im pomalo sirupa 3V:2Š više da imaju vode nego hrane. Do vode sigurno nisu mogle od vetra. Danas vidim da ima poneka pčela koja je tamo i ostala.

A danas su pčele bile baš aktivne. Prelep i topao, pravi prolećni dan... osunčan. Pčele su opsedale drvo ruske džanarike koje i dalje veoma lepo miriše. Takođe unosile su crvenkast, narandžast i žut plen. Ima mrtve koprive, mišljakinje, neki sitni plavi cvetići. Džanarika je u precvetavanju kao i kajsija ali nisam pratio da li se pčele tamo zadržavaju. 
Danas sam čuo kreket žaba.
Nisam siguran da li treba prihranjivati sada. Verujem da mogu dobiti iz prirode i nektara i polena samo ako bude lepo vreme da mogu da zletaju. I hrane u košnicama ima, to je sigurno. Više im treba vode ako bude hladno vreme a najavljuju od utorka, srede.
Još uvek nemam u glavi plan da li prihranjivati ili ne. Možda opet malo retkog sirupa kad bude hladno vreme da bi imale vode. Pregledaću društva sledećeg vikenda ako bude toplo vreme pa ću onda da vidim šta ću dalje. Pretpostavljam da će tada biti veće premešanje ramova.
Sad mi se opet javlja osećaj da opet mnogo otvaram košnice a razmišljam da ove godine to radim manje.

Par minuta sam se zadržao ispred košnica i odmah me je stražarica napala. Kao i obično zuje oko glave dok se ne udaljim dvadesetak metara od košnica. Pomalo me to i nervira. Ali i raduje jer one napadaju samo kad imaju šta da čuvaju.
Onu jednu košnicu nisam još uvek prebacio sa ostalima. Sada kada je policijski čas od 17:00 neću imati vremena uveče. Moraću da poranim jedno jutro da bi je prebacio dok još pčele ne izleću. Iskoristiću ovo zahlađenje u utorak tako da će taman da izađu kad dođe lepo vreme.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #203 poslato: Mart 30, 2020, 10:31:03 »
Brine me ako bude uveden celodnevni policijski čas.

Ali volim kada vidim bumbare:


Cvetići čekaju pčelice...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #204 poslato: Mart 30, 2020, 15:55:58 »
Iskoristio sam ovaj hladnjikavi dan da premestim preostalu košnicu. Duva vetar i kad nema sunca prilično je hladno. Pčele ne izlaze. Sledeća dva dana će takođe biti hladna tako da će pčele biti zauzete grejanjem legla. Kad otopli počeće da gruckaju novine. U gradini će biti samo vrškre kad ih naselim. Takav je plan...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #205 poslato: Mart 31, 2020, 14:02:27 »
Pogledao danas košnice, pčele ne izlaze. Tek poneka proviri kroz otvor. Duva prohladan vetar. Čak i kada probije sunce nije prijatno. Na mestu gde je bila košnica koju sam preselio nema pčela.
Sutra i prekosutra najavljuju mraz ali možda i prođe bez njega. Na kruškama i šljivama su počeli da se otvaraju prvi cvetovi.
Na jabuci petrovki cvetovi su izašli iz 'gronje' li se još nisu otvorili.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #206 poslato: Mart 31, 2020, 21:27:40 »
Jun 1941. Ozbiljno se razmišljalo da se grad ugasi a narod raseli. Malo je bilo građevina koje nisu bile oštećene.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #207 poslato: Mart 31, 2020, 21:36:15 »

Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #208 poslato: Mart 31, 2020, 21:38:50 »


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #209 poslato: Mart 31, 2020, 21:43:23 »
Катастрофа... Уништен цео град...

Колико је било мртвих, негде сам прочитао око 3000 мртвих?
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.