Autor Tema: Maticna resetka  (Pročitano 2983 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Maticna resetka
« poslato: Jul 11, 2021, 19:24:28 »
Do kada drzati maticnu resetku na prvom nastavku RV -a ???

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #1 poslato: Jul 13, 2021, 19:31:00 »
Pa dok ne skineš med. A med skidaš kad bude zreo, što manje procenata vlage da ima. Najbolje ako ga zatvore 90-100% poklopčičima po ramu. Al skidaju ga ljudi i ranije, već preko 50% zatvorenosti ga skidaju.
yu7yuu

Van mreže Dusko Acimovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gojna Gora
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 03, 2021, 20:54:53 »
Dali postoji nacin pcelarenja bez maticne resetke?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 03, 2021, 22:09:39 »
Наравно да постоји. Једноставно се матична решетка не стави :).
 
Пожељно (тачније потребно) је имати округла лета на другом наставку. Могло би да буду и на првом. Разлог што сматрам да треба имати горње лето је поплављен пчелињак мог брата 1999-те године. Користио је пластичне решетке (оне као фолија) и то је било кобно (нису решетке „криве“ за трагедију, него је проблем што нису имале лета).

Ја сам научен да користим матичну решетку од почетка пчеларења, а ево неколико последњих година је не користимо (пре овог раздобља су некада стављане, а некада не – зависно од процене).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 06, 2021, 10:51:13 »
Dali postoji nacin pcelarenja bez maticne resetke?

Да Дуле.
Кад ухватим мало више времена описаћу моје виђење и искуства у раду са Родном Војом без матичне решетке.

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dusko Acimovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gojna Gora
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 06, 2021, 16:26:19 »
Vojo kad ces nam napisati kako da radimo bez maticne resetke.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 06, 2021, 18:39:33 »
Долазе нам зимски дани а решетке свакако нећемо користити пре пролећа па онда имамо времена за све па и за ове теме.
Сад сам у неким неодложним обавезама па сам мало ускраћен са слободним временом. За који дан ћемо кренути, само ме подсети да не заборавим.  :D
Поздрав...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 07, 2021, 13:03:18 »
Хајде да на пишем коју реч.
Уколико планиранмо радити без матичне решетке онда морамо да знамо колии је биолошки максимум развоја заједнице и у том периоду када нам се заједница или заједнице развију до степена онда вишак легла или пчела морамо да вадимо. Вишак можемо искористити за појачавање слабијих заједница или формирања нових заједница.
Тачно морамо предвидети када нам почиње нека паша и морамо знати интезитет паше на терену на коме пчеларимо или на коме довозимо пчеле на ту неку пашу.
Приноси меда на тим пашним теренима не смеју бити мали и природа на том терену треба да буде издашна а заједнице у стању максималне снаге али без израеног ројевог нагона.
Родна ВОја у том случају не сме да прелази 13-14 рамова легла на почетку паше.
Овај начин пчеларења може да се користи код дугих паша као што је сунцокретова паша  и на теренима са добрим медењем где су дневни уноси преко три килограма меда. Тада пчеле брзо изблокирају матицу и усмеравају се на искоришћење паше и тада су након пет шест дана највећи уноси, наравно у повољним временским условима.
Тада није препоручљиво да имамо пуно саћа у кошницама него је најповољније да имамо саћа сразмерно снази заједница. Ако имамо око тридесет рамова пчела онда је довољно три наставка саћа а када пчеле изблокирају матицу и попуне више од пола саћа медом тада моемо додати и четврти наставак. Пчеле ће пунити мед одозго и најпре ће напунити мед у најгорњем трећем наставку и када почну да затварају мед у том наставку сачекаћемо још који дан и додати још један наставак.
Матица ће бити присиљена да се спусти са леглом у доњи наставак и како буде излазило легло у горњим наставцима тако ће пчеле пунити мед. Пошто паша сунцокрета обично тракје од краја јуна до краја јула има времена да се излеже сво легло у форњим наставцима и да пчеле све лепо напуне медом и да га затворе.
Уколико наиђе период лошег времена матица ће свакако у могућем кишном периоду покушати да легло прошири у горњој зони где јој је топлије и тада нам мое мало покварити план.

У бурним пашама као што је багремова паша нема неке велике сврхе пчеларити без решетке јер нема времена да се изведе сво легло и да нам пчеле то саће напуне медом. Осим тога у том  периоду током маја месеца имамо доста кишних периода или периода са малим уносом нектара и тада матице могу да шарају и залежу где им је воља па ћемо због тога имати на истим рамовима и мед и легло.
Друга је прича ако из заједница извадимо матице, тада нам решетка није потребна.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #8 poslato: Februar 15, 2022, 21:28:59 »
Pozdrav pčelari, da li znate gdje u BiH mogu nabaviti maticne resetke za rodnu voju PVC list

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #9 poslato: Februar 16, 2022, 08:43:11 »

Поздрав Самире,
једини пчелар за којег знам да дели знање на друштвеним мрежама из Републике Српске је Милан Драгичевић па би можда њега могли да контактирате да Вам помогне. Гледао сам пар његових филмова на јутјуб каналу али нисам приметио какву матичну решетку користи.

Надам се да сам Вам помогао...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2022, 16:32:20 »
Pozdrav pčelari, da li znate gdje u BiH mogu nabaviti maticne resetke za rodnu voju PVC list

Nađi pčelarstvo Todosić Valjevo. Ja sam ih prije nekoliko godina kontaktirao i oni su to poslali preko Bijeljine,, a meni su stigle brzom poštom. Tada su bile jedan euro plus poštarina. Kontaktiraj putem Vibera. Pozdrav

Van mreže Zdravko Trapara

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Isočno Sarajevo - Kasindo
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #11 poslato: Februar 16, 2022, 17:53:32 »
Ni ja nisam uspio naći u BiH
Znaći jedino narućiti iz Srbije.
Ko nezna naučiće ako ima volje.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #12 poslato: Februar 16, 2022, 20:03:14 »
Матична решетка за РВ
Пластична   http://pcelarbnt.com/oprema.php
Метална    https://mibaapis.com/product/plasticna-maticna-resetka-rv/

Van mreže Aleksandar P Savić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Рипањ - Велка Рамаћа
Odg: Maticna resetka
« Odgovor #13 poslato: Jul 05, 2022, 15:34:52 »
Da li je pametno napraviti ram sa letom i postaviti matičnu rešetku foliju u ram?
Ovo bih pravio do iduće sezone, a cena je drastično niža u odnosu na metalnu MR.