Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380330 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1680 poslato: Januar 26, 2017, 19:19:44 »
Plaćam piće, nema problema, što me nema? Pa muka mi je više dokazivati vrednost RV. Ko razume život pčela, shvatiće i ne treba ništa objašnjavati. Jednom sam napisao da je RV voz u koji bi ja voleo da budem u prvom vagonu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1681 poslato: Januar 26, 2017, 19:24:37 »
Nema potrebe ovde za tim Jano, ima nas pocetnika vec dosta ovde i tvoja iskustva bi nam znacila, tako da navrati savetodavno..

Falio si mi neki dan da testeramo onog strucnjaka sto spominje juga... Ali te kolega Šugic, dostojno zamenio....

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1682 poslato: Januar 26, 2017, 19:32:55 »
Moja tehnika sa RV se ne razlikuje mnogo od Vojine, prvo zato što i nemam neko veliko iskustvo a drugo još uvek se prilagođavam mojim mogućnostima. Imam tu prednost što mogu uporediti sa LR koje još uvek imam jer su mi košnice relativno nove a ne bi ih ošto pošto prodao. Mogu reći samo da ove prošle godine (pčelarim stacionarno gde jako malo ima suncokreta, većinom je to razni korov) iz 24 RV izvrcao sam oko 500kg meda i njima ostavio oko 20kg po košnici a iz LR ništa, samo što su sebi donele za zimu. Ovo kad pričam kod mene, niko mi ne veruje i zato sam prestao da se javljam po forumima a polako ignorišem i fejs. Radim po svome i internet me ne interesuje, kao i nekad ako nešto naučim, naučim na svojim leđima i ne moram nikome da se pravdam što ja imam u košnicama med a on nema :)

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1683 poslato: Januar 26, 2017, 21:22:51 »
Kolega Jano, poydravljam te!
Ako si raspoložen ovih dugih zimskih dana, da malo s nama ćaskaš...a i šta bi drugo. :D
Reci nam kako si zazimio društva (koliko nastavaka, koliko hrane, kako utopljavaš, kakve otvore koristiš...)
Rekao si nešto o tvojoj jesenjoj paši. A kakvo je proleće?
Toliko za sada.
Sledi još pitanja. :D Hvala.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1684 poslato: Januar 26, 2017, 22:57:31 »
Nema potrebe ovde za tim Jano, ima nas pocetnika vec dosta ovde i tvoja iskustva bi nam znacila, tako da navrati savetodavno..

Falio si mi neki dan da testeramo onog strucnjaka sto spominje juga... Ali te kolega Šugic, dostojno zamenio....
Е мој пријатељу Зоране...због таквих који само нападају Воју а за Родну Воју знају само да кажу да је мала и дечија кошница ја сам и почео да пчеларим са њом...и нисам се покајао.....читао сам две године форуме и тражио недостатке наше кошнице о којима су "велики"пчелари говорили и нисам могао да их нађем.Ни једном речју нису конкретно говорили шта замерају осим да је мала...Са позиције тоталне незналице који никад није завирио у кошницу а о пчелама није имао ни најмањег знања видео сам да су ти напади који трају до данас неосновани и злонамерни,од стране љубоморних људи.људи који пчеларе са 200 друштава а не знају да израчунају кубикажу мале кошнице наспрам њихове "веће",не знају да ми одговоре у ком правцу клубе иде или који рам пчеле брже заклапају,наш мали или њихов велики...Мало и из ината таквим почео сам да пчеларим са њом и нисам се покајао....
До мог ускорог јављања све вас поздрављам..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1685 poslato: Januar 27, 2017, 01:03:30 »
Хвала Јано, шта друго да кажем.. Желим ти срећно зимовање пријатељу.

Ето, а на форуму споса крвопролиће на теми пчеларење Родном Војом, да ме разапну ови што пчеларе са ЛР, ДБ и ФР кошницама..
Назваше ме и Хитлером и лажовом и свакаквим именима..

Понудиш им да на лакши начин раде, да повећају своје приносе, да сигурније зимују са пчелама, да имају мање радних захвата, да опслужују већи број кошница истим радом и да имају веће, заправо неупоредиво веће приходе и лепши живот а они да ме разапну..
 
Сачувај Боже.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1686 poslato: Januar 27, 2017, 09:22:15 »
Jano, Dule, Miroslav....Dobro je Vojo, ovo je nase jato ...

Car Dusan rece :Ja nisam covek, ja sam Vuk. Zavijam da bi me cuo copor moj, da bi me culi vukovi, da bi me cula vucica, da bi me culi vucici, da se okupi copor moj. A, kada se okupi copor moj, bojte se psi....


Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1687 poslato: Januar 27, 2017, 17:12:45 »
Да се мало укључим у дискусију. За пчеларство сам се заинтересовао јануара месеца 2015 године. Читао сам о пчеларењу полошкама, настављачама као што су Дадан Блат, Лангстрот Рут итд, преко разних књига (писаних у другој половини 20 века). Све ми је то деловао јако компликовано и неизвесно са тим кошницама.
Док једног дана на You tube и хрваском сајту нисам наишао на коментаре о пчеларењу са РВ кошницом. После тога сам даље претраживао и прочитао текст Игумана из Црне Горе и других пчелара и схватио да је техника рада много једноставнија од других кошница. И поред негативних коментара старијих пчелара, у мени се преломило, што би рекли "еурека", то је оно право за мене. Зашто бих себи компликовао живот са ДБ, ЛР, ФР кошницама, када постоји лакши начин рада (јер за мене пчеларење је и задовољство). Тако сам донео коначну одлуку, контактирао Воју (упознао се са њим) и набавио прве кошнице и ројеве у пролеће 2015 године.
Осећам неизмерно задовољство и понос што сам донео праву одлуку и одабрао РВ кошницу, а још веће што себе нисам упетљао избором већ превазиђених кошница. Наравно за ове 2 године било је и малих грешака у раду, али само када нисам следио упутства Воје Брстине.
Поздрав свима.

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1688 poslato: Januar 28, 2017, 11:16:45 »
Колега Небојша, донио си праву и непогрешиву одлуку јер пчеларенје са кошницама родна воја је права ствар и ко није пчеларио са њима незна које су предности у односу на другу врсту кошница. Ја имам и ЛР кошнице али далеко је боље и успјешније пчеларити са РВ кошницама. Планирам да све ЛР продам и да пријеђем на пчеларење са РВ кошницама.
Поздрав свима,

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1689 poslato: Januar 28, 2017, 18:29:43 »
Да мало рекламирамо и СПОСов Форум на коме је тема Пчеларење Родном Војом постигла мали јубилеј са 5.000 одговора па сам писао следеће:


Pčelarenje Rodnom Vojom
« Последња порука Vojo Brstina  послато данас у 17:19:09 »
Е па драги пријатељи хвала вам свима на учешћу у овој теми и остварењу овог малог јубилеја..

Захваљујем се младим пчеларима који су овде представљали своје резултате рада са РВ кошницама али се захваљујем и опонентима Родне Воје који су негирали многе овде постављене и представљене резултате разних младих пчелара у раду да Родном Војом.
 
Управо такви ( опоненти) дали су ми мотив да још снажније представљам МОЋ Родне Воје, лакоћу рада са њом, бржи развој заједница, једноставније формирање нових заједница, боље искоришћење разних паша а посебно слабијих паша, лакше и једноставније зазимљавање заједница, повољнији распоред хране у току зимовања и већи проценат презумелих друштава.  :D ( мирноћу пчела нећемо помињати јер немамо референце).  :D

Посебно и највише се захваљујем пчеларима који су овде представили своје резултате рада са РВ кошницама поред осталих кошница са којим су до тада пчеларили...

Најважнији спискови које треба направити су спискови пчелара које треба наградити а који су на најкоректнији начин представили своје упоредне резултате рада са Родном Војом поред Лр, ДБ, ФР и других кошница и оних који су непристрасно све детаљно описали и представили...
Они имају свакако веће заслуге од уважених и драгих пријатеља који су радили само са РВ кошницама мада је веома често њихов допринос био огроман.

На томе би требало сви да им захвалимо без обзира којом кошницом пчеларимо... 
Много је оних које треба наградити за овај рад али ја можда и нисам тај који треба да одреди нека нова признања и степен вредности тих нових признања... Мада знам величину и степен њихових заслуга у осавремењавању пчелара и пчеларства овим кошницама.

да не бих сада овде писао спискове људи које треба награђивати најрадије бих наставио са изјавама драгих пчелара који не желе свађе па због могућих критика њиховог рада а што је овде омиљена посластица,  заобилазе ову тему и радије пишу на неким другим местима..


Ево примера... Ранко Мачинковић пре 5 година:

Decembar 25, 2012, 20:56:44 »

Prije svega pozdravljam sve članove ovog foruma i napominjem da se prvi put javljam,mlad sam na forumu ali sam sve teme po nekoliko puta pročitao i mislim da
bi postavljanjem ove teme pčelarima koji pokušavaju da pčelare sa ovom vrstom košnice bilo veoma korisno.
Napominjem da se ja pčelarstvom bavim od 1984.godine i pčelario sam sa LR košnicama prije dvije godine napravio sam nekoliko RV košnica i mogu reći da sam izuzetno zadovoljan sa pčelinjim zajednicama u RV košnicama i u odnosu na LR pčelinje zajednice daleko su bolje.
Čestitam savim članovima foruma novogodišnje i božićne praznike.  :) 

____________________________________________....
само да напоменем о коме се ради и ко је колега Ранко Мачинковић:

Цитат: 26. 12. 20012. год. 
Ja sam iz Srpca u Republici Srpskoj i predsjednik sam Udruženja pčelara "Košnica" koje trenutno broji trideset članova i pokušavam da kod mladjih pčelara predstavim košnicu RV i njene prednosti u odnosu na LR košnicu. Jedino je problem nabavke ovih košnica kod nas u Republici Srpskoj.Mislim kolega Vojo da bi bilo dobro da se dogovori sa jednim stolarom da proizvodi RV EV košnice normalno pod za to određenim uslovima, a ja imam jednog koji kvalitetno proizvodi ostale košnice koji bi htio da počne sa proizvodnjom RV i EV.

сада 6-7 година након рада са Родном Војом то јест Пчеларења Родном Војом и упоређивања са другим кошницама:

28.01.2017.год. u 11:16:45 »


Citat

Колега Небојша, донио си праву и непогрешиву одлуку јер пчеларенје са кошницама родна воја је права ствар и ко није пчеларио са њима незна које су предности у односу на другу врсту кошница. Ја имам и ЛР кошнице али далеко је боље и успјешније пчеларити са РВ кошницама. Планирам да све ЛР продам и да пријеђем на пчеларење са РВ кошницама.
Поздрав свима,
-------------------------------------------....

Поштујмо искуства драгих пријатеља и колега пчелара ...

Хвала свим драгим пријатељима...
------------------------------------------------------------------------------...

Након ове поруке уследило је упозорење уредника СПОСа:


Savez Pčelarskih Organizacija Srbije - Forum SPOS Info





Примили сте упозорење

« За: Vojo Brstina послато: данас у 17:59:25 » 
Одговори са цитатом

Vojo Brstina,

6. Zabranjeno je:
...
Šta jeste spam:
- reklamirati svoj komercijalan sajt/forum/proizvod u postovima ako se time prelazi granica dobrog ukusa. O tome da li se preteruje odlučuje uredništvo foruma.

Хвала вам,
Savez Pčelarskih Organizacija Srbije - Forum SPOS Info  тим.
________________________________________________________________...


Ето тако се блокира сваки покушај представљања искустава или искуства пчелара у раду са Родном Војом и то пчелара који не желе да се малтретирају и да их понижава група непринципијелних пчела који би на сваки начин да понизе саког ко пчелари Родном Војом а које сам ја копирао и покушао представити пчеларима на том СПОСовом форуму...

Поздрав драгим пријатељима...

Можда ова порука припада теми СПОС форум али је добро да је имамо и овде  ( после ћу је копирати и пребацити и у тему о спос форуму).

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1690 poslato: Januar 28, 2017, 18:36:38 »
Pozdrav Voji i čekamo film koji je Gordana obećala.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1691 poslato: Januar 28, 2017, 18:45:22 »
Pozdrav Voji i čekamo film koji je Gordana obećala.

Јано пријатељу мој драги,

Мислим да нема од филма ништа, џаба је обећавала ( требала се прво консултовати са мном јер не познаје довољно стање на терену)...
Ово је прво предавање које треба да одржим у овој зимској сезони предавања.

У скоро целој Србији постоји ОГРОМНА  блокада за моја предавања и представљање Родна Воја кошница а тек по негде успемо и да пробијемо ту блокаду ( част изузецима) . Сметам им у продаји ројева, кошница, погача али и рушењу "њиховог успешног пчеларења" ..

После сваке моје значајније информације упућене на неком предавању ако та информација дође до других предавача то одмах неки предавачи присвајају и у многим другим удружењима где ја немам приступа описују као нешто ново не позивајући се за извор информације и на моје име а испадају стручњаци који имају своје велико искуство и нове вредне информације ....

Тако да мислим да ћемо још сачекати док се полако не пробијемо до пчелара и пчеларских удружења где ћемо директно рећи шта имамо да кажемо..

Жао ми је али је тако...

Морате се изборити у својим удружењима за моја предавања..

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1692 poslato: Januar 28, 2017, 19:06:50 »
Prijatelju Vojo, razumem potpuno. Puno pozdrava...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1693 poslato: Januar 28, 2017, 20:30:59 »
Војо роде,реци ти мени искрено.Да ли да ја у суботу палим ауто или да те чекам на свом терену.....Нешто ми говори да је боље да ја дођем,мало се провозам......него да чекам јер у овом случају изгледа да ће бити "ко чека некад и не дочека" :P ;) ;) .

Van mreže Slobodan Stevanovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Lokacija pčelinjaka: kraljevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1694 poslato: Januar 28, 2017, 21:03:03 »
Jedno pitanje,da li su potrebni opsivaci na nastavcima radi lakšeg pregleda i transporta