Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380352 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1770 poslato: Mart 01, 2017, 22:02:49 »
ja probao, funkcioniše...al može i u kesu od zamrzivača otvara se samo odozgo...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1771 poslato: Mart 01, 2017, 23:23:13 »
A što ne probate ako fali hrane, kristalisani med staviti u najlon čarapu pa tako na satonoše.
Ih Jano, pa zato što nemamo med. Prošle godine sam se zapčelario, med im nisam ni probao, a kamoli oduzimao.
A ljudi vele da nije dobro i da može biti opasno unositi tudj med u svoje košnice.

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1772 poslato: Mart 04, 2017, 19:19:39 »
У четвртак, 2. марта, око 10 сати, по сунчаном времену, у све четири РВ сипао по 1 литар густог топлог сирупа са Нозевојем, како је Војо саветовао, а ради допуне залиха. Данас ишао до пчела, понео нову количину сирупа, али се изненадих: свака од кошница пренела из хранилице само око трећине датог сирупа. Молио бих објашњење за ово.
Напомињем да су, по мојој процени,
друштва солидна, са прошлогодишњим матицама. Пчеле су данас масовно излетале и доносиле доста полена.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1773 poslato: Mart 05, 2017, 11:19:13 »
I ja sam dao radi probe u par košnica. Odnele za 24 sata. E sad se setih Vojne preporuke da se počne sa stimulativnom prihranom kad žabe počnu da krekeću. Juče se oglasile.... Vojo molim komentar...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1774 poslato: Mart 05, 2017, 13:00:30 »
I ja sam dao radi probe u par košnica. Odnele za 24 sata. E sad se setih Vojne preporuke da se počne sa stimulativnom prihranom kad žabe počnu da krekeću. Juče se oglasile.... Vojo molim komentar...

Миро пријатељу, ако су се огласиле онда полако можеш да кренеш са сирупом.

У четвртак, 2. марта, око 10 сати, по сунчаном времену, у све четири РВ сипао по 1 литар густог топлог сирупа са Нозевојем, како је Војо саветовао, а ради допуне залиха. Данас ишао до пчела, понео нову количину сирупа, али се изненадих: свака од кошница пренела из хранилице само око трећине датог сирупа. Молио бих објашњење за ово.
Напомињем да су, по мојој процени,
друштва солидна, са прошлогодишњим матицама. Пчеле су данас масовно излетале и доносиле доста полена.

Нино пријатељу, обично у првом дану не нађу сируп па је потребно мало их поквасити сирупом одозго кроз хранилицу, већ сам писао пре неки дан у некој теми. Треба такође пробушити прорезе на страници ( у магацинском простору) до канла за сируп јер те прорезе обично пчеле запрополишу како зими не би губиле топлоту кроз те прорезе.

Сутра-прекосутра Верољубе пријатељу настави са прихраном. А пчелама некад треба и два три дана док не пронађу сируп у хранилици изнад рамова.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1775 poslato: Mart 30, 2017, 22:09:46 »
Čisto da se podsetimo (a i ja sebe preslisam)pa i temu osvezim da li dizanje treceg nastavka RV pod obavezno podrazumeva i istovremeno postavljanje i MR na plodiste tj.na prvi ili moze malo i da se pusti matici "masti na volju"samo prevesavanjem ramova sa leglom i dodavanjem neizgradjenih SO ili vec izgradjenih praznih ramova???Ili je jos rano za treci mada neke zajednice bar kod mene prelaze 10,11 ramova legla ...?dok je neki prosek 8-9 sa prilicnom polenskom blokadom u prvom nastavku...

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1776 poslato: Mart 31, 2017, 08:06:10 »
Darko nešto je to mnogo legla za kraj Marta. Na kolikim površinama na ramovima ima legla bolje rečeno koliko je to ćelija legla. Napiši detaljnije šta si radio tokom Marta pa imaju toliko legla, moguće da si proširivao leglo umetanjem izgrađenih ramova i da si na taj način razvukao leglo na više ramova. Nemoguće je u košnici krajem marta imati preko 30.000 ćelija legla a i to je mnogo, lično mislim da je plafon u ovo doba godine 20.000 ćelija.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1777 poslato: Mart 31, 2017, 11:37:10 »
Andreja,nista posebno osim sto su imali zaista do sada nezapamcen unos polena to je jedina razlika u odnosu na sve prethodne sezone tj.proleca.Nemam razloga da ne govorim istinu jer da je drugacije savet i pomoc ne bih ni trazio.Veoma mnogo poklopljenog zrelog legla kazem neke su na po 6,7 neke na 8,9 a jedna je na rekordnih 11 ramova legla.Koliko je sad to u pcelama verovatno iskusniji poznavaoci RV jce vrlo brzo izracunati.Tako je kako je ali sta dalje???Sve sto su imale imale su samo svoje izgradjeno sace sa kojima su i zazimljene...Sta raditi dodavati neizgradjene SO??

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1778 poslato: Mart 31, 2017, 11:59:03 »
Darko, kod mene grade zaperke k'o lude. Video sam i nešto trutovskog legla. Juče sam uništio nešto, što liči na zatvoren matičnjak, sve sa larvom unutra...

Daj tim silnim, mladim pčelama neku zanimaciju ( SO ), inače odoše one...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1779 poslato: Mart 31, 2017, 12:33:17 »
Kod mene su vukle zaperke kao lude dok nisam dodao osnove i stavio foliju. Iznad folije ne grade zaperke.

U nekoliko LR ramova sam uvezao RV ramove sa osnovama radi pripreme za prelazak na RV.
 Pri ruci nisam imao stirodur pa sam ih dodao tako kako jeste i nakon par dana vidim da su u uzanom prostoru između dviju bočnih letvica izgradile saće jednakom brzinom kao i ono na osnovama. Sad moram da to pokidam i ubacim stirodur dok nije zaležen ram.

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1780 poslato: Mart 31, 2017, 13:34:10 »
Da to sam zaboravio svuda ima trutovskog legla uz sve ovo sto sam vec napisao...a jedino od "utopljivaca"su imale po dvolisnicu novine i to su istrickale i izbacile...da bilo je i zaperaka i kod mene ali to zbog manjka ramova jer ja zimi vadim po jedan ram iz oba nastavka radi bolje ventilacije..inace nista drugo

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1781 poslato: Mart 31, 2017, 14:31:17 »
Pitanje za Voju.
Da li je potrebno sada skloniti prve nastavke na podnjači kod društava na tri nastavka, jer su kod mene u njima pretežno ramovi sa svetlim saćem i satnim osnovama, a ionako su prazni, odnosno bez hrane i pčela.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1782 poslato: Mart 31, 2017, 14:34:21 »
Kakvo je stanje u mojim košnicama ja ću biti zadovoljan ako do bagrema budem imao 10 - 11 ramova legla /kao sada kod Darka/. J

Van mreže Darko Vujičić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Ivanča
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1783 poslato: Mart 31, 2017, 15:47:43 »
Nebojsa ne valja ni mnogo ne valja ni malo kako god okrenete zlatna sredina je resenje samo sto pcele uvek ne pitaju nas sta mi zelimo.Eto Vama su prvi nastavci prazni a meni izblokirani gotovo 70%polenom a i medom kada mi je Voja svojevremeno savetovao hvatac ja sam bio u fazonu ma gde da se cimam sad i stvaram sebi dodatan posao i obavezu i oko toga.Da sam to uradio verovatno danas ne bi imao ovakvu ekspanziju legla i glavobolju kako dalje.Mada sam siguran da neko od iskusnijih kolega ovde sa foruma sigurno ima kljucni savet za moje "muke"samo sto izgleda zele da me puste da se sam prekaljujem

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1784 poslato: Mart 31, 2017, 16:53:09 »
Nebojša sa 11 punih ramova legla na 15 dana pred bagrem ja bih bio vrlo zadovojan. Na 11 ramova  legla sa obe strane na 3/4 rama i više je cca 40.000 ćelija legla + pčele u košnici e hehe.
Andra
062 31 00 13