Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380296 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #330 poslato: Novembar 14, 2011, 20:19:31 »
Ovako sam razumeo:
 
U prvi plodisni nastavak pri ogranicenje sa MR treba da bude 5 ramova otvoreno + 5 najlepsi tamniji ramovi sta se nalaze u kosnici.
Leglo  treba da bude u sredini a tamni ramovi levo i desno pokraj legla.

U prvi medisni nastavak 4 RL u sredini i oko legla 2 izgradeni svetli ramova 1 levo 1desno pa SO 1 levo 1 desno pa krajne 2 izgradzeni svetli ramovi.

U vtori medisni nastevak 2 RL  u sredini pa tamni ramovi 1 levo 1 desno pa SO 1 levo 1desno pa opet po 2 tamni ramovi sa strana

Treti medisni nastavak se ne dodaje (ili se izbacuje) pri ogranicenje sa MR a se dodaje kao 2 medisni nastavak za vreme medobera sa vecinu tamniji ramova  + SO

pozdrav svima



Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #331 poslato: Novembar 14, 2011, 20:35:25 »
Može i tako.
Još nešto da pojasnim a što nisam rekao, a radi se za kasnije u toku medobranja.
Najbolje bi bilo da se drugi nastavak / nastavak koji se nalazi na matičnoj rešetci / prilikom
dodavanja novih medišnih nastavaka ne pomera sa svog mesta do kraja godine odnosno
do oko 15. oktobra, kada se podiže i uklanja matična rešetka iz košnice i prebacuje u
magacin do sledeće godine pred bagremovu pašu.
Moram takodje da napomenem da sam ja ovo sve pisao prema mojim pašnim uslovima
gde sem bagrema, ostale paše nisu toliko bogate i nemamo suncokretovu pašu, a ne selim
košnice na suncokretovu pašu. Stoga neću nadalje praktikovati prevešavanja legla iz plodišta
u nastavke iznad matične rešetke, zbog već opisane situacije.
Za one pčelare koji imaju suncokretovu pašu, nemam iskustva iz prakse i verovatno da bi
se prevešavanje ramova sa leglom moralo primeniti.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #332 poslato: Novembar 14, 2011, 20:56:13 »
Ali ako pcele napune taj 1 medisni nastavak sa medom, onda kako sto sam razumeo oko ovog foruma, trebalo bi postaviti prazni nastavak iznad legla za stimulacije pcela, za donosenje vece kolicine nektara.
Dal se premestaju samo ramovi a nastavak ostaje zbog ulepenosti od propolisa?

pozdrav svima

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #333 poslato: Novembar 14, 2011, 21:11:30 »
Taj neće napuniti po sredini dugo, dugo..... Do tada ćete vi normalno dodavati nove nastavke a
kako se napune medom / poklope kompletni ramovi u nastavku /, uklanjate nastavak sa medom a nakon
vrcanja vraćajte ga podmetnutog ispod vršnog nastavka.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #334 poslato: Novembar 15, 2011, 00:00:57 »
Evo pročitah sva Antonijeva pitanja i odgovore kolege Save sa kojim se u potpunosti slažem.

Sve radove treba prilagoditi klimatskim i vremenskim uslovima na terenu na kome se pčelari. Neke radnje  oko ograničavanja matica na jugu se rade malo ranije dok se zazimljavanje obavlja malo kasnije a sve ostalo je potpuno isto.

Pozdrav svima.....

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #335 poslato: Novembar 15, 2011, 14:37:42 »
U junu sam uhvatio prirodni roj (slika Roj 1002 i 1008) u jednu REV košnicu, koja je bila sastavljena od jednog EV nastavka na podnjači i jednog RV nastavka iznad. Roj je bio poprilično snažan i pčele su za 5 do 6 dana uradile kompletno saće u oba nastavka. Problem je bio u gornjem RV nastavku, na središnjim ramovima gde su se satne osnove savile usled težine pčela (bar ja tako mislim), pa su pčele gradile duplo saće na tri srednja rama (slika RV 1001). Ja sam taj RV nastavak stavio na podnjaču, iznad njega novi RV nastanak sa 10 satnih osnova, a na vrh onaj EV nastavak (sada to izgleda kao na slici REV 3002, tako sam zazimio to društvo). Pošto se radilo o veoma jakom roju (ne znam da li sam ikad video veći), pčele su za manje od 5 dana izgradile svih 10 satnih osnova u novom nastavku i napunile ga medom (naravno, u njemu je bilo i legla). Ona tri deformisana rama sam malo obradio pre nego što sam nastavak stavio na podnjaču, to jest, pokidao sam one zaperke sa strane. Sada su u tom nastavku svi ramovi odlično urađeni. Moje je mišljenje da će ova REV kombinacija biti moja uzdanica sledeće sezone. Da napomenem, ovo društvo nisam uopšte prihranjivao, jer nisam imao vremena za to, ali pašne prilike su bile izvanredne, pa su pčele tu košnicunapunile velikom količinom meda (oko 30 kg). Toj zajednici nisam hteo ništa da oduzmem. Nadam se da će dobro zimovati bez obzira na problem sa medljikom. Pozdrav.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #336 poslato: Novembar 15, 2011, 14:48:49 »
Sveto, lako ti to skupljaš na nizkim grančicama. A kod mene ide sve na krušku i na 18m pa ti misli.
Lp Branko

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #337 poslato: Novembar 15, 2011, 14:53:17 »
Kolega Sveto
Roj je predpostavljam iz vašeg pčelinjaka.
Dali ste bili utvrdili iz kog se društva izrojio.
Ako je jeste, kakva je dalje bila sudbina tog društva, mislim oko prinosa meda.

To nije roj, nego roj + roj = ROJČINA.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #338 poslato: Novembar 15, 2011, 14:57:39 »
Sveto, lako ti to skupljaš na nizkim grančicama. A kod mene ide sve na krušku i na 18m pa ti misli.
Evo jednoga na 18 m na kruški in na zemlji.
Lp Branko

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #339 poslato: Novembar 15, 2011, 15:00:31 »
I ovaj se sa 18 metara, uspešno prizemljio odnosno smestio u nukleus.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #340 poslato: Novembar 15, 2011, 15:01:17 »
Kolega Branko, ovaj je stvarno bio lak za naseljavanje REV košnice, ali bilo je i rojeva koji su se hvatali i na 20 m od zemlje, neke smo jednostavno pustili na milost i nemilost majke prirode. Možda će sledeće godine biti pčela u nekoj šupljoj bukvi ili ceru.

Kolega Savo, nije mi ni palo na pamet da ustanovljavam iz koje je košnice ili košnica izašao ovaj super roj. Nešto sam drugo radio, a kad sam svratio na pčelinjak br. 2 (zapad) ugledao sam ovo čudo. Ne znam ni kad ni iz koje se rojio.Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #341 poslato: Novembar 15, 2011, 15:06:45 »
Bitno da se on snabdeo zalihama od 30 kg za sebe, na osnovu sopstvenog rada.
Biće to odlično društvo dogodine.
Pozdrav.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #342 poslato: Novembar 15, 2011, 15:16:03 »
Najviše me nervira jer je to krhka kruška na kojoj se rado lome grane pa mora čovek da bude veoma pažljiv.
Lp Branko

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #343 poslato: Novembar 15, 2011, 17:17:07 »
Najviše me nervira jer je to krhka kruška na kojoj se rado lome grane pa mora čovek da bude veoma pažljiv.
Lp Branko

Branko,
Sadi patuljasto voće. Stvarno, jesi li probao na tu krušku objesiri 2-3 prazna ulišća, prethodno dobro natrljanim matičnjakom?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #344 poslato: Novembar 15, 2011, 17:23:49 »
Najviše me nervira jer je to krhka kruška na kojoj se rado lome grane pa mora čovek da bude veoma pažljiv.
Lp Branko

Sada več dve godine skupljam rojeve tako da u kutiju za pobiranje rojeva stavim deviški sat sa mladim leglom.  Roj se nakon sat vremena skupi na satu. Kupio sam takodje teleskopisku palicu tako da za sada nema takvih problema da se nebi dali rešit.
Lp I hvala za ideju.
Branko

Branko,
Sadi patuljasto voće. Stvarno, jesi li probao na tu krušku objesiri 2-3 prazna ulišća, prethodno dobro natrljanim matičnjakom?

Pozdrav, svako dobro!