Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380575 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #345 poslato: Novembar 15, 2011, 17:45:21 »
Branko,
Jedva odgonetnuh šta je "deviški", ali mi pomože sljedeća riječ "sat" pa sam zaključio da si govorio o djevičanskom saću s leglom (prvo leglo).
Teleskopska palica? Vjerovatno misliš na rojnjaču? Imam je, dobra je.

Ja sam nekoliko puta, kad mi se bilo mrsko pentrati, jednostavno jedan okvir zavezao za motku, pričvrstio ga uz roj i rekao: "Eto ti, ako hoćeš, ako nećeš - široko ti ispod nebesa!", a taj dan mi se tri roja uhvatila i to sve gore od goreg mjesta: puzavac, gustiš, visina.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #346 poslato: Novembar 15, 2011, 19:12:19 »
Jest, deviški je djevičasti.
Lp

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #347 poslato: Decembar 04, 2011, 15:20:56 »
sa pcelinjaka danas  lepo vreme rade,

http://img822.imageshack.us/img822/2171/fotografija0532.jpg
Pčelarenje Rodnom Vojom


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #348 poslato: Decembar 07, 2011, 18:14:09 »
Bas me zanima kolika je dubina centrifuge za RV i Eko ramove obzirom na njihovu velicinu rama i kolike su onda nogare visoke da se nebi savijali do zemlje.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #349 poslato: Decembar 08, 2011, 01:54:19 »
Bas me zanima kolika je dubina centrifuge za RV i Eko ramove obzirom na njihovu velicinu rama i kolike su onda nogare visoke da se nebi savijali do zemlje.

Siniša, kod mene na radijalnoj dubina je 600mm a visina nogara je ujedno i visina cele vrcaljke i ona iznosi 960mm dok joj je prečnik 1200mm.
Unutra je podeljena u 6 polja u kojih može da stane po 12 RV ili EV ramova to jest ukupno 72 rama ali obično u svako polje stavljamo po 10 ramova ili 60 ramova.
Mislim da može da prima i DB ramove i ako bi se stavilo u svako drugo polje po ram tada bi stalo 36 DB ramova.
 Ako bi se koristili DB poluramovi tada bi stalo čak 72 DB polurama sa normalnom širinom rama 35 - 36mm.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #350 poslato: Decembar 08, 2011, 15:56:58 »
Postovani,

"Radijalna centrifuga za 36rama je visine 650mm, precnik joj je 850mm, 220V-370W, frekventni regulator brzine broja obrtaja i vreme trajanja. Cena je  680eura bez PDV. Cena je fco Leskovac."
ovo je odgovor od Radomela,zanima me ta visina pa zar nebi trebalo da bude plica centrifuga tako da nemoze da stane DB ram ipak je njegova satonosa veca za oko 10 centimetra od satonose RV , drugo DB ram je dublji samim tim i blizi centralnoj osovini gde je centrifugalna sila manja i nece se istresti med sa dna rama .

 

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #351 poslato: Decembar 08, 2011, 16:33:46 »
Evo mojih uzimljenih Rodna i Eko Voja košnica.

Nekima je ovo prva, a nekima druga zima.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #352 poslato: Decembar 08, 2011, 16:34:44 »
Siniša,
satonoša DB rama je duga 470mm a kod RV i EV je 392mm i razlika je samo u nepunih 80mm ili preciznije 78mm i ta razlika je ono što izlazi preko visine unutrašnjeg gornjeg obruča (ili kako se već zove taj deo).
Ispod ramova nalazi se slobodan prostor u dubini od 100mm za prihvat meda a iznad još oko 120-130mm do vrha lima to jest do ukupne visine vrcaljke.
Obzirom da je kod mene prečnik vrcaljke 1200 mm ona može da primi i dublje ramove i med će i iz DB ramova moći da se iscedi mada nešto malo sporije iz donjih delova ramova.
Sa vrcaljkom čiji je prečnik 850 mm to se nebi moglo raditi sa DB ramovima a čak i za RV ramove nikom je ne bih preporučio.
Imao sam priliku da radim sa radijalkom za RV i EV ramove čiji je prečnik bio 1080 mm i nisam bio zadovoljan prilikom ceđenja RV ramova. Ipak je raspon od donje letvice rama do centralne osovine bio mali i nedovoljan za efikasno i brzo ceđenje meda.
Može da se radi ali znatno sporije i po saće opasnije.
Veoma mala je razlika u ceni vrcaljke a prosto neverovatna razlika u radu.
Preporučujem Vam da radite vrcaljku sa ne manjim prečnikom od 1200mm.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #353 poslato: Decembar 09, 2011, 19:03:52 »
Vojo moze li slika tvog kombajna za med (radijalme centrifuge) da vidimo mi mali cemu da tezimo.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #354 poslato: Decembar 09, 2011, 19:08:09 »
Vojo moze li slika tvog kombajna za med (radijalme centrifuge) da vidimo mi mali cemu da tezimo.
Prava želja..
Bravo kolega Siniša.
Pitanje kada će ko od nas doći u situaciju da dostigne tu potrebu za tako velikom centrifugom,
ali nije zgoreg da se pravilno opredelimo za onim što bi najbolje odgovaralo.

Ja bih dodao pitanje.
Koliko vremena traja vrcanje jedne ture ramova počev od ulaganja u centrifugu do izvlačenja
praznih ramova?
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #355 poslato: Decembar 09, 2011, 21:50:32 »
Dobro drugari stavićemo slike dok ih pronađemo.
Kad Goca dođe večeras mislim da ona zna gde ih je ostavila u koji dokument.

Što se brzine tiče ne znam tačno za koliko se vremena napuni vrcaljka. To zavisi od brzine otkapanja-otvaranja ramova. Samo ubacivanje ramova ide brzo jer za svaki ram ima mesto u koji naleže.
Tomom desetak petnaest minuta iscedi se onoliko ramova koliko se stavi u vrcaljku a to može biti i do 100 kilograma meda.
Mislim da je potrebno da dve do tri osobe otklapaju ramove da bi zadovoljili brzinu i kapacitet rada vrcaljke.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #356 poslato: Decembar 10, 2011, 09:56:39 »
Uh, ja sinoć ranije odoh na spavanje pa nisam preneo Goci da treba da mi nađe ove slike, al nije toliko bitno, evo slika vrcaljke sa letošnjeg vrcanja.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #357 poslato: Decembar 10, 2011, 14:29:21 »
jes kombaj kad pocne da vrse to ide 2 cola med.Nevide se lezista za satonosu jer ima za svaku posebno.

Van mreže lucic miladin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #358 poslato: Januar 18, 2012, 00:23:54 »
Kada sve moguce pase zakazu i nektara nema ni za lijek,ramovi iznad MR izgledaju ovako..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #359 poslato: Januar 18, 2012, 01:55:32 »
jes kombaj kad pocne da vrse to ide 2 cola med.Nevide se lezista za satonosu jer ima za svaku posebno.

Oprosti Siniša za kašnjenje, tek sad sam vidio ovo tvoje pitanje.
Da za svaki ram postoji ležište u koje ulazi satonoša i bočan letvica u donjem delu i ležište za satonošu u gornjem delu.

Ramovi se lako postavljaju i jednostavno i vade posle vrcanja.

Kada sve moguce pase zakazu i nektara nema ni za lijek,ramovi iznad MR izgledaju ovako..

Miladine, ovo stvarno prelepo izgleda.
Nadajmo se da će im biti dovoljno za zimovanje. Vidi se obilje polenovog praha kao u Vojvodini na uljanoj repici u aprilu i maju.
Sa ovolikim količinama polena obezbeđuje se zdravo leglo i zdrave pčele.

Nadajmo se da ćete sledeće godine imati meda za obe godine kako za ovu narednu tako i za ovu prošlu.

Pozdrav svima.....
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.