Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380469 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #390 poslato: Mart 11, 2012, 19:47:19 »
Pozdrav svima

hvala na odgovoru samo jos par pojasnjenja...

Citao sam o Brstivaru ali me interesuje ako uzmem rojeve da li ih odmah (ili koliko brzo) treba tretirati protiv varoe - svakako cu to obaviti ui u konsultacijama sa prodavcem rojeva

Oko nozevoja cu potraziti u toj temi pa ako mi nije jasno javicu se...

Ponovo cu reci jos koji put - tamo gde ce biti pcelinjak do Predejana oko 16 km nema pcelara a na drugu stranu mozda na 15-tak km - vrlo tesko bi mi bilo da nadjem nekog ko moze da pomogne spremicu se kako znam i umem do pocetka juna a onda samo telefon i to mobilni...

Hvala i pozdrav

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #391 poslato: Mart 13, 2012, 10:14:00 »
Šta će se desiti u ovakvom slučaju:
10 dana pred bagremovu pašu iz proizvodnog društva uzimam ram otvorenog legla sa maticom i ram hrane i smeštam u novu košnicu.
Hoće li proizvodno društvo koje je obezmatičeno doneti više meda i da li će to društvo biti dovoljno jako za lipovu pašu?

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #392 poslato: Mart 13, 2012, 12:23:32 »
Šta će se desiti u ovakvom slučaju:
10 dana pred bagremovu pašu iz proizvodnog društva uzimam ram otvorenog legla sa maticom i ram hrane i smeštam u novu košnicu.
Hoće li proizvodno društvo koje je obezmatičeno doneti više meda i da li će to društvo biti dovoljno jako za lipovu pašu?
Ovo je i meni zanimljivo.prošle godine sam probao na jednom društvu al sam uzeo dva  rama zatvorenog legla maticu i ram meda sa pergom-obezmatićena zajednica mi je dala najviše meda na pčelinjaku i jesenas bila među najaćima na pčelinjaku.Kad sam pitao neke pčelare u društvu šta misle o tome -to nije dobro i ne radit al ja ću probat opet par komada pred bagrem. Do jeseni mi se i nukleus sa starom maticom lijepo razvio. Ostale su mi se košnice sve izrojile. Pozdrav svima.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #393 poslato: Mart 13, 2012, 15:23:17 »
Šta će se desiti u ovakvom slučaju:
10 dana pred bagremovu pašu iz proizvodnog društva uzimam ram otvorenog legla sa maticom i ram hrane i smeštam u novu košnicu.
Hoće li proizvodno društvo koje je obezmatičeno doneti više meda i da li će to društvo biti dovoljno jako za lipovu pašu?

Gorane, sve to zavisi od više faktora.

Može da bude dobro a može i da bude nepovoljno...

Može se desiti da društvo donese više meda od nekog drugog takvog ili sličnog društva a mislim da ako naiđe jača paša i pčele u drugoj zajednici u kojoj nije izvađena matica, brzo izblokiraju maticu, tada će ova zajednica u kojoj je prisutna matica doneti malo više meda nego ona iz koje je matica izvađena.
 Ali problem je u tome što ona zajednica iz koje se izvadi matica može da krene i u rojenje pa čak da se dva puta izroji.

Ne bih nikom savetovao vađenje matice pred pašu, a ti radi kako hoćeš i kako misliš da je najbolje.

Mirko, ja mislim da si ti prošle godine imao sreće.  Kao što sam već pomenuo rezultat  zavisi od mnoštva faktora.

Pozdrav iz Novog Miloševa.....
« Poslednja izmena: Mart 13, 2012, 15:35:48 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #394 poslato: Mart 13, 2012, 16:01:05 »
Vojo, sta je predlog kako povecavati pcelinjak, na najbolji i najbezbedniji nacin, da se dobije kvalitet a i kvantitet, pri cemu postoji samo jedna lokacija znaci nema mogucnosti seljenja na drugo mesto, a kamo li udaljeno, jer sam i ja negde citao za ovo sto se obezmatici i na taj nacin napravi novo drustvo pred bagrem, i mislio da tako nesto probam, ali sam sad u dilemi pa trazim savet sta i kako najbolje uraditi, hvala i pozdrav iz Kumodraza

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #395 poslato: Mart 14, 2012, 12:17:40 »
Odgovor koji sam dobio od Voje dobio sam od pčelara tu kod mene -potrefilo ti se al ne znaći da će uvijek. Mislio sam na taj naćin udvostrućit broj košnica ha sad baš i nisam pametan.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #396 poslato: Mart 14, 2012, 13:22:30 »
Vojo, pomagaj sa predlogom, glavna pasa bagre, kazu ponekad ima lipe ali retko koje godine,....kako da se uvecavamo najbezbolnije, a imamo samo jednu lokaciju, i mnogo dobre volje i slabo znanja, sem sta procitamo ponegde, hvala i pozdrav

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #397 poslato: Mart 14, 2012, 19:32:47 »
Kolega Mirko ja sam radio na način kako ti objasnjavas to je takozvano Đerzonovo pravilo odvajanja matice uoči glavne pase.Međutim meni glavna pasa je livada tako da ja obezmatičim oko 25. 5.-1. 6. tako da do kraja mjeseca dobijem mladu maticu i vise meda nego u drustvima sa prisustvom matice.Znači maticu odvoim sa jednim okvirom otv. i jedan okv. zatv. legla sa okvirom meda i polena zatvorim ulaz i treči dan otvaram. Uz moju pomoč da kraja godine razvijem solidno drustvo.Mlada matica isto uz moju pomoč nakon vrcanja solidno razvije drustvo.Vrlo važno je da nakon obezmatičavanja šesti ili sedmi dan unistis sve matičnjake osim dva najbolja jedan otvoren jedan zatvoren.Tako ja radim i radiču ubuduče sa lr.Samo neznam sta bi se dogodilo onima koji bi ovo radili prije bagrema jer on medi bar 15 dana ranije.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #398 poslato: Mart 14, 2012, 21:14:27 »
Vojo, sta je predlog kako povecavati pcelinjak, na najbolji i najbezbedniji nacin, da se dobije kvalitet a i kvantitet, pri cemu postoji samo jedna lokacija znaci nema mogucnosti seljenja na drugo mesto, a kamo li udaljeno, jer sam i ja negde citao za ovo sto se obezmatici i na taj nacin napravi novo drustvo pred bagrem, i mislio da tako nesto probam, ali sam sad u dilemi pa trazim savet sta i kako najbolje uraditi, hvala i pozdrav iz Kumodraza

Kolega Nešo, nema kvaliteta kada mlade pčele ostanu bez starijih pčela. To je kao kad deca ostanu bez roditelja i kad oni sami moraju odgajaju svoje mlađe braću i sestre.
Jedini lek je vreme kroz koje ova sirotinja od pčala mora da prođe i da i same postanu roditelji.

Postoji sistem pomeranja košnice i podele zajednice na dva dela, tako da pola izletnica-starijih pčela ode u jednu a pola u drugu košnicu.

Svi ostali sistemi podele su nesigurni. Nikada ne znate koliko će se pčela vratiti na staro mesto a koliko će ostati u novoformiranom roju na novom mestu.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #399 poslato: Mart 14, 2012, 21:56:47 »
Vojo, pomagaj sa predlogom, glavna pasa bagre, kazu ponekad ima lipe ali retko koje godine,....kako da se uvecavamo najbezbolnije, a imamo samo jednu lokaciju, i mnogo dobre volje i slabo znanja, sem sta procitamo ponegde, hvala i pozdrav

Napisaću kako ja radim, možda će vam pomoći, a Voja i ostali neka prokomentarišu. Ja RV košnice ograničavam na desetak dana pred nastupajuću pašu bagrema i tada gledam da te zajednice imaju 12-13 ramova legla. Ako mi se društva razviju do tog nivoa (12-13 ramova legla) pre tog termina kada radim ograničavanje (to je kod mene prošle godine bilo 2. maja), onda iz tih košnica uzimam "višak" legla tj oduzimam im po 2-3 rama legla različite starosti (obavezno i izlazeće leglo) sa pripadajućim pčelama i puštam ih da se ponovo razvijaju do tog nivoa tj do 12-13 ramova legla. Te zajednice brzo nadoknade oduzeto leglo i stignu opet da se razviju do momenta ograničavanja, jer u prirodi ima obilja nektara i polena (prošle godine sam leglo uzimao 17-18 aprila). Oduzeto leglo iz više košnica sam stavljao u RV nastavke na taj način da sam na krajeve postavio ramove sa medom i što je još važnije sa pergom a ostalo popunio sa leglom. Kako su na ramovima uglavnom mlade pčele, većina ih ostaje u novim društvima, a zbog izlazećeg legla društvo brzo brojčano jača i na najmlađem leglu pčele povuku matičnjake. Ovo ima sličnosti sa onim Hunjadijevim akumulatorima legla. Preko nastavka postavljam foliju sa rupom, na to prsten i prihranjujem medom a u prsten dodam i vodu u poklopcu od tegle, da imaju jer u početku nema izletnica ili ih je vrlo malo a može i da zahladi. Preko toga postavljam izolaciju od stirodura i poklopac. Neki kažu da su ovi matičnjaci slični rojevim, zbog obilja u kom su odgajeni. Nakon 5-6 dana vršim selekciju matičnjaka, ja planiram da delim na dva ili maksimalno tri dela jedan ovakav nastavak i prema tome i ostavljam po dva matičnjaka na svaki budući deo za podelu. Obično delim na dva dela i prebacim po pola društva u šestoramne nukleuse sa po dva matičnjaka (dodam jednu satnu osnovu), ali tek kad su zreli. Ove matice se izlegu neposredno pred početak bagremove paše, takođe i svo ostalo leglo iziđe u to vreme, to već bude solidno društvance koje se orjentiše na skupljanje nektara jer matice još nisu sparene (prošle godine su takvi nukleusi napunili 4-5 ramova u bagremovoj paši) do kraja paše matica se spari i počne da nosi i do suncokreta društva dovoljno ojačaju da sakupe sebi zimnicu, kod nekih je bilo čak i viška. Nemam primedbi na kvalitet takvih matica, jedino mislim da bi možda bilo dovoljno prilikom podele ostaviti jedan matičnjak umesto dva, jer su mi se i nukleusi znali izrojiti.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #400 poslato: Mart 14, 2012, 23:42:40 »
 
Vojo, pomagaj sa predlogom, glavna pasa bagre, kazu ponekad ima lipe ali retko koje godine,....kako da se uvecavamo najbezbolnije, a imamo samo jednu lokaciju, i mnogo dobre volje i slabo znanja, sem sta procitamo ponegde, hvala i pozdrav

Napisaću kako ja radim, možda će vam pomoći, a Voja i ostali neka prokomentarišu. Ja RV košnice ograničavam na desetak dana pred nastupajuću pašu bagrema i tada gledam da te zajednice imaju 12-13 ramova legla. Ako mi se društva razviju do tog nivoa (12-13 ramova legla) pre tog termina kada radim ograničavanje (to je kod mene prošle godine bilo 2. maja), onda iz tih košnica uzimam "višak" legla tj oduzimam im po 2-3 rama legla različite starosti (obavezno i izlazeće leglo) sa pripadajućim pčelama i puštam ih da se ponovo razvijaju do tog nivoa tj do 12-13 ramova legla. Te zajednice brzo nadoknade oduzeto leglo i stignu opet da se razviju do momenta ograničavanja, jer u prirodi ima obilja nektara i polena (prošle godine sam leglo uzimao 17-18 aprila). Oduzeto leglo iz više košnica sam stavljao u RV nastavke na taj način da sam na krajeve postavio ramove sa medom i što je još važnije sa pergom a ostalo popunio sa leglom. Kako su na ramovima uglavnom mlade pčele, većina ih ostaje u novim društvima, a zbog izlazećeg legla društvo brzo brojčano jača i na najmlađem leglu pčele povuku matičnjake. Ovo ima sličnosti sa onim Hunjadijevim akumulatorima legla. Preko nastavka postavljam foliju sa rupom, na to prsten i prihranjujem medom a u prsten dodam i vodu u poklopcu od tegle, da imaju jer u početku nema izletnica ili ih je vrlo malo a može i da zahladi. Preko toga postavljam izolaciju od stirodura i poklopac. Neki kažu da su ovi matičnjaci slični rojevim, zbog obilja u kom su odgajeni. Nakon 5-6 dana vršim selekciju matičnjaka, ja planiram da delim na dva ili maksimalno tri dela jedan ovakav nastavak i prema tome i ostavljam po dva matičnjaka na svaki budući deo za podelu. Obično delim na dva dela i prebacim po pola društva u šestoramne nukleuse sa po dva matičnjaka (dodam jednu satnu osnovu), ali tek kad su zreli. Ove matice se izlegu neposredno pred početak bagremove paše, takođe i svo ostalo leglo iziđe u to vreme, to već bude solidno društvance koje se orjentiše na skupljanje nektara jer matice još nisu sparene (prošle godine su takvi nukleusi napunili 4-5 ramova u bagremovoj paši) do kraja paše matica se spari i počne da nosi i do suncokreta društva dovoljno ojačaju da sakupe sebi zimnicu, kod nekih je bilo čak i viška. Nemam primedbi na kvalitet takvih matica, jedino mislim da bi možda bilo dovoljno prilikom podele ostaviti jedan matičnjak umesto dva, jer su mi se i nukleusi znali izrojiti.


Ovo je odličan način rada kada se radi na istom pčelinjaku. Mislim da je samo potreban češći obilazak pčelinjaka jer se iz ovakvih zbirnih nukleuza pčele često izroje. Kada je lepo vreme i kad pčele imaju dosta kvalitetnog polenovog praha u prirodi i kada su izležene mlade pčele kvalitetno othranjene desi se da se nekih godina polovina ovakvih nukleuza izroji.
Ako pripremimo dosta nukleuza za prihvat rojića ovo može da bude od velike koristi.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #401 poslato: Mart 15, 2012, 00:05:43 »
Dragane, posto sam pocetnik zanima me kad je maticnjak zreo kako to znam po izgledu verovatno ali kako molim za malo pojasnjenja i izvinjenje sto zapitkujem ali kako drugacije da naucim kad nemam nikog da mi to uzivo pokaze, pozdrav i hvala

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #402 poslato: Mart 15, 2012, 10:10:29 »
Takodje, ako sam dobro shvatio iz razlicitih drustava se uzima po 2-3 rama legla i pcela na njima, i stavlja u jedan nastavak, kako se resava problem sto su iz razlicitih kosnica, prskaju se necim ili se u takvim okolnostima one ne napadaju, hvala i pozdrav

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #403 poslato: Mart 15, 2012, 10:11:35 »
Vojo, kad budete imali malo vremena opisite nam kako to ide sa pomeranjem kosnica, sta se prebacuje kako deli ili sta se sve radi, hvala i pozdrav iz Kumodraza

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #404 poslato: Mart 15, 2012, 19:58:20 »
Pozdrav svima

ovo je i meni interesantno pitanje ali trenutno samo teoretski... Na SPOS-ovom forumu sam iscitao temu u RV o maticama i tu je g. Brstina izneo da stav da je najbolje kad sami pcelari proizvode matice i to rojevne ali je to pisano oko 2009 godine...

E sad zasto me to interesuje - u mom okruzenjunema pcelinjak i to sigurno u precniku 4-5 km... Pretpostavljam da ima pcela (mora ih biti) jer vocke donose ploda pa me interesuje kako ce se u tim uslovima izvrsiti oplodnja matica i kako to da znam - pocetnicko pitanje al ajd...

Vise me u principu interesuje da li kod nas ima "divljih" pcela na pustijim mestima i da li npr neko ima saznanja koliko matica i trut lete da bi se sparile. Konkretno kod mene na 1000 mnv nema pcelinjaka i na stranu prema Predejanu oko 10 km zasigurno a prema C. Travi se prelazi preko prevoja od 1300 mnv pa se spusta opet u C. Travu na 1000 mnv - oko 13 km. Tek tu ima mozda pcela ili u selu Brod.

Pozdrav svima