Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380443 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #405 poslato: Mart 16, 2012, 23:24:09 »
... u mom okruzenjunema pcelinjak i to sigurno u precniku 4-5 km...
Место ми се чини идеално за експеримент*:
1. Радикалним методама уништити све варое на пчелињаку
2. Повремено пробно третирати понеку кошницу различитим средствима
3. Ако се испостави да нема варое ти си најсрећнији пчалар у Србији и шире

* за који би се можда могао заинтересовати ветеринарски факултет

Van mreže Vitomir Rajic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: bezdan
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #406 poslato: Mart 17, 2012, 22:24:46 »
Ociscene podnjace,3-4 rama legla,ostalo med ,perga i svez polen.
ako nastave sa unose polen kao ovih dana brzo ce da izblokiraju maticu.
ima malo i unosa nektara.
ramovi cisti, kosnice suve.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #407 poslato: Mart 17, 2012, 23:55:38 »
Pozdrav svima

ovo je i meni interesantno pitanje ali trenutno samo teoretski... Na SPOS-ovom forumu sam iscitao temu u RV o maticama i tu je g. Brstina izneo da stav da je najbolje kad sami pcelari proizvode matice i to rojevne ali je to pisano oko 2009 godine...

E sad zasto me to interesuje - u mom okruzenjunema pcelinjak i to sigurno u precniku 4-5 km... Pretpostavljam da ima pcela (mora ih biti) jer vocke donose ploda pa me interesuje kako ce se u tim uslovima izvrsiti oplodnja matica i kako to da znam - pocetnicko pitanje al ajd...

Vise me u principu interesuje da li kod nas ima "divljih" pcela na pustijim mestima i da li npr neko ima saznanja koliko matica i trut lete da bi se sparile. Konkretno kod mene na 1000 mnv nema pcelinjaka i na stranu prema Predejanu oko 10 km zasigurno a prema C. Travi se prelazi preko prevoja od 1300 mnv pa se spusta opet u C. Travu na 1000 mnv - oko 13 km. Tek tu ima mozda pcela ili u selu Brod.

Pozdrav svima
Kolega Miodraže, autori nekih istraživanja navode da trut može namirisati feromone matica i preko 10 kilometara.
Da li u  okruženju tvog pčelinjaka ima nastanjenih prirodnih rojeva u prirodnim staništima to verovatno  niko sa sigurnošću ne može znati.
Verujem da pčele to jest trutovi iz sela Brod kojeg navodite može izvršiti parenje sa tvojim maticama.
I da ponovim svoje mišljenje u vezi kvaliteta matica, najbolje matice su rojeve matice.

Ociscene podnjace,3-4 rama legla,ostalo med ,perga i svez polen.
ako nastave sa unose polen kao ovih dana brzo ce da izblokiraju maticu.
ima malo i unosa nektara.
ramovi cisti, kosnice suve.


Kolega Vitomire, raduje me što su ti u RV košnicama prezimele sve pčelinje zajednice.

Pusti ih samo neka izblokiraju maticu ako mogu. Što više polena unesu u košnicu kasnije će doći do bržeg razvoja zajednice. Nemoj da te to brine. Nemoj samo pkušavati da ih razblokiraš i da im dodaješ satne osnove dok imaju izgrađenog saća kojeg ne pokrivaju.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #408 poslato: Mart 18, 2012, 00:00:47 »
Danas konacno prvi put ove godine pregledana drustva, za sada sva na broju, ima legla u svim stadijuma, perge polena meda, sve deluje ok unos lep, samo u jednoj LR kosnici gde mi je klube bilo otislo na jednu stranu, a matica proslogodisnja bela, malo legla, a na suprotnoj strani od klubeta krajnji ram pobudjao i sa njega nesto curi kao redak med, dodavao sam pogace u februaru i na kosnice stavio najlon, pa me zanima da li je pojava te budji i vlage posledica najlona ili ne i sta mi je ciniti sa tim drustvom, hvala i pozdrav iz Kumodraza

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #409 poslato: Mart 18, 2012, 00:04:37 »
Danas konacno prvi put ove godine pregledana drustva, za sada sva na broju, ima legla u svim stadijuma, perge polena meda, sve deluje ok unos lep, samo u jednoj LR kosnici gde mi je klube bilo otislo na jednu stranu, a matica proslogodisnja bela, malo legla, a na suprotnoj strani od klubeta krajnji ram pobudjao i sa njega nesto curi kao redak med, dodavao sam pogace u februaru i na kosnice stavio najlon, pa me zanima da li je pojava te budji i vlage posledica najlona ili ne i sta mi je ciniti sa tim drustvom, hvala i pozdrav iz Kumodraza
Kolega Nešo,
Mislim da je izrok tolike vlage upravo najlon.
Nisam razumeo na koliko ti je ramova ova zajednica preživela? (ako se radi o LR košnicama trebali bi preći u temu o LR košnicama).

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #410 poslato: Mart 18, 2012, 00:49:03 »
Vojo, budj se javila u svim kosnicama i LR i RV i sve su imale najlon od februara do danas, samo je ova LR pobudjala u toj meri da joj je i med budjav i delom readak, pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #411 poslato: Mart 18, 2012, 01:52:32 »
Nešo, najlon zbog kondenzacije zadržava vlagu i praktično ne dozvoljava njen izlazak iz košnice.
Što je veća potrošnja hrane i slabija ventilacija to je vlaga veća.
Izvadi po jedan krajnji ram sa obe strane iz nastavka  i malo proširi ventilaciju i višak vlage bi trebao nestati.
Tokom februara došlo je do velikog zahlađenja i velike potrošnje hrane pa je i koncentracija vlage u košnicama znatno povećana.
Sada je već malo toplije vreme i ako ima dosta pčela, pčele će tu vlagu izduvati i dovesti na potrebnu meru. 

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #412 poslato: Mart 18, 2012, 08:40:18 »
Samo da pitam sta se radi sa ramovima na kojima je med pobudjao, da li se to vadi i baca ili postoji neka svrha i takvog meda, jer su mi ramovi proslogodisnji novo sace, hvala i pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #413 poslato: Mart 18, 2012, 20:02:46 »
Nesso, valjala bi i neka slika (dobrog kvaliteta), da se to vidi.

Često se napravi previd i pogreši u proceni šta je buđ (u početnoj fazi) i ugljena kiselina. Ugljena spada u blage  (i koliko se sećam nestabilne kiseline) i kiselina nije opasna.

Koliko znam za njom ostane taj beličasti trag na ramovima koji podseća na početak buđi. Ona gradi neke soli i to je verovatno to (karbonati i bikarbonati).

Što se tiče tih ramova odakle curi taj redak med, moje mišljenje je da ne mora ništa strašno da bude. Med je hidroskopan. Može doći do kvarenja meda ako u blizini bude puno uginulih pčela. Tek kada otopli i na njima se pojavi plesan, ali i bakterije su aktivnije.



Kao primer pogrešne  i ishitrene procene o tome da je med pokvaren ću navesti veliku nevolju koja se desila mom bratu. Pčele su mu bile u jednoj udolici i one silne kiše su dovele do potapanja i zatvaranja leta vodom. Bilo je puno unosa livadskog meda (pre suncokreta) i kako je puno pčela i legla uginulo, med je jednostavno uvukao onaj prejaki neugodni miris (bolje je reći smrad) raspadanja tela pčela. Dok ja nisam stigao, oni su taj med odbacivali. Uspeli smo da spasemo oko 70 društava, ali su svi ramovi sa leglom odbačeni. Pet košnica je spaljeno, jer je proces truljenja bio u poodmakloj fazi i pojavili su se i crvi.

Stigao sam tek sutradan da i mu pomognem i prvo što sam uradio je kontrola tog meda. Brat nije hteo ni da čuje da ga ostavi pčelama, jer je med upio miris. Morao sam da ih ucenim time što sam rekao da neću više da učestvujem i da ću otići. Preživele pčele ne bi imale hrane. Otvorio sam nastavke sa tim medom, više puta mahnuo sa ramom kroz vazduh i dokazao im kako se miris gubi. Kasnije se pokazalo da sam u pravu.

Ovo sam napisao da ilustrujem da je prilično rano da se med pokvari do te mere da je neupotrebljiv za pčele (osim u nekim posebnim uslovima). I ono što nisam napisao pri spasavanju tog pčelinjaka (i meda), je to da je sav sveže uneseni med prokisao i već se dobro osećao miris sirćeta. Samo te ramove smo odbacili.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #414 poslato: Mart 18, 2012, 20:28:19 »
Sa današnjim danom mogu da iznesem neke globalne utiske za početak ove sezone.

Pregledao sam sva F, DB i LR društva.

Najvise ramova sa leglom imam U DB.

U dve košnice po 3, a u jednoj 4 rama legla.

Rodne Voje i Eko Voje još nisam pregledao, ali sam primetio na nema ni jednog traga kake na satonošama ispod zbega, ni u 5 RV, ni u 2 EV, što kod drugih tipova košnica nije slučaj.

Dalje nisam otvarao. Verovatno sledećeg vikenda.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #415 poslato: Mart 18, 2012, 23:07:04 »
Vojko, vidim da si dobio „pozitivne“ kritike za svoje tvoj izveštaj.

Ali, ti si u pravu (mada ja ne vidim nigde da si ti izneo neke naučne tvrdnje osim onoga što si video u svojim košnicama). Može zavisiti i od tipa košnice.
Međutim, ako čova koji te kritikuje piše silne knjige i drži silna predavanja ovako objašnjava neke stvari, onda je to problem (širi, ipak je on „neko“ :D). To ti je kao "Bolonja" (poremećaj u obrazovnom sistemu).

Imaćeš zadatak da čitaš „njegove“ knjige i tekstove, samo pazi malo loše translatuje neke stvari, kao ono sa bakterijama i tomolom. A kad sam „pročitao“ (odavno), nekim čudom (translatorskim) nađu se grube grešake zvane gluposti. Malo je promešano dejstvo timola na varou i bakterije i to dato na znanje.

Pazi, ponegde ima i tumačenja nekih stvari na osnovu mogućih greški ili prastarih merenja, itd.

Onda gubljenje živaca i "orijentacije" nije nenormalna stvar. Kada se iznesu činjenice kaže praviš nas magarcima (pa jes', dobro sam rekao: to je ipak gubljenje orijentacije).

 Kada dobar pčelar, a to je "tamo" (s obzirom da kaže - dođeš ovde, pa ja normalno kažem tamo) masovniji "sintom" (uobičajeni stručni izraz "odande"), tako "vidi" stvari, šta će početnici da nauče...

Zato kolega Vojko, pazi šta čitaš: "resava" ili prave knjige. :D

A bolje rečeno, ipak radi kako je najbolje po tvojoj proceni.

Možda je i reklama za novu knjigu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #416 poslato: Mart 18, 2012, 23:17:53 »
Dragane danas ne stigoh ali sutra fotkam ovaj ram jer sam ga izvadio preventivno iz kosnice pa da pogledate svi o cemu se radi, hvala i pozdrav

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #417 poslato: Mart 20, 2012, 12:36:13 »
Dragane ovo i obecanih fotki, pa bi zamolio tebe a i sve ostale da ih prokomentarisu i daju predlog sta dalje sa ovim ramom, hvala i pozdrav

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #418 poslato: Mart 20, 2012, 12:37:04 »
i jos po neka

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #419 poslato: Mart 20, 2012, 20:36:37 »
Na slici DSC07433 se vidi ono što sam izdvojio kao mogućnost u ovoj poruci:

Što se tiče tih ramova odakle curi taj redak med, moje mišljenje je da ne mora ništa strašno da bude. Med je hidroskopan. Može doći do kvarenja meda ako u blizini bude puno uginulih pčela. Tek kada otopli i na njima se pojavi plesan, ali i bakterije su aktivnije.

Na ramu se vide pčele i bilo ih je verovatno više i to dovodi do pojave plesni i kvarenja dela meda. Ne verujem da je poklopljeni med prokisao, do toga teže dolazi.
Ne smem ti preporučiti da to daješ pčelama. Postoji mogućnost, ali se sa tim ne treba igrati.

Ali to ne znači da sam tebi dao takav savet. Ovakve stvari nisu za šalu. Sam reši šta ćeš raditi.


PS
Da si ranije pogledao košnicu, još dok je bio onaj hladni talas i istresao pčelu ne verujem bi bilo problema. I dalje se trudim da budem praktičan, ali puno pčelara prihvata druge savete, koji su u stilu: sedi i gledaj, a pčele neka riknu.
Kada dođe do pojave bolesti ili ovakvih stanja, to je gotova stvar. Par puta sam uputio neke savete, kada su društva već bila u jakoj nevolji (kao na primer ovo). Kasnije, kada se nešto desi, normalno je da ću osećati deo odgovornosti i to je jako neugodno. Ni kriv ni dužan. Da su neki moji sveti i preporuke poštovani ranije (i još mnogih pamtenih ljudi, koji realno pčelare), to bi bilo nešto drugo i verujem dobro.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).