Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380179 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #420 poslato: Mart 20, 2012, 20:52:43 »
E Dragane dragane, da sam znao ja bi nesto i radio, prosle godine u ovo vreme, kad sam kupio svoja prva dva drustva i nabavio prve knjige nisam znao ni sta je matica a sta pcela i sta med a sta leglo, sad polako ucim i pitam sve sto mi nije jasno, jer nemam mentora niti koga licno da konsultujem, pa to ovako resavam, drustvo u kome je bio ovaj ram je bilo bomba prosle godine donelo oko  kg meda i roj i formira nukleus, u  esen imale najvise meda a i sad imaju sedam ramova uopste mi nije jasno sta im se desilo, jedino sto sam primeto je da je klube bilo otislo u stranu juznu, i udaljilo se od ovih ramova

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #421 poslato: Mart 20, 2012, 22:08:27 »
Kolega Nešo, preporučio bih ti da budeš uporan u pronalaženju mentora, makar da je i sam mentor početnik sa 3-4 godine iskustva. Dvojica uvek više znaju od jednog.

Zašto se klube podelilo sada možemo samo da nagađamo.

Na više mesta sam pomenuo da razmeštanje ramova sa tamnijim-starijim saćem iz cetra pčelinjeg gnezda na krajeve nastavka u cilju prebacivanja hrane od strane pčela sa tanjih mednih kapa prema centru, može da dovode do podele pčelinjeg klubeta tokom zime. 
Takođe srogo se mora voditi računa gde i kako vratiti isceđene ramove posle vrcanja meda jer i ovaj postupak ako se nepravilno uradi može dovesti do podele klubeta tokom zime.
Ovo što sam naveo mogu da budu samo mogućnosti a šta se zapravo desilo i šta je rađeno tokom sezone to kolega Nošo ti najbolje znaš.

Što se tiče tih ramova sa medom tu ipak moraš sam da doneseš odluku.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #422 poslato: Mart 20, 2012, 22:14:06 »
Odluka je jednostavna, ipak je to samo dva rama idu na bacanje bolje spreciti nego leciti, a mentora nema, kontaktiram sa jos nekim tu iz kraja ali neiskusni a jos manje informisani, cak sam jednom dao da na delu mog placa postavi neku svoju kosnicu, pa sad jedva ubedjujem sta i kako da uradi da ne napravi i meni i sebi stetu, ali naucicemoi nesto polako samo, strpljiv sam ja a pomoc mi je otac koji nezna nista oko pcela, plasi se uboda i tako dalje ali pomaze stalno, pozdrav svima

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #423 poslato: Mart 25, 2012, 19:42:28 »
Evo kratkog opisa sa jučerašnje posete pčelinjaku.
Hvala Bogu svih 5 RV su žive i sasvim solidne. Kada uzmem u obzir da sam ih formirao kao prirodne rojeve tokom jula meseca i da su krenule sa "nule", pošto nisam imao nijedan ram sa saćem već samo satne osnove više sam nego zadovoljan. Pogaču im nisam dodavao sve do 03 .03. jer pojedine nisu imale dovoljno hrane (nisu ipak imale dovoljno vremena da sakupe meda u količinama kako to pravila nalažu tokom jeseni).
Ovo dodavanje je imalo efekta (ustvari dodavao sam po pola pogače) jedno od društava je potpuno zbrisalo svoju pogaču, pa sam mu dodao opet.

Polen takođe donose uglavnom sa kaćunka, a počinje kukurek, iva-maca i sve u svemu kreće prolećni razvoj, iako snega još uvek ima.

Nastavke sa satnim osnovama koji su bili na podnjači sam skinuo i odneo privremeno u podrum. Oni su obavili svoju funkciju, i čekam da ih polako dodajem po šemi koju je Voja izlagao u temi o razvoju društava od nukeusa pa do razvijenih društava....

Uz tekst sledi i par slika. Kod slike pčelinjaka možete uočiti kako je sneg bukvalno uništio ogradu od bodljikave žice.
Na ramu RV se vidi i obeležena matica...

Pozdrav
 

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #424 poslato: Mart 25, 2012, 20:50:55 »
Kolega Željko, kakva je situacija sa leglom i jeste li sve košnice pregledali?

Pozdrav.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #425 poslato: Mart 25, 2012, 22:12:03 »
Pregledao sam sva društva kolega Vojko i ima legla, na manjim društvima (tri su takva, faktički nukleusi) ima legla na dva rama, a u dva koja su na dva nastavka ima na tri do četiri rama.
Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #426 poslato: Mart 26, 2012, 00:49:49 »
Kolega Željko, mislim da bi na tom ramu na kome se vidi leglo trebalo biti makar malo meda iznad i oko legla.
Preporučio bih ti da pod hitno toj i takvim zajednicama ako ih ima još sa takvim slabim zalihama kako navodiš, dodaš po 1 litar sirupa malo jače koncentracije.
Odmah nakon što taj sirup prenesu trebalo bi dodavanje poniviti još 4-5 puta.
Mislim da bi u ovom slučaju najprihvatljivija koncentracija bila 3:2, šećer:voda.
Dok je toplo vreme i dok ima dovoljnih količina polenovog praha koga pčele unose u košnice treba obezbediti medne vence iznad i oko legla.
Bojim se da ne dođe do nekog pogoršanja vremena a na tvojoj nadmorskoj visini to je za april skoro normalna pojava, pčele bi zbog legla i velike potrošnje hrane na njegovom održavanju mogle ostati bez kontakta sa hranom.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Prcetic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #427 poslato: Mart 26, 2012, 23:55:01 »
pozz. Posto sam zazimio  drustva na tri nastavka u prolecnom pregledu proslogodisnjih rojeva  primetio sam da je u nekoliko drustava matica pocela leglo u drugom nastavku a da treci sluzi za prepacivanje hrane i da su poprilicno puni ti treci nastavci ,preko sest ,sedam  a u nekoliko  kosnica je punih svih deset   ramova hrane.Da li da diram nesto ili da pustim da to potrosi ,ako potrose ili da prevesavam leglo i polako spustam i grebem te ramove sa hranom  ispod u prvi nastavak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #428 poslato: Mart 27, 2012, 00:18:14 »
pozz. Posto sam zazimio  drustva na tri nastavka u prolecnom pregledu proslogodisnjih rojeva  primetio sam da je u nekoliko drustava matica pocela leglo u drugom nastavku a da treci sluzi za prepacivanje hrane i da su poprilicno puni ti treci nastavci ,preko sest ,sedam  a u nekoliko  kosnica je punih svih deset   ramova hrane.Da li da diram nesto ili da pustim da to potrosi ,ako potrose ili da prevesavam leglo i polako spustam i grebem te ramove sa hranom  ispod u prvi nastavak.

Marko, tu je najbolje da ništa ne diraš. Jesmo li većrekli da kod RV košnica nema okretanja nastavaka, okretanja ramova, podizanja ramova u medište i ostalih radnih zahvata koji se rade sa drugim košnicama. U cilju bržeg razvoja legla i brže potrošnje postojećih mednih zaliha mogli bi u toplijim danima  početi malo sa prihranom pčela. Kada imamo dosta meda u košnicama prihranjujemo sa ređim sirupom. Najbolje bi bilo u tvom slučaju da je to 1:2 (šećer:voda).
Ovom koncentracijom sirupa pčele veoma brzo sa leglom probijaju kroz med.
Svaka zajednica koja odnese više od pola litre sirupa za 24 sata a koja ima takve zalihe hrane i izgrađeno saće, može da stigne kao jaka zajednica do bagremove paše. 


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Prcetic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #429 poslato: Mart 27, 2012, 00:41:15 »
Ma  znam da nema okretanja ali cisto da se posavetujem jer  ja se pridrzavam pravila da mnogo ne diram i ne cackam dok je sve normalno -matica ,tezina kosnice i unos polena nektara ali bolje nismo mnogo komentarisali takva desavanja u kosnicama kada matica pocne da leze u drugom nastavku a treci pun hrane.Pratimo situaciju i javljamo promene.pozzz

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #430 poslato: Mart 27, 2012, 07:43:08 »
pozz. Posto sam zazimio  drustva na tri nastavka u prolecnom pregledu proslogodisnjih rojeva  primetio sam da je u nekoliko drustava matica pocela leglo u drugom nastavku a da treci sluzi za prepacivanje hrane i da su poprilicno puni ti treci nastavci ,preko sest ,sedam  a u nekoliko  kosnica je punih svih deset   ramova hrane.Da li da diram nesto ili da pustim da to potrosi ,ako potrose ili da prevesavam leglo i polako spustam i grebem te ramove sa hranom  ispod u prvi nastavak.
ja sam imao isti slučaj u nekoliko košnica (mislim da čak 5). i znam da Voja preporučuje da se ništa ne dira, ali ja nemam vremena za prihranjivanje jer sam na lokaciji pčelinjaka samo subotom in nedeljom. zato sam nastavak za medom spustijo na poziciju 2, a nastavak sa maticom i leglom sam podigao na vrh (pozicija 3). smatram da če zbog toga brže trošiti zalihe meda i proširiti leglo, a šta če se desiti u praksi vidjet čemo... uglavnom to sam uradio zbog činjenice da kod mene dnevno prihranjivanje ne dolazi u obzir
lp

Van mreže Preradović Borislav

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #431 poslato: Mart 27, 2012, 11:24:47 »
pozz. Posto sam zazimio  drustva na tri nastavka u prolecnom pregledu proslogodisnjih rojeva  primetio sam da je u nekoliko drustava matica pocela leglo u drugom nastavku a da treci sluzi za prepacivanje hrane i da su poprilicno puni ti treci nastavci ,preko sest ,sedam  a u nekoliko  kosnica je punih svih deset   ramova hrane.Da li da diram nesto ili da pustim da to potrosi ,ako potrose ili da prevesavam leglo i polako spustam i grebem te ramove sa hranom  ispod u prvi nastavak.

Marko, tu je najbolje da ništa ne diraš. Jesmo li većrekli da kod RV košnica nema okretanja nastavaka, okretanja ramova, podizanja ramova u medište i ostalih radnih zahvata koji se rade sa drugim košnicama. U cilju bržeg razvoja legla i brže potrošnje postojećih mednih zaliha mogli bi u toplijim danima  početi malo sa prihranom pčela. Kada imamo dosta meda u košnicama prihranjujemo sa ređim sirupom. Najbolje bi bilo u tvom slučaju da je to 1:2 (šećer:voda).
Ovom koncentracijom sirupa pčele veoma brzo sa leglom probijaju kroz med.
Svaka zajednica koja odnese više od pola litre sirupa za 24 sata a koja ima takve zalihe hrane i izgrađeno saće, može da stigne kao jaka zajednica do bagremove paše. 


Pozdrav svima.....
Poštovani gospodine Brstina,
     Zovem se Preradović Borislav i živim u Batajnici.Oženjen sam i otac četiri sina.Htio bih da se počnem  baviti pčelaestvom, odnosno tvrdo sam odlučio. Kako sam totalni početnik zamolio bih vas da mi opišete vaše košnice i koje su po vama najbolje za početnika.Dali kod vas mogu da se kupe formirane košnice, odnosno društva, koliko to košta i još štošta što vam se učini potrebno za početak.Ukoliko želite možete mi pisati i na moj lični mail: borislav064@yahoo.com
                               Mnoho zahvaljujem.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #432 poslato: Mart 27, 2012, 20:22:47 »
Ja još uvek nisam ni pipnuo moje RV i EV.

Uzimio sam ih sa dosta meda, u RV 1 nastavak pun meda, a u EV 2.

Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #433 poslato: Mart 27, 2012, 23:26:55 »
pozz. Posto sam zazimio  drustva na tri nastavka u prolecnom pregledu proslogodisnjih rojeva  primetio sam da je u nekoliko drustava matica pocela leglo u drugom nastavku a da treci sluzi za prepacivanje hrane i da su poprilicno puni ti treci nastavci ,preko sest ,sedam  a u nekoliko  kosnica je punih svih deset   ramova hrane.Da li da diram nesto ili da pustim da to potrosi ,ako potrose ili da prevesavam leglo i polako spustam i grebem te ramove sa hranom  ispod u prvi nastavak.
ja sam imao isti slučaj u nekoliko košnica (mislim da čak 5). i znam da Voja preporučuje da se ništa ne dira, ali ja nemam vremena za prihranjivanje jer sam na lokaciji pčelinjaka samo subotom in nedeljom. zato sam nastavak za medom spustijo na poziciju 2, a nastavak sa maticom i leglom sam podigao na vrh (pozicija 3). smatram da če zbog toga brže trošiti zalihe meda i proširiti leglo, a šta če se desiti u praksi vidjet čemo... uglavnom to sam uradio zbog činjenice da kod mene dnevno prihranjivanje ne dolazi u obzir
lp
Поштовани колега Јуре, ако се на пчелињак долази само суботом и недељом онда треба та два дана искористити за прихрањивање. Суботом можемо пчелама дати пола литра сирупа а недељом предвеће можемо у РВ хранилицу додати и литар и по. Пчеће ће у наредним данима однети сируп и створити скоро исто стање какво би имали да смо им сваки други дан то јест у три наврата давали по пола литра.

Када је наставак меда на трећој позицији то јест изнад другог у коме нам је легло пчеле веома брзо прошире легло и кроз тај трећи наставак. Спуштањем наставка успорава се развој пчелиње заједнице.
Мислим да није касно да тај наставак поново вратите на треће место.
На Вама је да се определите и донесете коначну одлуку.

Поздрав....


Poštovani gospodine Brstina,
     Zovem se Preradović Borislav i živim u Batajnici.Oženjen sam i otac četiri sina.Htio bih da se počnem  baviti pčelaestvom, odnosno tvrdo sam odlučio. Kako sam totalni početnik zamolio bih vas da mi opišete vaše košnice i koje su po vama najbolje za početnika.Dali kod vas mogu da se kupe formirane košnice, odnosno društva, koliko to košta i još štošta što vam se učini potrebno za početak.Ukoliko želite možete mi pisati i na moj lični mail: borislav064@yahoo.com
                               Mnoho zahvaljujem.
[/quote]
Поштовани колега Бориславе,
хвала вам за интересовање за РВ кошнице и начин пчеларења са њима.
Овде на Форуму имате доста тема о РВ кошницама па Вам препоручујем да све теме мало проучите.
Један од мојих комшија који такође пчелари са РВ кошницама хоће да прода неке РВ заједнице са пчелама па ћу у наредним данима поразговарати са њим о томе.
Препоручио бих вам да кренемо на ПП па да тамо наставимо даље.

Желим Вам да што пре упознате живот пчелињух заједница.

Поздрав из Новог Милошева.....

 
Ja još uvek nisam ni pipnuo moje RV i EV.

Uzimio sam ih sa dosta meda, u RV 1 nastavak pun meda, a u EV 2.

Pozdrav.

Можда је тако најбоље пријатељу Војко. Не треба их пуно чачкати. У твом крају у ово време има доста поленарица и медоносних биљака па је питање да ли код тебе има потреба за пролећним прихрањивањем.

Поздрав свима.....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #434 poslato: Mart 28, 2012, 07:23:21 »
g.Vojo hvala na vašem savjetu. konačnu odlulku ču donjeti u subotu kad pogledam u košnice i vidim koliko se leglo proširilo (ili nije proširilo) u poslednjih 14 dana odkad sam spustio medni nastavak izpod legla.
lp