Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380254 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #435 poslato: Mart 28, 2012, 12:28:22 »
Vojo, dzanarika pocela da se otvara u subotu pomalo stidljivo ali sad vec onako u snazi, pa me zanim kad je najbolje dodati satne osnove i naravno prihrana, da li sacekati jos koji dan da se vreme stabilizuje ili odamh , hvala i pozdrav iz Kumodraza

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #436 poslato: Mart 28, 2012, 13:23:08 »
Vojo, dzanarika pocela da se otvara u subotu pomalo stidljivo ali sad vec onako u snazi, pa me zanim kad je najbolje dodati satne osnove i naravno prihrana, da li sacekati jos koji dan da se vreme stabilizuje ili odamh , hvala i pozdrav iz Kumodraza

Nešo, dobro je da je krenula džanarika, ona je odličana medonoša i pčelama daje obilje svežeg polenovog praha. Ona je takođe odličan indikator početka prihrane.

Što se tiče dodavanja satnih osnova to ti niakako ne bih preporučio u ovo vreme pa sve do negde sredine aprila to jest dok se pčele ne razviju na oko 17-18 RV ramova ili skoro puna dva nastavka pčela.

Ne treba sada pčele opterećivati izgradnjom osnova. Dosta su opterećene zimovanjem, podizanjem potrebne temperature legla, donošenjem nektara, polena i vode, proizvodnjom matične mleči, othranjivanjem svake larve, čišćenjem košnica i poliranjem ćelija propolisom kao i ostalih delova košnica.
Ne treba još da ih opterećujemo proizvodnjom voska. Neka to ostane za mlade pčele koje se izlegu tokom prve polovine aprila. Biće im mnogo lakše.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #437 poslato: Mart 28, 2012, 13:35:51 »
Hvala na brzom i konciznog odgovoru, hvala i sve najbolje, pozdrav iz Kumodraza

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #438 poslato: Mart 31, 2012, 13:56:41 »
Stigle 2 RV kosnice, sada sledi farbanje. Kupio sam i brosuru Dragana Djordjevica danas na Uscu. Pa krecemo... ;D ;D ;D


Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #439 poslato: April 09, 2012, 17:39:26 »
Otvorio sam pre neki dna jednu RV i našao 8 ramova legla.

Jel to tako treba za ovo doba godine.

Druge RV i EV nisam dirao.

Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #440 poslato: April 09, 2012, 20:29:17 »
Otvorio sam pre neki dna jednu RV i našao 8 ramova legla.

Jel to tako treba za ovo doba godine.

Druge RV i EV nisam dirao.

Pozdrav.
Kolega Vojko,
Mislim da je to za tvoj kraj sasvim solidno. Ova zajednica će najverovatnije biti prejaka pre početka bagremove paše. Moraš paziti da ih na vreme proširiš dodajući satne osnove i četvrti nastavak. Mislim da će do 15 aprila dostići potrebnu snagu i količinu legla za ograničavanje matice.
Iz ovakvih zajednica može se uskoro (sve preko 10 ramova legla) izvaditi po koji ram legla i dodati slabijim zajednicama.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #441 poslato: April 10, 2012, 07:43:19 »
g.Vojo hvala na vašem savjetu. konačnu odlulku ču donjeti u subotu kad pogledam u košnice i vidim koliko se leglo proširilo (ili nije proširilo) u poslednjih 14 dana odkad sam spustio medni nastavak izpod legla.
lp
evo nakom 3 tjedna odkad sam spustio medene nastavke izpod legla stanje u košnicama je ovakvo:
-"najslabije" imaju po 8 ramova legla (sve u gornjem nastavku)
- one malo jače proširile su leglo i na donji nastavak te imaju 10 i više ramova legla
ovo stanje u košnicama me veseli i istovremeno zabrinjava jer nisam siguran da ču znati zadržati ovoliku snagu pčela u košnici do početka bagrema (to je još cca. 25 dana), a prije bagrema očekuje se još i uljana repica (počet če za cca. 7-10 dana).
Vidjet čemo dal ču imat meda u košnicama ili pčele na grani :-)
lp

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #442 poslato: April 10, 2012, 10:53:30 »
Kolega Jure, nemoj ništa da brineš. Snaga zajednice se lako može kontrolisati. Problem je kad su slabe pčele a ne kad su jake.
Sa takvim dobrim i zdravim zajednicama možeš da se raduješ i očekuješ dobre rezultate.

Malo ih izjednači kad otopli i biće sve u redu.

Čim dođu na 12-13 ramova legla treba ih ograničiti pa ako bude lepo vreme na repici i ona se može iskoristiti.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #443 poslato: April 11, 2012, 18:27:41 »
Kolege, kakvo je vase misljenje o sledecoj situaciji kod mene, posto sam pocetniok i ovo je prva godina kad ja kao nesto shvatam i povezujem, dakle u kosnici koja je bila nukleus prosle godine formirana sa sakom pcela na jos nevidjeni pocetnicki nacin, ima 7 ulica pcela i dva rama (obostrano na preko 70%) legla u svim fazama, RV kosnica zimovala na dva nastavka u gornjem sve ulice pune pcela i 8 i po ramova legla i izvukle dve osnove i zalegle je (zalezen povrsina legle oko 90% rama) u donjem nastavku ima pcela koje sredjuju sace, Dve LR kosnice prilicno slicne 7 (6) ulica pcela i 4 rama legla (oko 50-60% povrsine rama). Dzanarika procvetala ima vec desetak dana a i ostalo sve procvetalo ali vreme promenljivo cas hladno cas kisa cas sunce i tako nekako sve traljavo, pa me zanima sta i kako dalje raditi do bagrema posto je to meni jedina pasa ozbiljna i sta mogu ocekivati od ovakvog stanja kosnica, hvala unapred i pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #444 poslato: April 13, 2012, 02:35:20 »
Kolege, kakvo je vase misljenje o sledecoj situaciji kod mene, posto sam pocetniok i ovo je prva godina kad ja kao nesto shvatam i povezujem, dakle u kosnici koja je bila nukleus prosle godine formirana sa sakom pcela na jos nevidjeni pocetnicki nacin, ima 7 ulica pcela i dva rama (obostrano na preko 70%) legla u svim fazama, RV kosnica zimovala na dva nastavka u gornjem sve ulice pune pcela i 8 i po ramova legla i izvukle dve osnove i zalegle je (zalezen povrsina legle oko 90% rama) u donjem nastavku ima pcela koje sredjuju sace, Dve LR kosnice prilicno slicne 7 (6) ulica pcela i 4 rama legla (oko 50-60% povrsine rama). Dzanarika procvetala ima vec desetak dana a i ostalo sve procvetalo ali vreme promenljivo cas hladno cas kisa cas sunce i tako nekako sve traljavo, pa me zanima sta i kako dalje raditi do bagrema posto je to meni jedina pasa ozbiljna i sta mogu ocekivati od ovakvog stanja kosnica, hvala unapred i pozdrav

Kolega Nešo, ja bih ti preporučio da te dve RV zajednice izjednačiš.
Iz jače zajednice izvadi ram sa zatvorenim leglom iz koga tek treba da izlaze ili su već počele da izlaze mlade pčele i dodaj u ovu slabiju zajednicu.
Malo mi je neobično da ova slabija RV zajednica ima 7 ulica pčela i samo dva rama legla.
Preporučio bih ti još, obzirom da u prirodi u ovo vreme ima polena u izobilju da zajednice prihranjuješ šećernim sirupom kako bi što pre stvorile veće količine legla.

Još bih te zamolio da malo detaljnije opišeš prvu košnicu, razumeo sam da je ona sada u prvom nastavku.
Interesu je me još da li je u drugoj košnici u kojoj je u gornjem nastavku viđeno 8 ramova legla, matica počela i u prvom nastavku da zaleže po središnjim ramovima.
Ako ne misliš seliti pčele i ako ti je bagrem u okruženju izmrzao najbolje bi bilo da se krene u malo jače  izjednačavanje zajednica.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Марко Гордић

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Љубиње
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #445 poslato: April 13, 2012, 11:54:03 »
Војо, да ли приликом изједначавања пребацивати само оквир са леглом или и пчеле на том оквиру.
Поздрав.

Van mreže Nenad Nessa Markovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 105
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kumodraz
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #446 poslato: April 13, 2012, 21:21:53 »
Vojo, i meni je bas to isto bilo nelogicno i nejasno u nukleusu (ja ga tako zovem, ovaj sto je zimovao u jednom telu) vec duze vreme slicna situacija legla i pcela iz zime je izasao sa oko pet ulica pcela i do sada ima oko 7 ulica ali legla nikako da prebaci ova dva rama, stavio sam i do legla lepo izvucen ram da se ne muci matka da krene odma da zaleze ali nece dalje drzi na ta dva, od pocetka polena prihranjujem sa po 250 svako trece vece i nose sve bez problema ali se ne siri leglo, zato sam i pitao za misljenje, matica je mlada proslogodisnja rojeva.

Ovo derustvo RV zimovalo u dva nastavka, ono puno krcato pcela bukvalno kipe iz gornjeg nastavka, zalegnuto na vecini ramova gotovo sve samo u gornjim coskicima malo osataka mednih venaca, matica nije presla u donji nastavak pa sam pri prethodnom pregledu spustio dva rama starog legla i jedan meda u donji nastavak, a u gornji stavio dve osnove i jedan izvuceni ram, nadam se da ce napuniti i njih uskoro. ova kosnica je i prosle godine kada je formirana od rojenja (uradio sam taranovu dasku) bila jaka i pun nastavak ali je uvek samo u jednom telu prosle godine u drugom telu samo izvukle osnove skoro svih deset i malo pcela bilo u tom nastavku.

Spolja kada gledam obe kosnice rade slicno i po naletu pcela i po donetom polenu, jedino ne znam kako da prepoznam one koje nose nektar, mozda je tu razlika, tako da mi nije jasno sta se desava sa ovom slabijom, planirao sam i ja kad prodju praznici a i ovo zahladjenje da prebacim ram legla iz jace da joj malo pomognem, da pokusa da uhvati malo bagrema.

Zanima me i vase misljenje o stanju ove druge dve LR i neka preporuka sta dalje.

Bagrem se kod mene drzi dobro, danas sam setao malo oko pcelinjaka i ono sto je pocelo pomalo da se pokazuje deluje dobro nije izmrzlo.

Hvala Vojo veliko i pozdrav iskren i veliki iz Kumodraza,
a ocekujem i misljenje o ovim ostalima
 hvla

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #447 poslato: April 13, 2012, 23:13:22 »
Војо, да ли приликом изједначавања пребацивати само оквир са леглом или и пчеле на том оквиру.
Поздрав.

Драги мој Марко,
Приликом изједначавања оваквих друштава гдје има доста пчела а сразмјерно мало легла добро је пребацити само рам са леглом а ако се види да је проблем са матицом а пчеле је још не замјењују тада се могу додати идва рама легла, од којих један треба да буде са отвореним леглом.

Ја иначе имам неки свој начин појачавања друштава за који мислим да је мало бољи и сигурнији од многих до сада описаних па га тако препоручујем и драгим колегама и пријатељима.
Из кошнице из које се узимају пчеле и легло најприје се извади и склони матица у помоћни радни наставак а затим се изаберу рамови са затвореним леглом које убацујемо у другу кошницу.
Са та на пример два рама стресемо пчеле у исту кошницу и рамове додамо у средину већ отворене и припремљене кошнице са слабијом заједницом којој је потребна помоћ.
Испред исте кошнице коју појачавамо постави се лесонит под углом од око 45 степени који се ослања на полетаљку  и на њега страсемо још 3-4 рама пчела са одојених и изабраних рамова у којим има више отвореног легла и исте рамове само сада без пчела вратимо назад у њихову кошницу на исто мјести гдје су и били.
Ако се све ово ради са пчелама које још нису извршиле замјену зимских пчела и ако је у заједници више старијих пчела него млађих као што је то сада случај са пчелињим заједницама, тада је потребно стрести још један рам пчела јер се већи проценат пчела врати у своју кошницу.
У сваком случају овим начином рада обезбјеђује се снажно појачавање заједнице младим пчелама које нису никаква пријетња матици нити ће доћи до међусобног сукоба доданих младих пчела са домаћим пчелама.
Све старије стресене пчеле које би могле бити пријетња матици и домаћим пчелама, са лесонита се врате у своју кошницу а све млађе уђу у кошницу и за врло кратко вријеме постају излетнице. Истог момента својим тијелима обезбјеђују одржавање доданог легла (заједно са осталим пчелама) а ускоро из доданих рамова излази им још и појачање са младим пчелама. Из два додана рама легла обично у року од десетак дана изађе још око 4 рама младих пчела. Ако узмемо у обзир да је од 4 стресена рама пчела испред кошнице у кошницу ушло око половине пчела то јест 2 рама пчела, сада са ових око 4 рама пчела које излазе из доданог легла имамо укупно око 6 рамова младих пчела више него што би имали да заједницу нисмо појачавали.
Ово је изузетно снажно појачавање које не треба понављати јер  лако може да изазове ројеви нагон.

  Овим начином се лако изједначава снага заједница на пчелињаку па је топло препоручујем.

   
Vojo, i meni je bas to isto bilo nelogicno i nejasno u nukleusu (ja ga tako zovem, ovaj sto je zimovao u jednom telu) vec duze vreme slicna situacija legla i pcela iz zime je izasao sa oko pet ulica pcela i do sada ima oko 7 ulica ali legla nikako da prebaci ova dva rama, stavio sam i do legla lepo izvucen ram da se ne muci matka da krene odma da zaleze ali nece dalje drzi na ta dva, od pocetka polena prihranjujem sa po 250 svako trece vece i nose sve bez problema ali se ne siri leglo, zato sam i pitao za misljenje, matica je mlada proslogodisnja rojeva.

Ovo derustvo RV zimovalo u dva nastavka, ono puno krcato pcela bukvalno kipe iz gornjeg nastavka, zalegnuto na vecini ramova gotovo sve samo u gornjim coskicima malo osataka mednih venaca, matica nije presla u donji nastavak pa sam pri prethodnom pregledu spustio dva rama starog legla i jedan meda u donji nastavak, a u gornji stavio dve osnove i jedan izvuceni ram, nadam se da ce napuniti i njih uskoro. ova kosnica je i prosle godine kada je formirana od rojenja (uradio sam taranovu dasku) bila jaka i pun nastavak ali je uvek samo u jednom telu prosle godine u drugom telu samo izvukle osnove skoro svih deset i malo pcela bilo u tom nastavku.

Spolja kada gledam obe kosnice rade slicno i po naletu pcela i po donetom polenu, jedino ne znam kako da prepoznam one koje nose nektar, mozda je tu razlika, tako da mi nije jasno sta se desava sa ovom slabijom, planirao sam i ja kad prodju praznici a i ovo zahladjenje da prebacim ram legla iz jace da joj malo pomognem, da pokusa da uhvati malo bagrema.

Zanima me i vase misljenje o stanju ove druge dve LR i neka preporuka sta dalje.

Bagrem se kod mene drzi dobro, danas sam setao malo oko pcelinjaka i ono sto je pocelo pomalo da se pokazuje deluje dobro nije izmrzlo.

Hvala Vojo veliko i pozdrav iskren i veliki iz Kumodraza,
a ocekujem i misljenje o ovim ostalima
 hvla



Колега Нешо,
Ако је у овој другој јачој кошници са два РВ наставка било 8 рамова легла онда би то требала бити довољно јака заједница да може да покрије легло које си спустио у први наставак тако да ниси много погријешио.
Ја бих ту радије доле спустио 4-5 рамова легла са пчелама а остатак оставио у горњи наставак. Покрај легла приликом спуштања легла не треба додавати основе него изграђено саће нити додавати сатне основе у средину легла.

Са овом слабијом заједницом мислим да нешто није у реду око матице и количине легла. Могуће је да су пчеле већ започеле неки матичњак и да ће урадити самоизмјену матице.
Изврши мало детаљнији преглед па нам јави стање.
За ЛР заједнице ништа нисам прочитао па ако имаш неких питања за ЛР најбоље би било да то продискутујемо на теми о ЛР кошницама.

И да умало не заборавих, тих 250мл свако треће вече је веома мало. У ово вријеме прихрана треба да иде свако вече по 250 мл или 0,5 литара свако друго вече. Може и 0,75 л свако треће вече.
 

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #448 poslato: April 16, 2012, 21:46:22 »
Najbolje je imati vagu na pčelinjaku i da je pčelinak iza kuće.

Kad je vaga u plusu, nema stimulacije.

Kada je u minusu stimulisati za ovo vreme onako kako je gospodin Voja napisao:

У ово вријеме прихрана треба да иде свако вече по 250 мл или 0,5 литара свако друго вече. Може и 0,75 л свако треће вече.

Ako je pčelinjak mnogo daleko, pa nije isplativo odlaziti na pčelinak, može se dodati i pogača: 1kg.

Tada slaba i srednja društva na 10 dana pred pašu ojačavati spajanjem, slabije na jače, preko lista novinske hartije, a matica slabijeg društva, sa ramom legla, u nukleus, pa u zamenu.

Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #449 poslato: April 30, 2012, 10:44:54 »
Ljudski je reći istinu,
Prije nekoliko dana detaljno sam pregledao sva društva. Juče sam RV proširio i pevjesio (još nisam stavio H.R.). Kod tog pregleda duštva označavam: 1. loše, 2. srednje, 3. dobro, 4. odlično, 5. super. Kod RV s pravom piše: odlično. Nema vlage, pune legla, već nanijele puna tri rama nektara...   Nisu im pobjegle ni DB, ni LR, ni alpske itd., jer sve imam pa da ne nabrajam.

Ove godine novitet. Neću dodavati s. osnove, nego samo starter-trake pa neka grade po svom ćeifu.

Pozdrav, svako dobro!