Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380259 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #540 poslato: Septembar 09, 2012, 15:44:16 »
 8)
malo sam ih prihranio

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #541 poslato: Septembar 09, 2012, 22:06:55 »
Kolega Dragane, obzirom da je ove godine dosta velika suša čini mi se da su pčele malo ranije krenule sa zazimljavanjem, pa bih ti preporučio da kreneš sa zazimljavanjem pčelinjih zajednica, takođe i ostalim kolegama koji pčelare sa RV i EV košnicama.
Bilo bi dobro skinuti matične rešetke i prazne medišne nastavke podbaciti ispod plodišta to jest na podnjaču.
Ukoliko se iznad matične rešetke nalazi nastavak sa 7-8 ramova meda onda se isti ostavlja kao najgornji, to jest na istom mestu iznad plodišnog nastavka.
Takođe ako se u njemu nalazi 6 ramova solidno napunjenih medom tada se iz plodišnog nastavka može podiće 2 rama sa medom i obezbediti 8 ramova meda u gornjem nastavku a dole na krajnja mesta se spuštaju 2 prazna rama koja smo izvadili iz medišta.

Ukoliko u košnicama nemamo više od 12 kilograma hrane i ako su pčele skoro svu hranu prebacile u plodište ispod matične rešetke, plodišni nastavak bi sada trebalo podići na vrh i ostaviti da pčele u njemu zimuju. One će u narednom periodu spremiti mesto za klube kako u gornjem tako i u nastavku ispod.
Bilo bi takođe poželjno da su u ovom nastavku ispod u središnjem delu nađu ramovi sa tamnijim saćem.

Pozdrav svima.....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #542 poslato: Septembar 09, 2012, 23:06:09 »
Vojo,

Dobro si kolegi preporučio. Čim sam vidio slike društava sa H.R., mislio sam reći isto što i ti jer, trećina septembra je prošla, ali nisam da ne ispadne pogrešno shvaćeno.

Danas sam definitivno zazimio sve pa i RV (na 2 i na 3 nastavka). Ako te zanima stanje, reci pa ću ukratko da ne gnjavim. Dvoumio sam se da i jednu DB 12 na PN-ovima ukrstim i - nisam. A još nije kasno.

Kad sam već tu, hajde da pitam pronalazača direktno. S kojima si ti zadovoljniji: sa RV ili EV? Nemoj odgovoriti treće: REV.

Ti znaš da sam debejac u duši. No, da mi sada ponude izbor: DB 12, RV ili EV, ne bih izabrao DB. O LR-u nema ni govora, zato ga nisam ni spomenuo u izboru (valjda imam pravo na mišljenje bez da ikom išta kudim, hvalim ili preporučujem).

Nemam EV, imam nešto slično već 3 godine. Zato smijem reći da bih kod mene sa ovakvim prilikama dao prednost čistom EV. Nema veze što je plitka, snašao bih se jer mislim da joj je to prednost, a ne nedostatak. Eh, sad navali - zagalami slobodno.

Pozdrav, svako dobro!

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #543 poslato: Septembar 09, 2012, 23:25:44 »
Eso, na više mesta sam naveo da je EV košnica za neke buduće generacije (nije za nas-mi smo po malo zaslepljeni lošim navikama).
Da bi pčelar sa njom bio zadovoljan treba da ima malo duže iskustvo i da je ne otvara svaki dan, kao i da razne radne zahvate ne radi prerano.
Kad se zajednica u EV košnici razvije na normalu, EV košnica postaje najprilagodljivija košnica potrebama krajinske rase pčela i tek tada imamo mogućnost da shvatamo kakvu moćnu altku imamo.

Ipak za početnike bih predložio prvo RV pa tek kasnije postepeni prelazak na REV a zatim kad se stekne malo više iskustva razdvajanje na RV i EV zajednice.

Vreme će sve to da dovede na svoje mesto...

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #544 poslato: Septembar 10, 2012, 09:36:16 »
Vojo,

Razumjeli smo se.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #545 poslato: Septembar 10, 2012, 11:12:34 »
Nisam slikao ali stanje je sledece : u plavoj : u prvom nastavku je leglo sa malim vencima meda i dosta pcela, u drugom nastavku svih 10 ramova samo sa pokrivenim medom ( ne znam odakle su nakupile,..hranio sam ih isto kao i drugu RV kosnicu i 4 DB ali najvise meda ima u plavoj RV, inace roj je kupljen u Junu u mom selu), u trecem nastavku samo sace u sredini je izvuceno a sa strane su satne osnove,..u crvenoj RV ( u Maju ubacen jedan roj, a u Junu ubacen jos jedan koji je u medjuvremenu ostao bez matice pa sam ga pripojio sa ovim ) ima bas mnogo pcela,i malo meda, moracu da je dobro prihranjujem do 15-tog Septembra i verovatno cu ubaciti 2-3 puna rama meda iz plave RV, one si izgradile sace u sva tri nastavka. Sto se tice plave hteo sam da treci nastavak stavim na prvo mesto, nastavak sa legloom na drugo a nastavak sa medom na trece.Crvenu cu postaviki kako je Voja napisao. Ja sam mislio da ih prihranjujem jos do 15-tog pa da zazimim,..inace kod mene pod Bukuljom je jako hladno nocu i ujutru sve do 9h. Hvala na savetima i sve sto imate da kazete slobodno napisite i olaksajte nama pocetnicima

Pozdrav svima

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #546 poslato: Septembar 10, 2012, 11:28:48 »
Zaboravih da Vas pitam sta da radim sa gornjim letom? Da li da ga skinem ili da ostavim preko zime?

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #547 poslato: Septembar 10, 2012, 22:07:43 »
Zaboravih da Vas pitam sta da radim sa gornjim letom? Da li da ga skinem ili da ostavim preko zime?

Kolega Dragane, za zimovanje pčela na svim mojim košnicama ostavljeno je samo jedno leto. To je leto na podnjači.
A Vi radite kako mislite da je najbolje.


Pozdrav svima....

Zaboravih da napišem još jednu preporuku Draganu.
Kolega Dragane preporučio bih Vam da ne vadite više od dva rama sa medom iz plave košnice.
U ovu crvenu osim ova dva rama koja treba dodati pored legla može se prihrana nastaviti i posle 15-og septembra.
Samo što bi posle 15-og sirup trebao biti malo gušći(5:3-šećer:voda).

Pozdrav svima....

 
« Poslednja izmena: Septembar 10, 2012, 22:24:32 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #548 poslato: Septembar 10, 2012, 22:18:18 »
Valja li ovo?
Zadnje dvije udesno su RV. Ima i lijevo, ali tijesan aparat.

Pozdrav, svako dobro!

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #549 poslato: Septembar 10, 2012, 22:46:18 »
Kako ne bi valjalo, svaka čast! Samo napred..

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #550 poslato: Septembar 10, 2012, 23:49:22 »
Primljeno k'znanju

pozdrav

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #551 poslato: Septembar 11, 2012, 08:38:08 »
Pregledom mojihRV kod jednog ovogodišnjeg roja sam ustanovio da ima zatvorenog legla samo na jednom ramu i to sa jedne strane rama prečnika 10 cm i unutar tog prečnika samo desetak taze zaleženih ćelija
a oko tog legla se nalazi med
Da li je to normalno za ovo doba godine ili nešto nije u redu sa ovim rojem
Maticu nisam primetio na ovom ramu

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #552 poslato: Septembar 11, 2012, 08:46:23 »
Pregledom mojihRV kod jednog ovogodišnjeg roja sam ustanovio da ima zatvorenog legla samo na jednom ramu i to sa jedne strane rama prečnika 10 cm i unutar tog prečnika samo desetak taze zaleženih ćelija
a oko tog legla se nalazi med
Da li je to normalno za ovo doba godine ili nešto nije u redu sa ovim rojem
Maticu nisam primetio na ovom ramu

Nisi rekao šta je sa hranom. Da ih nije hrana prerano stisnula, oduzevši prostor matici za nesenje? Jačina društva? Broj nastavaka? Da li si baš siguran da je na samo jednom ramu leglo? Promakne čovjeku ponekad štošta. Kod mene je sličan slučaj, ali na 2-5 ramova, što je sasvim normalno: primiče se zima, a ne proljeće. No, oko tih ramova s pleskom pretežno zatvorenog legla i po trunčić otvorenog, cijeli je oval zatvorenog meda i polena, a u nastavku iznad sve puno zatvorenog meda, a pčela na 8-10 ulica, dakle - krcato svime pa im više nije do mene i - sretno im bilo zimovanje, a šta god da bude, svejedno, navikao sam na sve. Jer, sekiracija je veliki "luksuz".

Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Septembar 11, 2012, 08:56:13 od strane Esad Jusić »

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #553 poslato: Septembar 12, 2012, 11:56:13 »
    Pozdrav svima, evo i ja posto sam poceo da pcelama dajem gosci sirup (5:3 - secer:voda) sa Nozevojom, koji sam pre neki dan procedio,
i isti cu svakoj zajednici da dam po 3 litre.
    Interesuje me, posto je kod zadnjeg otvaranja kosnica (na dva nastavka), pre oko 10 dana, ustanovljeno da zajednice imaju dosta legla,
i dovoljno hrane da bi pcele prezimile, i jos uvek unose polen, dali je potrebno da na podnjacu podbacim prazan nastavak sa satnim osnovama
ili da ostavim stanje kakvo jesta.
    I dali je potrebno da drustva jos prehranjujem.


Hvala, pozdrav...
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #554 poslato: Septembar 12, 2012, 14:45:20 »
Predraže,

Postoji otvoreno i zatvoreno leglo i omjer istog. To je vrlo važno.

Pregledaj ti to detaljno i postupi po potrebi. Možda trebadneš sortirati ramove (crno, bijelo, puno i manje puno saće, leglo...).

Pozdrav, svako dobro!