Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380225 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #660 poslato: Mart 23, 2013, 22:14:50 »
Danas je kod mene u selu u vreme pregleda oko 12h bilo 13-15 stepeni,pcele su radile i unosile polen crvene boje. Prskao sam samo preko satonosa po 2 mlaza pumpicom za prozore.
Inace jos ni kajsija ni dzanarika nisu procvetale,mislim da ce do sledece nedelje iscvetati.
Pitam zato sto kad sam posle toga video kod pcelara u selu koji pcelari DB kosnicama leglo na 4-5 rama  :o  pomislio sam da nesto nije u redu sa mojim rojicima. Inace ih je utopljavao,osma pogaca kod vecine drustava, i okretao je ramove u cilju prosirenja legla 2 puta od kraja februara.
Meni je ovo prvo otvaranje(ako ne racunamo stavljanje pogace) og oktobra meseca. Krajem januara sam im izvukao uvlake na podnjacama.
Hvala na odgovoru
Pozdrav iz Grkinje
« Poslednja izmena: Mart 23, 2013, 22:22:02 od strane Nikolić Nemanja »

Van mreže bulatovic pedja

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Berane
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #661 poslato: Mart 23, 2013, 23:12:48 »
Hvala Vojo  na odgovoru ne zurim ja sa stimulacijom kod mene pasa krece od 1 juna do 10 juna ustvari tada ih selim na pasu u planinu. Sjutra cu ih samo malo pogledati da vidim koliko imaju legla. A sto se tice Nozevoja danas pripremljen i cekam 10 dana taman da stigne za sirup. Pozdrav iz Berana.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #662 poslato: Mart 24, 2013, 10:22:50 »
Nemanja, ja ih ne bih otvarao za tu namenu bez suncanog dana,bez vetra, sa temperaturom najmanje 18 stepeni. Sto se kolege sa DB kosnicama tice, jadne te pcele koje su do 24.3. pojele 8 pogaca, i kojima je  dva puta okretao ramove. Videces na kraju, ako komsa bude iskren da ce one, dati manje meda nego te tvoje koje nisi uopste dirao. Sto se tice uvlaka u podnjacama, ako si vec hteo da ih vadis, onda si to mogao da uradis mnogo pre. Logicnije je da je vratis u januaru, nego da je tad vadis. Al dobro. Nece to mnogo smetati.Nije samo bitna kolicina legla vec kvalitet odgajenog legla i vitalnost zimskih pcela. Ako su te pcele morale da pojedu 8 pogaca, niti su one vitalne, niti im je leglo kvalitetno.

Pozdrav i svako dobro,
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #663 poslato: Mart 24, 2013, 12:14:16 »
Uvlake sam vratio pocetkom marta. Inace kosnice su bile otvorene max 2 minuta,izvukao sam po 5 srednjih ramova, i to je bilo to. Inace sam se plasio za kolicinu hrane,pa sammorao da zavirim unutra,a preovladala je i pocetnicka radoznalost ;D . Za ubuduce cu znati da ih ne otvaram.
Hvala Ivice, na ohrabrenju.
Pozdrav iz Grkinje

Van mreže Bubo Lazarov

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: makedonija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #664 poslato: Mart 25, 2013, 19:45:34 »
Zdravo postovane kolege  imam pitanje do vas i gospodin vojo
imam 7 LR kosnica koji planiram da ih prebacim u RV kosnice.
to zelim da obavim sa isecanja rama dok je leglo na manjim prostorom
e sad me interesuje koja je optimalna temperatura da se leglo ne prehladi dok izvrsim isecivanje rama
kod nas je trenutno oko 13 stepena
hvala.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #665 poslato: Mart 26, 2013, 01:44:03 »
Zdravo postovane kolege  imam pitanje do vas i gospodin vojo
imam 7 LR kosnica koji planiram da ih prebacim u RV kosnice.
to zelim da obavim sa isecanja rama dok je leglo na manjim prostorom
e sad me interesuje koja je optimalna temperatura da se leglo ne prehladi dok izvrsim isecivanje rama
kod nas je trenutno oko 13 stepena
hvala.

Kolega Bubo,
Preporučio bih ti da sačekaš još malo da se temperatura podigne na nekih 17-18 stepeni pa i malo više ako najavljuju toplije za tvoj kraj.
Isecanje treba raditi u što kraćem periodu i to ram po ram. Odmah nakon vađenja jednog rama sa leglom košnica se zatvori dok se prvi ram ne iseče i ne prebaci u pripremljenu RV košnicu i tako po redu.
Najbolje bi bilo najpre prebaciti saće i pčele bez legla sa jedne strane košnice sve po redu prvi pa drugi ram pa zatim po redu. Treba paziti da se saće ne okreće za 180 stepeni i da sve bude prebačeno u istu poziciju kako je bilo i u košnici iz koje se vadi.

Želim ti srećan rad i uspešan početak sa RV košnicama.

Pozdrav iz Novog Miloševa...

Pozdrav svima...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #666 poslato: Mart 26, 2013, 09:53:06 »
Gosn Bubo, ja sam prebacivao pre par godina iz db u rv. Bilo je dosta toplije, jun mesec. Prebacio sam jednu i odustao od daljeg prebacivanja. Gosn Voja je izmislio prelazne nastavke, a i uvek mozete lr da prodate i kupite rv. Meni se cini da je to mnogo cistiji i produktivniji potez od rezanja saca. Samo najtamniji ramovi iz kojih se izleglo dosta generacija pcela mozete kako treba da izrezete i prebacite u manji ram. U svakom slucaju mozete da probate sa jednom, pa cete videti.

pozdrav i svako dobro,
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #667 poslato: Mart 26, 2013, 14:32:59 »
Ja sam prosle godine vrlo lako prebacio sistemom izrezivanja iz lr u rv.Na ravnu plocu izrezem iz lr-a vosak ali obavezno da je iz njega izisla bar jedna gener. pčela.Na taj izrezak stavim ram rv i izrezem unutarnje mjere da je knap.Uglavim ga u ram i stegnem sa 4 gumice koje sam izrezao od unutarnje gume od tacaka.Komadi koji su mi ostajali od lr rama stavljam jedan do drugog u rv ram i kadga popunim isto gumicama stegnem.Uz redovnu prihranu pčele su to uvezale i sredile bez neki problema.Kad to uvezu skinem gumice i to je to poz. iz Bugojna.

Van mreže Bubo Lazarov

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: makedonija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #668 poslato: Mart 26, 2013, 22:31:58 »
Gosn Bubo, ja sam prebacivao pre par godina iz db u rv. Bilo je dosta toplije, jun mesec. Prebacio sam jednu i odustao od daljeg prebacivanja. Gosn Voja je izmislio prelazne nastavke, a i uvek mozete lr da prodate i kupite rv. Meni se cini da je to mnogo cistiji i produktivniji potez od rezanja saca. Samo najtamniji ramovi iz kojih se izleglo dosta generacija pcela mozete kako treba da izrezete i prebacite u manji ram. U svakom slucaju mozete da probate sa jednom, pa cete videti.

pozdrav i svako dobro,
probao sam sa prelazni nastavak to je dugotrajni proces i nije mi se bas dopalo treba da uradim 7 prelazna nastavka i mnogo drugih operacija
Zdravo postovane kolege  imam pitanje do vas i gospodin vojo
imam 7 LR kosnica koji planiram da ih prebacim u RV kosnice.
to zelim da obavim sa isecanja rama dok je leglo na manjim prostorom
e sad me interesuje koja je optimalna temperatura da se leglo ne prehladi dok izvrsim isecivanje rama
kod nas je trenutno oko 13 stepena
hvala.

Kolega Bubo,
Preporučio bih ti da sačekaš još malo da se temperatura podigne na nekih 17-18 stepeni pa i malo više ako najavljuju toplije za tvoj kraj.
Isecanje treba raditi u što kraćem periodu i to ram po ram. Odmah nakon vađenja jednog rama sa leglom košnica se zatvori dok se prvi ram ne iseče i ne prebaci u pripremljenu RV košnicu i tako po redu.
Najbolje bi bilo najpre prebaciti saće i pčele bez legla sa jedne strane košnice sve po redu prvi pa drugi ram pa zatim po redu. Treba paziti da se saće ne okreće za 180 stepeni i da sve bude prebačeno u istu poziciju kako je bilo i u košnici iz koje se vadi.

Želim ti srećan rad i uspešan početak sa RV košnicama.

Pozdrav iz Novog Miloševa...

Pozdrav svima...   
Kolega Vojo evo ukratko kako planiram da ih prebacim imao sam malo iskustva 2012 u avgustu ali mi nije se bas svidelo kad sam poceo da prebacujem ramke sa meda sve se rasteklo i nastao je grabez i velika guzva pa sam odlucio ostale LR sanduke da ih prebacim rano u proljece ka je leglo u manjim kolicina na manje ramovima a ramke sa medom da ih odnesem na drugu lokaciju i da im tamo isecem i stavim na rv ramnke da ne bi nastala predhodna situacija i da ih povratim natrag u rv sanduke isecanih

pozdrav

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #669 poslato: April 04, 2013, 08:28:12 »
Imam pitanje za kolegu Voju ,a i za ostale kolege koje su prebacivali pčelinja društva iz LR U RV, kad je najbolje vrijeme za to, mislim vremenski, koji mjesec i koje vrijeme u toku dana? Naime imam nekoliko prošlogodišnjih rojeva u LR košnicama koji su dobro zimovali i njih bi želio prebaciti i pripremati za narednu pašu u RV košnicama. Napominjem da je kod mene još hladno a ni džanarika još nije iscvjetala.

Pozdrav svima...

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #670 poslato: April 05, 2013, 06:37:14 »
U 9 RV imam prošlogodišnje matice koje su neobeležene
Smem li sada da ih obeležavam
Da li može umesto dimilice da se koristi fajtalica u kojoj je NOZEVOJ i dest. voda u razmeri 1:1 svaki put pri otvaranju košnice

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #671 poslato: April 05, 2013, 22:22:59 »
Imam pitanje za kolegu Voju ,a i za ostale kolege koje su prebacivali pčelinja društva iz LR U RV, kad je najbolje vrijeme za to, mislim vremenski, koji mjesec i koje vrijeme u toku dana? Naime imam nekoliko prošlogodišnjih rojeva u LR košnicama koji su dobro zimovali i njih bi želio prebaciti i pripremati za narednu pašu u RV košnicama. Napominjem da je kod mene još hladno a ni džanarika još nije iscvjetala.

Pozdrav svima...

Kolega Ranko, kad napolju bude makar 17-18 stepeni može se na brzinu iseći saće i prebaciti u RV ramove. Bolje je kada nema mnogo legla u košnicama i kada se ovo uradi na početku voćne paše.

Pozdrav i srećan rad.

U 9 RV imam prošlogodišnje matice koje su neobeležene
Smem li sada da ih obeležavam
Da li može umesto dimilice da se koristi fajtalica u kojoj je NOZEVOJ i dest. voda u razmeri 1:1 svaki put pri otvaranju košnice

Možeš da ih obeležavaš ali ti ja to ne bih preporučio da radiš u ovom periodu. Za nekih petnaestak dana će moći ali sad još uvek ne.

Fajtanje sa razbaženim Nozevojom umesto korišćenja dimilice svakako da je mnogo bolje nego sa običnom vodom.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #672 poslato: April 05, 2013, 22:53:10 »
Vojo jedno pitanje .Ispod plodista imam prazan nastavak u mnogima su satne osnove jer nisu sve uspele da izgrade sace .sta treba da uradin sa tim donjim nastavcima. Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #673 poslato: April 06, 2013, 00:33:30 »
Vojo jedno pitanje .Ispod plodista imam prazan nastavak u mnogima su satne osnove jer nisu sve uspele da izgrade sace .sta treba da uradin sa tim donjim nastavcima. Pozdrav

Kolega Dragi, najbolje je još malo sačekati da pčele prošire leglo na 6-7 ramova u tom  gornjem nastavku pa kada u košnici bude više od 10 ramova pčela tada možemo u prvi nastavak spustiti 4 rama sa leglom pa zatim po jedan prazan ram sa obe strane pa po jedan ram sa medom i na krajeve opet po jedan prazan ram. U gornjem nastavku ostavimo 2-3 rama legla pa po jedan prazan izgrađen ram sa strana i okolo ostatak ramova sa osnovama. Moramo paziti da nam košnice ne budu ostavljene na direktnom suncu da se ne bi desilo da nam se izvitopere osnove ako krajem aprila naiđe toplo vreme i visoke temperature. Možda je bolje u gornjem nastavku ostaviti samo 8 ramova pa kada pčele izgrade i zaposednu sve ramove onda možemo dodati i preostala dva rama.

Pčelama ne treba dodavati osnove na izgradnju dok je zajednica u razvoju i sve dok se ne razvije na oko 30.000 pčela.

Pozdrav svima....

   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Bubo Lazarov

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: makedonija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #674 poslato: April 06, 2013, 18:21:10 »
evo jos jedna situacija u kome se mislim sta da radim
zazimeo sam ih na jedan rv i jedan ev nastavak ev je pun sa medom
pcele skoro ga i nisu pipnule a ni jedna od zajednica nije se kacila u ev nastavak sve su zalegle u rv nastavci
vas predlog sta da radim
ja mislim da im otstranim ev sa medom i ga da lagerujem kasnije za rojeve rv su pune sa meda dovoljno