Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380307 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #690 poslato: April 21, 2013, 08:09:28 »
Jvala prijateljima na savete.
Imam utisak da je doslo do blokade matice,posto su centralnih 6 ramova sa leglom onda pored njih med i polen i krajnji puni meda i sirupa,dok u donjem nastavku imam oko 2 ulice pcela i oko 5-6 kg meda rasporenjeno po gornjim ivicama u sredisnjim ramovima. Slabijem drustvu sam dodao jedan ram izmedju krajnjeg rama sa leglom i i rama sa polenom,iz kog je prosle godine izasla jedna generacija pcela,a u jacem nisam nista dirao jer sam se plasio da nesto pogresno ne uradim.
Sutra cu ili da spustim 3 rama sa leglom u donji nastavak ili da 2 rama sa obe strane izmedju legla i polena a krajnje ramove da spustim u donji nastavak. Koja je od ove 2 kombinacije bolja po drusto?
Izvinite sto mnogo pitam,ali ovo mi je prva aktivna pcelarska godina,prosle godine sam naselio rojeve.
Unapred hvala
Nemanja, ja ne bih spustao leglo jos u donji nastavak. Nego bih izvadio dva sa medom a stavio bih jednu osnovu u sredinu legla a jednu pored legla, ili ako imas dobro izvucene plodisne ramove. Pazi da ne stavis neke medisne. Tu operaciju bih ponovio za par dana.Tek kad budes imao sa svake strane po jedan ram perge a izmedju ramove sa leglom onda spustaj u donji nastavak.
pozdrav
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #691 poslato: April 21, 2013, 13:06:55 »
Jutros pretumbah plodista,zamenio sam mesto nastavcima, iz plodista sam izvadio 2 rama sa medom i dodao proslogodisnje zalegano sace na 2. i 9. mesto. Sa ovom slabijom sam isto postupio,pored legla sam dodao jos jednu satnu osnovu.
Videcu rezultate sledeceg vikenda dal sam nesto zeznuo.
Jos jednom hvala kolege,
Pozdrav iz Grkinje

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #692 poslato: April 21, 2013, 19:56:39 »
Nisi ništa zeznuo. Ja da tako odradim u LR-kama, da im dodam na 2 i 9 bilo kakav ram, pčele u ovo vreme ubacuju polen a matica retko kad ubaci po koje jaje. Ove godine imam u planu probati RV i ako budem zadovoljan radom pčela u njoj, dogodine prebacujem bar pola društava u nju. Posle ponovo savlađivanje tehnologije rada sa RV. To ti je pčelarstvo, učiš dok si živ ili dok pčelariš. Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #693 poslato: April 21, 2013, 23:04:11 »
Tih 40 dana je verovatno neki prosek ili nešto što se dešava u "normalnim" godinama. Bilo je i godina kada je vreme imeđu cvetanja džanarike i bagrema bilo oko 23-24 dana (1996 godina).

Prošle godine je cvetanje (svega) bilo neverovatno brzo i neočekivano.


Poslovi se ipak odrađuju prema viđenom stanju, a bagrem može i da požuri u odnosu na procene, što zavisi od vremenskih uslova.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #694 poslato: April 22, 2013, 20:03:05 »
Kolega Šole, u pravu si. Ja svake godine, pčele za bagrem pripremam tj zadnje sređivanje društava za bagrem je od 20 do 25 aprila i ako bagrem ne podbaci, nikad ne omanem. Ove godine to sređivanje pomerio sam za pet dana ali me bagrem brine. Malo tera cvetne pupoljke. Pozdrav

Van mreže damir culjak

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonski brod
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #695 poslato: April 23, 2013, 15:55:33 »
pozdrav kolege forumasi.
trebao bi jedan brzi odgovor.
inace pcelarim sa LR kosnicama, a prosle godine sam oformio 25 RV kosnica.
u RV kosnicí sam maticu spustio na podnícu a s podníce naštavak digao na maticu.
na njega sam stavio resetku i treci nastavak, jer sam ih odvezao na uljanu repícu.
danas pregledavam drustúa i vidim da mi je matica pocela leci jajasca u druggi nastavak.
dali da ju ostavim na njemu ili da ju ponovo prebacim na podnicun???

Van mreže Marko Prcetic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #696 poslato: April 23, 2013, 21:39:40 »
Pozz.Ako mozes prebaci maticu u prvi nastava jer ako ostane u drugom ima da nosi leglo i po mednim nastavcima .Meni se dešavalo da ako matica probije u drugi nastavak da imam po 15-16 ramova legla u drugom i trecem nastavku  a meda nigde ili vrlo malo a u prvom samo polen.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #697 poslato: April 23, 2013, 22:06:52 »
Pre dva godine ja  sam jednu RV namjerno ostavvaio da plodiste budu dva nastavla i to mi je bila naj jaca kosnica po broju pcela,medjutim u jesen je imala daleko manje meda od svih ostalih kojima je plodiste bio jedan nastavak.

Van mreže damir culjak

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonski brod
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #698 poslato: April 23, 2013, 22:13:40 »
ma planirao sam plodište ostavit na dva nastavka da pojačam drustva prije bagrema.
pa na bagremu spustit na jedan nastavak.
« Poslednja izmena: April 24, 2013, 00:52:42 od strane Global Moderator 1 »

Van mreže Marko Prcetic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #699 poslato: April 24, 2013, 21:06:55 »
Pozz.Neznam kako bagrem  napreduje kod tebe ali vec je vreme da se ograničava matica na prvi nastavak i da se spremaju društva za medobranje a pokušaj da viškom legla ,mislim na preko 12 ,13 ramova legla vadis i pojačavaš druga društva.Mislim da dzabe ostavljas plodišta na dva nastavka jer ako zakasniš sa ograničavanjem imaćeš mnogo mladog legla u košnici, mnogo više pčela koje će se zabavljati ,hraniti  mlado leglo a manje izletnica .Pokušaj da rv košnicu razviješ desetak petnest dana pred glavnu pašu da ima oko dva nastavka puna pčela i oko 12 13 ramova legla.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #700 poslato: April 28, 2013, 15:32:46 »
Upravo dotrcas sa pcelinjaka da podelim svoju srecu sa vama. Drustva su odblokirana zahvaljujuci Ivici i Janu, ne znam kako da im se zahvalim. U jacoj zajednici leglo na svoh 10 ramova u prvom nastavku, po obodu krajnjih sa unutrasnje strane malo trutovskog i radilickog,sa spoljasnje polen,ostalih 8 puni od letvice do letvice radilickim leglom,tu i tamo po koja celija sa polenom.
U slabijem 6 od letvice do letvice radilickog legla i sedmi oko 75%.  ;D ;D ;D
Jacem sam podigao 3 rama u drugi nastavak,dodao delimicno izvucene ramove na 2. i 7.mesto i na 5. jednu osnovu.
Slabijem jednu osnovu na 9 i jedan delimicno izvucen ram na 5 mesto.
U subotu cu verovatno ponovo da ih pretumbam,i mozda stavim MR.
Pozdrav iz Grkinje

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #701 poslato: April 28, 2013, 20:25:20 »
 Kolega Nemanja, drago mi je što si zadovoljan odrađenim. Ja ti nisam baš mnogo pomogao, jer ja pčelarim sa LR ali suština je ista. Zaposli mladu pčelu i nema problema. Nemoj da se iznenadiš da ako odeš tek za idući vikend na pčelinjak, da ćeš naći opet blokiranu maticu a možda već i rojeve matičnjake u košnicama. Ponavljam da ne pčelarim RV, tako da mi nije poznato koliko brzo vuku satne osnove, naravno kad ima prinosa. Pozz. Čujemo se sledećeg vikenda.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #702 poslato: Maj 04, 2013, 12:07:28 »
Pripremih jednu zajednicu u formaciju za bagrem,druga je trenutno na 10 ramova legla i 15 sa pcelom. Zakasnio sam dosta,ali sledece godine cu znati kako da  prepoznam blokadu matice i kako da je razblokiram a verovatno i da na vreme pripremim zajednice za bagrem.
Jaca ima 13 ramova sa leglom i oba nastavka prepuna pcelom,dodao 3. nastavak,u njemu naizmenicno izgradjen ram pa SO,preostalih 5 sam rasporedio po plodistu. U 1. nastavak sam ostavio 8 ramova sa leglom i 2 SO, u 2. 5 leglo i 3 SO,maticnu resetku nisam imao. Trebalo bi u toku sledece nedelje da je stavim.

Bagrem bi trebao najkasnije da se otvori za oko 7 dana,pa cu videti dal sam mnogo zakasnio sa pripremom.
Pozdrav iz Grkinje,i srecni nadolazeci Uskrsnji praznici.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #703 poslato: Maj 04, 2013, 14:19:34 »
Danas postavio MR na RV dodao treci nastavak ,vreme kao po knjigama za bagrem samo da nepresece sa gradom ili nekom olujom.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #704 poslato: Maj 06, 2013, 01:37:46 »
Pripremih jednu zajednicu u formaciju za bagrem,druga je trenutno na 10 ramova legla i 15 sa pcelom. Zakasnio sam dosta,ali sledece godine cu znati kako da  prepoznam blokadu matice i kako da je razblokiram a verovatno i da na vreme pripremim zajednice za bagrem.
Jaca ima 13 ramova sa leglom i oba nastavka prepuna pcelom,dodao 3. nastavak,u njemu naizmenicno izgradjen ram pa SO,preostalih 5 sam rasporedio po plodistu. U 1. nastavak sam ostavio 8 ramova sa leglom i 2 SO, u 2. 5 leglo i 3 SO,maticnu resetku nisam imao. Trebalo bi u toku sledece nedelje da je stavim.

Bagrem bi trebao najkasnije da se otvori za oko 7 dana,pa cu videti dal sam mnogo zakasnio sa pripremom.
Pozdrav iz Grkinje,i srecni nadolazeci Uskrsnji praznici.
Kolega Nemanja, ukoliko želiš da povoljno iskoristiš bagremovu pašu matične rešetke treba postavciti što pre čak i na slabije zajednice.
U prvi nastavak ispod matične rešetke ostavi 4-5 ramova otvorenog legla sa maticom, nekoliko osnova i zaostale ramove sa medom. Nikako dole u prvi nastavak ne ostavljati toliko legla koliko si naveo.

Sve preko 12 ramova legla izvadi pa dodaj slabijim zajednicama.


Medno!

Pozdrav...
 
Danas postavio MR na RV dodao treci nastavak ,vreme kao po knjigama za bagrem samo da nepresece sa gradom ili nekom olujom.

Neće valjda kolega Siniša. Nadajmo se da će biti medna i dobra godina..

Medno!


Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.