Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380549 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #705 poslato: Maj 06, 2013, 16:51:42 »
Hvala vojo na savetu. Prekosutra postavljam maticne resetke.
Medno

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #706 poslato: Maj 10, 2013, 21:32:59 »
Malo pre sam stavio MR na jacoj zajednici,ostavio 6 ramova sa leglom u 1.nastavak ostalo u 2.i 3.
I kad sam otvorio nisam mogao da verujem,svih 10 SO dodatih u subotu su izgradjene,a 9 skoro 90% napunjene medom,jedna sa leglom  ;D .
Sutra dodajem 4.nastavak posto nisam imao utopljene SO.


Pozdrav iz Grkinje

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #707 poslato: Maj 11, 2013, 12:40:23 »
Da li neko zna gde u nisu ili blizoj okolini mogu da se kupe matice,bice mi potrebne 4 oko 25. maja?
Ako neko od kolega ima ,mozemo da se dogovorimo na pp.

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #708 poslato: Maj 11, 2013, 14:14:34 »
zemljak proizvedi sam matice ako si zadovoljan svojim pčelama tj. ako su mirne i nisu namćori(ovo pišem samo u svoje ime).Ja sam dva puta kupovao matice.Prvi put pre 20g. i prodali su mi tako ljuti soj  pčela da je bila muka raditi sa njima.Jeste da su bile EXTRA vredne ali su napadale i na 20 metara od košnice i to u svim pravcima i mislim da su zbog toga i dobile SPREJ (7 kom.DB12).Pre dve tri godine sam kupio samo jednu a ona je bila toliko loša u zaleganju (kao da je sejala jaja iz aviona) da mi je društvo propalo.I konačno prošle godine sam uhvatio prirodni roj (koji je sad produktivno društvo) ali su tako ljute da napadaju na sam prilaz ostalim košnicama a kad izvučeš ram polovina pčela sa rama skače na tebe i moraću matici da zavrnem ŠIJU.Čika Sava ovde sa foruma ima vrlo mirne pčele ali neznam dali prodaje matice a u Nišu možeš da kupiš u pčelarskoj zadruzi u Šumatovačkoj uluci kod velike pijace.tamo sam ja kupio.
 Izvinjavam se proizvodjačima i prodavcima matica ali sam napisao svoja skromna iskustava.Ako administrator foruma smatra da je navodjenje imena i adrese prodavnice prekršaj može slobodno da obriše ceo post.
ps.Ovo za čika Savu je pohvala

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #709 poslato: Maj 11, 2013, 15:54:37 »
Razmisljao sam da obezmaticim mirnije drustvo,posto je ovo drugo gadno,ali je i puno meda,za nedelju dana izgradilo i napunilo 9 osnova. Videcu sta cu,jos nisam vican u pcelarstvu pa se po malo plasim da ne zeznem nesto,kao kod prolecnog razvoja,blokirao sam ih prihranom.
Vise bih voleo da kupim.
Sledece godine cu da eksperimentisem malo,ovako sa 2 drustva ne smem.
Videcu da li ce se cika Sava javiti.
Pozdrav iz Grkinje.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #710 poslato: Maj 11, 2013, 21:18:04 »
Nemanja, ako želš da nastaviš sa pčelarenjem, proučavaj malo i eksperimentiši sa tehnologijom proizvodnje matica a za početak ti je bolje od proverene osobe kupiti matice jer ako si mladi pčelar, veruj mi da će te više koštati proizvesti maticu nego kupiti. Ovo ti pišem iz iskustva. Pozdrav

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #711 poslato: Maj 11, 2013, 22:17:44 »
Čika Sava ovde sa foruma ima vrlo mirne pčele ali neznam dali prodaje matice a u Nišu možeš da kupiš u pčelarskoj zadruzi u Šumatovačkoj uluci kod velike pijace.tamo sam ja kupio.
 Izvinjavam se proizvodjačima i prodavcima matica ali sam napisao svoja skromna iskustava.Ako administrator foruma smatra da je navodjenje imena i adrese prodavnice prekršaj može slobodno da obriše ceo post.
ps.Ovo za čika Savu je pohvala
Ako je rec o g.Savi Miticu i ja imam samo reci hvale.
Prosle godine sam od njega kupio 2 roja na RV ramovima i to su mi sada najaca drustva.
Mirne kao bubice.
Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #712 poslato: Maj 11, 2013, 22:27:12 »
Malo pre sam stavio MR na jacoj zajednici,ostavio 6 ramova sa leglom u 1.nastavak ostalo u 2.i 3.
I kad sam otvorio nisam mogao da verujem,svih 10 SO dodatih u subotu su izgradjene,a 9 skoro 90% napunjene medom,jedna sa leglom  ;D .
Sutra dodajem 4.nastavak posto nisam imao utopljene SO.


Pozdrav iz Grkinje

Ovo je lepo pročitati Nemanja. Pošto najavljuju zahlađenje ako danas nisi stavio novi nastavak možda to može i da sačeka dok zahlađenje ne prođe za 3-4 dana.

Nemanja, ako želš da nastaviš sa pčelarenjem, proučavaj malo i eksperimentiši sa tehnologijom proizvodnje matica a za početak ti je bolje od proverene osobe kupiti matice jer ako si mladi pčelar, veruj mi da će te više koštati proizvesti maticu nego kupiti. Ovo ti pišem iz iskustva. Pozdrav

U pravu je kolega Jano. Mlade pčelare vrlo često proizvodnja matica više košta nego da ih kupe od nekog kolege iz okruženja.

Da li neko zna gde u nisu ili blizoj okolini mogu da se kupe matice,bice mi potrebne 4 oko 25. maja?
Ako neko od kolega ima ,mozemo da se dogovorimo na pp.

Možda neko proizvodi i šalje brzom poštom?



Čika Sava ovde sa foruma ima vrlo mirne pčele ali neznam dali prodaje matice a u Nišu možeš da kupiš u pčelarskoj zadruzi u Šumatovačkoj uluci kod velike pijace.tamo sam ja kupio.
 Izvinjavam se proizvodjačima i prodavcima matica ali sam napisao svoja skromna iskustava.Ako administrator foruma smatra da je navodjenje imena i adrese prodavnice prekršaj može slobodno da obriše ceo post.
ps.Ovo za čika Savu je pohvala
Ako je rec o g.Savi Miticu i ja imam samo reci hvale.
Prosle godine sam od njega kupio 2 roja na RV ramovima i to su mi sada najaca drustva.
Mirne kao bubice.
Pozdrav


Bravo Zorane, ovo je veoma lepo pročitati. Pohvale i za našeg dragog kolegu Savu!

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #713 poslato: Maj 11, 2013, 23:04:14 »
Ja sam juce i danas iz plodista podizao po dva rama sa zatvorenim leglom a na njihovo mesto stavljao satne osnove jer je matica u skoro svim drustvima blokirana.Naisao sam na dosta zatvorenih maticnjaka iznad maticne resetke koje sam porusio .Ja imam pcelinjak na dve lokacije plus cetri kosnice kuci gde sam imao vocno bagremovu pasu tu su jaca drustva napunila sva tri nastavka a na vecem pcelinjaku gde posle dzanarike do bagrema nemam ozbiljniju pasu dosta slabije jer taj bagrem je u polju i onaj vruc vetar ga prosto skuvao.Vojo sta sledi dalje kako da ih odrzavam do suncokreta . Pozdrav

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #714 poslato: Maj 11, 2013, 23:12:07 »
Kolege pčelari, ovo ne pripada ovoj temi ali pošto se priča o maticama, napisaću vam jedan moj slučaj. Naručio sam 10 maticb, radi osveženja krvi na mom pčelinjaku i šta se dogodilo? Morao sam ići do Beograda jer su mi matice morale biti poslate po vozaču autobusa, zato što je bilo zabranjeno poštom slati ptice zbog ptičjeg gripa a pčele imaju krila pa i lete pa verovatno mogu preneti i ptičji grip. Smešno ali zabrana je zabrana i ja tako lepo seo u kola otišao u BG uzeo matice i gle čuda nisu bile zaražene od gripa, jer niko u mojoj okolini se nije razboleo.

Van mreže Bojan Jovanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Socanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #715 poslato: Maj 12, 2013, 21:06:31 »
Kolege imam jedan problem  jedno slabije drustvo mi je prezimelo u 1 RV nastavku , do sada se lepo razvijalo i doslo do 7 ramova legla popunjenih 80% leglom.Posto nemam izgradjene ramove stavio sam u taj nastavak tri satne osnove a prethodno iz njega izvadio tri rama legla i prebacio u drugi nstavak sve po vojinom nacinu rada.Danas sam primetio da ispred leta ima nekoliko nerazvijenih pcala iz legla  razlicite starosti, dali je rec o prehladi legla mozda sam ranije prosirio prostor ili je varoa u leglu.Pozdrav.

Van mreže zugor elmir

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: dabrica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #716 poslato: Maj 13, 2013, 21:51:37 »
Ma ne mora nista znaciti.Mozda si prilikom vadjenja okvira ostetio nekoliko celija sa sacem pa su pčele izbacile osteceno leglo!

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #717 poslato: Maj 30, 2013, 12:06:39 »
Juce izvrcao 32kg bagremovog meda iz 2 RV kosnice. Veoma zadovoljan! 8)

Van mreže dusan gajic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nameravam da počnem.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #718 poslato: Jun 06, 2013, 14:40:13 »
 Pošto ove godine nameravam da počnem sa pčelarenjem a veoma malo znam o tome, najviše sada u početku čitam i učim o vrstama košnica i načinu pčelarenja sa njima da bih mogao izabrati sa kojom vrstom košnica ću početi. Pažnju su mi najviše privukli članci o RV košnicama tako da sam o njima pročitao skoro sve što sam našao. Takođe sam na sajtu www.pcelarstvo.org pročitao dva teksta Petra Dragojlovića: http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/kosnica-rodna-voja-61 i http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/spremanje-kosnice-rodne-voja-za-zimu-62 pa bih molio gospodina Voju da napiše svoj komentar o ova dva teksta. Takođe se unapred zahvaljujem i na komentarima ostalih članova foruma.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #719 poslato: Jun 07, 2013, 23:36:35 »
Pošto ove godine nameravam da počnem sa pčelarenjem a veoma malo znam o tome, najviše sada u početku čitam i učim o vrstama košnica i načinu pčelarenja sa njima da bih mogao izabrati sa kojom vrstom košnica ću početi. Pažnju su mi najviše privukli članci o RV košnicama tako da sam o njima pročitao skoro sve što sam našao. Takođe sam na sajtu www.pcelarstvo.org pročitao dva teksta Petra Dragojlovića: http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/kosnica-rodna-voja-61 i http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/spremanje-kosnice-rodne-voja-za-zimu-62 pa bih molio gospodina Voju da napiše svoj komentar o ova dva teksta. Takođe se unapred zahvaljujem i na komentarima ostalih članova foruma.

Kolega Dule, ovih dana sam u velikim obavezama i nemam skoro nimalo vremena čak ni za ovaj naš forum pa te molim za malo strpljenja za odgovore. U ovom periodu radno vreme mi  traje oko 16 do 18 sati dnevno i zaista ne postoji nikakva mogućnost za čitanje tekstova na drugim forumima.
Loši vremenski uslovi u prethodnom periodu i katastrofalno slabo parenje matica stvorili su mi mnogo dodatnih poslova u proizvodnji rojeva pa se poslovi ne mogu blagovremeno završiti.

Nadam se  da ću krajem juna imati malo više vremena pa ću rado odgovarati na sva postavljena pitanja.


Pozdrav iz Novog Miloševa....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.