Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380235 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #735 poslato: Jul 30, 2013, 01:04:38 »
Vojo,u svim rojevima imam preko sedam ramova legla,u nekima koje su na dva nastavka od osam do deset.Leglo je preko čitavog rama sa mednim vijencem pri vrhu.Satne osnove su i u drugom nastavku devedeset posto izvučene.Dali da svih pet rojeva odmah ograničim ili da čekam još dok se ne prošire na dvanaest ramova legla.Meda ima malo.Pozdrav iz Banjaluke!
Možeš da ih ograničiš i sa toliko legla. U prvi nastavak ostavi 5-6 ramova legla a ostatak neka ostane udrugom nastavku. Posle ovog će vrlo brzo doći do povećanja količine hrane u košnicama, naravno ako u okruženju ima neke paše. Posle tokom avgusta dovoljno je da pčele proizvedu 5-6 ramova legla to jest da održe tu količinu legla i sigurno će imati dovoljno pčela ili bolje reći prosečnu količinu pčela za zimovanje.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #736 poslato: Jul 30, 2013, 01:42:18 »
Vojo hvala na odgovoru,koji sam čekao.Pozdrav svima!

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #737 poslato: Septembar 20, 2013, 13:08:04 »
a šta bi bilo kada bi radili plodište veličine dva nastavaka rodne voje?

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #738 poslato: Septembar 20, 2013, 13:22:44 »
a šta bi bilo kada bi radili plodište veličine dva nastavaka rodne voje?
Bilo bi vrlo problematično napraviti konfiguraciju sa ukrštenim ramovima. Gubi se mogućnost ograničavanja  pomoću MR na jedan originalan nastavak....
A i to i nije onda suštinski košnica RV

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #739 poslato: Septembar 23, 2013, 10:17:27 »
a šta bi bilo kada bi radili plodište veličine dva nastavaka rodne voje?
Bilo bi vrlo problematično napraviti konfiguraciju sa ukrštenim ramovima. Gubi se mogućnost ograničavanja  pomoću MR na jedan originalan nastavak....
A i to i nije onda suštinski košnica RV
Ne! Isto se mogu ukrstiti medišni nastavci, samo što se ne može vršiti demariranje.Matična rešetka mora biti,a matica se ograničava sa pregradnom daskom i počinje se sa 5 ramova,a u zavisnosti od paše proširi se još tri.Računajući da nam jedan mora biti polenski i jedan trutovski to je to.Rodna Voja daje bezbroj kombinacija i mogućnosti.Ja sam ove godine napravio tri takva plodišta ali sam naselio samo jedno i zazimio sam ga smo na dubokom plodištu.Raspored hrane su same napravile i izgleda odlično.Bilo je meda i u medištu(jednom).Od roja dovoljno.Orginalna RV nije sigurno ,ali sa njom možete sve da probate,zgodna je Pozdrav za sve. 

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #740 poslato: Septembar 23, 2013, 11:37:31 »
to ja mislim, da ne bi bilo loše, nema puno mahinacija sa plodištem samo povrmeno dva do tri rama godišnje zamjeniti zbog saća. kada pčela začepi plodište ode gore u medište, plodište je dosta veliko, uvjek ima meda za zimovanje. medište se može podbacitvati ispod kod prihrane puno mogućnosti. Što se tiče ukrštavanja nastavaka mislim da se ni tu ništa ne gubi, opet križate sa medištem, i drugim trećim... i td. Mislim da bi bilo pono manje rada sa timsistemom, ali ti je samo moje mišljenje.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #741 poslato: Septembar 23, 2013, 11:48:48 »
to ja mislim, da ne bi bilo loše, nema puno mahinacija sa plodištem samo povrmeno dva do tri rama godišnje zamjeniti zbog saća. kada pčela začepi plodište ode gore u medište, plodište je dosta veliko, uvjek ima meda za zimovanje. medište se može podbacitvati ispod kod prihrane puno mogućnosti. Što se tiče ukrštavanja nastavaka mislim da se ni tu ništa ne gubi, opet križate sa medištem, i drugim trećim... i td. Mislim da bi bilo pono manje rada sa timsistemom, ali ti je samo moje mišljenje.
Sa ovim se apsolutno slažem.... Jedna od tehnologija pčelarenja košnicom DB 10....Postavlja se pitanje zašto onda uopšte ići na RV košnicu...
 Veliki pozdrav

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #742 poslato: Septembar 23, 2013, 12:14:22 »
e sad sam pročitao na spos forumu, vojo je taj dio već objasnio i izgleda da ne bi bilo oko jer pčele ako stvore visoku mednu kapu neće puniti medište....

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #743 poslato: Septembar 23, 2013, 18:33:41 »
e sad sam pročitao na spos forumu, vojo je taj dio već objasnio i izgleda da ne bi bilo oko jer pčele ako stvore visoku mednu kapu neće puniti medište....

  Teze ce preci u mediste, to se desi na jakim pasama.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #744 poslato: Septembar 23, 2013, 19:09:28 »
Što se tiče RV, moje je mišljenje da je ona najbliža prirodnom staništu pčela, stim što možemo i mi da utičemo na njihov rad i tako imati koristi od toga. To je samo moje mišljenje jer nemam baš nikakvog iskustva sa RV. ove godine stavio sam jedan roj u RV i oduševio se kako pčele rade u toj košnici. Roj sam ubacio u nju polovinom juna a početkom avgusta iz njega izvrcao jedan pun nastavak meda i njima ostavio toliko da sada imaju oko a možda i preko 20kg meda u tri nastavka i tako sam ih zazimio.

Na mreži Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #745 poslato: Septembar 24, 2013, 08:48:23 »
Dali se podbacivanjem praznog nastavka sa izgrađenim saćem kod zazimljavanja R.V. u ovo vrijeme smanjuje odbrana društva od osa i stršljenova,ili treba još malo sačekati s podbacivanjem.Kada prilikom zazimljavanja vadimo jedan ram sa zapadne strane treba li ostale pomjeriti i centrirati ili da ih ne diram?Pozdrav svima!

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #746 poslato: Septembar 24, 2013, 10:08:01 »
ja na proljeće startam sa dvije tri...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #747 poslato: Septembar 25, 2013, 00:36:18 »
Dali se podbacivanjem praznog nastavka sa izgrađenim saćem kod zazimljavanja R.V. u ovo vrijeme smanjuje odbrana društva od osa i stršljenova,ili treba još malo sačekati s podbacivanjem.Kada prilikom zazimljavanja vadimo jedan ram sa zapadne strane treba li ostale pomjeriti i centrirati ili da ih ne diram?Pozdrav svima!

1.Dali se podbacivanjem praznog nastavka sa izgrađenim saćem kod zazimljavanja R.V. u ovo vrijeme smanjuje odbrana društva od osa i stršljenova,ili treba još malo sačekati s podbacivanjem.

1. Kod slabih društava se verovatno malo oslabi odbrana dok se kod normalnih društava koja imaju dovoljno pčela uopšte ništa neobično ne dešava. Izdvoji se  neka manja količina pčela stražarica koje brane ulaz u košnicu i život zajednice se sasvim normalno nastavlja.
Juče sam prilikom pregleda i obilaska pčelinjaka mogao primetiti da se ispred malo slabijih zajednica koju ose češće napadaju nalazi više ubijenih osa nego kod srednjih ili jačih zajednica gde ispred košnoica uopšte nema ubijenih osa.
U prethodnom periodu imali smo prihranu pčela lekovitim sirupom po 3-5 litara i namamili smo valjda sve ose iz okruženja atara.
Ne treba čekati sa podbacivanjem praznog nastavaka nego to treba što pre učiniti.

2.Kada prilikom zazimljavanja vadimo jedan ram sa zapadne strane treba li ostale pomjeriti i centrirati ili da ih ne diram?

2. Najbolje ih je centrirati tako da sa obe strane imamo jednak slobodan prostor.

Kolega Račiću želim Vam srećno i uspešno zimovanje...


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #748 poslato: Septembar 25, 2013, 13:22:28 »
Hvala Vojo!

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #749 poslato: Oktobar 18, 2013, 01:06:33 »
Pozdrav kolege,ne javljam se bas cesto na forumu ali ga redovno pratim.
Za prvu sezonu pcelarenja sam veoma zadovoljan rezultatima. Izvrcao oko 25kg bagremovog i malo livadskog meda iz 2 zajednice,njima ostavio jos po ceo nastavak. Da nisam, morao bih da ih prihranjujem celo leto posto je bilo katastrofalno.
Zajednice mi nisu bile dobro pripremljene za bagrem. Nisam ih na vreme prosirio,a kad sam izvrsio prosirenje i ubacio MR, oko 10. maja, za 7 dana su izgradile i napunile ceo dodati nastavak.
Formirao sam jos 2 roja sa kupljenim maticama koji su jaki kao 'zemlja',sredinom septembra kad je bilo zahladjenje u mom kraju imali su 2 nastavka [size=78%] [/size][/size]pcela i ni celije legla[size=78%][/size][size=78%].[/size]
Plodiste u maticnim zajednicama sam tumbao samo jednom kad sam formirao rojeve i do 15 sep.nisam pipnuo ni MR.
Ukratko,prezadovoljan sam. Sledece godine mozda probam Vojin recept za udesetostucavanje,ako vreme bude posluzilo.
Veliki pozdrav i svako dobro.