Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380346 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #60 poslato: Januar 18, 2011, 22:39:43 »
Komentar na Odgovor #59:
Pa i to nezalegano "devičansko" saće ima satnu osnovu koja je ko zna od kakvog voska (možda je baš iz plodišta koje je tretirano koječime). Znači da nezalegano saće ne mora biti i "devičansko".

Zato je potrebno definisati pojmove i da kada upotrebimo neki pojam, svi mislimo na isto, da ima istu sadržinu.

Devičansko saće je nezalegano saće, bez obzira što je satna osnova napravljena od saća "baš iz plodišta koje je tretirano koječime".

Ako je satna osnova napravljena od zaperaka ili medišnih poklopaca, naravno da nisu tretirani koječime, a  saće nije zalegano, onda govorimo o ekološkom medišnom devičanskom saću.

Da li možemo prihvatiti ove dve definicije? Jeste, ovo je druga tema, ali...

Pozdrav svima

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #61 poslato: Januar 19, 2011, 17:17:03 »
Vojko, prietio sam da nam se gledišta najčešće poklapaju. Možda je bolji naziv Organsko devičansko saće ili Devičansko saće za organsku prizvodnju meda. Slažem se sa tvojim gledištem.
Što se tiče teme pčelarenje RV rasprava se vodi o pitanju da li je poželjno da se u tehnici rada sa RV saće iz polodišta sa leglom ili bez, podiže - prevešava u medišni prostor odnosno prostor za sakupljanje meda za vrcanje.
Pozdrav svima
« Poslednja izmena: Januar 19, 2011, 17:27:17 od strane Milic Vukic »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #62 poslato: Januar 19, 2011, 22:24:36 »
Možemo to i ovako da predstavimo:
Organsko devičansko saće=Devičansko saće za organsku prizvodnju meda=Eko saće

Pa, ako ne želimo da vrcamo med iz zaleganog saća, te ramove obeležimo rausnaglom. Podizanje nije isto što i prevešavanje, a podizati moramo da bi društvo ostalo na potrebnom broju i da bi zadržalo potrebnu starosnu strukturu.

Barem sam tako rezumeo Voju. Ako gešim, neka me ispravi.

Pozdrav svima

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #63 poslato: Januar 19, 2011, 22:32:10 »
Možemo to i ovako da predstavimo:
Organsko devičansko saće=Devičansko saće za organsku prizvodnju meda=Eko saće

Pa, ako ne želimo da vrcamo med iz zaleganog saća, te ramove obeležimo rausnaglom. Podizanje nije isto što i prevešavanje, a podizati moramo da bi društvo ostalo na potrebnom broju i da bi zadržalo potrebnu starosnu strukturu.

Barem sam tako rezumeo Voju. Ako gešim, neka me ispravi.

Pozdrav svima
Tako je Vojko.
Prevešavanje se radi u cilju proširivanja legla a eventualno podizanje u neke druge svrhe.
Kod RV košnica najbolje je ostaviti zajednici da proširenje legla sama uradi bez ikakvog diranja ramova.
Takođe nikada ne savetujem i ne preporučujem nikakvo okretanje ramova u cilju proširivanja legla u nastavcima.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #64 poslato: Januar 19, 2011, 22:41:18 »
Sad sam zbunjen. Zbog čega stavljamo matičnu tešetku?

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #65 poslato: Januar 19, 2011, 22:59:29 »
Sad sam zbunjen. Zbog čega stavljamo matičnu tešetku?

E ovo je više nego odlično pitanje.

Matičnu rešetku stavljamo da bi dobili odgovarajuću strukturu pčelinje zajednice koja donosi med i da bi smanjili rojevi nagon.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #66 poslato: Januar 19, 2011, 23:02:40 »
Hvala Ime.

To sam hteo da čujemo. Ima ograničavanja, nema prevešavanja, ima podizanja, a sada znamo i razlog:
da bi dobili odgovarajuću strukturu pčelinje zajednice koja donosi med i da bi smanjili rojevi nagon.

Pozdrav

Van mreže lucic miladin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #67 poslato: Februar 01, 2011, 00:39:23 »
Evo malo slikica iz mog dosadasnjeg iskustva sa RV...

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #68 poslato: Februar 01, 2011, 00:53:59 »
Miladine, pa ti si umetnik za radost.

Ovde je sve prikazano; život, radost, igra, umetnost i lepota.....

Pozdrav svim dragim prijateljima i posetiocima ovog foruma........
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #69 poslato: Februar 01, 2011, 03:19:52 »
Uh Miladine ove dve zadnje kao da si sliko kod mene a za ostale skidam kapu i cestitam ti.Pozdrav

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #70 poslato: Februar 01, 2011, 03:46:36 »
Ako nema RV dobar je i BMW   ;D


Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #71 poslato: Februar 01, 2011, 23:12:02 »
Pčele su nepredvidive. a moguće je sve iscenirati, ako se želi u postojanje određenih preduslova.
Pozdrav.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #72 poslato: Februar 10, 2011, 00:57:09 »
Vojo, dali možete reći kako bi se razvila zajednica do kraja pašne godine formirana početkom 4 mjeseca, prije repice i voćne paše od oplođene matice, rama s leglom, dva rama pčela s medom i peludom, a ostalo satne osnove.  Od glavnih paša imam voćnu s repicom, bagrem, lipu s kestenom te livadu. Dali bi se razvi na sva 4 nastavka i koliko bi moglo dati viška meda ako vrijeme bude povoljno za medenje glavnih paša?

Unaprijed hvala, lijep pozdrav!
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #73 poslato: Februar 10, 2011, 01:08:31 »
Vojo, dali možete reći kako bi se razvila zajednica do kraja pašne godine formirana početkom 4 mjeseca, prije repice i voćne paše od oplođene matice, rama s leglom, dva rama pčela s medom i peludom, a ostalo satne osnove.  Od glavnih paša imam voćnu s repicom, bagrem, lipu s kestenom te livadu. Dali bi se razvi na sva 4 nastavka i koliko bi moglo dati viška meda ako vrijeme bude povoljno za medenje glavnih paša?

Unaprijed hvala, lijep pozdrav!
Vladimire, zajednice koje imaju zdrave pčele, maticu i dovoljno hrane kada u RV košnicama krenu sa maksimalnim razvojem otprilike  taj razvoj bude završen nakon izleganja oko 3 generacije mladih pčela iz tog legla. A ako nisu startovale sa ramovima sa leglom tada im treba još jedna generacija ili još oko 21 dan.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #74 poslato: Februar 13, 2011, 22:04:15 »
Danas sam otvorio RV1. To nije preporučljivo od strane raznih subjekata, ali kako da napravim poređenje RV i drugih košnica, ako ih ne otvorim, pogledam, uporedim.

Sve pčele su bile u gornjem nastavku, zaposele desnu stranu košnice, topliju. Leglo: samo jaja, pola šake, sa jedne strane rama. Matica nije viđena. U tom delu na zadnja 3 rama ni malo hrane. Zgrebao sam 1 ram sa obe strane i stravio ga do legla, a izbacio krajnji ram koji je bio medišni, bez imalo meda. Ima dosta pčela. Uzimljena je sa 10 ramova legla, po pregledu iz 11. avgusta 2010.

Pčele su bile izuzetno agresivne. Na podnjači vrlo malo mrtvih pčela.

U 3 nastavka, u centralnom delu, je bilo po 4 rama puna poklopljenog meda - medni put. Sada od meda ima samo 4 rama u gornjem nastavku. Bilo ih je 3, pa sam jedan dodao iz trećeg nastravka. Očigledno ga zaobišle na svom putovanju do četvrtog nastavka.

Ne želim ništa da komentarišem, samo sam izneo činjenice.

Pozdrav svima.