Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380296 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #810 poslato: Januar 16, 2014, 01:32:40 »
Dragane (mislim na kolegu Neškovića), prvo sve pohvale za pčelinjak, izgleda odlično!
Što se tiče pčelarenja RV košnicom, nije tu ništa toliko specijalno, sve operacije u Vojinoj tehnici pčelarenja su odavno poznate i primenjuju se manje više i u pčelarenju sa ostalim nastavljačama (knjiga Dr Jože Rihara "Pčelarenje nastavljačama), ono što je izdvaja od ostalih košnica su dimenzije, prevashodno plodišta i Vojin stav da je to dovoljna veličina plodišta za održavanje snage zajednice u aktivnoj sezoni sa ograničenim plodištem na prvom nastavku. Da li ćemo primenjivati u svom pčelarenju tehniku identičnu Vojinoj, to pre svega zavisi od uslova u kojima pčelarimo a to je upravo ono  po čemu se razlikujemo. Pratio sam tvoju temu pčelinjak i upoređivao sa mojom, konstantno imaš nešto višu temperaturu od nas ovde na severu, pretpostavljam da će tako biti u dobrom delu proleća, pa kako onda da ti i ja radimo isto? (imamo iste košnice) Već sam jednom pisao, ali ponoviću, Voja i ja imamo slične uslove, ali ako se maknemo 60 km zapadno u podunavlje, tamo vegetacija kreće petnaestak dana ranije uz bogatstvo svih vrsta vrba, čitavih polja maslačka i ko zna još kakvih cvetova (za informaciju, kažu da je već sad krenula imela) a kod mene ništa. Ja moje moram stimulisati a njihove polude u proleće bez ikakve stimulacije, pa normalno da ih neće prihranjivati kako savetuje Voja, kad je nepotrebno. Neki odatle dođu kod nas na bagrem, i uglavnom u tom periodu moje pčele kaskaju za njihovim.
Drugi primer, dva puta sam imao situaciju u zadnjih nekoliko godina da mi pčele nisu opštile sa prirodom do 31. marta a bagrem procvetao odmah iza 1. maja, pa kako onda da ih pripremim za bagrem, moj kraj baš ne obiluje bogatom polenskom pašom, pa nisam znao kakvo je stanje u košnicama sa pergom, polena nisam imao, tada nije bilo ni zamena polena kojih sad ima na tržištu, jedino rešenje je da im dam polensku pogaču i pokušam na taj način stimulisati maticu na povećano zaleganje, jer nije dovoljno samo imati neku količinu meda u košnicama pa misliti da je to dovoljno, unos je taj koji stimuliše, ako nema kroz leto onda mora kroz hranilicu, u ovom slučaju u vidu pogače. U ovakvim slučajevima, ne vidim zašto bi Voja imao nešto protiv dodavanja pogače, tada je to potreba. Treba se držati Vojinih saveta ali morate uzeti u obzir i svoje uslove.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #811 poslato: Januar 16, 2014, 15:27:31 »
Поштовани колега Драгане,


Да ли је Војина техника пчеларења нешто ново или мање више специјално у пчеларској теорији и пракси, ја нисам меродаван да о томе дискутујем јер немам никаквог искуства. Ја још нисам исписао ни слово П у називу пчелар својим пчеларским искуством, па о томе и не могу да говорим.


У својој поруци ја сам се обратио Вама, искуснијим по стажу колегама и због тога сам сматрао да није потребно да напомињем различите пашне услове који су свакако врло битан фактор који одређује у коликој мери се може применити поменута технологија пчеларења. Свакако да као што си Ти написао, различите пашне прилике у којима сви ми пчеларимо, одређују да ли ћемо моћи да применимо више или мање сваке, па и Војине технологије пчеларења. Вама искусним колегама је то свакако јасно.


Међутим нама који тек сричемо прва слова у пчеларству сложићете се, то баш и није нај јаснији појам.
Пчелару почетнику, кошница је кошница и ако има среће да у његовој близини има искуснијег колегу пчелара и да је тај искуснији колега вољан да му помогне, у великом броју случајева тај колега му преноси своја искуства, а она су ретко са РВ кошница. То се наравно, убрзано мења у корист РВ али је још увек чест случај.
Онда тај млади колега дође на наш форум и наравно почне да чита шта искусније колеге пишу и врло често је тај утисак јако збуњујући за тог веселог младог колегу. Ако искусније колеге имају проблема да пробају пчеларство без погача, шта мислите како је ономе ко о томе нема појма? Шта ли се тек њему мота по глави и кога тај млади и неискусни пчелар да послуша? Веруј ми колега Драгане да су то реални проблеми са којима се суочавамо ми који тек почињемо са пчеларењем РВ.


Твоје писање о различитим условима у којима пчеларимо, па сходно томе и шта реално можемо у датим условима применити од савета свих па и Војиних, је врло добро и прецизно и на жалост ретко на форуму.
Суштина мог писања и јесте да се јасно направи разлика да је одређени начин и технологија пчеларења РВ примерена једном одређеном терену, а да се на неком другом терену може применити другачија технологија. На пример, Твоји и моји услови у којима пчеларимо се знатно разликују, па је природно да ће постојати и разлике у нашем раду са РВ. У последње време, због актуелне временске ситуације интезивирана је прича о употреби погача. Неко ко је ове зиме први пут зазимио пчелиња друштва у РВ кошницама, читајући у теми томе намењеној, а да нема предходна искуства имаће подоста главобоље да разуме, шта се у ствари препоручује за ту његову РВ кошницу и кога да послуша. Па ваљда је нормално да нико није луд да остави пчеле да помру од глади ако је видео да му пчеле немају хране. Ставиће у кошницу шта има, мед, погачу. Свакако га Воја нити ико други неће другачије саветовати.


До пролећног развоја има времена, и нема потребе да сада о томе ширимо причу. Помозите нама младим пчеларима да сада у овој и оваквој зими, квалитетно сачувамо своје пчелиње заједнице у РВ, да би уопште на пролеће имали око чега да Вас питамо за савете.


Колега Драгане, Хвала на лепим речима о мом пчелињаку.


Поздрав свима и свако добро  :)


« Poslednja izmena: Januar 16, 2014, 15:54:43 od strane Dragan Nešković »

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #812 poslato: Januar 16, 2014, 20:45:55 »
Слажем се са колегом Нешковићем, немојмо изгубити нит теме. Пробајмо овај форум да одржимо концизним и са конкретним одговорима на конкретна питања/проблеме. Због тога смо и овде. И мени као почетнику требају одговори, али их је веома тешко пронаћи када се у теми прича и о пчеларењу са РВ и о хранилицама и о појилицама и о не знам чему све. Надам се да ће колеге које имају проблем са начином израде или преправке хранилице одговор добити (уколико је он још увек потребан) од искусних колега у некој другој теми, па да све буде тамо где треба.

Ја сам почео да пчеларим са РВ кошницама јер сам баш хтео да избегнем све проблеме око додавања погача зими, превешавања рамова из једног дела у други, чување рамова... У принципу због свих предности које ова кошница доноси.
Човек који мени помаже око пчеларства, који иначе пчелари са ЛР, је додао погаче већ око Божића, ја нисам додавао. У две РВ од три које имам пчеле имају и превише меда јер су се зазимиле већином у доњем наставку, па имају доста меда изнад главе. Код ове треће кошнице сам ја погрешио што у августу или почетком септембра нисам горњи наставак пребацио испод наставка са леглом па мислим да им распоред хране није баш идеалан.
У принципу да сам подбацио наставак са храном испод у августу како је саветовано не бих имао ни трунке сумње око зимовања, али пошто нисам, онда то друштво пратим, да видим како ће се понашати и додати рам са медом ако то буде потребно или ћу приближити пуне рамове са медом до клубета па нека пребаце где им треба. Чак и са овом ситуацијом мислим да нећу имати интервенција, али не бих да то тврдим јер не знам какво ће време бити.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #813 poslato: Januar 16, 2014, 21:30:01 »
U ponedeljak smo baš vodili diskusiju o pogačama u našem udruženju, i priča je ista kao i oko drugih stvari, podeljenost na dva tabora, jedni su za pogaču drugi protiv, a starijih pčelara sa dugogodišnjim iskustvom je bilo na obe strane, uglavnom ono što zbunjuje ljude je atipična zima i šta uraditi u ovakvim prilikama. Mlad pčelar da se sludi kad sluša jer ne zna ko je u pravu. Reći ću kako ja gledam na to sa osvrtom na Vojinu tehniku.
-ako hrane nema (ali u ovom periodu ne sme da nema jer su pčele od prvog oktobra do danas trebale potrošiti oko 4 kg meda) ili se primeti da je nestalo i u kasnijem periodu proleća a pre značajnijih unosa, odmah dati šta se ima, med ili pogaču, to je normalno
-U proleće pčele treba razviti, Voja preporučuje da se sa stimulacijom toplim (ne vrućim) sirupom u malim količinama počne kada krene unos polena iz prirode i to je razumljivo jer pčelama treba i med i polen, i za hranu i za gradnju saća, pa nema rezona raditi stimulaciju kad nema polena (da napomenem da u košnicama postoje zalihe perge iz jesenjeg perioda ali za mene je tajna koliko toga ima i kako i u kojoj meri će ga pčele iskoristiti, postoje istraživanja koja kažu da samo polen prolećnih biljaka utiče na buđenje pčela). Taj početak bi trebao da se desi najkasnije 51 dan od očekivanog cvetanja bagrema (u mojim uslovima je to oko 10. marta) da bi društva stigla da se razviju do bagrema, i sad dolazimo do onoga o čemu sam pisao, šta uraditi kad je kod mene nekad loše vreme do kraja marta a bagrem sigurno neće mnogo zakasniti. E tada stupa na scenu pogača, obogaćena sa polenom,(to je povoljno i za pčelare kojima je pčelinjak daleko od kuće pa ne mogu svakodnevno da ga posećuju) a kada se vreme popravi može se prestati sa pogačama i davati sirup. Pitanje je kako postupiti u ovoj godini zbog tople zime i mogućeg zahlađenja. Mogu reći kako ću ja uraditi, verovatno ću sačekati drugu polovinu februara (uz povremenu kontrolu društava, gde su pčele, koliko ima hrane...) da iziđu vremenske prognoze za kraj februara i mart i ako vidim da neće biti većih zahlađenja, krenuću sa pogačom (što kaže jadan naš kolega, bolje je i malo zakasniti nego malo požuriti).
Nakon razvoja, kada društvo dostigne 12-13 ramova legla Voja preporučuje ograničenje matice na prvom nastavku, ali to je već sledeći postupak. Poenta je zašto baš 12-13 ramova legla, a odgovor je da se sa tom količinom legla dolazi do dobrog razvoja i optimalne starosne strukture pčela u društvu, a da još ne dolazi do rojevog nagona. Šta je loše kod šećerno mednih pogača? Loše je to što šećernu komponentu pčele moraju invertovati, a to ih iznuruje, a mi želimo da sačuvamo što više zimske pčele jer nam trebaju da hrane i pokrivaju leglo. E sad dolazimo do još jedne stvari, pčelama je tada potrebna i voda, vodonoše su prinuđene da izlaze po vodu i mnoge stradaju jer se smrznu na pojilu ili ako padnu na zemlju, oduva ih vetar isl., i na taj način gubimo deo starih pčela i pogoršavamo strukturu pčela, jer će preovladati broj mladih pčela u odnosu na stare. Prošle godine je u našem udruženju održao predavanje jedan naš kolega iz Mađarske, koji u tom periodu poji pčele, ili daje im vodu, da vodonoše ne bi izlazile i tvrdi da na taj način sačuva deo pčela i ostvaruje strukturu gde ima više starih pčela i jača društva ali sa smanjenim nagonom za rojenje, baš zbog većeg prisustva starih pčela.
Ako sam nešto pomogao, drago mi je.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #814 poslato: Januar 16, 2014, 23:24:48 »
Bravo Dragane. Sve bitno za tvoje i moje uslove pčelarenja naveo si kako treba.
Ja se već par zadnjih godina razmišljam da li da dodam pogaču početkom marta. Dok kod mnogih kolega pčele svakodnevno u tom periodu donose svež polen i nektar kod mene ne mogu da izađu ni na pročisni let. Uglavnom me sprečava to što znam da ću pogačom skratiti život zimskim pčelama a to malo više legla (što će proširiti pogačom) od onog koje imaju, kada se proizvede bez svežeg polena izlegu se kratkoživeće pčele.
Najbrži razvoj zajednica i ako nemamo uvek tih 51-52 dana razvoja zajednica do bagrema ipak postižemo time što je RV košnica sa ukrštenim saćem nešto toplija i sa pravilnijim rasporedom hrane koji je svojevrsni akumulator temperature jer se uglavnom nalazi direktno na sredini iznad pčelinjeg klubeta.

Primetio sam da su mi sva društva spremna i razvijena za iskorišćavanje bagremove paše ako matice počnu da zaležu od petog do desetog marta i ako tada počene unos prvog polenovog praha to jest ako pčele makar sat dva rade van košnice u tom periodu i naravno ako nisu iznurivane preradom pogača.
A to je upravo oko 22 dana marta i 30 dana aprila.
Poslednjih nekoliko godina zbog loših vremenskih uslova i skoro nikakvog unosa polena i nektara do kraja marta,  sa stimulativnom prihranom retkim sirupom počinjem početkom aprila.
Martovsko leglo koje obično počne oko 7-8 marta i koje je na 2-3 rama po oko jedan do dva kvadratna decimetra pčele obično dobro othrane upravo zato što je veoma malo i što je ekvivalntno unosu polena, malo pojača zajednicu mladim pčelama i do aprila uveća snagu zajednice za 1-2 rama pčela.   
Vršio sam mnoga ispitivanja-poređenja prolećnog razvoja zajednica prihranjivanih malim dozama 2-3 dcl, srednjim dozama 5dcl većim dozama po 7 dcl na svaki treći dan, na svaki drugi dan, na svaki dan sa početkom oko 15-20-25 marta i zajednica koje bih počeo prihranjivati tek početkom aprila.
   Svi rezultati su pokazali povećanje količine legla kod češće i ranije prihranjivanih zajednica ali ipak krajnji rezultat je bio da su zajednice koje smo počeli prihranjivati početkom aprila u trajanju od desetak dana a koje su krajem marta imale najmanje količine legla, do bagremove paše bile najrazvijenije zajednice. Kod njih nije dolazilo do nestanka zimskih pčela kao što je bio slučaj sa zajednicama koje su ranije prihranjivane i koje su ranije krenule sa leglom.
Zajednice koje su kasnije krenule sa snažnim proširenjem legla kada je unos polena iz prirode bio veliki i kada je bilo dosta tolije vreme nisu se iscrpljivale na othranjivanju legla jer je polena bilo u izobilju niti su se iscrpljivale na održavanju potrebne temperature.
 
Klimu ne možemo da menjamo ali zato ako hoćemo da nam se društva još nešto brže razviju možemo ih tokom proleća preseliti negde pored Dunava i tada ćemo rešiti sve naše prolećne probleme.

Pozdrav svima....

PS. Drugari, pričajmo slobodno i opušteno. Ako nešto ne odgovara temi urednici će po potrebi prebaciti u odgovarajuću temu..  Svima želim prijatno druženje...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #815 poslato: Januar 17, 2014, 13:38:18 »
Svi rezultati su pokazali povećanje količine legla kod češće i ranije prihranjivanih zajednica ali ipak krajnji rezultat je bio da su zajednice koje smo počeli prihranjivati početkom aprila u trajanju od desetak dana a koje su krajem marta imale najmanje količine legla, do bagremove paše bile najrazvijenije zajednice. Kod njih nije dolazilo do nestanka zimskih pčela kao što je bio slučaj sa zajednicama koje su ranije prihranjivane i koje su ranije krenule sa leglom.
Vrlo vrlo interesantna i vredna informacija, Vojo !

Samo da pitam okot tog aprilskog hranjenja ... dali si (ste) prihranjivao svaki dan tih deset dana i sa kojom količinom kakvog sirupa ?

Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #816 poslato: Januar 17, 2014, 19:01:00 »
Svi rezultati su pokazali povećanje količine legla kod češće i ranije prihranjivanih zajednica ali ipak krajnji rezultat je bio da su zajednice koje smo počeli prihranjivati početkom aprila u trajanju od desetak dana a koje su krajem marta imale najmanje količine legla, do bagremove paše bile najrazvijenije zajednice. Kod njih nije dolazilo do nestanka zimskih pčela kao što je bio slučaj sa zajednicama koje su ranije prihranjivane i koje su ranije krenule sa leglom.
Vrlo vrlo interesantna i vredna informacija, Vojo !

Samo da pitam okot tog aprilskog hranjenja ... dali si (ste) prihranjivao svaki dan tih deset dana i sa kojom količinom kakvog sirupa ?

Pozdrav.


Kolega Marko, zajednice su prihranjivane kada smo već imali dobar unos polenovog praha sa po 0,5 litara retkog sirupa (2:1 voda-šećer+ 3% Nozevoj)svaki drugi dan a kad je počeo značajniji unos nektara sa prihranjivanjem smo pretali.
Sa 5 prihrana po 0,5 litara retkog sirupa pčelama smo obezbedili dovoljne količine vode ali i dovoljne količine retke hrane koja je pčele podstakla na bržu i veću potrošnju meda.

U suštini od 1 kilogram šećera i 2 litra vode dobijamo oko 2,5 litara sirupa koga pčele dobiju za 8-10 dana (u zavisnosti od vremenskih prilika).

Utrošena količina šećera za ovakvo prolećno prihranjivanje jednaka je onoj koju pčelari dodaju u samo jednoj pogači od 1 kilogram.


Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #817 poslato: Januar 17, 2014, 23:02:07 »
Данас смо отворили неколико РВ кошнице (по слободном избору) и ниједна није имала никаквог легла. Врло је могуће да је нека и покренула легло али и ако га је покренула то је вероватно веома мало.
Презадовољан сам нађеним стањем. У кошницама је доста хране и пчеле делују веома здраво и снажно.
Само нека овако остане са температурама (код мене) и бићу презадовољан.

Поздрав свима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #818 poslato: Januar 19, 2014, 12:07:45 »
Vidim nedoumice oko vremena pocetka prehrane. Ja sam na 900 m visine a da naglasim da sam pravi početnik, pa me interesuje kada ja treba da startujem sa prehranom. Sirup 2/1 i 3%nozevoja. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #819 poslato: Januar 19, 2014, 20:18:56 »
Данас смо отворили неколико РВ кошнице (по слободном избору) и ниједна није имала никаквог легла. Врло је могуће да је нека и покренула легло али и ако га је покренула то је вероватно веома мало.
Презадовољан сам нађеним стањем. У кошницама је доста хране и пчеле делују веома здраво и снажно.
Само нека овако остане са температурама (код мене) и бићу презадовољан.

Поздрав свима...
Колега Славољубе, то је обично почетком цветања црвене врбе, жалосне врбе, џанарике или кајсије. Неке од ових биљака крену мало раније а неке мало касније. У суштини кад видимо да пчеле уносе много полена и нектар из природе ми можемо кренути са стимулативном прихраном.

Уколико биљке на неком терену луче довољно нектара, што је обично случај на већим надоморским висинама од 200 метара, тада нема потребе за било каквим прихрањивањем.


Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #820 poslato: Januar 19, 2014, 20:57:46 »
PUNO HVALA. POZDRAV.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #821 poslato: Januar 20, 2014, 06:47:52 »
                 Vojo ,
juce sam bio na pcelinjaku,duvao je neki vetar pa nisam smeo da otvaram.Pogledao sam preko mreze na hranilici da li je sve
uredu.Pcele su prilicno aktivne ,uveliko su izletale i donosile velike kolicine polena. Ima dosta maslacka i drugog cveta,i mrtva
kopriva cveta.Muci me jedno pitanje s obzirom na ovako toplu zimu i njihove aktivnosti.Rekao sam ti da sam im jesenas dao oko 10 litara sirupa 1:1 jer su imale po mozda 3-4 kg meda po kosnici.Gledajuci onako preko mreze sve su pcele u gornjoj zoni na satonosama a cini mi se da su krajnji ramovi prazni.Da li je kolicina hrane dovoljna ili cu morati da dodajem pogacu? To ne bih voleo,mada ako mora onda bi cekao bar polovinu februara.S obzirom da sam sve kosnice zazimio sa istom kolicinom hrane ne plasim se za rojeve ali me brinu jaca drustva.


              Pozdrav od imenjaka!


Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #822 poslato: Januar 20, 2014, 08:52:03 »
Poz za dvojicu Voja. Juče sam bio u poseti kod kolege Stanojevića. Pčelinjak za primer. Teren je kao pčelarska bajka.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #823 poslato: Januar 20, 2014, 15:20:05 »
Poz za dvojicu Voja. Juče sam bio u poseti kod kolege Stanojevića. Pčelinjak za primer. Teren je kao pčelarska bajka.

Pozdrav i za tebe Miroslave. Baš me raduje lepota Vojkanovog pčelinjaka i teren koji imate. Mogu samo da zamislim okruženje.


 
                 Vojo ,
juce sam bio na pcelinjaku,duvao je neki vetar pa nisam smeo da otvaram.Pogledao sam preko mreze na hranilici da li je sve
uredu.Pcele su prilicno aktivne ,uveliko su izletale i donosile velike kolicine polena. Ima dosta maslacka i drugog cveta,i mrtva
kopriva cveta.Muci me jedno pitanje s obzirom na ovako toplu zimu i njihove aktivnosti.Rekao sam ti da sam im jesenas dao oko 10 litara sirupa 1:1 jer su imale po mozda 3-4 kg meda po kosnici.Gledajuci onako preko mreze sve su pcele u gornjoj zoni na satonosama a cini mi se da su krajnji ramovi prazni.Da li je kolicina hrane dovoljna ili cu morati da dodajem pogacu? To ne bih voleo,mada ako mora onda bi cekao bar polovinu februara.S obzirom da sam sve kosnice zazimio sa istom kolicinom hrane ne plasim se za rojeve ali me brinu jaca drustva.


              Pozdrav od imenjaka!
Hvala za pozdrave imenjače.
Koliko se ja sećam sirup je bio malo gušći? Količina hrane u košnici upravo od toga zavisi. Ako si dodao 10 litara gušćeg sirupa ne bi trebalo biti nikakvih problema ali ako si dodao 10 l. sirupa 1:1 tada nisam siguran da li će biti dovoljno hrane u nekim košnicama.
Obzirom da je sada toplo trebao si juče utvrditi tačno stanje, otvoriti košnice i prekontrolisati količinu hrane.

Žao mi je što nisam negde malo bliže pa da odmah utvrdimo stanje i po potrebi prebacimo neki ram meda od zajednica koje imaju viška.

Ako nisi siguran da imaju dovoljno hrane onda je bolje dodati pogače. Svakako ne treba uzimati pogače sa polenom. One ga sada svežeg i najkvalitetnijeg imaju u količinama koje su im potrebne.

Pozdrav svima...



Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #824 poslato: Januar 21, 2014, 07:06:43 »
                 Hvala Vojo na iscrpnom odgovoru,
a sto se tice sirupa jeste bio malo gusci ali nije neka znacajna kolicina.Svakako cu morati da odem za par dana
i verovatno cu im odmah dodati pogace.Sta da se radi ,mnogo je toplo ove zime.
                  Kao sto rece MIroslav,upoznali smo se i videli na kratko ali ide prolece pa cemo se vise druziti.
       
                         Pozdrav.


P.S. U toku nedelje cu se javiti sa informacijama o stanju na pcelinjaku.