Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380232 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rodoljub Stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ćovdin, opština Petrovac na Mlavi
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #840 poslato: Februar 15, 2014, 09:16:48 »
Zdravo svima na forumu.
Rekoh, ajde i ja da se javim, samo kako bi Voja video da sam ozbiljno shvatio njegove reci  :)
Uzimljene su 11 RV, ali samo 2 na 2 nastavka, jer su to bili slabi rojevi (nukleusi).
Na fotografiji se vidi da i one moraju ozbiljno da shvate Voju, mada one ovo nisu videle, ali kada vide sta sve moraju da napune, morace i one da se uozbilje? :)
Pozdrav svima

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #841 poslato: Februar 15, 2014, 10:48:33 »
Zdravo svima na forumu.
Rekoh, ajde i ja da se javim, samo kako bi Voja video da sam ozbiljno shvatio njegove reci  :)
Uzimljene su 11 RV, ali samo 2 na 2 nastavka, jer su to bili slabi rojevi (nukleusi).
Na fotografiji se vidi da i one moraju ozbiljno da shvate Voju, mada one ovo nisu videle, ali kada vide sta sve moraju da napune, morace i one da se uozbilje? :)
Poz
Zdravo svima na forumu.
Rekoh, ajde i ja da se javim, samo kako bi Voja video da sam ozbiljno shvatio njegove reci  :)
Uzimljene su 11 RV, ali samo 2 na 2 nastavka, jer su to bili slabi rojevi (nukleusi).
Na fotografiji se vidi da i one moraju ozbiljno da shvate Voju, mada one ovo nisu videle, ali kada vide sta sve moraju da napune, morace i one da se uozbilje? :)
Pozdrav svima


Zdravo svima na forumu.
Rekoh, ajde i ja da se javim, samo kako bi Voja video da sam ozbiljno shvatio njegove reci  :)
Uzimljene su 11 RV, ali samo 2 na 2 nastavka, jer su to bili slabi rojevi (nukleusi).
Na fotografiji se vidi da i one moraju ozbiljno da shvate Voju, mada one ovo nisu videle, ali kada vide sta sve moraju da napune, morace i one da se uozbilje? :)
Pozdrav svima

Kolega ako si zazimio 11kom, to što ti je na slici, neće ti biti dosta. Veruj mi. Biće to puno. Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #842 poslato: Februar 15, 2014, 13:44:58 »
Samo napred kolega Rodoljube.
Pčele mogu mnogo šta da urade i mnogo više od onog što očekujemo.
Sve zavisi od tebe, zdravstvenog stanja pčela i bogatstva pašnih prilika.
Ako budeš radio po napisanim preporukama iz nekoliko tema o razvoju RV zajednica onda je prvi uslov zadovoljen.
Drugi uslov je održavanje dobrog zdravstvenog stanja pčela a tu je najvažnija redovna upotreba Nozevoja.
Treći uslov su pašne prilike.
Ovde se o razvoju zajednica ne mora misliti samo o nektarskim pašama mada su i one izuzetno bitne..
Najvažnije je da u proleće kao i tokom cele sezone imamo dovoljne količine polenovog praha i dobru lokaciju pčelinjaka gde imamo povoljne vremenske uslove.
Ako tokom marta meseca imamo lepo vreme i polena u izobilju tada u nekim klimatskim podnebljima još od sredine marta meseca možemo da krenemo sa prihranom retkim sirupom.
Naravno ako u prirodi imamo dosta nektara i u dovoljnim količinama za razvoj zajednica tada nam nikakva prihrana sirupom nije potrebna.
Obično u tim dobrim prolećnim uslovima u RV koššnicama pčele se do bagremove paše razviju do maksimuma.
Za pčelare koji imaju u planu višestruko razrojavanje tu je tema "kako lako udesetostručiti pčelinjak" na osnovu koje pčelar može za kratko vreme da dođe do velikog broja pčelinjih zajednica.
Od 11 zazimljenih zajednica, makar da su zazimljene u jednom nastavku sa lakoćom se u povoljnim klimatskim uslovima može zazimiti 50-60 pčelinjih zajednica makar sa po dva nastavka izgrađenog saća.
Ako na nekom terenu i nastupi neka veća suša obaveza pčelara bi bila da pčele preveze na neke druge bolje pašne terene.
Kolega Rodoljube, nadam se da ćeš do kraja avgusta popuniti sve te nastavke pčelama.Nisam tačno izbrojao koliko ih imaš ali ako budeš spreman da pčele voziš na paše računaj da će ti za 11 pčelinjih zajednica i još ostalih rojeva koje budeš formirao trebati oko 100 RV nastavaka. 

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #843 poslato: Februar 16, 2014, 20:13:28 »
Поштоване колеге,
Данашњи леп дан, ја сам искористио да урадим детаљан преглед својих РВ кошница. Стање је следеће.
Све заједнице су живе и здраве и рекао бих да су у доброј кондицији. У свим мојим РВ кошницама има легла.
Количина легла се креће од четвртине шаке на једном раму, до два рама легла, величине шаке. Такође у свим кошницама сам нашао ларве, старости од 4 до 6 дана али не више од 15 до 25 ћелија, од прилике.
У кошницама, легло се налази од трећег до шестог рама, како у којој РВ. Данас сам све РВ кошнице и пчеле у њима испрскао Нозевојом. Све у свему, није лоше. Слике су од данас.


Поздрав свима и свако добро  :)

Van mreže Branko M. Marković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Krupnja - N.V. 320m.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #844 poslato: Februar 22, 2014, 10:19:46 »
Поштоване колеге пчелари,велики поздрав.

Посебан поздрав за г. Воју Брстину, пошто сам после дужег времена едуковања о пчеларству, донео одлуку да то радим са кошницама Родна Воја.
Прошле године сам у априлу месецу добио на поклон две кошнице ДБ-12,и званично почео да пчеларим. У јуну месецу  исте године сам те две кошнице разројио и поред тога набавио још три роја, тако да сада имам 5 РВ + 2 ДБ12 које ћу задржати и даље из поштовања према човеку који ми их је поклонио, али свако наредно увећање пчелињака, биће искључиво са РВ.
РВ сам узимио тако да су ми 4 ком. на по два наставка, а једна је остала на једном, пошто је најкасније и усељена. Имају доста хране тако да сам са те стране миран.
За прво јављање толико.


Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #845 poslato: Februar 22, 2014, 13:29:46 »
Колега Бранко,
Донео си праву одлуку. РВ је одлична кошница! Желим Ти пуно успеха у животу и раду.
Поздрав из Мале Моштанице  :)

Van mreže Branko M. Marković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Krupnja - N.V. 320m.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #846 poslato: Februar 22, 2014, 13:48:52 »
Хвала на лепим жељама, колега Драгане. И ја теби желим свако добро у животу и успех у пчеларењу.
Нисам ни једног момента посумњао у исправност одлуке о избору типа кошнице. Нисам одлуку донео" преко колена ", већ после доста месеци, читајући разне форуме,коментаре,питања,одговоре и искуства пчелара из прве руке,који су задовољни са РВ.
Нисам на форуму да бих некога или нешто рекламирао, ( мада верујем да ће се Воја слатко насмејати ), већ само износим своје мишљење.
Поздрав.

Van mreže Miroslava Bojovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: sicevacka klisura
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #847 poslato: Februar 22, 2014, 19:55:36 »
Поштоване колеге,
Данашњи леп дан, ја сам искористио да урадим детаљан преглед својих РВ кошница. Стање је следеће.
Све заједнице су живе и здраве и рекао бих да су у доброј кондицији. У свим мојим РВ кошницама има легла.
Количина легла се креће од четвртине шаке на једном раму, до два рама легла, величине шаке. Такође у свим кошницама сам нашао ларве, старости од 4 до 6 дана али не више од 15 до 25 ћелија, од прилике.
У кошницама, легло се налази од трећег до шестог рама, како у којој РВ. Данас сам све РВ кошнице и пчеле у њима испрскао Нозевојом. Све у свему, није лоше. Слике су од данас.


Поздрав свима и свако добро  :)

Драгане, да ли сте прскали рам по рам или накапавали по улицама?
И мене чека тај посао.
Поздрав.


Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #848 poslato: Februar 22, 2014, 20:31:32 »
Поштована колегинице Мирослава,
Приликом ових прегледа кошница, Нозевојом сам прскао одозго, преко сатоноша.
Поздрав

Van mreže Aleksandar_Butina

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Lokacija pčelinjaka: Grbavica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #849 poslato: Februar 28, 2014, 11:35:28 »
  Hvala „budući kolega“ Miodraže.
   Ja sam napisao tekst na osnovu predloga gospodina Ajdinovića iz svog iskustva i iz svog rada na mom stacionarnom pčelinjaku i dodelio mu epitet UVOD.
  Ja se nisam „zaletao“ da kupuim 100 ili 200 RV košnica, već sam testirao istinitost tvrdnji njenog konstruktora i veoma pametnog čoveka, Voje Brstine i došao do zaključka da je većina stvari istinita. Bio sam u početku bombardovan svim i svačim kada sam nabavio prvi par košnica RV, što sa strane, što od mog mentora, što tekstovima na drugom forumu: RV je dobra samo za kutiju za alat; gnezdo za leženje svega i svačega; plodište premalo, društva preslaba i sl. ali sam dozvolio sebi da „više vidim svojim očima nego tuđim“.
  Na početku sam imao hiljade pitanja o raznim stvarima iz pčelarstva. I pored čoveka sa kojim sam od svoje pete godine na pčelinjaku u većoj ili manjoj meri bio, jednostavno ni jedna knjiga, tekst pa ni razgovor nisu pružili neke odgovore dovoljno razumljive jednom „početniku“ u pčelarstvu. Ili su tekstovi nepotrebno naučni (u glavnom prepisani) ili neki autori iznose neke tvrdnje koje u radu nikada nisu probali a tvrde da je to apsolutna istinu. Ono što sam ja naučio u pčelarstvu ne postoji ništa apsolutno, isto i nepromenljivo. „Pčela je čudo“.
   U pripremi je još tekstova, ali ovoga puta će biti dovoljno materijala za knjigu (a možda i dve) o RV pčelarenju i nazvaću je: „STACIONARNO PČELARENJE RV KOŠNICOM – za početnike“. Ništa naučno jer naučnik nisam. Prost tekst iz iskustva za početnike RV košnicom i početnike u pčelarstvu u opšte, sa mnoštvom slika sa mog pčelinjaka i sa konkretnim odgovorima na pitanja koja sam i ja jednom postavljao. Biće tu obrađen jedan ciklus: od nabavke RV košnice do uspešnog izimljavanja (znači: ovo je trut, ovo je pčela, ovo je matica, leglo po fazama i sl., izabir lokacije za pčelinjak, osnovni alat, moj način učvršćivanja košnica (tiplovanje), zaštita i farbanje, priprema lokacije za pčelinjak, smeštanje rojeva u RV košnice, razvoj, pa sve do uzimljavanja i izimljavanja – sa pregršt slika i jednostavnim objašnjenjima - ) i drugi ciklus koji dolazi kasnije kod početnika (izimljavanje, razvoj za pašu, burna, tiha, medober, razrojavanje, uzgajanje matica u RV košnici za svoje potrebe (kako ja to radim), zamena matica, tretmani, priprema za zazimljavanje).
   Samo budite strpljivi i neka su vam pčelice žive i zdrava i vi i vaši najmiliji sa njima. Pozdrav iz Zaječara.


Postovani da li je izasla vasa knjiga i gdje se moze kupiti? Takodje, da li znate gdje se moze kupiti knjiga koju spominjete na pocetku ovog vaseg teksta? Havala unaprijed!

Van mreže Aleksandar_Butina

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Lokacija pčelinjaka: Grbavica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #850 poslato: Februar 28, 2014, 12:26:46 »
Vojo, pomagaj sa predlogom, glavna pasa bagre, kazu ponekad ima lipe ali retko koje godine,....kako da se uvecavamo najbezbolnije, a imamo samo jednu lokaciju, i mnogo dobre volje i slabo znanja, sem sta procitamo ponegde, hvala i pozdrav

Napisaću kako ja radim, možda će vam pomoći, a Voja i ostali neka prokomentarišu. Ja RV košnice ograničavam na desetak dana pred nastupajuću pašu bagrema i tada gledam da te zajednice imaju 12-13 ramova legla. Ako mi se društva razviju do tog nivoa (12-13 ramova legla) pre tog termina kada radim ograničavanje (to je kod mene prošle godine bilo 2. maja), onda iz tih košnica uzimam "višak" legla tj oduzimam im po 2-3 rama legla različite starosti (obavezno i izlazeće leglo) sa pripadajućim pčelama i puštam ih da se ponovo razvijaju do tog nivoa tj do 12-13 ramova legla. Te zajednice brzo nadoknade oduzeto leglo i stignu opet da se razviju do momenta ograničavanja, jer u prirodi ima obilja nektara i polena (prošle godine sam leglo uzimao 17-18 aprila). Oduzeto leglo iz više košnica sam stavljao u RV nastavke na taj način da sam na krajeve postavio ramove sa medom i što je još važnije sa pergom a ostalo popunio sa leglom. Kako su na ramovima uglavnom mlade pčele, većina ih ostaje u novim društvima, a zbog izlazećeg legla društvo brzo brojčano jača i na najmlađem leglu pčele povuku matičnjake. Ovo ima sličnosti sa onim Hunjadijevim akumulatorima legla. Preko nastavka postavljam foliju sa rupom, na to prsten i prihranjujem medom a u prsten dodam i vodu u poklopcu od tegle, da imaju jer u početku nema izletnica ili ih je vrlo malo a može i da zahladi. Preko toga postavljam izolaciju od stirodura i poklopac. Neki kažu da su ovi matičnjaci slični rojevim, zbog obilja u kom su odgajeni. Nakon 5-6 dana vršim selekciju matičnjaka, ja planiram da delim na dva ili maksimalno tri dela jedan ovakav nastavak i prema tome i ostavljam po dva matičnjaka na svaki budući deo za podelu. Obično delim na dva dela i prebacim po pola društva u šestoramne nukleuse sa po dva matičnjaka (dodam jednu satnu osnovu), ali tek kad su zreli. Ove matice se izlegu neposredno pred početak bagremove paše, takođe i svo ostalo leglo iziđe u to vreme, to već bude solidno društvance koje se orjentiše na skupljanje nektara jer matice još nisu sparene (prošle godine su takvi nukleusi napunili 4-5 ramova u bagremovoj paši) do kraja paše matica se spari i počne da nosi i do suncokreta društva dovoljno ojačaju da sakupe sebi zimnicu, kod nekih je bilo čak i viška. Nemam primedbi na kvalitet takvih matica, jedino mislim da bi možda bilo dovoljno prilikom podele ostaviti jedan matičnjak umesto dva, jer su mi se i nukleusi znali izrojiti.

Pozdrav! Mene interesuje do kada najkasnije smije da se umnozavaju drustva na ovakav nacin? Da li bi smio ovo raditi do kraja juna tj. ti rojevi iz juna da li ce se uz moju pomoc dovoljni pripremiti do zime?

Hvala puni!

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #851 poslato: Februar 28, 2014, 15:51:11 »
Interesantno . I mene bi ovo zanimalo ?
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #852 poslato: Februar 28, 2014, 16:13:11 »
Nešto slično sam uradio u julu sa alpskom košnicom. Sada je to lepo društvo na dva nastavka.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #853 poslato: Februar 28, 2014, 16:32:22 »
Znaci nema problema .Hvala g.Miroslave :) :) :)
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #854 poslato: Mart 01, 2014, 21:38:26 »
Поштоване колеге,
Данас сам извршио контролу на пар кошница. Легла има и до четири рама затвореног. Отвореног легла како где, али има га у свим кошницама за од прилике величину песнице. Хране у кошницама има. Бројчано стање заједница је добро, а биће и додатно појачано када изађу младе пчеле. Легло се у мојим РВ налази у централним рамовима.
Као и сваки пут када год отварам кошнице, а време буде лепо и топло испрскао сам пчеле и кошнице Нозевојом преко сатоноша. У мојим РВ кошницама, у наставцима се налази по осам РВ рамова, ускоро ћу додати рамове са сатним основама на потребне позиције. Слике су од данас.
Поздрав свима  :)