Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380398 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Igor Perić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonija, 250 mNDM
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #855 poslato: Mart 01, 2014, 21:42:24 »
vrlo lijepo, sve mi se više sviđa RV  :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #856 poslato: Mart 01, 2014, 23:54:45 »
Interesantno . I mene bi ovo zanimalo ?
Vojo, pomagaj sa predlogom, glavna pasa bagre, kazu ponekad ima lipe ali retko koje godine,....kako da se uvecavamo najbezbolnije, a imamo samo jednu lokaciju, i mnogo dobre volje i slabo znanja, sem sta procitamo ponegde, hvala i pozdrav

Napisaću kako ja radim, možda će vam pomoći, a Voja i ostali neka prokomentarišu. Ja RV košnice ograničavam na desetak dana pred nastupajuću pašu bagrema i tada gledam da te zajednice imaju 12-13 ramova legla. Ako mi se društva razviju do tog nivoa (12-13 ramova legla) pre tog termina kada radim ograničavanje (to je kod mene prošle godine bilo 2. maja), onda iz tih košnica uzimam "višak" legla tj oduzimam im po 2-3 rama legla različite starosti (obavezno i izlazeće leglo) sa pripadajućim pčelama i puštam ih da se ponovo razvijaju do tog nivoa tj do 12-13 ramova legla. Te zajednice brzo nadoknade oduzeto leglo i stignu opet da se razviju do momenta ograničavanja, jer u prirodi ima obilja nektara i polena (prošle godine sam leglo uzimao 17-18 aprila). Oduzeto leglo iz više košnica sam stavljao u RV nastavke na taj način da sam na krajeve postavio ramove sa medom i što je još važnije sa pergom a ostalo popunio sa leglom. Kako su na ramovima uglavnom mlade pčele, većina ih ostaje u novim društvima, a zbog izlazećeg legla društvo brzo brojčano jača i na najmlađem leglu pčele povuku matičnjake. Ovo ima sličnosti sa onim Hunjadijevim akumulatorima legla. Preko nastavka postavljam foliju sa rupom, na to prsten i prihranjujem medom a u prsten dodam i vodu u poklopcu od tegle, da imaju jer u početku nema izletnica ili ih je vrlo malo a može i da zahladi. Preko toga postavljam izolaciju od stirodura i poklopac. Neki kažu da su ovi matičnjaci slični rojevim, zbog obilja u kom su odgajeni. Nakon 5-6 dana vršim selekciju matičnjaka, ja planiram da delim na dva ili maksimalno tri dela jedan ovakav nastavak i prema tome i ostavljam po dva matičnjaka na svaki budući deo za podelu. Obično delim na dva dela i prebacim po pola društva u šestoramne nukleuse sa po dva matičnjaka (dodam jednu satnu osnovu), ali tek kad su zreli. Ove matice se izlegu neposredno pred početak bagremove paše, takođe i svo ostalo leglo iziđe u to vreme, to već bude solidno društvance koje se orjentiše na skupljanje nektara jer matice još nisu sparene (prošle godine su takvi nukleusi napunili 4-5 ramova u bagremovoj paši) do kraja paše matica se spari i počne da nosi i do suncokreta društva dovoljno ojačaju da sakupe sebi zimnicu, kod nekih je bilo čak i viška. Nemam primedbi na kvalitet takvih matica, jedino mislim da bi možda bilo dovoljno prilikom podele ostaviti jedan matičnjak umesto dva, jer su mi se i nukleusi znali izrojiti.

Pozdrav! Mene interesuje do kada najkasnije smije da se umnozavaju drustva na ovakav nacin? Da li bi smio ovo raditi do kraja juna tj. ti rojevi iz juna da li ce se uz moju pomoc dovoljni pripremiti do zime?

Hvala puni!

Evo odgovora za Acu i Vladu.
Možete slobodno raditi razna razrojavanja do kraja juna meseca pa i ovakva kakve je opisao kolega Dragan Stantić. Društva se tokom jula i avgusta mogu razviti u srednje zajednice naravno uz pomoć pčelara i dosta dobro zimuju.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #857 poslato: Mart 02, 2014, 03:48:43 »
Pozdrav
Jao ljudi Vi o razrojavanju a kod mene danas -32 ziveli

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #858 poslato: Mart 02, 2014, 10:02:27 »
Поштоване колеге,

"[size=78%]Evo odgovora za Acu i Vladu.[/size]Možete slobodno raditi razna razrojavanja do kraja juna meseca pa i ovakva kakve je opisao kolega Dragan Stantić. Društva se tokom jula i avgusta mogu razviti u srednje zajednice naravno uz pomoć pčelara i dosta dobro zimuju".

Ово је Војин одговор уваженим колегама, о могућностима разројавања и каснијег развоја. На мом пчелињаку ја имам 11 РВ кошница које су биле насељене баш тим, касно јунским ројевима. То су ове плаве РВ на мом пчелињаку. Ти касни ројеви су током јула и августа успели да обезбеде себи зимницу и да приликом зазимљавања буду сасвим пристојна друштва, која су одлично презимела. Ове слике показују снагу такве заједнице у РВ приликом прочисног излета пчела у децембру. Поздрав :) [/size][size=78%] [/size]

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #859 poslato: Mart 02, 2014, 10:57:44 »
Hvala Voji i Draganu.pozdrav :) :) :) :)
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Branko M. Marković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Krupnja - N.V. 320m.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #860 poslato: Mart 02, 2014, 21:13:10 »
Колега Драгане, ја још увек немам шансу да завирим у своје РВ, пошто је код мене хладно и већ два дана пада киша. Џанарика је процветала око 17. фебруара, а какво је време сада и данима у назад, тешко да ће од ње имати неке користи.
Поздрав.

Van mreže Aleksandar_Butina

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Lokacija pčelinjaka: Grbavica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #861 poslato: Mart 02, 2014, 21:26:03 »
Hvala Voji i Draganu.pozdrav :) :) :) :)

Придружујем се!!! Велико хвала на брзим одговорима!!! Легенде сте!!!

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #862 poslato: Mart 06, 2014, 15:53:03 »
 Ovde bi trebao Miodrag da prikaže novost o RV sa 1000m NV, bez "zavirivanja" od novembra prošle godine. Još jedan primer kvalitetnog rešenja...
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #863 poslato: Mart 06, 2014, 19:13:26 »
Taman sam mislio da postavim kad ono...

Zazimio sam 10 RV koji u avgustu nisu prihranjivani (bio sam malo bolestan od ovog gripa koji sada vlada :)) a u septembru su dobile po 5 litara sirupa. Izgradile su po 12 do 14 ramova saca od kojih neki nisu celi. Od kraja septembra su ostavljene i onda otvorene 4 decembra zbog oksalne pa tek 1 marta ponovo i sve su zive i zdrave. Stavljan je samo Argus Ras pored oksalne.

Sest sam zazimio na nacin za nukleuse kako je Voja Brstina savetovao - starije sace u sredinu gornjeg nastavka sa strane novijei takjo 7 ramova po sredini a u donjem nastavku samo sace. Cetiri sam postavio neukrstano po sest ramova i svi su i u jednom i drugom slucaju bili puni meda.

Situacija je sledeca - gdeje ukrstano ima po 2-3 rama sa leglom velicine 1/3 rama i to sve zatvoreno a po jedno 3 rama meda a gde nije ukrstano ima visemeda ali je leglo manje - po velicinu oko 7*7 cm na 2-3 rama. Moram reci da sam "jaca" drustva uzimljavao ukrsteno a slabija bez ukrstanja. Svih deset je ok ima vise pcela nego u decembru i nose neki prljavobeli polen.

Cekam toplije vreme oko 15 ovogmeseca pa cu krenuti sa prihranom jer zelim da od ovih deset doguram do bar 30-40 ove godine. Mislim da cu ici na REV kombinaciju zbog dobijanja meda u sacu. Nazalost nisam slikao jersam nakratko otvarao a sam sam pa je teze drzati ramove i slikati...

Dzanarika je napupela zeleni se ali mislim da ce je ovo zahladjenje malo usporiti. Inace zadnje dve godine je cvetala tek oko 15 aprila ali mislim da ce ove godine mnooogo ranije...

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #864 poslato: Mart 06, 2014, 20:40:10 »
Miodraže, da li si video da cveta maslačak gore i da li idu dnevne temperature preko 10 stepeni u najtoplijem delu dana?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #865 poslato: Mart 06, 2014, 22:00:42 »
Kod mene u Makovištu na 750 do 800 m n. v. ima procvetalog maslačka, a prošle nedelje sam video cvetove maslačka na Zlatiboru (oko 1000 m). U utorak sam u Makovištu napravio nekoliko fotografija pčela na maslačku iako je temperatura u hladu bila 80C, ali je bilo sunčano i pčele su sakupljale nektar i polen sa maslačka, mrtve koprive, mišjakinje i mace. Evo jedne slike od utorka. Pozdrav.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #866 poslato: Mart 07, 2014, 06:28:40 »
Kod mene RV zazimljene na 3 nastavka a ove sedmice biko hladno i do -30 C.Danas  bilo -18,sutra-14 a onda http://www.theweathernetwork.com/weather/canada/alberta/calgary   da se vidi ko je kako uzimio

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #867 poslato: Mart 07, 2014, 08:11:09 »
Ima procvetalog maslacka, neko cvecekao bele rade ali pri zemlji cvet slican kamilici, leskazavrsila i pomalo dren. Temperature idu i preko 10C u najtoplijem delu dana ali zato nocu odu ispod nule pa sitnije lokvice vode zamrznu, ujutru 100-tinak metara vislja brda zabele ali do 10-11 sati sve nestane i bude toplo.

Na jednom ramu sa dosta legla sam primetio dve celije koje imaju ispupcene poklopce jedno 2 mm - trecina rama je pod leglom a samo te dve iskocile - jednu sam otvorio krupna larva truta ... Napominjem da nisam stavljao satne osnove.

Inace ima i bumbara poceli da lete, nekih nocnih leptira zavlace se pod krov na jednoj kosnici - ne lezi dobro ali sve u svemu nije lose.

Jedino sto ima sve manje komsija - od pre nedelju dana dve krave iz komsijskog sela slobodno lutaju naokolo nema vise ko da ih cuva pa ih pustili...

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #868 poslato: Mart 07, 2014, 16:02:01 »
Jedino sto ima sve manje komsija - od pre nedelju dana dve krave iz komsijskog sela slobodno lutaju naokolo nema vise ko da ih cuva pa ih pustili...
  što je džaba i Bogu je drago :D. Pazi samo da nije "tehnika stočarstva", znaš kod mene u blizini, majdanpečanski kraj, ljudi u februaru-martu puste stoku da slobodno luta. Oteli se u brdima. Ni sam ne znam kako, ali kažu ljudi da im se tako isplati!!! E sada! Možda i ovi tvoji imaju bokerice 12-ice punjene solju, sačmom ili sl...
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #869 poslato: Mart 07, 2014, 16:23:53 »
Nazalost covek je imao skoro 90 godina i umro pre nedelju dana - aj da batalimo to zalosno ali nije ni tema hteo sam samo dakazem daselo propada nacisto ...