Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380291 puta)

0 Članovi i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #885 poslato: Mart 19, 2014, 06:30:14 »
Pošto vidim da gospodin Voja nije na forumu molio bih da bilo ko od iskusnijih kolega odgovori na moje pitanje postavljeno u odgovoru br.882

Hvala

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #886 poslato: Mart 19, 2014, 07:14:04 »

Поздрав Горане,


Нисам искусан али имам исту ситуацију код себе на пчелињаку. Најјача заједница ми је била зазимљена у горњем (трећем) наставку и ту је још увек. Поставио сам питање везано за то и г. Воја ми је одговорио поруком на овом линку.


Надам се да сам ти помогао док се не јави неко искуснији.
Поздрав.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #887 poslato: Mart 19, 2014, 07:54:09 »
Da li ja vreme da se počne sa stimulativnom prihranom ređim sirupom? Pozdrav svima.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #888 poslato: Mart 19, 2014, 08:06:05 »
Nukleuse pocinjemo prihranjivati verovatno od petka, a drustva, koja imaju velike kolicine hrane,a uglavnom su nam sva takva, ne prihranjujemo. Stimulativnu prihranu kod drustava koja imaju dovoljne kolicine hrane i pcela,nema razloga raditi,osim ako nemamo neke druge planove sa njima,tipa brzo razrojavanje ili nesto drugo.pozzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #889 poslato: Mart 19, 2014, 08:11:25 »
Društvo ima dosta hrane, ali sam planirao razrojavanje pre bagrema. Obzirom da sad mema dostupnih matica može savet za razrojavanje a da ne oslabim previše postojeće društvo.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #890 poslato: Mart 19, 2014, 10:45:47 »
Можда да пробате по систему који је госн Воја описао у теми Како лако удестостручити пчелињак.Лично бих изабрао најједноставнији начин. Скупио бих багрем,натерао у ројево стање,па растурио по оплодњацима,нуклеусима.Ал ако се мора пре багрема, а да друштво донесе и нешто меда,онда тај госн Војин систем.поззз
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #891 poslato: Mart 20, 2014, 07:46:08 »
Hvala Ivice, pozdrav.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #892 poslato: Mart 23, 2014, 15:48:26 »
Danas kod Voje Stanojević na pčelinjaku.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #893 poslato: Mart 23, 2014, 16:00:22 »
Moj prvi susret sa košnicama rodna voja. Na prvi pogled (posmatrač pri pregledu) društva dobro do odlično razvijena. Leglo uglavnom u gornjem nastavku. Matica polako zaleže srednji nastavak. Izuzetak je košnica sa slike kojoj je dobila četvrti nastavak i matičnu rešetku. Ove godine sam bio na više pčelinjaka u okolini tako da mogu da uporedim. Prolećni razvoj je manje više približan svuda. Povoljna godina. Ono po čemu se izdvajaju ova društva je količina meda kog su unele do sada. Mislim da će kolega Stanojević imati nešto meda i za vrcanje pre bagrema. Doduše i lokacija je san snova svakog pčelara. Još da se zahvalim kolega Voji na druženju i razmeni iskustava.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Саша Балаћ

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #894 poslato: Mart 23, 2014, 16:25:16 »
Колега Мирославе,колико улица пчела и рамова легла има кошница са слике?

Срдачан поздрав,

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #895 poslato: Mart 23, 2014, 17:48:32 »
Saša pisaće Voja o tome večeras.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #896 poslato: Mart 23, 2014, 20:33:40 »
Kolega Miroslave vi pčelarite sa sličnom košnicom pa me interesuje koja je košnica u prednosti po tvom mišljenju?

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #897 poslato: Mart 24, 2014, 10:48:07 »
Moj prvi susret sa košnicama rodna voja. Na prvi pogled (posmatrač pri pregledu) društva dobro do odlično razvijena. Leglo uglavnom u gornjem nastavku. Matica polako zaleže srednji nastavak. Izuzetak je košnica sa slike kojoj je dobila četvrti nastavak i matičnu rešetku. Ove godine sam bio na više pčelinjaka u okolini tako da mogu da uporedim. Prolećni razvoj je manje više približan svuda. Povoljna godina. Ono po čemu se izdvajaju ova društva je količina meda kog su unele do sada. Mislim da će kolega Stanojević imati nešto meda i za vrcanje pre bagrema. Doduše i lokacija je san snova svakog pčelara. Još da se zahvalim kolega Voji na druženju i razmeni iskustava.
Da nije malo rano za MR.Pozdrav za sve

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #898 poslato: Mart 24, 2014, 18:11:10 »
                   Evo i ja stigoh da pregledam pcelinjak nekako.Nisam bi na pcelinjaku vise od mesec dana.
Dan je bio lep i topao.Doduse oko podneva se nesto naoblaci i poce neki vetar ali to prestade posle jedno pola sata-sat.
Samnom je bio i Miroslav da se upozna sa RV kosnicama na licu mesta,i moj prijatelj Toma dugogodisnji pcelar.Doterali smo i njegove cetiri kosnice da proba kakav je ovde prolecni razvoj.
                   
                   Situacija je ovakva: Prva sa desne strane je eksplodirala kao i prosle godine sa 14 ramova legla,
postavljena maticna resetka i dodat cetvrti nastavak,puna meda. Ostale u tom redu:ove dve pored nje i ostalih sedam sa druge slike su uglavnom na 7-8 ramova legla i dosta meda.NJih smo malo prosirili satnim osnovama taman da popunimo jer su sve zazimljene sa po 8-9 ramova po nastavku. Bolje bi bilo da su sve ostavljene sa po 8 ramova. Na sledece dve slike
su letosnji rojevi koji su se lepo razvili. u njima je po 5-6 ramova legla. Imaju dosta hrane.
                   Lep unos polena i nektara.Ja sam zadovoljan.Zimus sam se malo uprpio,zbog hrane ali me je Voja malo okurazio i puno mu hvala.
                   Jedna poruka mom imenjaku Voji je da sam inficirao jo trojicu buducih pcelara. Moj dobar drug sto je zajedno samnom bio kod tebe vecfarba tri kosnice,krece u pcelarske vode. Drugu dvojicu ces upoznati na forumu,javice se.


                      Puno pozdrava svim kolegama i medno.



Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #899 poslato: Mart 24, 2014, 18:43:30 »
                     Nadam se da ce ova godina biti dobra. Pu pu da ne ureknem.
Salu na stranu prolece je lepo pocelo ,samo neka produzi ovako. Evo saljem jos dve slike tepiha na pcelinjaku: