Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380251 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #915 poslato: Mart 28, 2014, 23:43:00 »
kolega nemogu da ti posaljem ni jedan snimak tog rama jer su mi na pcelinjaku a to je malo dalje od moje kuce, nadam se da si razumeo kako treba da uradis ramove. pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #916 poslato: Mart 30, 2014, 23:21:13 »
Ove godine sam odlučio da pređem sa LR na RV košnicu. Međutim, na koji način prebaciti pčele u RV i u koje vrijeme (mjesecu) je to najbolje uraditi ?

Kolega Emire,  najlakši prelazak je uz pomoć prelaznog RV nastavka a u temi o prelaznom nastavku sve je detaljno napisano.

Vreme prelaska je uglavnom vezano za pašne i klimatske uslove ali u suštini ovaj postupak je potrebno  što pre započeti i kako krene prvo prolećno leglo kada zajednice rašire leglo na 4-5 ramova treba dodati-uvezati RV ramove u LR ramove i dati pčelama na izgradnju. 
Nije kasno ni kada pčele rašire leglo na 6-7 ramova ali ipak lakše je kada su pčele u prolećnom razvoju.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #917 poslato: Mart 30, 2014, 23:31:44 »
POzdrav svima.
Koliko bi trebalo da ima legla i pcela u ovom periodu da bi se mogla ocekivati puna snaga za bagrem?
Ja sam prosle nedelje gledao drustva,jedna zajednica imala 8ramova pcela i 5 legla,ostale 2 samo 3 rama sa leglom i 6 pcela. Da li ce se razviti do bagrema.
Poceo sam da prihranjujem od prosle nedelje. Jaca nosi 600ml sirupa za noc,ove slabije za 2 dana odnesu istu kolicinu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #918 poslato: Mart 31, 2014, 01:45:19 »
Немања, питање је само када почиње багрем у твом крају.

Ако на пример багрем уобичајено озбиљније почиње да меди за Ђурђевдан онда до тог периода имамо још 37 дана.
Све пчеле излеђене до почетка медења багрема то јест залежене као легло 21 дан раније учествоваће у преради нектара и искоришћењу багремове паше.
Ако просечне заједнице сада имају 8 рамова пчела и 5 рамова легла са око 3200-3.500 радиличких ћелија (колико уобичајено има у РВ рамовима у овом периоду) треба да претпоставимо да ће из тог легла изаћи око 16-17.000 младих пчела.
Практично гледано ако не буде неког тровања пчела у кошницама би за 21 дан то јест око 20-ог априла требали имати 15 рамова пчела.
У време када имамо око 15 рамова пчела нормално је да у кошницама у нормалиним условима имамо и 10-12 рамова легла са отприлике 32-35.000 залежених радиличких ћелија.
Ако узмемо у обзир да у том периоду имамо око 60% затвореног легла или око 20.000 радиличког легла које ће се излећи у року од 12,5 дана добијамо јасан резултат који нам говори да ћемо до трећег маја добити још најмање 12-13 рамова младих пчела.
У сваком нормалном случају у том периоду око другог до трећег маја у кошницама би требали имати 22 до 25 рамова пчела.
Заједнице овакве снаге на почетку багремове паше до краја паше добију дош 5-6 па и који више рам пчела и у потпуности могу да искористе рану багремову пашу.

Ако багрем почиње мало касније или ако су заједнице мало јаче тада се из јачих заједница може пребацити по који рам легла у слабије заједнице.

Садашња брзина развоја пчелињих заједница зависи од мноштва фактора а основни су здразвствено стање пчелињих заједница и пашне прилике.


Поздрав свима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Prcetic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #919 poslato: Mart 31, 2014, 21:51:15 »
Pozzz. Vojo po svim pokazateljima ovog proleca ce dosta ranije bagrem da krene ,otprilike oko 20-25 aprila.Šta misliš koliko bi trebalo da bude legla i kad bi trebalo da se stavljaju matične rešetke .Trenutno stanje na pčelinjaku je oko 8-9 ramova legla ,na većini društava ali ima i nekoliko društava  i prošlogdišnjih rojeva gde je stanje oko 6 ramova legla .Dali je pametno da ih sad pojačam ili da sačekam oko 10 .aprila pa da ih onda pojačavam i formiram proizvodnja društva.

Van mreže Julijan Cordas

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #920 poslato: April 01, 2014, 14:16:40 »
Imam 4 kosnice RV.Danas sam pregledao .U dve slabije ima legla na 8-9 ramova,a u jacim ima legla na 12i 14 ramova.Posto sam citao kako Dragan Stantic pravi nova drustva pre bagrema,ja bi pokusao to da uradim sa ove dve jace kosnice na taj nacin .Posto sam pocetnik, neke stvari mi nisu jasne,ato je:kolika je visina prstena koji se stavlja na telo da bi vrsili napajanje i prihranu mladih pcela?Kad izvadim iz starog drustva ramove sa leglom svih stadijuma ,kako popuniti ta prazna mesta?Ijos jedno:kad pcele izvuku nove maticnjake,kako da ih posle podelim na dva nukleusa ako su maticnjaci na istom ramu?(i da li su na jednom ramu)?Hvala unapred za Vase odgovore.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #921 poslato: April 01, 2014, 23:57:18 »
Ja bih drugačije postupio, naime mislim da ovde još nema dovoljno materijala za oduzimanje i punjenje jednog nastavka sa leglom, oslabićeš puno ta dva jača društva ako samo iz njih uzimaš leglo, a iz onih slabijih još ni ne možeš. Možda je bolje da iz ovih jačih prebaciš nešto legla u ove slabije i na taj način izjednačiš sve četiri košnice (na mesta oduzetih ramova dodaš izvučeno saće ako imaš a ako ne onda satne osnove), i odmah promeniš mesta najgornjem nastavku i onom ispod njega, matica će preći u taj novi najgornji nastavak i ubrzano zalegati i do kraja nedelje ćeš verovatno već moći oduzimati leglo iz svih zajednica.
Ja prstenove pravim obično od letava, a one su 5 cm, ali to nije bitno. Matičnjaci će biti na onim ramovima gde su ti u momentu oduzimanja ramova jaja ili larvice, na zatvorenom leglu ne može biti matičnjaka, kad oduzimam leglo gledam da uzmem zatvoreno potpuno i izlazeće,  i dva rama sa jajima i onda mi na ta dva budu matičnjaci.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #922 poslato: April 02, 2014, 00:55:59 »
Pozzz. Vojo po svim pokazateljima ovog proleca ce dosta ranije bagrem da krene ,otprilike oko 20-25 aprila.Šta misliš koliko bi trebalo da bude legla i kad bi trebalo da se stavljaju matične rešetke .Trenutno stanje na pčelinjaku je oko 8-9 ramova legla ,na većini društava ali ima i nekoliko društava  i prošlogdišnjih rojeva gde je stanje oko 6 ramova legla .Dali je pametno da ih sad pojačam ili da sačekam oko 10 .aprila pa da ih onda pojačavam i formiram proizvodnja društva.


Kolega Marko,
Koliko god da bude legla ono će trebati pravilno rasporediti ili po potrebi neki ram izvaditi pa pojačati neko slabije društvo.
Najbolje bi bilo kada bi desetak dana pre bagrema imali oko 12-13 ramova legla.
Ne mora da znači da neće naići malo hladniji talas a i noći su još uvek dosta hladne pa da bagrem ipak dođe oko prvog maja ili malo kasnije.
Svako društvo koje sada ima 8-9 ramova legla za desetak dana trebalo bi imati oko 12-13 ramova legla i tada svako može u dobrim panim prilikama i povoljnim vremenskim uslovima napuniti košnicu medom.

U RV košnicama uz malo pčelarevog iskustva svako društvo treba da je proizvodno društvo.

Pozdrav svima...
« Poslednja izmena: Decembar 14, 2016, 18:37:20 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže AleksandarPaspalj

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #923 poslato: April 03, 2014, 14:13:46 »
Војо,
31. марта сте написали: "Ако просечне заједнице сада имају 8 рамова пчела и 5 рамова легла са око 3200-3.500 радиличких ћелија (колико уобичајено има у РВ рамовима у овом периоду)"

Колеге пријављују 8, па и 12 рамова легла. Није ли тих 5 рамова мало?

Ја сам 31. марта пола кошница имао на 6 рамова, а најаче на 9 и нисам задовољан.

 

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #924 poslato: April 03, 2014, 19:55:46 »
Поштоване колеге,
Пред крај марта, тачније речено у Недељу 30-ог, урадио сам преглед својих кошница. Ситуација је била следећа:
Пчелиње заједнице су просечне снаге, углавном око 8-9 рамова пчела. Легла има до 7 РВ рамова. Унос полена је солидан, а новог нектара има врло мало. Хране у кошницама има сасвим довољно. Приликом овог прегледа, гледао сам и наставке на подњачама, матице ни у једној кошници нису сишле у доњи наставак.
На мојим кошницама горњи наставак је прошлогодишње плодиште, приликом овог прегледа те, горње наставке спустио сам на подњачу, а доњи сам подигао на место број два. Приликом овог прегледа, на самом почетку сликао сам и пар матица, па ево и нека слика. Толико за ово јављање.


Поздрав свима и свако добро  :D 


Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #925 poslato: April 03, 2014, 21:13:34 »
Поштоване колеге,
Пред крај марта, тачније речено у Недељу 30-ог, урадио сам преглед својих кошница. Ситуација је била следећа:
Пчелиње заједнице су просечне снаге, углавном око 8-9 рамова пчела. Легла има до 7 РВ рамова. Унос полена је солидан, а новог нектара има врло мало. Хране у кошницама има сасвим довољно. Приликом овог прегледа, гледао сам и наставке на подњачама, матице ни у једној кошници нису сишле у доњи наставак.
На мојим кошницама горњи наставак је прошлогодишње плодиште, приликом овог прегледа те, горње наставке спустио сам на подњачу, а доњи сам подигао на место број два. Приликом овог прегледа, на самом почетку сликао сам и пар матица, па ево и нека слика. Толико за ово јављање.


Поздрав свима и свако добро  :D 


Druze,ne vidi se dobro ali ovo na matici (prva slika),cini mi se da je varoa,ili gresim?
Pozdrav

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #926 poslato: April 03, 2014, 21:24:41 »
A ima i jedna trutovska - kod mene sam nasao pre tri nedelje pri ovlas pregledu dve trecine rama zalegnuto - tad je bilo to na tri rama a imam ukupno sedam u nastavku - tri trutovske celije ...

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #927 poslato: April 03, 2014, 21:57:07 »
Колега Зоране,
Пробао сам да увећам пар слика, колико сам могао. Ако мислиш на ово као задебљање, на почетку крила матице, мислим да то није вароа, него неко задебљање, корен (не знам како бих га другачије назвао) из кога почиње крило.


Колега Станковићу,
Приликом прегледа пчелињих заједница, ја сам у пар кошница налазио по мало трутовског легла.


Поздрав свима  :) 




Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #928 poslato: April 04, 2014, 22:32:46 »
Колега Зоране,
Пробао сам да увећам пар слика, колико сам могао. Ако мислиш на ово као задебљање, на почетку крила матице, мислим да то није вароа, него неко задебљање, корен (не знам како бих га другачије назвао) из кога почиње крило.


Колега Станковићу,
Приликом прегледа пчелињих заједница, ја сам у пар кошница налазио по мало трутовског легла.


Поздрав свима  :) 




Da,na to sam mislio.Drago mi je ako sam pogresio :D 
Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #929 poslato: April 04, 2014, 22:58:22 »
Војо,
31. марта сте написали: "Ако просечне заједнице сада имају 8 рамова пчела и 5 рамова легла са око 3200-3.500 радиличких ћелија (колико уобичајено има у РВ рамовима у овом периоду)"

Колеге пријављују 8, па и 12 рамова легла. Није ли тих 5 рамова мало?

Ја сам 31. марта пола кошница имао на 6 рамова, а најаче на 9 и нисам задовољан.

 

Колега Ацо, код мене је било такво стање у том периоду. Свако то друштво које је тада имало 5 рамова легла сада има 6-7 рамова са леглом.
Пчеле су у мом крају мало озбиљније са леглом кренуле тек после 13. марта а до тада су у просеку имале 4.000 до 5.000 легла. Тих 4-5000 легла излегло се до 3. априла или до јуче и појачло снагу заједница за око 3 рама пчела, наравно ако у   међувремену није било страдања пчела које је тешко избећи у овом периоду на воћној паши.

У твом крају цветање џанарике и осталих раноцветница је  кренуло десетак и више дана раније него код мене  па је и развој заједница толико ранији.

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.