Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380217 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1695 poslato: Januar 28, 2017, 21:12:01 »
Слободане, шта су ти "опшивачи", лимени углови?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1696 poslato: Januar 28, 2017, 21:45:31 »
Војо роде,реци ти мени искрено.Да ли да ја у суботу палим ауто или да те чекам на свом терену.....Нешто ми говори да је боље да ја дођем,мало се провозам......него да чекам јер у овом случају изгледа да ће бити "ко чека некад и не дочека" :P ;) ;) .

Миро пријатељу, знаш да сам држао предавање и код вас и шта је било око обавешавања пчелара о том предавању.

Али није то једини случај, позову мене да одржим једно предавање у Шумадији у "срцу шумадије"  на предлог једног младог пчелара који је од мене купио 3 кошнице са пчелама али и неке нове РВ кошнице и човек решио да осавремени начин рада у свом удружењу и наговори председника да прихвати да ме позову да дођем да им одржим предавање.

Тема је: Пчеларење РВ и ЕВ кошницама уз употребу Нозевоја и Брстивара и осавремењавање српског пчеларста..

Каже он плаћа све комплетно и трошкове пута и мог предавања само да дођем да одржим предавање. Договоримо се за термин и ја кад је дошло време по договору дођем у градић на договорено место код неке бензиске пумпе у центру на раскрсници. Уђем у ресторан и чекај кад ево га стиже председник удружења и правац на место одржавања предавања.

Знаш ли Миро пријатељу колико је дошло пчелара да чује моје предавање осим овог пчелара који плаћа предавање и пут и осим председника пчелара тог удружења...

Можеш ли да замислиш?

НИКО!

Ни један пчелар није  дошао на предавање. Нећу да кажем да пчелари нису били позвани, јер би то била моја претпоставка.

Нећу ни да кажем да пчелари нису заинтересовани за пчеларење РВ кошница, Еко Воја кошницама, за употребу Нозевоја за ноземозу за употребу Брстивара и за предавања у којим појашњавам грешке у раду са разним типовима кошница и узроке неповољног стања у кошницама.

Нећу да кажем ништа, јер прави разлог ни данас не знам и могу само да претпостављам...

А беше баш леп дан, фебруар месец, време сунчано и без снега, није као сада да је нешто хладно итд...

Све се поклопило и ја расположен да пчеларима одржим једно лепо предавање,   одем 250 километара од куће и на предавању НИКО осим ове двојице, председника и човека који треба да плати предавање!  НИКО ВИШЕ!

Наплатио сам само трошкове горива и вратио се кући...  :D

То ти је Србија брале!

И хоћемо лепши живот и нешто боље...

Рекао сам више пута не могу се моји проналасци мерити са проналасцима великих Српских проналазача, Тесле, ПУпина и других али знам да наш чувени и славни научник проналазач Никола Тесла није могао да постане ни члан академије наука у Београду.

Човек није био завршио факултет и његови проналасци у Београду нису могли да прођу као ни он у академију а данас се сви дичимо са њим.
Верујем да је дошао којим случајем у Београд да одржи српским  "стручним свезналицама" било какво предавање завршио би исто као и ја у овом удружењу пчелара у СРЦУ ШУМАДИЈЕ!

Ту може да прође технологија рада и система са тим старим и застарелим алатима стара 150 година и сви би дошли да је чују или сви би били обавештени о том неком предавачу и његовом доласку  али нешто НОВО а још и СРПСКО е то брале у СРБИЈИ КОД СРБА НЕ ПРОЛАЗИ!

То смо ми, и сада би да се питамо како нам је и зашто нам је овако како нам је...

Како реаговати после оваквих дешавања?

Добро је па кад дођем на тај спосов форум где све ово или овако слично доживљавам да све те блокаторе не... ( нећу наравно даље)... Нисам непристојан, само сам огорчен..

Ма хајде да се сетим неких лепих ствари...

Било је и удружења где сам дочекан уз сво могуће поштовање баш како  се дочекују српски проналазачи...

Зато драги мој пријатељу Мирославе спремај се да се мало провозаш...  :D

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1697 poslato: Januar 28, 2017, 22:48:35 »
Šugiću, ponesi rudu mokrinskog sira...
Iz Pančeva stižemo dvojica, a ako Edi nema koga pametnijeg da ga pokupi u Elemiru, dovozim i njega...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1698 poslato: Januar 28, 2017, 23:10:37 »
Земо договорено....има Н.Бечеј да буде центар пчеларских дешавања у региону..
Војо роде,питај Ненада ,он вероватно зна за оног мокринчана који је ишао већ десети пут у Кикинду да полаже возачки испит...Падне али враћа се певајући...питају га"шта је бре зашто певаш,зар се не једиш"...не,бар сам јео бурека..одговори он..
Тако и ти пријатељу,нема секирације,све ће на крају бити добро....Видимо се другари. ;) ;) ;)

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1699 poslato: Januar 28, 2017, 23:20:49 »
Jedno pitanje,da li su potrebni opsivaci na nastavcima radi lakšeg pregleda i transporta
Слободане,неки од колега их користе,ја лично их немам и мислим да нису баш практични.Приликом пролећних и летњих прегледа кад све ври од пчела и кад враћамо наставак не можемо да га вратимо мало дијагонално окренут и полако га у страну заокрећемо самим тим "одгурујемо "пчеле које се налазе на ивицама наставка.Код наставака који су оковани то не може него га спуштамо равно један на други и самим тим гњечимо много пчела,или нам треба помоћник који ће димилицом и четком одгурати пчеле са ивице наставка...то је моје мишљење али видим да их много колега користи...А и без њих пчеле толико залепе наставке са прополисом да је просто немогуће раздвојити их без употребе силе ..можда нисам навикао на њих али не свиђају ми се.. 

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1700 poslato: Januar 30, 2017, 16:24:03 »
Поздрав Анто  :) 
Ма све може, када човек хоће  ;)  што да не.
Што се тиче плодишта, прво бих ти рекао да лр плодиште није мера којом треба мерити све остало. Ако причамо о рв плодишту у коме је матица ограничена у првом наставку на подњачи, неће доћи до никакве блокаде и ројевог нагона, напротив. Правовременим ограничавањем матице у првом рв наставку на подњачи, матица ће залегати довољно легла да одржава друштво виталним и радно способним, и неће прећи преко потребног броја пчела, што би то друштво одвело у ројеви нагон.
Dragane, evo sada imam malo više vremena da upoređujem neke radnje koje sam radio prošle godine. Kažeš, dovoljan je jedan nastavak pa MR. Tako sam i napravio poslije suncokreta (RV nije bila na suncokretu). Uredno sam prevješavao iz donjeg tijela u gornje iznad MR i spuštao okvire iz kojih je izašla mlada pčela. Snaga društva je bila oko 12 okvira legla. Iz nekih razloga nisam mogao doći i obaviti pregled 20-ak dana (8. mjesec) i zajednica mi se izrojila. Nije bila prejaka, imala je zaliha hrane, ne obilatu pašu (skoro ništa) i otišla u rojenje i to matica iz majskog roja. Reci ti sad meni gdje sam ja to pogriješio?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1701 poslato: Januar 30, 2017, 22:51:41 »
Еј другари,
Данас сам био на пчелињаку са око 140 кошница и као што сам и оечкивао стање је презадовољавајуће.

Отворим најпре оне две три најслабије, ројићи са 3-4 рама пчела и све су "кући"...  :D

Идем тако редом и отварам још неколико па још коју мало даље па још коју и све је у реду. Само зујкају, ја сав пресрећан.

Одем на крај реда да потврдим оно што сам рекао за ону задњу у горњем реду, једну похлепну за коју сам још током октобра рекао ова неће дочекати пролеће и имам шта видети, остала шака пчела, неколико рамова по мало упрљаних.

Још јесенас је ишла да краде мед негде у околним пчелињацима и сама себи пресудила.. Није јој било спаса. Донела је однекуд доста меда, вероватно пљачкала неку заједницу оболелу и умрлу од вароатозе и ноземозе и сад је и она умрла.

Још када сам их прскао Нозевојом у октобру све ми је било јасно, нашао сам 7-8 мрља на сатоношама али сам направио грешку што је одмах нисам истресао и саће поделио другим заједницама.

Хвала Богу то је само једна једина од 140 кошница на пчелињаку а од ових 139 за које сам очекивао да ћу их наћи живе све су ту...
Још месец дана и ето нас у марту...  :D

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1702 poslato: Januar 31, 2017, 00:18:44 »
Citat
Nije bila prejaka, imala je zaliha hrane, ne obilatu pašu (skoro ništa) i otišla u rojenje i to matica iz majskog roja. Reci ti sad meni gdje sam ja to pogriješio?

Bio si sprečen da dodješ i da ih zaposliš. Verovatno opet nepovoljna struktura, mlade pčele svrbi ona stvar ( žljezda koja luči matičnu mleč ), a ima ih dosta nakon suncokreta, matore izletnice nazaposlene, slab unos pa se smanjuje leglo, nemaju mlade šta da neguju, a verovatno nisu imali ni posla oko gradjenja novog saća...
Šta ćeš bolje za rojenje?

I to valjda ni mlada snajka ne može da obuzda. Ili pak ta snajka ima genetski izražen nagon ka rojenju, obzirom da se samo jedna košnica izrojila.

Eto, ti sad izaberi opravdanje, koje ti najviše odgovara  ;) ;D

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1703 poslato: Februar 02, 2017, 03:26:48 »
Мало да се подсетимо слика: Пчелињак Родне Воје на уљаној репици, одузимање сунцокретовог меда, рам меда на ваги и рам легла..

Поздрав драгим пријатељима..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1704 poslato: Februar 02, 2017, 07:50:18 »





                      Војо , одабрао си слике за изложбу. Ова прва са затвореним леглом може на сваку насловну страницу. Лепојка залеже како се само пожелети може.Поздрав.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1705 poslato: Februar 02, 2017, 14:17:46 »

    Војо , одабрао си слике за изложбу. Ова прва са затвореним леглом може на сваку насловну страницу. Лепојка залеже како се само пожелети може.Поздрав.

Хвала Горане!

То су матице из наше селекције... Све потомци од моје две родоначелнице још из селекције из 98-ме године..

Мени се навише свиђа ова слика пчелињака Родне Воје са уљане репице... Мада овде чини ми се све слике могу да иду за неки часопис и све за насловне стране...

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miro Baranasic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Medimurje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1706 poslato: Februar 02, 2017, 15:51:34 »
Pozdrav Vojo!
Kod pase repice nisi stavljao maticne resetke?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1707 poslato: Februar 02, 2017, 21:56:36 »
Pozdrav Vojo!
Kod pase repice nisi stavljao maticne resetke?

Миро пријатељу, у време цветања репице друштва се спремају за багремову пашу. Још док траје репица или при крају цветања репице а у зависности од године постављају се матичне решетке. То је ограничавање матице-плодишта на 1 РВ наставак. Али ОБАВЕЗНО на 1 РВ наставак јер ако се заједнице ограниче на 2 РВ наставка изгуби се око 10 кг багремовог меда у некој просечној години.

На самом почетку цветања уљане репице а то је управо стање на слици "почетак цветања репице 2 јпг" заједнице имају око 7-8 Рв рамова легла и почињу се спуштати леглом на доњи средњи то јест други наставак.

Тада је веома добро извршити замену та два горња наставка и онај други пребацити горе на треће место а онај горњи где су пчеле рашириле легло спустити и оставити на друго место.

Тада пчеле веома брзо прошире легло у том горњем наставку и обзиром да је то око месец дана од почетка цветања багрема то легло ће бити најквалитетније отхрањено. Из тог легла ће се излећи младе пчеле изузетних способности. Сво легло које се залеже и отхрани у првих две недеље цветања репице и младе пчеле које се изњега излегу обично чине окосницу пчела које ће учествовати у преради багремовог меда. А све оне излежене из легла залеженог у првој недељи цветања уљане репице могу учествовати и као излетнице у другом делу багремове паше.
Ако багремова паша мало окасни и ако почне после Ђурђевдана онда и ове излежене из легла из друге недеље паше уљане репице по потреби могу и оне да буду излетнице-сакупљачице од средине багремове паше.

Иначе у поечетку цветања уљане репице никада нисмо ограничавали матице јер нам пчеле зазимљене у Банату доста касније крећу са леглом. Оне обично легло у РВ кошницама покрећу крајем фебруара или почетком марта месеца..

Поздрав драгим пријатељима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1708 poslato: Februar 02, 2017, 22:16:50 »
Vojo kod te rotacije nastavaka, treba li podici koji ram sa zatvorenim leglom u taj, sada gornji.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1709 poslato: Februar 02, 2017, 22:37:05 »
Vojo kod te rotacije nastavaka, treba li podici koji ram sa zatvorenim leglom u taj, sada gornji.
Зоко пријатељу,
Ако се ради на већим пчелињацима са више стотина кошница онда се ради само наставцима и нема сврхе губити време на подизању рамова и детаљном уређењу сваке кошнице.
Међутим ако пчелар има мањи број кошница свакако да својим активностима радом са рамом може помоћи пчелињој заједници и тиме мало убрзати развој пчелиње заједнице тиме што ће подићи два рама са леглом у горњи трећи наставак а у доњи оставити најмање 5 рамова са леглом.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.