Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380304 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1725 poslato: Februar 09, 2017, 07:36:13 »
Predavanja su super, steta da nije sve snimljeno. Nisam bas razumio onaj dio u vezi mijenjanja saca, kako to pcela u prirodi radi, kad je kolega spomenuo prosjek oplodnje nekih 75% a to dođe najdulje svake cetvrte godine da ne uspije oplodnja u nekome deblu pa bi time zavrsio razvitak i zivot te osnovne zajednice...
Mislim da se ljudi prečesto "uhvate" podatka, pa od šume ne vide drveće...
Ako u prvom roju najčešće izadje stara matica, tu je oplodnja uspela 100%  ;D
Ako u drugencu i ostalim rojevima, pa i u PZ koja ostaje, ima bar po 2 mlade ( a najčešće ima više ), onda je 75% sasvim dovoljno...
A koliko sam razumeo, kod prirodnog rojenje se ne "pomlate" medjusobno odmah.
Da je drugačije, čovek ih, verovatno, nikad ne bi upoznao.
Promašio?

E sad, kad ih mi razrojavamo i naseljavamo u oplodnjake jednu po jednu, taj procenat naglo dobija na značaju.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1726 poslato: Februar 09, 2017, 08:55:06 »
Ja sam razumeo da je kolega imao nedoumice oko tih 75% oplođenih matica. Ali priroda sigurno to reguliše. Izumrle bi pčele da se uvek roji po jedna i da se sve ne sparuju. Zato, verovatno, pčele i ne prave jedan matičnjak. Zato i nema jednog truta.
U prirodi ima malo šupljina i mesta gde bi prirodno živele a ima i malo hrane. A i ako ima čovek se potrudi da im to uskrati.
Zato je onomad neko napisao da je priroda izuzetno surova prema pčelama.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1727 poslato: Februar 09, 2017, 11:00:40 »
Ја сам разумео да је хтео да пита након колико времена неко станиште остане без пчела јер остану без матице или без новог легла и мислио је да ће станиште бити потпуно напуштено због умирања те заједнице и да ће оно бити уништено под утицајем ( вероватно је мислио ) мољца. И мислио је да каже да ће у том станишту пчеле ући у празно станиште у ком нема саћа и да ће започети нови живот али на новом саћу.
Покушао сам да му објасним ( али нисам успио на најквалтетнији начин) да се пчеле у тим условима када су у шуми у неком станишту брзо намноже и дође до брзог ројења то јест већ крајем априла и да до тог периода чак и ако нека матица буде замењена или станиште напуштено нема баш много времена за рад мољца и да због недостатка празних станишта пчеле брзо нађу празно место и населе такво станиште које је остало без пчела.

Уколико у шуми пчеле пронађу неко празно станиште оне га врло брзо опљачкају па на основу велике количине унетом меда у тој истој заједници брзо дође до ројења и ускоро та иста заједница у том истом опљачканом станишту себи нађе место за нови рој.

Мслим да се тако ствари дешавају у природи. Хтео сам мало опширније да појасним како се то пчеле роје и након ког периода матице иду на парење и колико дуг заједници треба времена да остане без своје матице под утцајем ројења и колики је проценат спаривања да би тачније знали када зајеница и након колико година у просеку у том станишту заједница може остати без матице али отишао сам сувише далеко у појашњавању за кратко време..
За детаљан опис ових дешавања треба обухватити више тема и улази се дубоку у друге теме па треба сваку тему добро обрадити да бисмо дошли до сазнања и разних услова а на основу свих тих закључака можемо да доносемо неку процену.

Значи радило се о доста сложемом питању. Познајем већ 7-8 година нашег колегу Јожефа Месароша  и код њега у удружењу пчелара у Бечеју пре 5-6 година сам одржао једно предавање заправо два дана сам имао једно предавање подељено у два дела. Оба предавања су била у трајању по 3-4 сата и тада смо имали доста постављених питања и разјашњења многих нејасноћа и сећам се да је и тамо колега Јожеф учествовао у неким јачим питањима на која волим да дајем одговоре... Па му се и овог пута захваљујуем на постављеним питањима.

У сваком случају волим да детаљно појасним дешавања и да детаљно одговорим на питање да би пчелари схватили и разумели одговор на један квалитетан начин али за такве одговоре треба заиста много времена.
Скоро цело једно предавање може се одржати о ројењу пчела и дужини живота матица и њиховим смаенама у условима ројења као и о замени саћа у тим природним условима.  А за 5-6 минута може само да су ухвати и појасни део тих дешавања. И наравно оде се у друге теме.

Поздрав драгим пријатељима...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miro Baranasic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Medimurje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1728 poslato: Februar 09, 2017, 11:01:18 »
Pozdrav kolege! Opstanak nije upitan jer se roji vise matica, plus jos izlazi stara. Onaj dio kad je Vojo spomenuo da sace ne treba nikada mijenjati, da je tako u prirodi, pa je covjek iz publike rekao taj dio o postotku oplodnje matice. Ako ostaje vise matica sve do oplodnje onda je tako, ako ne onda nije. Ja neznam zato i pitam ☺

Pretekao me Voja sa odgovorom ☺

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1729 poslato: Februar 09, 2017, 11:05:04 »
Pozdrav kolege! Opstanak nije upitan jer se roji vise matica, plus jos izlazi stara. Onaj dio kad je Vojo spomenuo da sace ne treba nikada mijenjati, da je tako u prirodi, pa je covjek iz publike rekao taj dio o postotku oplodnje matice. Ako ostaje vise matica sve do oplodnje onda je tako, ako ne onda nije. Ja neznam zato i pitam ☺


У прави си Миро. Пчеле обично након два ројења престају и оставе себи неку добру матицу и живот у том станишту се наставља..

Најважније је да пчеле током  милиона година нису развиле замену саћа у свом станишту.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1730 poslato: Februar 09, 2017, 11:05:39 »
Isti kolega je imao i tvrdnju da amitraz i ostale otrovčine, koje koristi i on i 95% starih pčelara, nikada ne mogu dospeti u med, jer on "šprica" nakon medobranja, kada je medište već uklonjeno...
Kad sam ga upitao kako sprečava da od istopljenog voska plodišta, punog rezidua, ne budu napravljene satne osnove, koje će biti upotrebljene u medištu, zamislio se i rekao: U pravu ste kolega...

Van mreže jovica stojičić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: backi jarak
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1731 poslato: Februar 09, 2017, 14:27:00 »
Има ко има комплетно предавање ,

Van mreže jovica stojičić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: backi jarak
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1732 poslato: Februar 09, 2017, 14:28:46 »
Додуше из Бачког Јарка али исти предавач

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1733 poslato: Februar 09, 2017, 15:10:24 »
Има ко има комплетно предавање ,
Додуше из Бачког Јарка али исти предавач

Pa 'šeruj' kolega - što bi rekli mladi.... ;) ... da naučimo ponešto....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1734 poslato: Februar 09, 2017, 21:49:17 »
Ako vrškaru smatramo najpribližnije prirodnom staništi onda evo i nekih mojih saznanja. Pouzdano znam da je vrškata kod mog komšije radila neprestano DESET GODINA... Čoveku su pčele sttadale u samdučarama ili nastavljčama a vrškara preživela. Niko se nije brinuo o njoj tolike godine a onda je neki se našao pametan da pčele prebaci u db košnicu.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1735 poslato: Februar 12, 2017, 18:05:51 »
Nabavio sam ove godine jednu vrškaru,hoću da je naselim pčelama i da je ne diram,onako za ukras.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1736 poslato: Februar 15, 2017, 16:18:42 »
Има ко има комплетно предавање ,

Јовице, хоће ли бити постављено комплетно предавање.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1737 poslato: Februar 16, 2017, 18:00:12 »

Evo prvog snimka sa današnjeg snimanja.
Znači danas 16. februar 2017 godine u Novom Miloševu prvi snimak u prvoj pregledanoj košnici Rodna Voja legla NEMA!



Drugi snimak u drugoj pregledanoj košnici Rodna Voja danas 16. februar 2017 godine u Novom Miloševu legla još NEMA!



Treći snimak u trećoj danas pregledanoj košnici Rodna Voja u Novom Miloševu legla IMA na jednoj strani JEDNOG rama a na drugoj strani istog rama nema legla.






Znači danas 16. februara 2017 godine od tri pregledane košnice u Novom Miloševu legla ima samo u jednoj košnici Rodna Voja i to samo u ovoj trećoj sa jedne strane rama veličine prečnika oko 10 centimetara na tom jednom ramu a u prve dve pregledane košnice Rodna Voja legla još NEMA.

Ako nastavi ovakvo zahlađenje verovatno legla u Rodna Voja košnicama neće biti do kraja februara ili početka marta što je osnovni preduslov za brzi prolećni razvoj pčelinjih zajednica..


Pozdrav dragim prijateljima...




Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1738 poslato: Februar 16, 2017, 18:50:22 »
Pozdrav i tebi dragi prijatelju.
Odgledao sam ova tri snimka i bio bih srećan da ih bude više, makar ovako kratkih a mi ćemo si napraviti kolekciju.
Primetio sam da si pčele zazimio na EV na podnjači i dva RV gore, to su i moji planovi, stim što planiram da mi EV bude pun meda kad ga budem stavljao na podnjaču. Ove zime tako sam uradio sa 6 košnica, pa ću pratiti dali ima razlike u odnosu na ostale, ako ima u smislu boljeg zimovanja i prolećnog razvoja, sledeće zime sve RV će biti tako zazimljene.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1739 poslato: Februar 16, 2017, 20:59:17 »
Pozdrav i tebi dragi prijatelju.
Odgledao sam ova tri snimka i bio bih srećan da ih bude više, makar ovako kratkih a mi ćemo si napraviti kolekciju.
Primetio sam da si pčele zazimio na EV na podnjači i dva RV gore, to su i moji planovi, stim što planiram da mi EV bude pun meda kad ga budem stavljao na podnjaču. Ove zime tako sam uradio sa 6 košnica, pa ću pratiti dali ima razlike u odnosu na ostale, ako ima u smislu boljeg zimovanja i prolećnog razvoja, sledeće zime sve RV će biti tako zazimljene.

Jano prijatelju, ovo je bratov pčelinjak. ja savetujem da se uvek ostavi što više saća ili što više slobodnog vazdušnog prostora u košnicama i da se košnice što više rashlade tokom zime.

Taj donji EV nastavak je skinut posle vrcanja meda i dodan najpre na čišćenje a posle ako je i bilo malo meda u njemu spušten dole na podnjaču da blokira prodor hladnog vazduha u zimskom periodu prema klubetu. Nešto slično rade nemci sa njihovim dubokim podnjačama sa dodatnim letvicama a mi to radimo na naš način postaljajući EV nastavke na podnjaču ili zazimljavanjem RV košnica sa 3-4 RV nastavka i podignutim plodištem dalje od podnjače.

Pozdrav dragim prijateljima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.