Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380341 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1755 poslato: Februar 28, 2017, 18:37:00 »
Данас сам причао са својим комшијом у Шапцу који има пчелињак поред мог пчелињака где поред ЛР и ДБ има и Родна Воја кошнице.
Каже деда; "прегледао сам јуче ( 27 фебруара) све кошнице и од 6 Родних Воја у две имам легла ( у једној на једном раму а у другој на два по мало величине длана) а у остале 4 Родне Воје нема легла. У свим ЛР кошницама имам по 2-3 рама легла а већином на 3 рама и то је много више легла у рамовима него у РВ. Пчеле у ЛР кошницама су ми слабо зимовале и сада су доста слабије него јесенас."

Даље каже деда:
"Пошто сам и прошле године пратио разлику у развоју пчелињих заједница у ЛР и РВ а и ове зиме сам у ЛР морао додавати погаче јер су пчеле избиле на сатоноше а у РВ кошнице нисам додавао погаче а неке имају хране за још једно зимовање одлучио сам да током сезоне пребацим све ЛР заједнице у РВ кошнице. "

Код мене су у Банату данас пчеле доста добро излазиле напоље и доносиле нешто мало полена од леске али све је то мало јер ништа друго није процветало. Пољски брестови су напупили и ако остане топло време ускоро можемо очекивати цветање пољског бреста, мишакиње, мртве коприве  и врбе иве.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1756 poslato: Februar 28, 2017, 21:44:04 »
Војо, тај деда мора да  је Миливој.
Замолио сам те за савет на ПП али одговора нема па ћу те и овде питати: 25. фебруара сам прегледао моје  четири РВ на обронцима Цера (прошлогодишњи твоји ројеви): кошнице зазимљене на два наставка, у доњем само сатне основе; отвореног легла у свакој на по једном раму, површине пола шаке; пчела, чини ми се, има довољно, уносе по мало полена; хране 4-5 кг. До сада  им нисам давао погаче. Треба ли дохранити ових дана и чиме?
Унапред хвала.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1757 poslato: Februar 28, 2017, 22:11:06 »
Војо, тај деда мора да  је Миливој.
Замолио сам те за савет на ПП али одговора нема па ћу те и овде питати: 25. фебруара сам прегледао моје  четири РВ на обронцима Цера (прошлогодишњи твоји ројеви): кошнице зазимљене на два наставка, у доњем само сатне основе; отвореног легла у свакој на по једном раму, површине пола шаке; пчела, чини ми се, има довољно, уносе по мало полена; хране 4-5 кг. До сада  им нисам давао погаче. Треба ли дохранити ових дана и чиме?
Унапред хвала.

Верољубе пријатељу, па где си ти, драго ми је да си се коначно укључио са питањима.
Не знам како али твоју попуку (ПП) нисам добио, вероватно зато што немаш довољан број послатих порука на форуму.

Мисли да је то мало хране и а треба да поченеш са "присилном" прихраном.

Додај свим заједницама по 3 литра густог сирупа са Нозевојом. На 3 кг шећера додаш две литре вреле воде и добро растопи и то ти је око 4 литре сирупа. Додаш 2-3% Нозевој и тако три пута.

Ја бих тако решио овај случај а ти како год мислиш да је најбоље..  :D

Мора да си у некој дољи где је пуно влаге па ти пчеле раније крећу са леглом. :)

Шалим се мало, већ сам написао да јаке заједнице још нису кренуле са леглом а ни оне слабије док су средње покренуле легло.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1758 poslato: Februar 28, 2017, 22:55:20 »
Znači, već može sirup, bez obzira na noćne temperature. U koje doba dana?
Kupio sam fruktozu i glukozu za ljudsku upotrebu ( skupa varijanta ), pa bih im smućkao,
umesto saharoze, da se ne muče...
Može li?

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1759 poslato: Februar 28, 2017, 23:10:42 »
Nenade, kad se odjednom daje 3 litra sirupa to nije stimulativna prihrana koja ide u proleće, već popunjavanje zaliha. Verovatno Voja preporučuje zato što je toplo pa će pčele biti aktivne i moći će da odnesu tu količinu...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1760 poslato: Februar 28, 2017, 23:21:18 »
Znači, već može sirup, bez obzira na noćne temperature. U koje doba dana?
Kupio sam fruktozu i glukozu za ljudsku upotrebu ( skupa varijanta ), pa bih im smućkao,
umesto saharoze, da se ne muče...
Može li?

Не може Нешко пријатељу! Сируп ( обичан шећерни сируп)  може само ако мора и ако је количина хране у овом периоду мања од 5 кг.

Nenade, kad se odjednom daje 3 litra sirupa to nije stimulativna prihrana koja ide u proleće, već popunjavanje zaliha. Verovatno Voja preporučuje zato što je toplo pa će pčele biti aktivne i moći će da odnesu tu količinu...

Браво Борисе пријатељу,
сада док је топло време пчеле ће брзо однети тај сируп и сместиће га у зону легла.
Ово је само нужно решење и боље би било да је та храна додана јесенас али је ово решење боље него додавање погаче јер ће пчеле неопходну храну брже сместити тамо где им је најпотребнија.

Током марта може доћи до захлађења и одвајања пчела од евентуалне погаче а и сама погача се теже прерађује и преноси од сирупа па до самог захлађења пчеле могу да приликом прераде погаче дадатно прошире легло и оставе врло мало хране ( од погаче) у саће.

Густи сируп пчеле неће трошити на легло или ће га трошити мање од 20% а брзо ће га пренети и ова храна ће обезбедити презимљавање заједнице а презимљавање је у оваквим условима које Верољуб наводи још увек под великим знаком питања.
Значи додавање оваквог сирупа има за циљ само БРЗО (ХИТНО) повећање залиха хране.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1761 poslato: Mart 01, 2017, 06:57:18 »
Vojo tri puta po tri litra ili tri puta po litar. Meni se čini da si hteo reći tri puta po litar. Ako je tri puta po litar jel može da se odjednom sipa više da bi se manji broj puta odlazilo na pčelinjak i manji broj puta uznemiravale.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1762 poslato: Mart 01, 2017, 07:50:20 »
Znam Borise, da u trenutku, kada se borimo za odlaganje početka legla, nećemo stimulativno prihranjivati ( Voja pominje gusti lekoviti sirup ). :)
Nego, samo nisam bio siguran da se ipak valja primeniti u ovo doba...
I ja bih mojima strpao taj od fruktoze i glukoze, jer očigledno da velika količina hrane destimuliše pojavu legla.



Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1763 poslato: Mart 01, 2017, 08:00:26 »
Moram da pitam: obzirom na to na u narednim danima najavljuju toplo vreme, dao bih sirup, a da li mogu da im sipam u prepodnevnim časovima- naime  posle 16,ooh moram biti kod kuće zbog drugih obaveza?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Mladen Todorovic 1982

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Авала
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1764 poslato: Mart 01, 2017, 09:04:23 »
Pitanje za Voju:kada bi bilo idealno vreme da se isecanjem saća pčele prebace iz LR u RV? Pozdrav svima!!!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1765 poslato: Mart 01, 2017, 11:26:25 »
Vojo tri puta po tri litra ili tri puta po litar. Meni se čini da si hteo reći tri puta po litar. Ako je tri puta po litar jel može da se odjednom sipa više da bi se manji broj puta odlazilo na pčelinjak i manji broj puta uznemiravale.

Андреја пријатељу, три пута по 1 литар.
Не треба додавати више јер је питање да ли ће и ту количину однети за 24 сата.Ако пчеле одмах пронађу сируп и ако су здраве треба да однесу 1 литар за дан. Хранилице треба евентуално мало очистити ( у простору за додавање сирупа) затим пробити прополисом  зачепљене рупе на прорезима летвице до канала за сируп и затим сипсти сируп. Преко хранилице треба поставити папир ( најбољи је онај браонкасти од џакова сточног брашна) да се не шире мириси сирупа и затворити.
Кроз вентилациони пролаз може се накапати мало сирупа по пчелама да би пчеле одмах осетиле сируп и да би га што брже пронашле.

Свако друштво које однесе 1 литар сирупа за 24 сата то је здраво и јако друштво и може се развити у јако друштво до багремове паше.

Сируп се може на овај начин додавати током целог дана али би боље било да се додаје ујутро топао сируп тако да га пчеле однесу до вечери када обично наилази пад температуре и престанак узимања сирупа.

Znam Borise, da u trenutku, kada se borimo za odlaganje početka legla, nećemo stimulativno prihranjivati ( Voja pominje gusti lekoviti sirup ). :)
Nego, samo nisam bio siguran da se ipak valja primeniti u ovo doba...
I ja bih mojima strpao taj od fruktoze i glukoze, jer očigledno da velika količina hrane destimuliše pojavu legla.





Јесте Нешо, велика количина хране дестимулише покретање легла у ово време.
Читао сам нешто да нису баш најприхватљивији ти сирупи од глукозе и фруктозе наводно да све зависи од њиховог разлагања и начина инвертовања па ако је инвертовање рађено са киселинама да то није најприхватљивије за пчеле (ако сам добро разумео). Опет то је можда везано за сируп који се додаје за презимљавање али ипак ја не бих много експериментисао са тек презимелим пчелама када је велика опасност да ли ће успети и како ће пчеле произвести нове генерације младих пчела у овом пролећном периоду.
Ипак ако си већ запео пробај на једној па нам јави резултате.

Moram da pitam: obzirom na to na u narednim danima najavljuju toplo vreme, dao bih sirup, a da li mogu da im sipam u prepodnevnim časovima- naime  posle 16,ooh moram biti kod kuće zbog drugih obaveza?
Еди пријатељу,
Значи ДА и пожељно је.

Pitanje za Voju:kada bi bilo idealno vreme da se isecanjem saća pčele prebace iz LR u RV? Pozdrav svima!!!

Младене пријатељу, то је свакако март месец када је температура изнад 17-18 степени ако наиђе неки тако топао дан и све док пчеле немају пуно легла. Најбоље је то учинити када имамо 3-4 рама легла и када има уноса од на пример цветања џанарике.
Срећан ти рад! Ако нешто зашкрипи позови 063 383 114.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1766 poslato: Mart 01, 2017, 12:52:13 »
Citat
Јесте Нешо, велика количина хране дестимулише покретање легла у ово време.
Читао сам нешто да нису баш најприхватљивији ти сирупи од глукозе и фруктозе наводно да све зависи од њиховог разлагања и начина инвертовања па ако је инвертовање рађено са киселинама да то није најприхватљивије за пчеле (ако сам добро разумео).
Da još malo pojasnim.
Dakle, ne pišem o fruktozno - glukoznom sirupu ( neki od njih imaju previše smrtonosne maltoze ), već o prostim šećerima u prahu iz biošpajiza.
Ako ni oni ne valjaju - ići će u kolače.  :)

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1767 poslato: Mart 01, 2017, 15:46:12 »
Što u prahu
Andra
062 31 00 13

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1768 poslato: Mart 01, 2017, 17:05:54 »

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #1769 poslato: Mart 01, 2017, 21:44:57 »
A što ne probate ako fali hrane, kristalisani med staviti u najlon čarapu pa tako na satonoše.