Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380217 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #120 poslato: Mart 28, 2011, 21:01:58 »
Momo imaš izuzetno jaka društva. Moja dva RV-ja su u dva nastavka ali nisam jih još otvarao. Svakome sam juče dao po pogaču.
Lp Branko

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #121 poslato: Mart 28, 2011, 21:16:33 »
Branko,ja nikad ne dajem pogače,one meni ulaze u zimu sa preko 25 kg.meda.Tek ću ovih dana početi sa sirupom i Vojinim špecijama od žalfije i to
po dva decilitara po društvu svaki drugi-treći dan.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #122 poslato: Mart 28, 2011, 22:14:23 »
Kod mene je trenutno u košnicama oko 4-6 ramova legla. Obzirom da još nije počela da cveta džanarila-ringlov kao ni vrba i kajsija, za ovo doba to je puno legla.
Naravno na datum ne smemo da gledamo jer je cvetanje pomenutih medonoša u kašnjenju u odnosu na prošlu godinu. 

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #123 poslato: Mart 29, 2011, 07:18:32 »
moma pitao sam zbog toga, jer ako je kako kažete 25 ramova legla, to više nije u skladu sa vojinim "receptom" koji kaže da nesme da bude više od 12-13 ramova legla (zbog pokretanja rojenja). dali vi zbog tako puno legla imate problema s rojenjem?
moja RV koja je prezimila u jednom nastavku ima trenutačno 5 ramova legla, druga koja je prezimila u 2 nastavka ima 8 ramova legla (4 u prvom i 4 u drugom nastvaku), a treča koje je u 3 nastavka ima tek 4 rama legla

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #124 poslato: Mart 29, 2011, 07:52:05 »
Branko,ja nikad ne dajem pogače,one meni ulaze u zimu sa preko 25 kg.meda.Tek ću ovih dana početi sa sirupom i Vojinim špecijama od žalfije i to
po dva decilitara po društvu svaki drugi-treći dan.
Pozdrav.
Moma, hvala na odgovoru. U četvrtak ču pogledati i u košnicu da vidim koliko i gde jew leglo.
Lp Branko

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #125 poslato: Mart 29, 2011, 16:07:59 »
Molio bi i ja za pomoć imam zazimljene košnice i to na ovaj naćin 1 nastavak RV sa osnovama pa RV izgrađeno saće i 2 EV nastavka sa sačem doljni sa osnovama sam dodao jesenas jer nisam imao sa izgrađenim praznim sačem a čitao da je bolja mikro klima ako dole ima prazan nastavak, jel da maknem ove sa osnovama.Inače kad ih otvorim kipi ko mleko od pčela milina vidit a LR koje sam punio u isto vrijeme sa rojevima srame se pokazat. Ako može još jedno pitanje pošto če mi većina legla biti u EV nastavcima a dodao bi RV nastavke gore sa satnim i pošto bi onda trebalo dići i leglo jel problem ako dižem EV okvir i stavljam na par dana u RV nastavak te nakon kolko dana vadim te EV okvire i nadopunjujem sa RV okvirima--Jesam sve zakomplicirao al tako ispalo prvo kupio 4 EV košnice i 1 RV  pa pošto mi se RV dopala sad napravio još 10 RV . Hvala i pozdrav svima.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #126 poslato: Mart 29, 2011, 16:12:10 »
Citat
Branko,ja nikad ne dajem pogače,one meni ulaze u zimu sa preko 25 kg.meda
Momo, svaka čast. Preporuka za sve a posebno mlađe pčelare.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #127 poslato: Mart 29, 2011, 18:49:16 »
Hvala vam Momo,Dragane i Vojo,

poslusacu vas, al zanima me teoretski: Koja je razlika izmedju ove situacije i situacije kada bi trebalo da dodamo drugi nastavak u cilju prosirenja? Zar nije logicno da pcelama vise odgovara manji prostor za brzi razvoj? Siguran sam da sam negde procitao da je Gosn Voja napisao da drugi nastavak dodaje tek kad prvi bude prepun pcela, zasto sad ostavljamo jedan prazan nastavak da stoji  i povecava zapreminu kosnice i sace koje nije zaposednuto pcelama? Šta gubimo ako sad kosnicu svedemo na jedan nastavak, sve dok ne bude pun pcela?

Hvala vam i svako dobro,

Ako bi taj drugi nastavak dodao ispod, onda nema neke razlike, tačno je da pčelama odgovara manji prostor za brži razvoj, zbog temperature, ali u ovom slučaju kada imaš nastavak ispod gnezda on temperaturno ne remeti situaciju u košnici u većoj meri jer je dole a topliji vazduh je baš tamo gde je gnezdo, u najgornjem nastavku. Ono što je bitno je da nemaš gubitaka toplote prema gore, tj da imaš neku izolaciju iznad gnezda, neko je to na forumu Sposa nazvao efekat ženska suknje, ili prevrnute čaše.
Ako je Voja negde pisao da se drugi nastavak dodaje kad je prvi prepun pčela to se sigurno odnosilo na formiranje novih društava u sezoni, prvo nukleus, pa proširenje u nastavku, pa kad naraste dodavanje drugog nastavka, ali to je u sezoni kad su temperature dana i noći mnogo veće nego sad, pa nije problem proširiti zapreminu košnice za ceo jedan nastavak na gore.
Ništa ne gubiš ako sad svedeš košnicu na jedan nastavak, osim vremena i rada, jer ćeš  ubrzo morati vraćati taj oduzeti nastavak, a usput i maltretiraš pčele. Koliko sam ja shvatio, ti imaš samo dva nastavka sa izgrađenim saćem, trebalo bi osmisliti kako da što pre dođeš do izgrađenog saća, da imaš što veći broj izvučenih ramova do bagrema.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #128 poslato: Mart 29, 2011, 22:18:31 »
Jure,sa 25 ramova legla pčele još neće da se roje,ako je konfiguracija sa 4 nastavka imamo još 15 ramova slobodnih.Pošto bagrem kod mene počinje između 2 i 5 maja.matica se već ograniči na prvi nastavak oko 20,23 aprila i svo to leglo rasporedi u tri nastavka.Rojenja do sada nisam imao.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #129 poslato: Mart 30, 2011, 20:34:32 »
Danas sam primerio da mi jednno društvo u RV gradi zaperak pored hranilice, a iznad satonoša u nastavku ispod krova.

Spremio sam satnu osnovu za ubacivanje i to mogu tek u petak da  uradim.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #130 poslato: April 03, 2011, 20:38:44 »
Danas sam pogledao  košnicu RV1. Ona je 15. marta imala 3, a danas 5 ramova legla.

Da li je to normalno napreovanje? Ima doasta meda i polena.

Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #131 poslato: April 03, 2011, 23:52:45 »
Danas sam pogledao  košnicu RV1. Ona je 15. marta imala 3, a danas 5 ramova legla.

Da li je to normalno napreovanje? Ima doasta meda i polena.

Pozdrav
Imenjače, da si ih malo prihranjivao sirupom verujem da bi sada bilo makar za 1-2 rama više legla.
A takođe i na postojećim zaleženim ramovima bilo bi više legla.

U ovo vreme potrebno je vršiti intenzivno prihranjivanje u cilju ekspanzivnog širenja legla.

Kod mene u Banatu džangara-ringlov, badem, kajsija, maslačak, mrtva kopriva i druge medonoše  nikada u ovo vreme nisu lučili nektar u tolikoj meri da prihranjivanje nije potrebno. Vrba još nije počela da cveta a nadam se da će početi za koji dan.
Međutim ni vrba ovde ne medi i nektara do početka cvetanja repice neće biti dovoljno u tolikoj meri koliko je potrebno za prolećni razvoj pčelinjih zajednica.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #132 poslato: April 04, 2011, 16:07:04 »
Zdravo, Vojo
Kod mene u Banatu džangara-ringlov, badem, kajsija, maslačak, mrtva kopriva i druge medonoše  nikada u ovo vreme nisu lučili nektar u tolikoj meri da prihranjivanje nije potrebno. Vrba još nije počela da cveta a nadam se da će početi za koji dan.
Međutim ni vrba ovde ne medi i nektara do početka cvetanja repice neće biti dovoljno u tolikoj meri koliko je potrebno za prolećni razvoj pčelinjih zajednica.
Pozdrav svima..... 
Dali si mislio na razvoj, koji "garantuje" dobar prinos ili onako uopšte da se bez intenzivnog prihranjivanja zajednica ne razvije dovoljno da donese ni za sebe do kraja sezone ? Ako upitam drugačije: za profi pčelara kao što si ti intenzivno prihranjivanje zajednica u ovo vreme je nužno a za hobi pčelara nije ?

Puno pozdrava.

Van mreže Vojko Vasić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #133 poslato: April 04, 2011, 21:13:34 »
Kod mene nema potrebe za prihranom ako je lijepo vreme, ima i viška unosa divlja trešnja je dobro zamedila ove godine.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #134 poslato: April 04, 2011, 21:44:19 »
Zdravo, Vojo
Kod mene u Banatu džangara-ringlov, badem, kajsija, maslačak, mrtva kopriva i druge medonoše  nikada u ovo vreme nisu lučili nektar u tolikoj meri da prihranjivanje nije potrebno. Vrba još nije počela da cveta a nadam se da će početi za koji dan.
Međutim ni vrba ovde ne medi i nektara do početka cvetanja repice neće biti dovoljno u tolikoj meri koliko je potrebno za prolećni razvoj pčelinjih zajednica.
Pozdrav svima..... 
Dali si mislio na razvoj, koji "garantuje" dobar prinos ili onako uopšte da se bez intenzivnog prihranjivanja zajednica ne razvije dovoljno da donese ni za sebe do kraja sezone ? Ako upitam drugačije: za profi pčelara kao što si ti intenzivno prihranjivanje zajednica u ovo vreme je nužno a za hobi pčelara nije ?

Puno pozdrava.

Kolega Marko, mislio sam na unos nektara koji obezbeđuje obilno širenje legla i razvoj zajednica  koji omogućava pčelama da svoj biološki maksimum postignu u bagremovoj paši.
Slušao sam od kolega pčelara kako u nekim krajevima ima toliko unosa voćnog nektara da u povoljnim godinama pčele počinju da zatvaraju taj med pa po nekada bude nešto i za vrcanje.

Kod mene u Banatu to je nemoguće. To je neko moje iskustvo na terenu Novog Miloševa.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.