Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380437 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #165 poslato: Maj 01, 2011, 14:00:51 »
Ево како је изгледало у и око мог малог пчелињака 30.04. 2011.
Доле камен, горе небо...

Van mreže Novica Ivković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #166 poslato: Maj 01, 2011, 18:58:18 »
Рајко, Рајко... ;D ;D ;D
поздрав

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #167 poslato: Maj 03, 2011, 18:26:39 »
Danas sam pregledao 3 košnice RV i situacija je sledeća:

RV1 - 12 r. legla ( 6g + 6d)
RV2 - 14 r. legla ( 8g + 6d)
RV3 - 12 r. legla (6g + 6d)

g = gornji nastavak, ispod zbeg-hranilice
d = donji nastavak, odmah ispod gornjeg

Jel to dobro i kakav je sledeći korak?

Pozdrav

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #168 poslato: Maj 03, 2011, 22:27:01 »
  Vojko,to je super stanje.Sad u prvi nastavak koji je na podnjači stavi sve ramove sa otvorenim leglom i maticu.Zatim MR sa ramom koje ima leto, a u gornje tj.drugi i treći stavi
rasporedi zatvoreno leglo.U drugi mlađe zatvoreno a u treći starije zatvoreno leglo.Sledeći potez ti je vrcanje.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #169 poslato: Maj 03, 2011, 23:46:11 »
Hvala Momo.

Pozdrav

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #170 poslato: Maj 04, 2011, 23:00:27 »
  Vojko,to je super stanje.Sad u prvi nastavak koji je na podnjači stavi sve ramove sa otvorenim leglom i maticu.Zatim MR sa ramom koje ima leto, a u gornje tj.drugi i treći stavi
rasporedi zatvoreno leglo.U drugi mlađe zatvoreno a u treći starije zatvoreno leglo.Sledeći potez ti je vrcanje.
Pozdrav.
Momo, Voja je negde na Sposovom forumu preporučivao prilikom ograničavanja matice, dodavanje četvrtog nastavka zajedno sa desetak satnih osnova koje bi bile raspoređene oko legla u svim nastavcima, valjda u cilju preveniranja rojevog nagona, e sad da li si probao to da radiš i ako jesi kakvi su bili rezultati. Ili je bolje sada ostaviti samo tri nastavka s obzirom na blizinu bagremove paše?

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #171 poslato: Maj 04, 2011, 23:15:48 »
Dragane,znam za to.Sve zavisi kakva je paša na terenu.Ako se pokaže da je unos iznad proseka,lako je dodati četvrti nastavak i povući par ramova
sa zatvorenim leglom iz drugog ili trećeg nastavka.Ovo govorim za bagremovu pašu.Prošle godine kad sam bio na suncokretu,doselio sam ih na dva nastavka (malo jači rojevi)ograničio maticu i dodao treći sa SO,do kraja paše sve puno i izgrađeno.Ponovo naglašavam da četvrti nastavak može ,
ako se poklopi idealno-toplo vreme i obilje paše,a ne kao ovih dana bagrem počeo a one malte ne u klubetu.I tri nastavka je puno,a o ograničavanju matice  ni govora.Nadam se da će do nedelje da otopli pa da se i ta operacija uradi.
Pozdrav.

Uzastopna Poruka: Maj 05, 2011, 13:49:39
Još zaboravih da napišem,danas na svakoj poletaljci skoro kod svih košnica izbačene trutovske larve 3,4,5,6 kom.Hladnoća čini svoje.
« Poslednja izmena: Maj 05, 2011, 13:49:39 od strane admin »
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #172 poslato: Maj 04, 2011, 23:54:02 »
Slažem se u potpunosti, nego me muči što sam ja neki dan na jačim društvima već ograničio maticu i dodao četvrti nastavak (jedna mi je već otišla u rojevi nagon), razvuko leglo i sad je baš zahladilo a do subote ne mogu na pčelinjak, ali sad šta je tu je.

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #173 poslato: Maj 06, 2011, 14:41:50 »
Koliko meda treba imati u kusnice i gde treba rasporediti pri ogranicavanje maticu u prvi nastavak?

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #174 poslato: Maj 06, 2011, 18:07:47 »
Ja stavljam u prvom nastavku ramove sa medom i polenom na pozicije 1 i 10, a u drugom nastavku takođe na pozicije 1 i 10 a ako imam još onda na pozicije 2 i 9.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #175 poslato: Maj 06, 2011, 19:13:10 »
Danas sam tek ogranicio matice u prvi nastavak. Dobro je sto nisam to uradio pre ovog zahladjenja. Po 6 ramova sa najmladjim leglom sam ostavio u prvom nastavku a ostale sam rasporedio u druga dva nastavka. Od 6 Rv kosnica tri su vrlo jake, mogao sam dodati i cetvrti nastavak sa osnovama, al ipak sam odlucio da sa njim malo sacekam. Dve su mi solidne, a jedna mi zaostaje, nesto sa maticom nije u redu tako da su  spremile 2 mataicnjaka, ogromna, tihe smene, samo sto nisu izasle.  S obzirom da su naseljene iz paketnih rojeva pocetkom jula, mislim da trebam biti zadovoljan, jos da donesu nesto meda i bice super.
Prvi cvetovi bagrema bi trebalo da se otvore za neki dan, a vecina u utorak sredu, po mojoj pocetnickoj proceni.

pozzzzzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #176 poslato: Maj 06, 2011, 19:36:11 »
Kod mene jedna pcelinja zajednica je usla  u rojevi nagon , nasao sam kod nje  mnogo prazni osnova za maticnjaka i 10 maticnjaka zalezeni, pola su bili so jaja a pola so maticni mlec.

Sutra planiram da podelim zajednice na tri dela i da odselim na pomosni pcelinjak.

Kolege dajte svoje mislenje sta je najbolje da uradim

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #177 poslato: Maj 06, 2011, 22:17:58 »
Za one zajednice koje su već krenule u rojevi nagon najbolje bi bilo odmah saseći sve matičnjake i plodište -maticu ograničiti matičnom rešetkom u prvi nastavak u koji pored otvorenog legla treba dodati po jednu osnovu i jednu u sredinu legla a na krajeve na mesto 1 i 10 ramove sa medom.
U drugi nastavak se dodaje malo starije tek zatvoreno leglo i opet iza legla dodati po jednu osnovu i jednu u centar legla. takođe i u treći nastavak može se dodati 3 osnove u istim pozicijama kao i u prvom i drugom nastavaku.
Ovo sve pod uslovom da u košnici imamo 14-15 ili više ramova legla i naravno preko 20ramova pčela. Ako imamo starijih tamnijih ramova u četvrti nastavk ne treba dodavati ramove sa leglom ali ako nemamo tada bi bilo dobro podići dva rama legla i u četvrti nastavak.
Znači u prvi nastavak dodajemo 4-5 ramova legla+ u drugi 4 rama legla + u treći 3-4 rama legla + u četvrti ostatak.
U gornje nastavke dodaje se najstarije leglo. Sve ostalo u gornjim nastavcima popuni se ramovima sa izgrađenim saćem.

Po potrebi ako pčele sve napune medom može se dodati i peti nastavak sa satnim osnovama ali mislim da je ovo "privileglija" retkih pčelara koji na jednom terenu sa velikom razlikom u nadmorskoj visini imaju dva bagrema to jest produženu pčelinju pašu.

Pozdrav svima....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #178 poslato: Maj 06, 2011, 22:24:05 »
    Danas sam stavio MR na 15 košnica.Stanje je sledeće:legla ima u proseku od 13-16 ramova što zatvorenog što otvorenog,polena 3-5 ramova
i meda tanko da tanje ne može biti.Verovatno je ovo hladno vreme kumovalo potrošnji hrane.Sutra stavljam na ostale MR,a i bagram je počeo,po svoj prilici bagremac će cvetati za 5-6 dana.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #179 poslato: Maj 06, 2011, 23:52:26 »
I mene plasi kolicina hrane. Sutra ce biti lepo vreme, a nedelja kisa. U ponedeljak ce krenuti, nadam se prvi bagrem.

pozzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.