Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380585 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #180 poslato: Maj 07, 2011, 00:03:00 »
I mene plasi kolicina hrane. Sutra ce biti lepo vreme, a nedelja kisa. U ponedeljak ce krenuti, nadam se prvi bagrem.

pozzzz
Gde ti se nalaze pčele, u Velikoj Plani ili u Novom Sadu?

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #181 poslato: Maj 07, 2011, 09:00:58 »
Selo Radovanje kraj Vel. Plane.

pozzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #182 poslato: Maj 07, 2011, 09:17:57 »
I mene plasi kolicina hrane. Sutra ce biti lepo vreme, a nedelja kisa. U ponedeljak ce krenuti, nadam se prvi bagrem.

Болео бих да је тако, али најављују кишне дане, а хладноћа је стопирала отварање багрема.

Потребно је проверити стање багрема на теренима на којима је било мразева.

Треба бити мајстор да би се избегао ројеви нагаон.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #183 poslato: Maj 07, 2011, 09:57:50 »
Mene vise plase DB, pune su i pcela i hrane, i zrelog legla. Ako sve te pcele izadju a bagrem ne krene pa pcele ne izblokiraju maticu, bice pentranja po granama a od meda nista. Za RV se ne brinem sto se rojenja tice, deluje mi da ima taman pcela, a sad imaju i vise nego potrebnog prostora, vise me brine sto ima jako malo hrane.

pozzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #184 poslato: Maj 07, 2011, 18:32:09 »
Vojo,ograničavanje rešetkom sam uradio pre otprilike 7-10 dana pre bagrema koji je kolko sam danas vidio polako krenuo.Istovremeno sam izjednačio društva sa otprilike 10-12 ramova legla.Danas sam izvršio kontrolu plodišta u kome se nalazilo i do 6 ramova potpuno zatvorenog legla što je i za očekivati jer sam prije 7-10 dana maticu ograničio samo sa mladim leglom.Eh,super bi to bilo da mi u preko 90 % košnica matica nije položila jaja u početke matičnjaka.Sada sam podigao svo zatvoreno leglo u novi nastavak iznad rešetke,potrgao zaležene čašice,maticu ostavio u prvom nastavku sa ram dva najmlađeg legla,izgrađenim praznim satovima i sat. osnovama.znači te su sad na 4 nastavka.
Dali bi sa tim trebao biti odgođen rojevni nagon na početku bagremove paše?
Svakako ću za par dana napraviti kontrolu plodišta i prevešanih ramova.

pozdrav svima

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #185 poslato: Maj 07, 2011, 22:17:15 »
Interesuje me koje su posledice ako se stavi prevremeno  (recimo) 4 nastavak na Rv?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #186 poslato: Maj 07, 2011, 22:51:56 »
Interesuje me koje su posledice ako se stavi prevremeno  (recimo) 4 nastavak na Rv?
Pavele,
Lakše im je održavati temperaturu u manjoj zapremini a leglo treba da nam je u tom slučaju u tri nastavka. Ako je zajednica sa preko 25 ramova pčela tada nema nikakvih posledica.

Vojo,ograničavanje rešetkom sam uradio pre otprilike 7-10 dana pre bagrema koji je kolko sam danas vidio polako krenuo.Istovremeno sam izjednačio društva sa otprilike 10-12 ramova legla.Danas sam izvršio kontrolu plodišta u kome se nalazilo i do 6 ramova potpuno zatvorenog legla što je i za očekivati jer sam prije 7-10 dana maticu ograničio samo sa mladim leglom.Eh,super bi to bilo da mi u preko 90 % košnica matica nije položila jaja u početke matičnjaka.Sada sam podigao svo zatvoreno leglo u novi nastavak iznad rešetke,potrgao zaležene čašice,maticu ostavio u prvom nastavku sa ram dva najmlađeg legla,izgrađenim praznim satovima i sat. osnovama.znači te su sad na 4 nastavka.
Dali bi sa tim trebao biti odgođen rojevni nagon na početku bagremove paše?
Svakako ću za par dana napraviti kontrolu plodišta i prevešanih ramova.

pozdrav svima

Zorane, ako naiđe lepo vreme i ako bagrem zamedi, pčele će pokidati sve matičnjake i usmeriti se u iskorišćenje paše. Tada nema brige za rojenje ali ako je neka zajednica već u rojevom nagonu i ako je u njoj preko 45000 legla i preko 25 ramova pčela i ako još naiđe loše vreme tada može doći do nastavka rojevog stanja i tada je potrebna intervencija pčelara.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #187 poslato: Maj 08, 2011, 08:33:44 »
Ako sam dobro razumeo,vreme dodavanja sledećeg nastavka praktično je onda, kada su već postavljeni nastavci sa ramovima - ulice, popunjeni sa pčelama.

Uz zahvalnost na odgovoru,puno pozdrava svima.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #188 poslato: Maj 08, 2011, 11:34:08 »
Lakše im je održavati temperaturu u manjoj zapremini
Ових дана је температура ноћу била мало изнад нуле а изгледа да ће још пар недеља да буде нестабилно. Додавање наставака за медиште одозго погоршавамо проблем (оде топлота горе). Да ли има смисла на пролеће додати наставке за медиште испод плодишта а тек кад отопли обрнути?

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #189 poslato: Maj 08, 2011, 11:49:41 »
Da li bi bilo bolje da umesto 4 nastavka RV, ako Bog da pa pcele napune prva 3 nastavka, dodam jedan, pa mozda i drugi nastavak EV, i to (posto nemam izgradjenog saca) ispod 3 nastavka RV, ili da ga dodam na 3 nastavak RV?  . Ovo pitam jer sam napravio i vecu kolicinu EV nastavaka koje bih voleo da iskoristim.

pozzzzzzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #190 poslato: Maj 09, 2011, 10:18:26 »
U dve RV 2.5. ograničio sam maticu na 1.nastavak i razdelio leglo po preporuki Voje. prije ograničenja su bile zajednice u 3 nastavka sa 12-13 ramova legla, a tokom ograničenja dodao sam joj 4.nastavak sa SO, koje sam razdelio u sve 4 nastavke. Jučer sam izvršio kontrolu i bio jako iznenađen jer sam u svakoj zajednici našao oko 10 matičnjaka. matičnjaci su bili izvučeni na ramovima iznad MR-iz legla koje još nije bilo zatvoreno ali isto na ramovima u 1.nastavku.
nadam se da sam "spasio" zajednice do bagrema koji počinje za dan ili dva.
ima itko sličnih iskustva sa ograničenjem matice?
lp

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #191 poslato: Maj 09, 2011, 11:21:00 »
Kod mene isto.Kako si ih spasio,ili misliš da jesi?

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #192 poslato: Maj 09, 2011, 12:54:53 »
samo sam potrgao matičnjake i molio boga da nisam kojeg propustio ;). za 7 dana ču ponovno pregledati zajednice, a tada bi več trebao biti bagrem u punom cvetu. nije mi jasno zašto je ograničenje pokrenulo gradnju matičnjaka, jer prije ograničenja nije bilo znakova rojevog nagona.
zanima me mišljenje iskusnijih RV pčelara, jer ako oni nemaju te probleme, onda je sigurno greška u tehnologiji mog rada ???

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #193 poslato: Maj 09, 2011, 14:19:16 »
Jeste sigurni da su rojevi maticnjaci?
Meni je ovo takodje prva godina sa RV kosnicama, al prosto mi zvuci neverovatno da krene da se roji drustvo koje ima oko 12 ramova legla, takodje simptomaticno je to da je bilo samo desetak maticnjaka, mislim da kod rojevog nagona ima mnogo vise.
Ne mogu da budu rojevi maticnjaci iznad resetke, mogu da budu samo poceci maticnjaka al prazni, posto matica nije mogla da ih zaleze. Da l nisu prisilni? Odnosno, da l se maticama nije nesto dogodilo pri tom tumbanju?
Cekamo iskusnije.....

pozzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #194 poslato: Maj 09, 2011, 20:01:59 »
Matičnjaci tihe smene. Neki će reći da nisu, ali najviše liče na njih. Matičnjaci se povlače od jaja i treba im tačno 16 dana da se rodi matica koja bude izuzetno krupna i jako dobra. Prošle godine sam dobio na takav način dve matice. Ove godina su to najjača društva