Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380273 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #195 poslato: Maj 10, 2011, 06:38:38 »
matičnjaci iznad matične rešetke bili su prisilno izvučeni iz več zaleženih jaja, ali sam našao i matičnjake u 1 nastavku gdje se nalazi matica koja normalno dalje zaleže.
I ja sam kao početnik isto u dvomu dali je to povezano sa rojevim nagonom ili sa ograničenjem matice, jer društva su prosječna, plus toga je svako društvo u ovoj godini izgradilo 10 ramova sača (što bi dodatno moralo zaustavljati rojenje).
nadam se da je to samo neka reakcija na ograničenje, i da če se stanje sad kad cvate bagrem "normalizirati".

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #196 poslato: Maj 10, 2011, 22:09:17 »
Kolega Jure, ograničenje sigurno nije pokrenulo rojevi nagon nego je to proces koji bi u toj zajednici započeo i bez postavljanja matične rešetke.
Postavljanjem matične rešetke samo se može smanjiti rojevi nagon.
Rojevi nagon je samo skup više pozitivnih faktora za razvoj pčelinje zajednice.

Ako paša naiđe pčele će same pokidati matičanjake međutim to je veliki rizik i ne bih nikom savetovao da čeka da ih pčele pokidaju ako želi da iskoristi pčelinju pašu.

Zajednica je verovatno imala preko 45.000 radiličkog legla.

Međutim po nekad (kad naiđe rojeva godina ili se privremeno steknu uslovu za rojenje) i zajednice koje nisu na tom nivou razvoja krenu u rojevi nagon bez obzira na tip košnice. 

Ponovo prekontroliši zajednicu i dobro pregledaj da slučajno nije ostao koji matičnjak a ako bude novih matičnjaka poskidaj sve, ja bih to tako uradio..

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #197 poslato: Maj 13, 2011, 21:37:46 »
pre par dana (08.05.) sam ubacio roj sa grane u RV sa satnim osnovama i danas prijatno iznenadjenje- 9 okvira je izgradjeno 70-80% i dobrano napunjeni sa medom. sutra cu dodati jos jedan nastavak da se mogu siriti... u ostale 3 koje sam formirao rojevima sa grane nije takav napredak al brzo se izgradjuju(bili su manji rojevi).
pregledajuci lr kosnice ustanovio sam da u 3 kosnice nema mladog legla pa pretpostavljam da je stradala matica . njima sam dodao okvire sa zatvorenim maticama pa cu uskoro videti kakvo je stanje .
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #198 poslato: Maj 18, 2011, 00:06:00 »
pre par dana (08.05.) sam ubacio roj sa grane u RV sa satnim osnovama i danas prijatno iznenadjenje- 9 okvira je izgradjeno 70-80% i dobrano napunjeni sa medom. sutra cu dodati jos jedan nastavak da se mogu siriti... u ostale 3 koje sam formirao rojevima sa grane nije takav napredak al brzo se izgradjuju(bili su manji rojevi).
pregledajuci lr kosnice ustanovio sam da u 3 kosnice nema mladog legla pa pretpostavljam da je stradala matica . njima sam dodao okvire sa zatvorenim maticama pa cu uskoro videti kakvo je stanje .

Ne razumem Dule, kako okvire sa zatvorenim maticama ?

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #199 poslato: Maj 18, 2011, 14:38:21 »
greska.. mislio sam zatvorenim maticnjacima..
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #200 poslato: Maj 18, 2011, 21:11:02 »
sinoč uhvatio ogroman roj i stavio ga u RV nastavak sa satnima a iznad još jedanprazan nastavak bez okvira, danas idem pogledat a unutra kipi prvi nastavak  sa satnim krcat pčelama a na drugom po zidu iznutra 5 cm pčela ne vidi se drvo od sanduka pa sam i tu dodao okvire sa satnim  pošto mi je ovo prvi roj koji sam našao i smjestio u košnicu molio bi iskusnije da mi kažu jel to dobro odrađeno ,hvala .Pozdrav svima.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #201 poslato: Maj 18, 2011, 21:23:04 »
Odlično odrađeno, prihranjuj ga dok ne izvuče saće, i ja sam skinuo jedan roj danas i večeras mu dao oko jedan litar razređenog meda.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #202 poslato: Maj 18, 2011, 23:04:47 »
Odlično si sve uradio Mirko. Kao što reče Dragan možeš da ih malo prihranjuješ u ovo vreme a posebno ako nemaš bagremove paše.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #203 poslato: Maj 19, 2011, 12:08:55 »
Odlično odrađeno, prihranjuj ga dok ne izvuče saće ...
Zašto ???
Pa u ovo vreme ima svuda puno paše ! Roj je izašao iz društva koje nije prihranjivano u ovo doba i može sam da brine za sebe. Osim ako naiđe period lošeg vremena.
U roju je silna snaga !

Pozdrav svima.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #204 poslato: Maj 19, 2011, 12:42:10 »
Zato što sam ga ostavio kod oca u dvorištu, u gradu, a tu sada baš nema neke paše, jako malo bagrema ima, a dobio je 20 ramova EV sa satnim osnovama, kada ga pregledam i tretiram, i kad bude imao svog legla, ako je stara matica, ide napolje na pčelinjak, a davao sam med ne šećer, tako da ne može da škodi, u stvari ja sve uhvaćene rojeve u početku prihranjujem dok ne dođu do stepena da imaju svoje leglo i bar neke tanke vence meda, a to prihranjivanje mislim da ne utiče na rad i snagu prirodnog roja, rade one normalno,  mislim da je mnogo gore da pčele gladuju.

Van mreže Aleksandar Stanković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Pozdrav iz Šumadije
  • Lokacija pčelinjaka: selo Banja kod Aranđelovca, nadmorska visina 222m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #205 poslato: Maj 19, 2011, 16:13:15 »
Moje RV u bagremovoj paši danas.

« Poslednja izmena: Maj 19, 2011, 16:18:12 od strane admin »

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #206 poslato: Maj 19, 2011, 20:14:26 »
Nisam prihranio jer su kraj bagrema i da ne ureknem prekrasno nose a navečer nisam tamo da ih još malo više narajcam šečerom kad završi bagrem ako bude sve u redu poćinje lipa i amorfa pa čemo vidjet, hvala na odgovorima i pozdrav svima.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #207 poslato: Maj 19, 2011, 22:12:43 »
Aleksandre: dobro bi bilo pokositi travu ispred košnica da ne smeta pčelama pogotovo kada se vraćaju otovorene nektarom i polenom.
Inače milina  :)

Pozdrav svima.

Van mreže Aleksandar Stanković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Pozdrav iz Šumadije
  • Lokacija pčelinjaka: selo Banja kod Aranđelovca, nadmorska visina 222m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #208 poslato: Maj 20, 2011, 12:45:54 »
Aleksandre: dobro bi bilo pokositi travu ispred košnica da ne smeta pčelama pogotovo kada se vraćaju otovorene nektarom i polenom.
Inače milina  :)

Pozdrav svima.
Marko, primedba je na mestu. Ja ne kosim, a prijatelj koji mi je obećao da to uradi nikako da stigne do mog pčelinjaka.
Srdačan pozdrav.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #209 poslato: Maj 20, 2011, 18:16:54 »
Aleksandre: dobro bi bilo pokositi travu ispred košnica da ne smeta pčelama pogotovo kada se vraćaju otovorene nektarom i polenom.
Inače milina  :)

Pozdrav svima.
Marko, primedba je na mestu. Ja ne kosim, a prijatelj koji mi je obećao da to uradi nikako da stigne do mog pčelinjaka.
Srdačan pozdrav.

Aleksandar, i ja sam odmah primjetio nepokošenu travu u koju se pčele dodiru.
Inače sve lepo u pčelarstvu i obilnu bagremovu pašu ti želim.
Lp Branko