Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380431 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #255 poslato: Jul 26, 2011, 23:52:07 »
danas ceo dan pretrazujem sve forume o maticnim resetkama i setio sam se da u selu imam AZ kosnjice neke nemacke kupljene pre 33 godine. Da se razumemo, pcelarenje tim kosnjicama skoro da je nemoguce, ali koje resenje imaju kod MR, milina jedna. Drveni okvir ne deblji od 5 mm i resetka upada u fals, cpecijalno napravljen za to. Razmisljam da posetim nekog stolara da mi napravi takve ramove po meri za RV a posle cu da trazim metalne resetke za tu dimenziju. Zna li neko ko proizvodi MR za RV specijalno?

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #256 poslato: Jul 27, 2011, 09:52:17 »
Miba punk, Novi Sad, odlicne resetke. Oko 220din, negde na forumu imas broj telefona. Iako Gosn Voja preporucuje ramove za MR, ja ih ove sezone nisam koristio i nije bilo propolisanja resetki niti nekih drugih problema. Naprevljene su knap, tako da ne  nalezu bas skroz na satonose.

pozzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #257 poslato: Jul 29, 2011, 08:07:24 »
Pitanje za Gospodina Voju: Smem li i mogu li postaviti zicane plasticne mreze na ramove gornjeg nastavka za prikupljanje propolisa i koja sakupljena kolicina po drustvu je bezopasna po pcele,i kada je najbolje postaviti mreze? Hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #258 poslato: Jul 29, 2011, 14:31:54 »
Pitanje za Gospodina Voju: Smem li i mogu li postaviti zicane plasticne mreze na ramove gornjeg nastavka za prikupljanje propolisa i koja sakupljena kolicina po drustvu je bezopasna po pcele,i kada je najbolje postaviti mreze? Hvala
Kolega Dimitrije, do sada se nisam bavio proizvodnjom i prodajom propolisa iz košnica tako da nemam skoro nikakvo iskustvo sa tom proizvodnjom.
Nadam se da će neko od kolega opisati kako je to u praksi najefikasnije.
Inače sam veliki protivnik vađenja propolisa iz košnica sve dok zajednice ne požive više godina u jednoj košnici. Tek kada propolisa ima u izobilju možemo uzeti neki manji deo.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Prcetic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #259 poslato: Jul 29, 2011, 16:56:25 »
pozz. Ako MR postavljamo da se nasloni na stranice nastavka onda su nam ti ramovi  u prvom  nastavku ispod  maticne resetke postavljeni na hladno ,bar je tako kod  kosnica i  okvira MR koje je pravio gos.Dragutin.Ispravite me ako gresim .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #260 poslato: Jul 29, 2011, 20:49:12 »
pozz. Ako MR postavljamo da se nasloni na stranice nastavka onda su nam ti ramovi  u prvom  nastavku ispod  maticne resetke postavljeni na hladno ,bar je tako kod  kosnica i  okvira MR koje je pravio gos.Dragutin.Ispravite me ako gresim .

Tako je Marko.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #261 poslato: Jul 31, 2011, 01:31:15 »
Gospodine  Voja, posto vidim si na mrezi, da te ponovo upitam;ima li neku vecu stetu za pcele ako postavim plasticnu mrezu na trecem nastavku za sakupljanje propolisa?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #262 poslato: Jul 31, 2011, 02:25:49 »
Gospodine  Voja, posto vidim si na mrezi, da te ponovo upitam;ima li neku vecu stetu za pcele ako postavim plasticnu mrezu na trecem nastavku za sakupljanje propolisa?
Gospodine i kolega Dime,
Obzirom da su ti to nove zajednice od ove godine ne bih ti preporučio da im skidaš propolis u ovoj godini.
Može sledeće godine kad zajednice dostignu svoj biološki maksimum.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #263 poslato: Jul 31, 2011, 07:59:41 »
Gospodine Voja, posto smo na FB prijatelji, mozes li da se ukljucis na FB da se malo ispricamo?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #264 poslato: Jul 31, 2011, 22:44:10 »
Gospodine Voja, posto smo na FB prijatelji, mozes li da se ukljucis na FB da se malo ispricamo?
Dragi moj Dimitrija,
Kad sam pročitao ovaj post već je bilo poslepodne.
A da budem iskren ne volim baš taj FB.

Kakvo je stanje u košnicama?

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #265 poslato: Avgust 01, 2011, 20:22:10 »
Kao što sam nagovestio u predstavljanju, a na ovoj temi postavio sliku kupljenih pet košnica Rodnih Voja negde polovinom marta, da ću opisivati svoja iskustva u pčelarenju sa košnicama Rodna Voja, reći ću par reči o mojim novim iskustvima sa ovom košnicom. Postaviću i nekoliko slika vezano za moj rad sa ovom košnicom. Postavio sam postolja, ofarbao košnice akrilnim bojama na vodenoj bazi. Mislio sam da kupim rojeve i razgovarao sam gospodinom Vojom, međutim kada sam video kako je ove godine bio jako izražen rojev nagon, dopustio sam da se nekoliko mojih DB košnica prirodno roji i tim rojevima sam naselio svih pet RV. Rezultat je vidljiv na slikama da mnogo ne dužim. Ono čime sam fasciniran je brzina izrade saća. Jači rojevi su u potpunosti izradili nastavak sa hranom i leglom za nekoliko dana, tako da sam dodao i druge nastavke. Nadam se da ću uspeti da ih zazimim na dva nastavka sa dovoljno hrane.
Pozdrav svima     

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #266 poslato: Avgust 01, 2011, 21:57:08 »
Dragi Voja, dva dana sam bio na pcelnjaku, utapao satne osnove. Vrlo sam zadovoljan razvojem pcela. Svi su puni pcela i meda na drugom nastavku. na 50tak sam dodao i treci nastavak, a za desetak dana moracu da dodam i drugima. Neverovatno, kako  rojevi od 5 juna na 4-5 ramova, na neizgradjene osnove, da se ovako lepo razviju. Svaka cast druskane, tebi pripada svo moje postovanje i zahvalnost.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #267 poslato: Avgust 01, 2011, 22:33:00 »
Zahvaljujem se Željku i Dimitriju na lepim rečima.
Raduje me što zadovoljni sa rezultatima koje postižete sa RV košnicama.

Sa zazimljavanjem u RV košnicama ne treba kretati pre septembra meseca i do tada pčele treba da izgrade saće i obezbede sebi zimnicu.

Sve do 10. avgusta to jest osmog meseca rojevima obavezno dodajem matične rešetke na PRVI nastavak. Pa to i vama savetujem.

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #268 poslato: Avgust 01, 2011, 22:42:40 »
Jos samo ovo da te priupitam dragi Voja; Ovim kosnjicama sto sam dodao treci nastavak, izvukao sam gore po dva rama sa starim leglom. Jesam li pogresio? A treci nastavak je sa neizgradjenim sacem.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #269 poslato: Avgust 01, 2011, 23:02:38 »
Jos samo ovo da te priupitam dragi Voja; Ovim kosnjicama sto sam dodao treci nastavak, izvukao sam gore po dva rama sa starim leglom. Jesam li pogresio? A treci nastavak je sa neizgradjenim sacem.
Dragi Dime,
Nisi pogrešio ako su zajednice dovoljno razvijene da mogu da pokriju svo leglo u košnici.
Ako si na primer u prvom nastavku ispod rešetke ostavio 5-6 ramova legla zatim 3-5 u drugom i 2 rama legla u trećem što je ukupno oko 10-12 ramova legla a u košnici imaš preko 15-16 ramova pčela onda nema greške.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.