Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380330 puta)

0 Članovi i 6 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #270 poslato: Avgust 01, 2011, 23:31:46 »
Ja te druze Voja,udavih pitajuci o svemu i svacemu. Tebi je najbolje da dodjes na Ohridu, da me u svemu uputis i da me se resis zauvek.Ja se ipak nadam da ces smoci vremena i ipak jednom da dodjes. Prelep je Ohrid, uverices se. Srdacan pozdrav,

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #271 poslato: Avgust 02, 2011, 00:06:22 »
Hvala Dime na pozivu.
Valjda ćemo imati sreće da i to doživimo.

Pozdrav iz Banata.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dimitrija Golaboski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #272 poslato: Avgust 03, 2011, 09:56:43 »
Prijatelju Vojo, stvarno, aj napravi malo usilbu, pa isplaniraj, makar 5 dana u Ohridu, evo krajem septembra. Smesticu te na 20 cm od jezera i bices moj gost svo vreme. Samo moras odvojiti bar jedan dan da te vodim na moj pcelinjak. A nije puno daleko, samo 30 km od plaze.Pozdrav,

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #273 poslato: Avgust 03, 2011, 21:12:32 »
Prijatelju Vojo, stvarno, aj napravi malo usilbu, pa isplaniraj, makar 5 dana u Ohridu, evo krajem septembra. Smesticu te na 20 cm od jezera i bices moj gost svo vreme. Samo moras odvojiti bar jedan dan da te vodim na moj pcelinjak. A nije puno daleko, samo 30 km od plaze.Pozdrav,
Dimitije druže, još jednom ti se zahvaljujem na pozivu. Rado ću se odazvati pozivu ako ikako budem mogao..

Voleo bih da uživo vidim taj ne baš mali pčelarski raj koji si stvorio i RV košnice kako blistaju u toj lepoti kao i pčelinje zajednice u tom izobilju i blagostanju.

Nikada nisam bio u Makedoniji a uvek sam imao želju da pustim koji korak i na tom tlu i da osetim miris tog južnog vazduha.

Želja i danas postoji samo su razne okolnosti i mogućnosti pod znakom pitanja.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #274 poslato: Avgust 03, 2011, 22:33:29 »
Ovde se lepo vidi prirodna potreba pčela da ukrštaju svoje saće.

Ponekad nemarnost pčelara dovodi i do novih saznanja, tj. do potvrđivanja već otkrivenog. 8)

Pozdrav sviima.

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #275 poslato: Avgust 04, 2011, 00:02:10 »
Vojko druže jesul i kod tebe donje letvice 25 mm

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #276 poslato: Avgust 13, 2011, 01:07:10 »
U zadnjih desetak dana sav otvoreni med iz nastavka iznad MR prenešen u plodište dali je to znak da je vrijeme kod mene da uklonim MR ili da čekam polovinu septembra.
Napominjem da ima 7 rama legla većina zatvoreno.
Koliko se razumijem nema neke paše značajnije tj tamam da podmijeri dnevne potrebe.

Pozdrav iz Srebrenika.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #277 poslato: Avgust 13, 2011, 02:06:05 »
U zadnjih desetak dana sav otvoreni med iz nastavka iznad MR prenešen u plodište dali je to znak da je vrijeme kod mene da uklonim MR ili da čekam polovinu septembra.
Napominjem da ima 7 rama legla većina zatvoreno.
Koliko se razumijem nema neke paše značajnije tj tamam da podmijeri dnevne potrebe.

Pozdrav iz Srebrenika.
Samire,
Na koliko ti je nastavaka ta RV košnica ? Koliko je nastavaka u plodištu i koliko u medištu ?

To što prebacuju med ispod rešetke to znači da nemaju dovoljno meda iz prirode da bi im zadovoljilo potrebe.
Ako bi naišla neka paša one bi ponovo počele prebacivanje meda preko rešetke u medište.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boza Trbojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 107
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #278 poslato: Avgust 13, 2011, 11:53:33 »
Vojo i dalje si neumoran i ne salomljiv, svaka ti cast, taj entuzijazam treba ceniti i postovati, toliko ulozene energije da se svakom po na osob ogbajni, do sada nisam video.Srecno i samo napred.

Pozdrav Boza

« Poslednja izmena: Avgust 13, 2011, 12:12:49 od strane Boza Trbojevic »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #279 poslato: Avgust 13, 2011, 13:59:51 »
Hvala Božo.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #280 poslato: Avgust 14, 2011, 01:07:36 »
Na tri nastavka je, jedan plodišni i dva medišna.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #281 poslato: Avgust 14, 2011, 01:27:50 »
Na tri nastavka je, jedan plodišni i dva medišna.
Odlično, još samo mi kaži koliko trenutno ima meda u prvom medišnom nastavku iznad rešetke i koliko u drugom to jest gornjem.
Najverovatnije da je to nešto manje hrane iznad rešetko odmah u prvom nastavku a da je drugi medišni nastavak praza. Samire, jesam li i koliko sam u pravu sa ovom mojom pretpostavkom.
Ovo je veoma važno, jer treba da znamo kako dalje.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #282 poslato: Avgust 14, 2011, 01:44:05 »
U prvom medišnom nastavku ima u svakom ramu oko pola zatvorenog meda, a u drugom isto al samo na tri rama ostali su prazni.
Plodište dva desna rama porpilično puni nezatvorenog meda a lijevi tj od sjevera malo meda i više pergle, ostalo leglo.

Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #283 poslato: Avgust 14, 2011, 02:39:40 »
Samire,
Mislim da sada ne treba ništa dirati i da pčele treba ostaviti da se spremaju za zimu.
U narednom periodu obdanica će biti svaki dan sve kraća i kraća i pčele će polako smanjivati količinu legla i na mesto legla polako postavljati med i povećavati količinu meda u košnici.
Ako naiđe toplo i lepo vreme pčele će sigurno pronaći neku pašu i bilje koje luče nektar.
Do sredine septembra količina hrane treba da bude značajno povećana u odnosu na sadašnje stanje i ako mislim da je sadašnje stanje sasvim dobro.
Od polovine septembra treba da skineš rešetku i taj gornji treći nastavak to jest drugi medišni treba da spustiš na podnjaču ispod do sada ograničenog plodišta.
Odmah nakon skidanja rešetke zajednici treba da dodaš gusti lekoviti sirup sa Nozevojom.
I košnica ne treba da se otvara pre proleća.

Srećno!!!

Pozdrav svima......
« Poslednja izmena: Avgust 14, 2011, 02:55:04 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #284 poslato: Avgust 14, 2011, 13:24:05 »
Hvala Vojo na uputama.

Čujemo se oko pola septembra da vidimo činjenično stanje.

Pozdrav iz Srebrenik.