Autor Tema: Reakcija na ubod pčele  (Pročitano 39402 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Reakcija na ubod pčele
« poslato: Maj 19, 2011, 11:29:21 »
Otvorio sam novu temu jer nisam pronašao sličnu, da bih vam ispričao šta mi se juče i danas desilo. Jučerašnji dan sam proveo na pčelinjaku, i prepodne i popodne, jedino sam sredinom dana skidao jedan roj, maltene u centru grada. Uživao sam u prepodnevnim satima gledajući rad pčela, koje su izletale iz košnica kao iz puške, jureći po novi tovar nektara i često, u povratku, padale u travu ispred leta, umorne i natovarene slatkim sokovima. Sve košnice su radile ujednačeno, osim jedne, i ja reših da je pogledam. Radilo se o društvu iz koga sam uzimao leglo u periodu razvoja, ograničio maticu, ali je ono ipak ušlo u rojevi nagon. Pokušao sam kasnije sa odvajanjem legla od matice i kidanjem matičnjaka, ali rojevi nagon nije nestao. Prilikom kidanja matičnjaka sam možda neki prevideo, jer sam u gornjem nastavku našao matičnjak iz koga se već izlegla matica, ali nju nisam uspeo da nađem, a pčele i dalje grade nove matičnjake, nekolicina je pred zatvaranjem. Razmišljao sam šta da radim, jer je bagremova paša za to društvo propala i reših da se popodne vratim na pčelinjak i da ga razrojim Taranovljevom daskom. Tako sam i uradio, i tom prilikom dobio pet-šest uboda, nekoliko u šake a dva u levu nogu, jedan u članak a jedan u cevanicu, tu gde je kost odmah ispod kože. Normalno sam spavao, a ujutro kad sam ustao, jedva mogu da stanem na nogu. Ono mesto na cevanici strašno boli, boli na dodir, vruće je i malo je nateklo, i prilikom oslanjanja na nogu javlja se baš veliki bol, koji se širi tada po celoj nozi, sve do kuka. Nije bilo druge nego pravac ambulanta, gde sam dobio inekciju sinopena i kalcijum sandostena, ako sam dobro zapamtio naziv leka. Videćemo da li će pomoći, ali već mi se spava. Zašto sam vam ovo ispričao? Ovaj događaj me je podstakao na drugačije razmišljanje i shvatio sam da je prilično neozbiljno što nikada nemam neke antialergijske lekove kod sebe na pčelinjaku, jer sam dosada mislio da se meni ne može ništa desiti od pčelinjeg uboda, iako znam da je bilo i tragičnih slučajeva po pčelare, i to posle višegodišnjeg pčelarenja.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #1 poslato: Maj 19, 2011, 12:43:09 »
Komšija, odmah da ti kažem da mislim da si pogrešio što si u ambulantu otišao!
Preuranjeno je to bilo!
Sve dok nemamo neke druge ozbiljnije reakcije, kao otok i svrab dalje od mesta uboda ili ne daj bože problema sa disanjem, smatram da ne treba
ići i tražiti pomoć lekara.
Kako će naš organizam reagovati zavisi od niza faktora, a pre svega od našeg imunog sistema, a on nije uvek u svako doba godine isti.
I ja nisam po nekada mogao stati na nogu zbog uboda pčele.
Zavisi gde nas je ubola i kakva je tu baš mreža krvnih sudova i nerava, tj. kakva je przina prenosa pčelinjeg otrova.
I od kog polena je otrov načinjen!!!

Ipak treba biti obazriv i UVEK  imati nešto od poznatih lekova, a za sada je izgleda AERIUS nabolji.
Ovo ne samo zbog sebe, nego i zbog slučajnih prolaznika!

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #2 poslato: Maj 19, 2011, 20:32:27 »
Evo da i ja napišem par rjeći iz vlastitog iskustva-prije četiri godine radio sam oko pćela u traper košulji i imao zaštitni šešir i rukavice ,nakon nekog vremena me u rukvavu škakljalo i kad sam se primio za ruku poćelo veselje-iza dugmeta na rukavu rupa i pun rukav pčela izgrizle me rafalno,sjeo u auto i odvezo se 60km kući,nakon par sati ruka sva u mjehurima i odoh u bolnicu dobio par injekcia i dvije infuzije,mjehuri popucali i nakon par dana sve ok.Pikale su me poneka i prije i posle malo otekne i ok da bi me prošle godine dok sam kosio travu jedna ubola u butinu ,izvadio žalac i nastavim kosit za par minuta me počelo svrbit cjelo tjelo pa povračanje izlazilo iz mene gore i dolje, nečak me odvezo na hitnu gdje me primili -najprije dvije injekcije i pokrivač jer sam se tresao ko list na vodi nakon 20min još 2injekcije i pokrivač prošlo 45min i doktor kaže sad više niste u smrtnoj opasnosti pa vam evo uputnica za bolnicu ,u bolnicu nisu otišao al sam nakon dva dana otišao sa ženom kod pčela ,ostavio upaljen auto zlu ne trebalo i primio par uboda pa čak dva u lice malo nateklo i ništa..I sad kad primim ubod čekam dal če me oblit znoj i vrtoglavica al zasad hvala bogu osjetim trnce u nogama i natekne mi gdje je ubod al je strah prisutan a opet zavolio sam pčele i pored straha opustim se i psihički odmorim kad odem na pčelinjak.     Pozdrav svima.

Van mreže Goran Stefanović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ДОЊЕ ШТИПЉЕ
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #3 poslato: Januar 05, 2014, 18:43:35 »
Да не отварам нову тему пошто се ради о пчелињем отрову.
Имам једну недоумицу.
Извршио сам испитивање на пчелињи отров. Установљено је да реагујем на исти. Лекар ми је рекао да имунитет могу да стекнем вакцинисањем, и то ако кренем у фебруару сваке недеље по једна вакцина а у наредним месецима по једна сваког месеца.
Занима ме мишљење искуснијих пчелара, да ли да се уопште вакцинишем на пчелињи отров или да имунитет стекнем пчелињим убодом.
Поздрав!!!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #4 poslato: Januar 05, 2014, 18:55:25 »
U kom smislu reaguješ: samo otok ili i gušenje.

Pitam zato što mnogi preterano oticanje smatraju alergijskom reakcijom. Na početku "karijere" svi (uglavnom svi) imamo neverovatno izraženi otok i to ne samo na mestu uboda.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #5 poslato: Januar 05, 2014, 19:13:11 »
Не каже се за џаба: "Отек'о к'о пчеларски приправник". :)
Ја исто имам јаку реакцију на убод али ништа више, тако да ћу вакцинацију да препустим својим љубимицама.
Увек носим пчеларску блузу, али рукавице не носим да бих стекао имунитет.
Када ме убоде у прст (палац рецимо), цела шака (са свим прстима) ми отекне до зглоба.

Van mreže Goran Stefanović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ДОЊЕ ШТИПЉЕ
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2014, 19:27:47 »
Урадио сам тест на убеде инсекта. Реагујем на убод пчеле, односно на пчелињи отров. До сада ме пчела није убадала тако да незнам каква ми је реакција на отров. Речено ми је да постоје неке таблетице које пчелар мора да има код себе за случај реакције после убода.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2014, 19:34:44 »
Па те таблетице би требао да има сваки пчелар код себе, без обзира да ли има алергијску реакцију или не. Ако не због себе, онда због гостију који посећују пчелињак.
Ја не знам тачно које таблетице су у оптицају (пошто морам и ја да купим да имам код себе), али сам сигуран да ће колеге да напишу које су таблете добре и делотворне. За овакве ствари не треба питати за цену.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2014, 21:20:45 »
Ha ha ... A ja se ovih dana bockam pčelama. Lečim reumu.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #9 poslato: Januar 05, 2014, 21:28:01 »
И помаже ли? Чуо сам да је пчелињи отров добра ствар за реуму и још штошта.
П.С.: Срећан рођендан колега "приправниче".

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #10 poslato: Januar 05, 2014, 22:02:36 »
Da ispricam i ja moja iskustva pre jedno 6-7godina imao sam ubod i pocela da mi se naduva ruka na mesto uboda i tek posle nekih dva sata sam osetio kao neku vrtoglavicu i kao usta su pocela  da mi se naduvaju i pravac hitna tu dobijem dve injekcije i sam utuvim sebi i glavu da sam alergican ! Sledeci  ubod se dogodio prosle nedelje iako sam imao kod sebe presing nisam hteo da ga popijem da vidim reakciju.Otekao sam na mesto uboda i nista  vise,ali posle 7-8 sati pocelo  srca jace lupa i ja u  hitnu doktorka kaze da mi je disanje normalno i da sam se ja samo uspanicio!
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #11 poslato: Januar 05, 2014, 22:05:51 »
Meni pomaže kad me ubadaju na bolna mesta kuk i kičma vrani pršljenovi. Možda je to subjektivan osećaj ali ja sam raspoloženiji i nekako čiliji i vedriji posle uboda.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #12 poslato: Januar 05, 2014, 22:14:25 »
г. Жарко Степановић, апитерапеут из Београда, је на једном свом предавању у Новом Саду спомињао да су Руси успешно лечили депресију (без додатних медикамената) убодима пчела у пределу вратних пршљенова (корен врата), тако да је веома могуће да се боље осећате и да то није субјективан осећај.
П.С.: Мислим да данас лекари више не знају шта паметно да кажу и да су се изгубили у шуми лекова и погрешних дијагноза.

Van mreže Miomir Vukmirovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Jagodina
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #13 poslato: Januar 05, 2014, 23:20:28 »
Citat
Урадио сам тест на убеде инсекта. Реагујем на убод пчеле, односно на пчелињи отров. До сада ме пчела није убадала тако да незнам каква ми је реакција на отров. Речено ми је да постоје неке таблетице које пчелар мора да има код себе за случај реакције после убо



Горане где си урадио алерго тест ?Видим да си из Јагодине.

Van mreže Goran Stefanović

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ДОЊЕ ШТИПЉЕ
Odg: Reakcija na ubod pčele
« Odgovor #14 poslato: Januar 06, 2014, 00:19:45 »
Алерготест сам радио у Ћуприји, потребан је само упут.
Требаће ми малко више информација што се тиче векцинације, али како видим по другим искуствима „боље спречити него лечити”.