Autor Tema: UHOLAŽA  (Pročitano 25546 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
UHOLAŽA
« poslato: Decembar 19, 2010, 22:49:23 »
     Uholaža,uvolača,ulož i sl.(forficula auricula L.) je insekt koji se hrani opalim ozleđenim zrelim plodovima voćaka naročito šljive i kruške. Hrani se još i živim biljnim vašima i leševima insekta.Prema tome,skoro na svakom pčelinjaku ima obilne izvore hrane pa joj nije potrebno da u borbi sa pčelama traži hranu u košnici.Zato je skoro nikada ne nalazimo na saću ili drugde u normalnim pčelinjim društvima u ispravnim košnicama.
     Uholaža je prilagođena na život u mraku,pa se zavlači u pogodne mračne pukotine.Mračni topli prostor između poklopne daske i krova košnice idealan je za njen smeštaj i naselje i ona ga obilno koristi.Skoro redovno tu se nađe po neka uholaža ili više njih,ali nikad u suviše velikom broju
      Upadanje izmeta od uholaže u med po saću,može doći samo sa poklopne daske ako na njoj ima pukotina a pčelar je ne očisti pre otvaranja košnice,pa s nje prljavština upadne u košnicu
      Uholaža se ne smatra naročitom štetočinom za pčele,pa se za njeno uništavanje i ne preduzimaju neke posebne mere.Upotreba otrovnih hemijskih sredstava ne bi bila umesna,jer bi otrov mogao dospeti u košnicu
      Najbolje je da se svaki put kad se košnica otvora prethodno dobro očisti poklopna daska,bilo da se uholaže nađene na njoj na podesan način unište ili da se samo otresu podalje od košnice.Ako se tako postupa i ako se na pčelinjaku drže samo normalno jaka društva,od uholaža neće doći do bilo kakve štete.
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2010, 22:53:55 od strane Global Moderator 1 »
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: UHOLAŽA
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2010, 23:17:12 »
Kolega Momo, dobro si ovo napisao. Uholaža ima i na mom pčelinjaku, ali čim zahladni (novembar, decembar) nestane ih. Takođe nisam primetio da smetaju pčelama iako ih ima popriličan broj ispod svakog krova. Pozdrav.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: UHOLAŽA
« Odgovor #2 poslato: Avgust 23, 2013, 21:35:18 »
Ухолажа је  дуго сматрана штетним инсектом, нарочито као штеточина воћа. Чињеница је да некада зна оштетити плодове брескве, јабуке, крушке са меканом покожицом. Међутим, како је вријеме пролазило откривене су неке непознанице из живота овог занимљивог и сада већ доказано и потврђено изузетно корисног инсекта.
Ухолажа је предатор. Храни се првенствено животињском храном а ако је нема довољно замјена је биљна храна. На њеном јеловнику су доминантно различити развојни облици других инсеката и гриња. То су углавном најштетније врсте у воћарству као што су смотавац јабуке- инсекат који изазива црвљивост плодова јабуке, крушке, брескве, ораха (ухолажа се храни његовим јајима па чак и ларвама) или крвава уш која формира бијеле, љепљиве, воштане колоније на стаблима и гранчицама јабуке, чија су посљедица "рак ране". Учинак ухолаже на смањењу бројности популација ових штетних инсеката је немјерљив. Најчешће буде неправедно оптужена да буши плод јабуке а она у ствари само проширује ходник који је већ направила ларва смотавца на свом путу према сјеменкама. Занимљиво је да женка води рачуна о јајима које положи све до њиховог пиљења.
Свe су гласнији они који тврде да је она врста будућности у биолошкој заштити воћа. Проблем је што је јако осјетљива на велики број инсектицида и што има само једну генерацију годишње па се тешко опоравља и споро подиже бројност популације. Штетне врсте су у правилу много  брже размножавају пошто имају и по неколико генерација годишње. На пчелињацима не чини никакве штете.  То што је често нађемо у кошницама испод поклопца или поклопне даске разлог је јер током дана тражи мрачна и топла мјеста у којима се крије а током ноћи одлази у лов. Због тога ухолажу не треба уништавати. Ко има воћке на пчелињаку које не третира хемијски добро би било да направи "кућице" за ухолаже које се могу окачити по воћкама. Најједноставније је да се узме мања саксија за цвијеће која се лагано напуни сламом, сијеном, маховином или лишћем, одоздо нечим дјелимично затвори или повеже и окренута наопако остави у рачви дрвета.
« Poslednja izmena: Avgust 23, 2013, 21:57:26 od strane Радоје Киперовић »

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
UHOLAŽA
« Odgovor #3 poslato: Avgust 24, 2013, 11:58:10 »
Одлични текстови, корисна тема. Одавно не дирам ухолаже, занимљива је идеја да им се направи кућица.

Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: UHOLAŽA
« Odgovor #4 poslato: Septembar 02, 2013, 21:23:38 »
A mi je tretirali kao groznu bubu koja ume da nam uđe u uho i napravi gomilu problema . Neznanje je teška muka i za nas i za dotični insekt . Hvala kolegama koji su npisali i objasnili šta je zapravo istina .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: UHOLAŽA
« Odgovor #5 poslato: Septembar 03, 2013, 07:59:25 »
ja ih do sada ubijao kada ih nađem ispod poklopca košnice. Tako ti je to, u pčelarstvu učiš dokle i pčelariš. Svaka čast kolegama, pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: UHOLAŽA
« Odgovor #6 poslato: April 25, 2014, 00:11:56 »
Mogu reći da sam imao sreće da vidim uholažu kako se hrani ostacima uginule pčele. Ova „živuljka“ je vrlo plašljiva i oprezna i uvek beži u neki ugao i pukotinu. Ali glad je bila jača od straha.

Posle Radojevog pisanja o uholažama, postao sam poštovalac ovog insekta. Mada ih godinama već ne ubijam, jer me i ne zanima njihovo prisustvo.

Fotografije su zanimljive jer se ova nije obazirala i na pomeranja krova košnice. Tek kada sam je malo više uplašio, pobegla je.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).