Autor Tema: Hvatači (sakupljači) polena  (Pročitano 80902 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran vujadinović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gajdobra
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #120 poslato: Februar 22, 2018, 23:03:22 »
Ima li matičnu rešetku?
Jozo njome sprečava nagomilavanje trutova ispod maske protiv smeća.
Mislim da se to lakše rešava otvaranjem bočnih strana maske za komunikaciju i pčela samih sa gornjim delovima košnice.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #121 poslato: Februar 22, 2018, 23:27:23 »
Citat
Ima li matičnu rešetku?
Jozo njome sprečava nagomilavanje trutova ispod maske protiv smeća.
Mislim da se to lakše rešava otvaranjem bočnih strana maske za komunikaciju i pčela samih sa gornjim delovima košnice.

Hm  ::)
O ovom problemu nisam ni vodio računa kod planiranja i crtanja svoje podnjače.
Kada se trutovi zavuku ispod maske napraviće veliku gužvu i zagušiti saobraćaj u nastojanju da izađu van. Vidim da originalni autor koristi MR za blokadu pristupa trutovima a i Zoranov prijedlog mi se čino kao dobro rješenje.
Ipak kod mene se tako potrefilo da su mi izlazi za trutove u zoni ispod zaštite pa trutovi lako mogu da nađu put prema vani i nebi trebalo da ostanu zaglavljeni u tom prostoru.

Anto meni se nekako 120mm čini nepotrebno visoko ali kako sam kažeš u uslovima selećeg pčelarenja i nemogućnosti redovnog svakodnevnog pražnjenja velika fioka i te kako je plus. Ja ću probati da nađem kompromis i da sve upasujem u 100mm što mislim da će za mene biti sasvim dovoljno.

Moram reći da pomalo zavidim vama koji imate stolarske mašine na raspolaganju pa možete da krojite i probavate razne varijante. Ja baš i nemam tu mogućnost.


Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #122 poslato: Februar 22, 2018, 23:27:29 »
Matična je izbačena, samo mreža koje se diže prema okvirima. Imaju otvor za trutove iznad maske protiv smeća. Pričao sam s Jozom, kaže da nema problema. Ne nagrnu svi odjednom, njuškaju i pronađu izlaz. Imao sam na dosadašnjim po dva otvora sa svake strane i isto nije bilo problema. Na ovoj je to malo kompliciranije za izvesti zato što se uložak sa rešetkom miče naprijed-nazad.

Van mreže zoran vujadinović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gajdobra
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #123 poslato: Februar 22, 2018, 23:53:58 »
Ona moja fioka ima 2,3 l zapreminu, sa šansom da je još povećam na blizu 3l. Mislim da je to dovoljno a kamo sreće da bude malo. ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #124 poslato: Februar 23, 2018, 08:51:23 »
Citat
Ona moja fioka ima 2,3 l zapreminu, sa šansom da je još povećam na blizu 3l. Mislim da je to dovoljno a kamo sreće da bude malo. ;)

Računski gledano kod mene je ladica kad se poravna 1,3l ali iznad gornje ivice ladice do mreže ima još 25mm pa se to približava cifri od oko 2,6l računski. Neka je efektivno sve skupa 1,8l meni više neće ni trebati.

Nego mene nešto drugo sada zanima. Pitao sam ranije ali evo opet.
Koliki je maksimalni razmak između donje letvice rama i mreže podnjače koji pčelama omogućava da komotno prelaze na ram bez izgradnje mostova?
Cilj je napraviti prostora pčelama jer je tu obično gust saobraćaj ali ne pretjerati da se ne izazove kontra efekat. Namjeravam da podignem mrežu u zadnjem dijelu podnjače kao i Anto pa to možda i nije problem ali opet bolje pitati.

Van mreže zoran vujadinović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gajdobra
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #125 poslato: Februar 23, 2018, 09:43:24 »
Kod mene je umetak slobodan, obavezna je samo prednja pozicija ka letu, i to dva položaja-sakupljanje ili ne.
Zadnji kraj na kome je žica se slobodno može podići. limit u podizanju zadnjeg kraja predstavlja maska protiv smeća koja je u zadnjem delu ravna sa gornjom ivicom podnjače, kad sakupljaju polen a kad ne padne za nekih 8 mm. prednji kraj maske je 10 mm udaljen od satonoša a zadnji u sakupljanju 12mm.
Ovo što je maska do satonoša ne bi trebalo da smeta jer prolaze ka gore između satonoša, jedino kod toplog položaja ramova što kod LR nema.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #126 poslato: Februar 23, 2018, 09:44:15 »
Mislim da sve što je do 10mm pčele mogu dokučiti bez mostova. Što se tiče ladice za pelud, ona nikada ne bude idealno napunjena. Pčele obilno prolaze kroz jedan uži pojas na hvataču a ne cijelom površinom. Ali kako kolega reče, daj Bože da ih natovare. Kome su pri ruci nije problem ali ako neko nemože često da ih obilazi onda mora razmišljati i o ovom problemu. Također bitno je zaštititi da voda(kiša) ne prodre u ladicu sa peludom inače uzalud vam trud svirači

Van mreže zoran vujadinović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gajdobra
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #127 poslato: Februar 23, 2018, 09:56:03 »
Također bitno je zaštititi da voda(kiša) ne prodre u ladicu sa peludom inače uzalud vam trud svirači
[/quote
Mislim da je  sa ovim našim poletaljkama to rešeno.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #128 poslato: Februar 23, 2018, 10:10:51 »
@Zoran
Citat
prednji kraj maske je 10 mm udaljen od satonoša a zadnji u sakupljanju 12mm.
Ovo što je maska do satonoša ne bi trebalo da smeta jer prolaze ka gore između satonoša, jedino kod toplog položaja ramova što kod LR nema.

Zorane vjerovatno misliš na donje letvice a ne na satonošu.

Citat
kad sakupljaju polen a kad ne padne za nekih 8 mm

Misliš da sa ovim mehanizmom neće biti problema tokom korištenja? Po meni tu mogu nastati razne zezancije jer drvo hoće da se širi pa da se zaglavi a i pčele hoće da propolišu pa može da se desi da mehanizam ostane zakovan u nekom položaju. Recimo ti izvukao ladicu a mehanizam ostao u položaju sakupljanja. Zatvoriš i izlaz za trutove jer smatraš da više ne treba. Dođeš nakon nekog vremena ono haos. Pun umetak buđavog polena a košnica puna crknutih trutova.
Malo dramatizujem naravno ali treba povesti računa jer čika Marfi je uvjek prisutan...

@Anto
Citat
Mislim da sve što je do 10mm pčele mogu dokučiti bez mostova.

Anto hvala za informacije u vezi razmaka. Svakako nije beznačajan detalj.


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #129 poslato: Februar 23, 2018, 14:59:04 »
Ja malo poučen ptuđim sugestijama a malo vlastitim uočavanjem nekih nedostataka dođoh do jedne revidirane varijante podnjače pa da podjelim slike 3D nacrta sa vama.


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #130 poslato: Februar 23, 2018, 15:01:05 »
...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #131 poslato: Februar 23, 2018, 15:02:23 »
...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #132 poslato: Februar 23, 2018, 15:05:57 »
...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #133 poslato: Februar 23, 2018, 15:22:04 »
Možda malo pretrpavam temu slikama pa možda nekom to i ne godi ali se sa slike uvjek više vidi nego da pišemo romane.

Gledao sam da pojednostavim izradu elemenata ali da opet bude dovoljno čvrta konstrukcija podnjače da se ne raspadne od tumbanja.
Ukupna visina je 100mm. Ladica je sada drastišno povećana u odnosu na prethodnu pa je zapremina sada 2,8l poravnato sa okvirom ladice dok do mreže ima još prostora.
Naravno kako Anto kaže ne pune one to tako ravnomjerno a polen nije voda da se razlije ali kad bi iz svake vadili po litar dnevno kud bi sa polenom... :)

Takođe sam gledao da racionalizujem sa materijalom pa sam kosu poletaljku predvidio od daske debljine 25mm. Prethodna je bila od 50mm što zahtjeva da se ima i deblja daska samo zbog poletaljki.
Visina od maske do letvica je 12mm ali sam ja predvidio sa tankim limom tako da ima prostora da se stavi maska od sendvič plastike koja je deblja par milimetara.
Kada se izvadi skidač dosta je veliki razmak od mreže do letvica rama, nekih 35mm, ali se mreža na zadnjem dijelu izdiže na svega 8mm razmaka pa mislim da nije problem.

Eto toliko za ovaj put... :)

P.S. Da kažem i to da ako neko želi SketchUp fajl neka slobodno traži.
      Ja ću rado da pošaljem pa neka prepravlja prema vlastitoj želji ako bi htio nešto drugačije.

Van mreže zoran vujadinović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gajdobra
Odg: Hvatači (sakupljači) polena
« Odgovor #134 poslato: Februar 23, 2018, 21:00:09 »
Naravno da su donje letvice a ne satonoša.Bag u vijugama.
Gledam ove tri varijante podnjača i sve mi se čini da se neke stvari već ne dovode u pitanje tj. sve više liče rešenja jedna drugima. Ako nismo u totalnom promašaju možda i bude na kraju neka opšteprihvatljiva.