Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380234 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2535 poslato: April 24, 2021, 20:34:49 »
Драгане, хвала на саветима.
Посаледњи ређи сируп који сам направила је 3шећер-4вода.
Преко зиме , а и тренутно, на мрежици хранилице стоји картон а преко хранилице више слојева новина. Сваки пут када сам их прегледала новине су биле влажне па сам их мењала.
Можда да ипак не радим никакве егзибиције са премештањем легла.
Сутра идем на село па јавим стање.
Још једном хвала.

Леп поздрав...

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2536 poslato: April 26, 2021, 23:50:51 »
Па да поднесем извештај :
РВ1, која је имала шаку угинулих пчела, овај пут, подњача чиста. Оно што ме буни је да је матица залегла од 1. до 9. раме. На 3. рами пчеле су извукле заперак, дужине 3cm, према 1. наставку и тек када сам га скинула приметила сам да је и он под тек положеним јајима. У 1. наставку на 2 централне раме има тек положених јаја. Ближимо се ограничавању матице.

РВ2 која је мање пострадала, има 7 улица пчела и евидентно више излетница. Хране око 7,8kg. Матица присутна и на 3., 4. и 5. рами легла свих стадијума.

РВ3 је најгоре прошла. 5 улица пчела и око 5kg хране. Матица присутна а младо легло и јаја виђени на 3., 4., 5., 6. и 8. рами.
На подњачи још угинулих пчела али мислим да су то пчеле из мртвог легла. Мало их има и споро то чисте па је легло спорадично и развучено. Како коју ћелију очисте, матица положи.
Носим се мишљу, а колега Раковац то и потврдио, да оба ова друштва сведем на један наставак и тртирам их као рој.

Леп поздрав...

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2537 poslato: April 29, 2021, 11:57:50 »
Ja sam planirao ove godine pokušati drugačije spremiti košnice, vjerujem da mi je sada većina zajednica na 13 i više okvira legla .
Prošle godine mi se zarojilo pola pčelinjaka na bagremu kada sam radio po standardnoj tehnici sa rv košnicama , i baš sam se namučio sa sprečavanjem rojenja .
Zbog manjka vremena i rada oko pčela ove godine ću pokušati akoBogda drugačije uraditi .
Standardno ću na podnicu staviti maticu sa otvorenim leglom satnim osnovama i hranom, pa preko njega matičnu bez leta i u ostala dva nastavka leglo rasporediti po sredini .
Nakon 9 dana porušiti eventualne matičnjake u 2i3 nastavku i onda odraditi sledeće .
Prvi nastavak sa podnice skidam i na podnicu stavljam prvo i drugo medište stim što u sredinu prvog medišta stavljam okvir sa jednodnevnim leglom , na drugo medište ću staviti najlon a preko njega poletaljku i nastavak sa maticom .
Ovim potezom bi mislim održao kolko toliko radno raspoloženje u zajednici a sva izletnica iz plodišta bi ošla u prva dva medišta .
U zavisnosti od toga kada bi mi krenuo bagrem ovaj okvir sa jednodnevnim leglom bi izvadio i stavio drugi sa jednodnevnim leglom tako da bi pčele napravile maticu krajem bagremove paše ..
Ovo ću uraditi zbog manjka slobodnog vremena ove godine , pa bi volio kada bi iskusnije kolege podjelile svoje mišljenje .

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2538 poslato: Maj 08, 2021, 15:11:37 »
Pravio sam oplplodnjake. Ove godine nešto ranije (u odnosu na početak bagrema).
Za prodaju sam pravio 3+2 (u klasičnom nastavku, sa kl. ramom)
Za mene sam pravio 1+1+SO
Ove godine sam napravio desetak RV oplodnjaka (petoramni). Mislim da takav oplodnjak daje najbolju ekonomičnost - i istovremenu dobru mikroklimu...
p.s.
Novine na poletaljki obezbeđuju - da se pčele ne vraćaju...

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2539 poslato: Jun 10, 2021, 21:52:03 »
Znam da zavisi od mnogo faktora , ali pri nekim osrednjim uslovima za koliko dana pcele mogu da poklope med ?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2540 poslato: Jun 11, 2021, 07:46:55 »

Код мене баграмац престаје, цветови су сасушени. Претпостављам да има још негде одакле доносе полен. Има рамова који су поклопљени једну трећину. Има рамова у медиштима где су пчеле лагеровале пергу.
Када протресем рам нема капљања. Ја ћу за викенд да врцам.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2541 poslato: Jun 11, 2021, 15:27:07 »
Kakvo je stanje kod drugih kolega? Ima li gde da su poklopile med skroz?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2542 poslato: Jun 11, 2021, 15:50:16 »
Код мене је једна имала скоро три пуна наставка меда пре пет дана, али од тих цирка 50 рамова можда је свега 5 било поклопљено. Због опасности смањеног простора и ројења том друштву сам додао и пети наставак (јер цветање малине још увек траје).
Е сад, код мене су на свакој кошници подњача и збег од пуног дрвета тако да је вентилација (проток ваздуха) веома слаба па зато редовно веома споро поклапају мед. Ни сам не знам како да им помогнем да то убрзају сем да по топлом дану ставим само мрежицу уместо дрвеног збега и тако направим промају?

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2543 poslato: Jun 12, 2021, 06:45:50 »
Misljenja sam da promaja mrezice , otvorena podnjaca , mreza u zbegu ne odgovara pcelama, a mislim i da ne bi znatno ubrzalo sazrevanje meda , naprotiv, posto med ima sposobnost da upija vlagu ono sto bi mozda dobili po danu , tokom noci bi palo u vodu jer bi preko noci taj med kroz te silne otvore opet navukao deo vlage. Meni su pre 15 dana pocele da zatvaraju med. U glavnom je bio otvoren , ali su na po nekom ramu tek pocele da zatvaraju. Pitam se da li za dve nedelje uz vreme kakvo je bilo su mogle da ga poklope zato sam pitao koliko od prilike treba da poklope med???

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2544 poslato: Jun 13, 2021, 23:44:24 »
Зато ћу их вентилирати само по топлом дану, а предвече вратити све како је било.

Иначе знам да пчеле лагерују нектар најпре у тамније рамове па тек онда у светлије. И знам да би требало да се тамнији рамови налазе по средини сваког наставка, а светлији на крајевима. Али када оне попуне тамније средишње медишне рамове, да ли исте померати на крајеве а светлије ставити на њихово место?

Ја сам тако радио до сада, али често ти светлији остану празни иако су у средини наставка, а тамнији на крајевима остану дуго непоклопљени. Па сам зато сада ишао цик-цак, односно мед-празан- мед-празан или ти тамнији-светлији-тамнији-светлији... (у питању је тиха паша). Или сам требао оставити тамно пуно саће по средини, а светлије празно на крајеве (или обрнуто); и да ли уопште то има неке важности за лагеровање и поклапање меда?

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2545 poslato: Jun 18, 2021, 10:41:10 »
Поштоване колеге,

поставићу везу једног предавања које је организовао г. Ђоко Зечевић са форума Брдско-планинско пчеларење, рекавши да је контактирао г. Воју, који није био у могућности да одржи предавање, али је дао дозволу да неко на ту тему говори, а предавач је био г. Ненад Туцаков, на тему Пчеларење кошницама Родна Воја.

Волео бих да чујем од искуснијих пчелара, посебно од г. Воје, оцену овог предавања и да ли се из овог предавања може учити о пчеларењу Родном Војом, на онај начин на који г. Војо препоручује.

Хвала на одговорима!

P. S.
Видим да је неколико колега почело о врцању меда ове године. Ја сам јуче, 17. 6. 2021. г., први пут од како сам се заинтересовао за пчеларство, врцао багремовмед из дединих ДБ кошница. Из 18 полурамова и једног плодишног рама добио сам 18кг меда. Како сам мислио да меда уопште неће бити, ово и није тако лоше.

Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Pavle Radoičić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2546 poslato: Jun 22, 2021, 18:23:16 »

Poštovani, molim za vaše mišljenje za razlog ove pojave. Pošto nisam siguran u sliku, pojasniću. Na sve 3 košnice se uhvatila brada na letu, spoljna temperatura je preko 35°C.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2547 poslato: Jun 22, 2021, 20:49:13 »

Свуда је тако где су кошнице на сунцу. А и оне у кошницама у прошараној хладовини излазе напоље. Много је топло.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2548 poslato: Jun 22, 2021, 21:26:08 »

Poštovani, molim za vaše mišljenje za razlog ove pojave. Pošto nisam siguran u sliku, pojasniću. Na sve 3 košnice se uhvatila brada na letu, spoljna temperatura je preko 35°C.


Погледај тему пчелиња брада.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2549 poslato: Jul 18, 2021, 22:12:04 »
Moram da vam pokažem kako moja unuka Tara(6g) vidi mene i moje košnice(RV)
(obratite pažnju - "kružni otvori"!)


Napomena: Tara nije videla ovu sliku, koju vam prilažem!