Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32344 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« poslato: Avgust 28, 2018, 01:28:24 »
Evo već sam pročitao preko pola sadržaja na celom forumu (doduše tek po prvi put), i nije teško uočiti da velika većina vas, uključujući cenjenog domaćina, pčelari na nižim nadmorskim visinama i da seli košnice na razne paše. Kao apsolutni početnik, koji pritom nema mentora sa RV košnicama u blizini, "prinudjen" sam da svojih 5 košnica držim stacionarno na seoskom imanju, na 700mnv i da se sam edukujem i stičem iskustvo prakse. Dobra stvar je što nema mnogo drugih PD-a u okolini (samo 7 LR-ovki u krugu 1km vazdušnom linijom), a paša ne mogu reći da je slaba jer pored livadskog, šumskog i korovskog bilja, ima i bagrema, lipe, voća (najviše maline i šljive naravno).

S obzirom na takve činjenice i uslove, sigurno da će se moja tehnika rada razlikovati od vaše (seljenje i pčelarenje u ravničarskim predelima), pa bi voleo da ovde pišu članovi koji su "bliži mojoj strani", radi upoznavanja što boljeg i sigurnijeg rada sa RV-om.

Za početak, da krenem od početka, tj same konstrukcije košnice. Pošto sam znao da neću seliti, nisam hteo zbeg koji na jednom delu ima zamreženi deo. Moje veoma skromno iskustvo: od onih 7 LR-ovki koje sam gore spomenuo, samo jedna ima potpuno i veoma dobro propolisani zamreženi deo, a ostale imaju (kakvu-takvu) promaju u tom gornjem delu. I evo već treću godinu, ta zajednica koja je zatvorila sve otvore odozgo, ima ubedljivo najveće prinose od svih sedam, pri identičnim uslovima (ove godine 44kg). Ne znam da li je to razlog, ali ja sam uradio sve zbegove sa punom daskom (debljine 1cm) i samo jednim otvorom (1x10cm) za plastičnu hranilicu. Oko podnjače sam se dosta dvoumio, ali se na kraju odlučio za punu (znam da mi je teže kod pregleda opale varoe, ali Bože moj, koristiću Brstivar tokom cele godine kad ima uslova). Pošto sam ovu početničku seriju radio u sopstvenoj režiji, podnjača je od hrasta, a sve drugo od borovca, i sve spoljne stranice 25mm debljine.

Ispod krova je i stiropor 1cm, ali ne do ivica gde su ventilacioni otvori kroz koje može izaći malo vlage koja se "probije" kroz malu rupu za hranilicu. Ali šta sa ostatkom vlage? Da li je pametno ostaviti široko leeto (20cm) sa češljom i tokom zime? A na podnjaču staviti prazan nastavak, kako ne bi bilo direktnog udara hladnog talasa na pčele... Takodje pošto trenutno imam 16-17 ramova, prilikom uzimljavanja ostaviću slobodnog prostora na mestu krajnjih ramova, pa šta mislite o ovakvom načinu zimovanja i ventilacije ili imate neki drugi predlog?

Inače košnice su okrenute ka jugu, razmaknute 30cm, na metalnom postolju visine 40cm, s'tim da prednji deo postolja naleže na betonsku coklu (sklad) od 30cm pa su leeta faktički 70cm nad zemljom.

Hvala na čitanju, i izvinjavam se za nepostavljanje slika, biće ih... Nadam se da ćete mi pomoći za početak sa ovim pitanjem oko ventilacije; sa nadom da će se javiti još neko ko pčelari u sličnim uslovima (iznad 500mnv, bez seljenja), te pisati svoja iskustva pčelarenja, kako bi RV dobio neku novu dimenziju na forumu.

Pozdrav.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #1 poslato: Avgust 29, 2018, 20:40:17 »
 Милане,
 на овом и на СПОС-овом форуму, имаш текстове које је писао Миодраг Станковић из Београда, који пчелари на  1000 м, на простору Црне Траве. Прочитај његове текстове.  Имаш његове снимак на youtube, који је направио са Драганом Ђорђевићем  из Зајечара, чија писања нађи и прочитај.
Предпостављам да си нашао Драганову брошуру, о пчеларењу са кошницама Родна Воја, а коју је објавио уз Војину сагласност.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #2 poslato: Septembar 02, 2018, 21:27:36 »
Ок, хвала, ако нема нико други од активних чланова, Админ тим може да избрише ову тему...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #3 poslato: Septembar 03, 2018, 09:54:10 »
Milane a zašto da se tema obriše? Nisi zadovoljan odzivom?
Strpljenje je poželjno jer često nema trenutne reakcije na svako od pitanja.
Neke kolege ne obilaze forum svakodnevno tako da odziva može biti kasnije a i da ga ne bude tema neće da smeta.

Pozdrav svima...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #4 poslato: Septembar 23, 2018, 22:05:33 »
Milane a zašto da se tema obriše? Nisi zadovoljan odzivom?
Strpljenje je poželjno jer često nema trenutne reakcije na svako od pitanja.
Neke kolege ne obilaze forum svakodnevno tako da odziva može biti kasnije a i da ga ne bude tema neće da smeta.

Pozdrav svima...
Не мора да се обрише, али админ/мод може да је пребаци у подфорум "представите ваш пчелињак", као моју тему ако не буде укључења и дискусије. Циљ је дељење искустава оних који пчеларе РВ-ом, стационарно и изнад 500мнв, и којима је циљ узети само мед од пчела (не и друге производе) и постепено увећавати пчелињак (на најлакши могући начин). Е то би волео да чујем од других, али тешко да их има таквих... Како год, ја ћу за сад одржавати тему у животу...

•   Први наставак је на хладно (са 7 или 8 рамова), други је на топло (са 9 рамова), а неке улице нису баш добро попуњене.
•   Завршена прихрана и третмани против варое (херба стрип и брстивар на тракама - по месец дана оба препарата).
•   Од сутра стиже захлађење код мене (700мнв између Златибора и Голије), дневне / ноћне температуре ће ретко прелазити 20, односно 10 степени.
•   Десет флаша-замки је нон стоп активирано, осиња гнезда у околини уништена спрејом, али се хватају стршљенови који осећају врење шљиве у кацама.
•   Лета су отворена на 200х8мм, ради правилне вентилације јер су подњача и поклопна од пуног дрвета.
•   Рамови са леглом (затвореним) имају медне венце и залежене површине нису велике; ипак то није случај код кошнице #3 која ми се чини као једини проблем код мене за сада. Шта мислите?

Поздрав из Ариља

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #5 poslato: Septembar 23, 2018, 22:35:10 »
Заборавих рећи из горе приказане табеле: (светли) рамови са празним изграђеним саћем су са обе стране тамнијих, централних рамова (са храном) - у првим наставцима. У другим су такође тамнији рамови (са леглом) на средини, а светлији (са храном) на крајевима.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #6 poslato: Septembar 23, 2018, 22:58:56 »
Сведи „тројку“ на један наставак. Изрежи најлон по мерама које сам више пута наводио и саће са нешто меда које је у првом наставку стави у горњи наставак. Ако то није пуно меда, отклопи мед и пренеће га доле.

Не стављај пуно рамова горе, јер са пчелама никада ниси начисто када могу да пређу у наставак изнад. Неће прећи ако је младо саће, али је ипак могуће (десило ми се да је решетка била оштећена и пчеле су прошле кроз кружни отвор на поклопној и матичну решетку у празно девичанско саће и ту зазимиле).

Ако у рамовима који ће бити сувишни има меда у знaтној количини, сачувај их тако и касније ставити на место оних које ћеш склонити из плодишта (или „ту негде“ :) ).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #7 poslato: Septembar 24, 2018, 19:30:45 »
Драгане, није ми баш најјасније објашњење, вероватно исувише компликовано за мене. Захлађење је стигло, па рачунам да ће се легло смањивати наредних дана и да ће се та "луда" матица унормалити. Па онда кад опет дође лепше време (близу 20 степени) да прихраним само ту "тројку" са 3л густог сирупа, да појача медне венце и обезбеди минималну зимницу.

Остале кошнице су фино попуњене и нећу их прихрањивати, али би зато ваљало да смањим лета на 6цм јер се код њих легло већ смањило.


Ово ми се чини као једноставно решење, до кога сам дошао уз несебичну помоћ домаћина форума...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #8 poslato: Februar 06, 2019, 01:06:15 »
Да не би пискарао по туђим темама, ево овде осврта на моје досадашње, тј прво пчеларско зимовање. Прво, као почетник и услед великог недостатка времена, морам признати да сам направио неколико грешака које се неће поновити...

Пре свега мислим на некоришћење оксалне киселине, као главног средства против варое у времену кад нема легла. То једноставно не смем дозволити следеће зиме, без обзира на остале услове ако иоле будем привржен пчелама као сада.

Легла није имало још од почетка октобра, али сам приликом узимљавања два залегана рама оставио у центру првог, на хладно постављеног, наставка. И од седам рамова у том наставку, само та два су имала мале медне венце, а остали празно саће. Ипак задње легло је изашло у централним тамним рамовима другог наставка (на топло), где има девет рамова (били су пуни хране) од којих су седам били залегани.
Е сад ме интересује да ли сам направио грешку што и она два из првог наставка нисам пребацио горе; тј да ли је могуће да матица крене залегање доле и тако угрози заједницу? Због тога бих отворио кошнице за викенд и мало детаљније погледао како је стање што са храном, што са леглом.

Још један пропуст ми је што сам од престанка легла оставио уже лето 8цм, и тако можда погоршао вентилацију преко зиме (све моје кошнице имају и имаће, Боже здравља, подњачу и поклопну даску од пуног дрвета). То је још један разлог могућег ранијег покретања легла, мањак вентилације и повећана влага; а и у суштини, ако сам добро разумео, лета треба сузити само током јесени кад је најезда оса, стршљенова... и током пролећа кад је најбитнији развој легла?

Ето тих неких почетничких грешака, које други нек не направе, и које, надам се,  неће бити кобне по моје заједнице и наше прво зимовање.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #9 poslato: Februar 06, 2019, 15:39:41 »
Биће то све добро.
Ако си само два рама са леглом или два рама са старијим саћем спустио у први наставак на подњачи онда неће бити проблем.
Требаш само мало припазити да ти се убудуће не деси да спушташ најтамније рамове у наставак испод.
Могу се спуштати они са крајева легла то јест они из којих није излазило пуно генерација пчела. Ти то свакако немаш у првој години пчеларења.
И увек пази да не спушташ у центар доњег наставка више од два најтамнија рама јер ће тада матица сићи тамо где има више свежег ваздуха, више светлости и већу влажност. И што је најважније то је најтоплије и најздравија саће и ту ће покренути прво легло. А то може да буде врло опасно јер ће наиласком првог захлађења одвојити се од хране и створити проблем.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #10 poslato: Februar 17, 2019, 20:38:44 »
Прегледао свих пет на брзину данас (било 10с у хладу), ни у једној нема легла. Једна (најбројнија наравно, 8 улица) можда има проблем са храном јер нема рама који је пун, тј свих 9 имају само медне венце. Зато сам им додао два пунија рама из других кошница на место празнијих. Иначе све друге су на 5 или 6 улица, са још 3 или 4 пуна рама хране.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #11 poslato: Februar 17, 2019, 22:08:31 »
Прегледао свих пет на брзину данас (било 10с у хладу), ни у једној нема легла. Једна (најбројнија наравно, 8 улица) можда има проблем са храном јер нема рама који је пун, тј свих 9 имају само медне венце. Зато сам им додао два пунија рама из других кошница на место празнијих. Иначе све друге су на 5 или 6 улица, са још 3 или 4 пуна рама хране.

Браво Милане пријатељу!

Овај извештај са пчелињака у другој половини фебруара да у кошницама Родна Воја на подручју Ариља још увек нема легла вреди колико не може да се плати!

Мене су годинама оптуживали када бих рекао да у РВ кошницама углавном нема легла скоро до краја фебруара у нормалним условима зимовања, да је то немогуће и да ја то измишљам.
У разним књигама и часописима пишу како у ЛР и ДБ кошницама мора да буде легла и да матице залежу још од јануара.
То да у кошницама средином фебруара нема легла за већину пчелара је немогуће.

Управо зато овакви извештаји руше погрешна уверења пчелара а посебно код оних који су пратили "легло у отвореној кошници код колеге Зорана Петровића из Лазаревца".

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #12 poslato: Februar 20, 2019, 09:59:32 »
Pozdrav svima,dugo me nije bilo, po nadmorskoj visini pcelinjaka od 300mnv ne spadam u brdske krajeve, ali po klimi itekako. U odnosu na Beograd kasni vegetacija sigurno 3nedelje, u odnosu na Leskovsc, Nis nekih 5-6nedelja.  Pre nekoliko dana sam iskoristio lepo vreme,13-14 stepeni , i odradio sledece: skinuo folije od ranije dodatih pogaca, i pregledao kosnice na peisustvo matice i legla. Od 22 drustva koja sam zazimio svega 2 su malo klimava sa hranom, pa sam im dodao nove pogace. Leglo u vecini samo sto je krenulo , obicno na jednom ramu, velicine sake,poklopljeno krug velicine jogurtske case. Na tri drustva mozda ima legla na dva rama , poklopljeno dve sake, dosta celijica je pripremljeno tj. ispolirano, mami ih unos polena,hvataju polako matice zalet.Najbitnije je da sve imaju matice, tu sam se najvise i brinuo, zato sto mi starosna struktura matica ove godine nije bas najbolja, 7 matica je iz 2018., 11 matica je iz 2017.,3komada je iz 2016., i imam jednu babu iz 2015. godine. Pcele unose polen od visibabe, a leska ce krenuti po mojoj proceni za 7-10 dana. Dobro je sto nema previse legla, krenulo je negde pocetkom februara, za razliku od prosle godine ovakvo je stanje bilo oko Bozica sa leglom,i posebno me raduje sto na skoro svim ramovima i,cak i na krajnjim ima obilje perge ,koje pcele  postepeno otvaraju. Ako posluzi vreme, bude bar tri cetiri topla dana kada se otvori leska, unece gomilu polena. Prosle godine su za 4dana natrpale po 4-5 rama polens od leske.
Nozeme i budji nema, hvala Bogu, kolicina pcele odlicna,  na podnicama saka-dve mrtvih pcela sto je i normalno.Dve su na po 6-7ulica, ostake sve na 8-9 ulica pcela.  Zazimljene su vecina na dva LR nastavka, 7 komada polunastavak i 2LR nastavka, jedna na 3 LR nastavka. Vecina je zazimljena 8-8 ramova, neke su na 9-9 ramova.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #13 poslato: Februar 20, 2019, 10:21:13 »
Javljaju sada za vikend hladno vreme, neke minuse temp. od -8C do 2C , pa posle opet sredinom sledece nedelje 14-15C, kazu da ce takvo vreme klackalica, toplo hladno biti do polovine marta,ali to se nikad ne zna. Kada krene dren podmetnucu krajnje ramove sa medom u donji nastavak, i obavicu detaljan pregled. To je plan, ali videcemo kako ce biti, u svakom slucaju pcelama sada najvise treba mir , nema razloga da ih uznemiravam narednih mesec dana.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #14 poslato: Mart 03, 2019, 18:22:03 »
Данашње облачно време и само 9 степени нису представљали препреку уносу полена (са леске вероватно). Пчела је било и на појилу (где је замењена вода) и све то ми је указивало да је легло покренуто. Нисам одолео па сам отворио свих пет кошница и запазио легло у средњим рамовима горњих наставака, како и треба. Заједнице имају од два до четири рама са леглом, али на малим површинама; типа затвореног легла на макс 10цм, са већом површином јаја и ларви. Преглед сам обавио на брзину, нисам чистио подњаче, нисам их препрскао нозевојем, нисам им додавао "медне погаче"...
Следећих 15 дана је прогнозирано са натпросечном температуром, па ће бити времена за детаљнији преглед...