Autor Tema: Липа 2018  (Pročitano 19544 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Липа 2018
« poslato: Maj 14, 2018, 14:53:20 »
У Новом Саду у самом граду (а и околним селима у низији) је процветала прва липа (ситнолисна).
Мало је поранила, али сад знамо да ће ускоро и ова редовна (сребрнолисна која ли је).
И на Фрушкој би могла да порани у односу на уобичајене године, да знате да планирате.

Van mreže knez zlatko

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #1 poslato: Maj 31, 2018, 08:30:18 »
kakvo je stanje sa lipom na Fruskoj... oce li ?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Липа 2018
« Odgovor #2 poslato: Maj 31, 2018, 08:36:48 »
Ne znam za F. Goru ali lipa koja je kod mene ranijih godina. cvetala 1. Juna je zavrsila sa cvetanjem. Luda godina.

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #3 poslato: Jun 01, 2018, 11:06:40 »
Bila bi dragocena informacija, ako iko zeli da je podeli sa nama, kakvo je stanje sa lipom na Fruskoj gori. Kod nas u gradu kasna lipa je u punom cvetu. Mirise ceo grad. Trenutne vremenske ne(prilike), a to su suv vazduh I dnevne temperature od oko 30 plus stepeni mislim da znatno ogranicavaju I lipu I pcele da naprave bilo kakv znacajniji rezultat. Mozda ako se obistine vremenske prognoze I za vikend malo ovlazi I padne temp. na oko 27 C nase vrednice dobiju par dana sanse da se bar ljudski najedu.
Pisem sve ovo jer nemam nikakvu info sta se na pojedinim lokacijama, a u zavisnosti od nadmorske visine na F gori desava. Tipujem da je u podnozju planine u kasnjenju za mojim gradom par pari dana I da se kasna lipa ovih sati otvara. No to ne mogu da tvrdim. Bio sam na terenu pretprosli vikend I ispeli se na vrh. Tamo kasna lipa koje I ima najvise prilicno kasni I prognoziram da bi mogla zamirisati tek za nedelju dana.
E sad kad bi bio neko ko ima malo vremena I dobre volje da sa nama podeli neko iskustvo sa terena bilo bi to jako lepo I pre svega kolegijalno. Neke nase kolege su sinoc trebale da sele. Ja cu koliko budem doznao, jar nisam sa njima u direktnom kontaktu podeliti to sa vama. Receno mi je da su I vagu postavili pa ako bude info za mene bice I za vas. Poz I medno :)

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #4 poslato: Jun 01, 2018, 11:17:36 »
Kolega rece luda godina I u paravu je za svako slovo I ludilu nikad kraja. U banatu nam nista ne ide na ruku. Ka d ne cveta nista prilike idealne. Kako se pojavi cvet temperature grunu u plus 30, nigde oblaka, a kamoli kisice da bar malo digne vlagu I ublazi temperaturni sok, vetar uvek u kombinaciji sa visokim temperaturama. Isao bih na Frusku goru, ali bojim se da se na ponovi prosla godina kad je u vreme najlepseg cveta temperatura isla I do 35 C I preklopila se sa suncokretom ... umalo I ja da ih vozam tamo vamo I nosim u kante da prezive. No isplatolo mi se, bar mi se cini sto sam kalkulisao I svaki dan gledao vremensku.... Sta raditi ove godine. Sam bog zna. Javljajte ljudi sta god da znate da bar ne ludujumeo ovako neinformisani ... :)

Van mreže Branko. Marčeta

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovac
Odg: Липа 2018
« Odgovor #5 poslato: Jun 01, 2018, 22:44:23 »
Zvanično lipa u mom kraju još nije krenula ali postoji unos svežeg nektara a pčele ga donose iz pravca lipove šume, e sad dali su pojedinačna stabla krenula da mede ili je nešto drugo u pitanju...

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #6 poslato: Jun 04, 2018, 10:21:14 »
Mi sinoc odselili na F goru. Nigde ne nadjosmo lokaciju do nekog naseg zrenjaninca koji ima vikendicu nesto ispod manastira Rakovac. Sad kakva je tu lokacija bog sami zna. Da smo videli muka u transport jesmo, da nisam siguran da je lokacija nesto I to je tacno, no prvi put je valjda najteze I pamti se zauvek :) .... Imas li kolega bilo kakvu informaciju o lokaciji oko manastira Rakovac, bar da me utesis da nam muke I neizvesnost nisu zaludni :) :) POZ I medno.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Липа 2018
« Odgovor #7 poslato: Jun 04, 2018, 13:56:21 »
Липа је цветала ове године 15 дана раније него иначе (редован термин јој је између 15. и 18.06. ако се не варам) и у граду Новом Саду и у Лединцима где живим (У Новом Саду цвета неких 14 дана раније него код нас у селу). Свуда ће кренути раније. Код мене на пчелињаку липа процветала пре пар дана, али код мене креће раније него дубље у шуми, тако да си на време доселио. ту ће ти пчеле ухватити и ову липу што цвета раније (ближе Дунаву) и ону дубље у шуми која касни неких 7 до 10 дана. Прецветала је она прва липа (овде је зову црна), а ова редовна је почела пре пар дана (код мене на пчелињаку), мада је у Лединцима у селу кренула пре једно 7 дана.
Локација око манастира није лоша. Виђао сам сваке године паркиране камионе мало даље када се крене ка шуми (на излазу из села Раковац). да је лоше не би људи долазили...
За медење се не брини, биће кише, а и дубље у шуми увек има магле и ниже су температуре, тако да су услови бољи.

Van mreže Branko. Marčeta

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovac
Odg: Липа 2018
« Odgovor #8 poslato: Jun 04, 2018, 22:59:25 »
Kolege neka bude sretno i medno na Fruškoj Gori, ne znam kako medi u Rakovcu i okolini to kolega Nikola iz Ledinaca verujem da bolje zna. Kod nas u selu se priča da bolje medi južna strana Fruške Gore čak neki pčelari iz sela tamo voze pčele iako imaju lipovu šumu pred nosom, mislim da pčele voze u Divoš ili tako nešto... e sad dali je to tačno ili samo legenda ko zna ja sam relativno nov u pčelarstvu, nadam se da ću za par godina imati neki svoj stav o tome.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Липа 2018
« Odgovor #9 poslato: Jun 04, 2018, 23:32:48 »
Врло могуће да липа на јужној страни боље меди:  ту има и сунцокрета у близини :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #10 poslato: Jun 06, 2018, 11:04:56 »
Nikola veliko ti hvala na iformacijama. Skinuo si mi veliki teret sa srca. Mnogo smo se dvoumili I vecina nas nevoljno krenuli na Frusku goru. Pogotovu sto nas banacane ocekuje suncokret I to su prognoze ( hajd da I ja vas malo informisem :) ) da mu treba samo jos nekoliko dana da se jave prvi cvetovi. Nama gotovo da nije bitno kolko ce zamediti jer sam ih ja licno odneo sa gradske lipe pre svega da bar malo dopune reserve I da napravim neki bajpas do suncokreta. Naravno da se necu ljutiti ako ne budem mogao kosnicu da odignem sa zemlje pri utovaru. U svakom slucaju hvala na informacijama jos jednom I da kazem da sam se bas obradovao da mi iko odgovori na post :) :)
 

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #11 poslato: Jun 07, 2018, 12:36:21 »
Juce info iz Starih ledinaca: Unos za 3 dana 2 kg. Danasnji dan mi obecava. Temperatura solidna, ceo dan olacno, cini mi se I bez vetra, jos ako malo I narosi ( to bih voleo :) ) a da nespira .... Bez vage smo I dislocirani, pa ne mogu ni da vas obradujem da kaplje bar sa ramova pomalo ...
 

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #12 poslato: Jun 07, 2018, 12:39:29 »
U Zrenjaninu se mrci, grmi, izgleda kao da ce svaki cas da se sastave nebo I zemlja. Kako li je Sremu na Fruskoj nam Gori :) ?

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Липа 2018
« Odgovor #13 poslato: Jun 07, 2018, 22:57:04 »
Александре извини, нисам баш активан на форуму, па одговарам када имам времена...
Код мене на пчелињаку и у селу липа опија мирисом, али су ми нешто кошнице лагашке.
Нисам отварао кошнице сем једне. Уноса има нешто, али је то стидљиво и још је рано да кажем било шта јер немам вагу. Биће како буде... Пчеле слећу тешке на лета, али не мора да значи да носе нектар... Вечерас су радиле док се није смркло скроз, претпостављам на липи...

У Старим Лединцима је релативно добра локација јер пчеле имају дохват и до Дунава и даље у унутрашњост где има касније липе (као и твоје у Раковцу), али ми је то нешто мало уноса за 3 дана... Вероватно хвата залет.

Код нас ни капи кише није пало већ неколико дана... Јуче у појединим деловима Новог Сада потоп, код нас у Лединцима и околини (Каменица, Раковац...), ни капи, али тако то иде... ретко кад пређе преко Дунава на Сремску страну...

Толико за сад...
Поздрав

Van mreže pizurica aleksandar

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 81
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: zrenjanin
Odg: Липа 2018
« Odgovor #14 poslato: Jun 11, 2018, 09:54:20 »
Nikola opusteno samo :), znam da se ima I precih stvari od foruma I neta... Evo da se ja javim sa "terena". Ovako: mi Zrenjaninci obisli u subotu popodne nase pcele na Fruskoj gori. Odneli smo ih smrknutog lica, vratili se sa selidbe namrsteni, a sa pregleda se vratili nasmejani odusevljeni. U subotu nas docekala sitna kisa na Rakovcu, mi pod krosnjama kao pod kisobranima ni kap na nas, a ono sto nam je diglo raspolozenje na maksimum je to sto su kosnice pune meda :) :), pa ili mi malo ocekujemo pa nam sve extra ili je stvarno extra. MI smo se odusevili sta su uradile za 5-6 dana. Nemamo vagu, ali boze zdravlja kad se posao svrsi javljam rezultate. Recimo da imam nekoliko kosnica na tri nastavka gde nema niti jednog rama da nije ozbiljno napunjen medom. Moze se na njih jos "natovariti" ali vec sad su za respect. Imam kolegu ciji su ortaci negde na Andrevlju I oni mu javili da je pre neki dan, a to je petak ili subota vaga zabelezila nesto oko 4 kg unosa. Nedelja je mislim bila dan za respect sa dosta vlage od prethodnog dana sa lepim temp do nesto manje od 30 C. Sve u svemu prezadovoljan sam. Jedino je u momentu pregleda bilo pakleno gledati pcele jer su, verovatno usled kise I ko zna cega jos, imam utisak pcele sa cele F gore usle u nase kosnice. Grdne pobili smo ih na stotine :( ... no morali smo iskontrolisati ima li ista u rojevom nagonu. I bilo je, ali na svega na nekoliko komada sto takodje govori u prilog tome da se pasa zahuktala I da imaju preca posla no da se roje....
Malo sam oduzio, ali se nadam da vas nisam smorio.