Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344842 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1080 poslato: Septembar 14, 2021, 13:12:46 »
Ih Gorane, valjda ću i ja ovako za jedno desetak godina  :D


Којих десетак година ? ? ?
Овако ћеш , Боже здравља , за десетак месеци а можда и пре тамо негде крајем маја , почетком јуна идуће године. Само мало стрпљења. Стрпљен - спашен.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1081 poslato: Septembar 14, 2021, 23:34:59 »
Samo mogu da kazem Bravo!!!
Verovatno negde debelo gresim ha ove godine sam imao vrcanje 0 :'( :'( A sad cinimi se da ce biti veliki problem nedostatka polena a sirup su dobile u proseku 10kgsecera pretoceno u sirup!Veliki pozdrav
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1082 poslato: Septembar 15, 2021, 08:32:18 »
Samo mogu da kazem Bravo!!!
Verovatno negde debelo gresim ha ove godine sam imao vrcanje 0 :'( :'( A sad cinimi se da ce biti veliki problem nedostatka polena a sirup su dobile u proseku 10kgsecera pretoceno u sirup!Veliki pozdrav


Ниси нигде грешио. Једноставно година је била таква и багрем је у Радовању , Ракинцу , Баничини и уопште на том потесу измрзао и потпуно подбацио.
Крајем априла када је багрем запасуљао један пријатељ , иначе и сам пчелар , који ради у Дунав осигурању је на више локација одломио гранчице барема и однео на анализу у осигурање. Након прегледа речено је да ће да цвета али да неће да меди јер је од мраза озбиљно оштећен. Он је требао да пчеле пресели код мене и зато је одуставо и однео у Старо Село али се ни тамо није прославио. Изврцао је тек нешто мало за кућу. За продају ништа.
Ја сам због овога у Радовању оставио само два средња друштва. Пратио сам унос па ако крене да ту пребацим и друге. Нажалост она анализа се потврдила као тачна. На крају багрема у једном друштву сам имао меда али незатвореног , разбацаног по рамовима. Нисам хтео то да врцам већ сам обе оставио тако до данас. Прошле недеље сам из те јаче узео 6-7 РВ рамова који су били затворени око 2/3 и изврцао из њих мед који је светлије боје , негде између ливаде и багрема и мало замућен у односу на багремов. Одличног је укуса и мислим да је то мешавина оног остављеног багрема и коровског биља. У Радовању никада раније није у ово време било меда те боје и укуса. Иначе обе кошнице су донеле меда за себе , пуна плодишта и подоста меда у ЕВ наставку који сам држао изнад матичне решетке.
Ако је за утеху , а није , нико у том крају није изврцао ништа од багрема. Код Ранчића су дошли неки момци из Зрењанина са пар стотина супер спремљених кошница и вратили их празније него што су их донели. Тако је како је , шта да се ради.
Чекамо следећу годину. Када код нас право замеди , а задњи пут је било 2015.године , биће мало и два медишна наставка.


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1083 poslato: Septembar 21, 2021, 10:39:22 »



За викенд стављена друга доза мравље киселине. Овога пута по 15 кубика 85 % киселине по од раније постављеним картонима. Прихрану нисам давао јер сам са њом завршио још претпрошле недеље.
Сва друштва су у доброј кондицији , вредне на полетаљци и масовно доносе полен. Астер је процветао а имам га подосата око пчелињака.
У прилогу пар слика пчелињака у Ливадици.


П.С.


Набавио сам ново средство за борбу против варое које до сада нисам користио.  Молим оне који имају искуства са овим средством да их овде изнесу.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1084 poslato: Septembar 27, 2021, 10:16:10 »



Јуче урађено треће , ове године последње , третирање мрављом киселином против варое.
Истовремено извршена провера количине хране у кошницама подизањем кошница са задње стране . Извршена и провера легла подизањем рамова на по 3-4 кошнице. Матице престају са залегањем , младог легла нема а старо легло се налази на по пар рамова и величине је кутије за шибице па до кутије цигарета. Извршено и чишћење увлака код антиварозних подњача.
Дан леп , сунчан , без ветра са температуром 27-28 степени. Пчеле интезивно излазе и доносе полен. Третман мрављом поднеле без нежељених реакција.
Сви пчелињаци у одличном стању.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1085 poslato: Oktobar 18, 2021, 10:48:07 »



Јуче сам , на молбу колеге коме сам  ове године продао 6.ројева заједно са њим обишао његов пчелињак крај Тополе. Дан леп , сучан , без ветра са температуром од 17-18 степени. На пчелињак смо стигли у 14,00 сати и задржали се око сат времена. Пчеле активне , вредне, масовно излазиле.  Извршили смо проверу количине и распореда хране и постојње легла. Стање одлично , храна у довољним количинима правилно распоређена.  Легла нема. Пчеле веселе , сјајне , мирне без налета. Отварање сваке од кошница је трајало по непун минут по кошници уз минимално узнемиравање. Остатак времена смо провели у уживању у њиховом раду.
Колега је положио све почетничке испите и уз малу помоћ на пролеће при првом пролећном прегледу и ограничавању матице је оспособљен за самостални рад на пчелињаку.
 




Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1086 poslato: Oktobar 18, 2021, 16:48:44 »
Ih, da sam ja imao takvog mentora...gde bi mi bio kraj...

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1087 poslato: Oktobar 19, 2021, 11:37:07 »
Društvo treba mi savet, Kupio sam 6 košnica od nekog dečka kome je umro otac neznam kada, košnice su bile zarasle u travi visine preko metar tako da smo ih jedva i pronašli jer momak nije išao kod njih bukvalno nikad. U maju su bstavljeni polu nastavci i niko do pre desetak dana nije obilazio. Kada sam poskidao plu nastavke bu njma je bilo preko 100 kg meda. Pošto je kasno za neka tretiranja protiv varoe stavio sam Super Strip letvice, pa pošto ja ne radim tretmane otrovima, a ove sam morao pa me interesuje koliko dugo treba da stoje te letvice u košnicama. pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1088 poslato: Oktobar 20, 2021, 01:01:38 »
Društvo treba mi savet, Kupio sam 6 košnica od nekog dečka kome je umro otac neznam kada, košnice su bile zarasle u travi visine preko metar tako da smo ih jedva i pronašli jer momak nije išao kod njih bukvalno nikad. U maju su bstavljeni polu nastavci i niko do pre desetak dana nije obilazio. Kada sam poskidao plu nastavke bu njma je bilo preko 100 kg meda. Pošto je kasno za neka tretiranja protiv varoe stavio sam Super Strip letvice, pa pošto ja ne radim tretmane otrovima, a ove sam morao pa me interesuje koliko dugo treba da stoje te letvice u košnicama. pozdrav.
Društvo treba mi savet, Kupio sam 6 košnica od nekog dečka kome je umro otac neznam kada, košnice su bile zarasle u travi visine preko metar tako da smo ih jedva i pronašli jer momak nije išao kod njih bukvalno nikad. U maju su bstavljeni polu nastavci i niko do pre desetak dana nije obilazio. Kada sam poskidao plu nastavke bu njma je bilo preko 100 kg meda. Pošto je kasno za neka tretiranja protiv varoe stavio sam Super Strip letvice, pa pošto ja ne radim tretmane otrovima, a ove sam morao pa me interesuje koliko dugo treba da stoje te letvice u košnicama. pozdrav.

Мислим да супер стрипс треба да траје око месец дана, тако ми се чини да пише на паковању. А када си га већ ставио нека стоји две недеље, да поклопи циклус затвореног легла..
Срећна трговина и срећно зимовање!
поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1089 poslato: Oktobar 25, 2021, 08:49:59 »



Јуче сам , након пуних месец дана комачно обишао и моје пчелињаке. Након мрачне , сипљиво кишовите суботе недеља је осванула са ведрим небом и од јутра обећавала леп дан. Већ од раног јутра сам одлучио да скокнем до Плане , позвао Воју Станојевића да ми прави друштво те смо заједно провели један прелеп пчеларски дан. Уз пут смо се договорили да погледамо сва друштва , уклонимо картоне од мравље киселине , проверимо по потребипостојање легла , очистимо подњачње...  Воја је тврдио да легла још увек има ја супротно од тога јер је код мене још пре месец дана већина матица престала да носи а легла је тада било само затвореног и то јако мало.
У Плану смо стигли око 10,00 сати . Време сунчано али још увек прохладно. Пчелињак у дубокој хладовини те је тек по нека пчела на лету. План је био да обиђемо још две локације , Ливадицу и Радовање те нисмо чекали већ одмах кренули са радом. Од летњих третмана против варое ми је остала једна кутија са тимолом ( 30. комада ) те сам одлучио да им то поделим по један листић преко сатоноша. Како рекосмо тако и урадисмо. Пчеле све у клубету , мирне нису правиле проблема те никаква заштитна опрема није била потребна. Ради се о овогодишњим ројевима од којих је 50 % на 6.улица пчела , пар комада на 5. улица , једна на 7. улица и једна на 4.улице. Ову задњу ћу вероватно при следећем обиласну пчелињака да подигнем на неку од јачих заједница а између поставим снелгрову даску. Све имају довољно хране правилно распоређене са клубетим у центру наставка. Стање дакле добро оцена солидна четворка.
На пчелињак у Ливадицу смо кренули тачно у 12,00 сати а уз пут нам се придружио и Мића који на мом пчелињаку држи 6.својих друштава. Одлучио је да одустане од пчеларења а пчеле идуће године распрода након багремове паше. Ако је неко заинтересован тада за куповину може се овде јавити. На овом пчелињаку ситуација нешто другачија него у Плани. И ту има овогодишњих ројева али и производних друштава. Разлике међу њима нема све су уједначене јер су ројеви на овој локацији одлично напредовали и донели и нешто медљике на крају сезоне. На овом пчелињаку тек пар комада са по 5. и 6. улица пчела , остале по 7. и 8. улица. У међувремену је сунце одскочило , температура се повећала на 16 - 17 степени а пчеле су масовно излазиле и општиле са природом превасходно доносећи полен. Маслачка има на све стране као у пролеће и одлично је посећен. Сва друштва су се овде до краја прегледа расклубила и сатоноше су се црнеле и сјајиле од пчела. Овде сам на пар комада проверио има ли легла и уставио да је давно престале. Стање какво се само пожелети може. Посао смо брзо завршили а мало и поседели уживајући у михољском сунцу и брујању пчела. Оцена овог пчелињака чиста петица.
На крају смо обишли и Радовање где су ми од летос  остале само две кошнице. Ту нас је сачекао Саја коме сам дао викендицу да ми одржава . Уз хладно пиво смо одседели добрих сат - два времена уживајући у прелепом пејзажу радовањског луга прошараног свим врстама јесењих боја. Прегледао сам она два друштва и установио да су и она у одличном стању. Њима сам ове године посветио најмање пажње и увек су некако била запостављена. Прихране су добиле у минималним количинама али сам садашњим стањем у њима презадовољан. Њих и још пар комада у Ливадици сам истретирао мрављом киселином јер је у међувремену тимол сав потрошен. И овде је оцена чиста петица.
Све подњаче , односно увлаке на антиварозним подњачама су очишћене. Биле су изненађујући чисте иако је претходно чишћење било пре месец дана.
Као резиме могу рећи да сам , ове године , као ретко када задовољан стањем на пчелињацима у моменту зазимљавања. Време је послужило а уз добро друштво дан какав се само пожелети може је пролетео.
При повратку за Београд смо сумирали и упоређивали резултате пчеларења на мојим пчелињацима и његовом на Убу. У овој тешкој пчеларској години обојица  смо успели да очувамо здраве пчелињаке што је најважније а приходи су сасвим солидни за овакву годину. Већ годинама уназад помажемо један другом при већим радовима иако су нам пчелињаци удаљени преко 100 километара те се надам да ће се ово лепо дружење и сарадња наставити и у наредним годинама.
Све у свему јучерашњи дан је био један од оних у којима се ужива у пчеларењу и због којих је дружење са пчелама задовољство а не мука.


 

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1090 poslato: Oktobar 25, 2021, 20:08:29 »
Svaka cast Gorane,e tako radi ozbiljan pcelar sve na vreme i rezultat je evidentan.Kad skupim snage pisacu na moju temu stanje na mom pcelinjaku ali bijim se da necu uskoro imati sta pisati.juce uvideo da sam ostao bez trecine pcelinjaka
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1091 poslato: Oktobar 26, 2021, 08:51:11 »
Svaka cast Gorane,e tako radi ozbiljan pcelar sve na vreme i rezultat je evidentan.Kad skupim snage pisacu na moju temu stanje na mom pcelinjaku ali bijim se da necu uskoro imati sta pisati.juce uvideo da sam ostao bez trecine pcelinjaka


Шта је то тако пошло по злу да ти страда 1/3 пчелињака у ово време ?

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1092 poslato: Oktobar 26, 2021, 12:16:53 »
Verovatno omanuo sa tretmanom protiv varoe,ali radio sam kao i prethodnih godina.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1093 poslato: Oktobar 28, 2021, 11:41:43 »



Годинама уназад са вароом немам већих проблема.
Мислим да је основни разлог за то што се трудим да се са њом изборим током целе сезоне. Такође одређеним техникама пчеларења које користим њено присуство сводим на најмању могућу меру.


Ево прегледа онога шта сам најчешће радио и користио задњих година :


-  половина априла месеца постављање рамова грађевњака ( контрола присуства варое и њено избацивање из кошница ако је има ),
-  мај месец и почетак јуна разројавање ( за ројеве коришћење рамова са затвореним леглом са чијим узимањем из кошница се износи и вароа ако је има ) ,
-  крај јуна и јули месец третман тимолом на папирима које постављам сваког викенда три до четири недеље узастопно( не оставља резидуе ни на меду ни на саћу ),
-  друга половина августа и почетак септембра месеца мравља киселина на картонима коју постављам сваког викенда три до четири недеље узастопно ,
-  по потреби али не обавезно још један третман у октобру у случају михољског лета неким од напред наведених средстава ,
-  почетком децембра третман оксалном киселином .

Термини који су наведени су оквирни и најчешћи. У зависности од године ( да ли је поранила као прошла или закаснила као ова ) могућа су мала одступања.
Две године сам користио и Војин војвир и мислим да и он даје добре ефекте те да га треба користити током целе сезоне.


Из изложеног се види да нема тешке хемије ни било каквог димљења. Амитраз као и средстава направљена на његовој бази никада не користим.


 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1094 poslato: Novembar 15, 2021, 08:11:42 »



Претходна два дана сам у друштву са колегом Војканом Станијевићем посветио пчелама и лепом дружењу.
У суботу смо обишли моје пчелињаке у Плани , Ливадици и Радовању. Дан леп , сунчан али прохладан. Температура у најтоплијем делу дана око 15.степени. Пчеле излазиле и општиле са природом. Понека доносила и полен. Маслачка у траговима још ту и тамо има. Од кошницама сам отворио и погледао тек неколико комада и то оне које су обележене као најслабије. Нисам радио никакав преглед већ само бацио погледд преко сатоноша ради констатације броја пчела , положаја клубета и евентуалног недостатка хране.
Све су у најбољем реду , клубе по средини , пчела на по 5.улица. Једној , најслабијој , сам до клубета са обе стране додао по рам са медом. То је било све од интервенција што смо урадили ако изузмем благу поправку сунђера постављених на лето.
Воју сам провозао по атару моравских врбака до саме Мораве. Изненадио се дивљином предела , јаругама осталим од вађења шљунка и песка и богатством различитог растиња.
Морава је иначе ове године била на једном од историјских минимума. Иако је у претходном периоду било доста киша још увек се није опоравила. У прилогу су две слике са Жабарског моста узводно и низводно од моста.
Недељу смо провели на Убу у Црвеној јабуци у обиласку Војкановог пчелињака. И тамо је све у најбољем реду. Уз пут смо обишли и пчелињак Миће геометра који такође пчелари са РВ кошницама. И код њега стање редовно. Све у свему лепо дружење по лепом дану.