Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 113796 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #240 poslato: Mart 05, 2021, 22:00:58 »
Šteta što nema više maca. Na njima je pravi haos. Na ovoj slici je pčela na cvetu ženske mace koja daje nektar (muška daje polen). Pozdrav!

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #241 poslato: Mart 06, 2021, 18:19:20 »
Zadovoljan sam, što mnoštvo džanarika, oko stacionara nije započelo cvatnju.
Ova hladnoća bi sprečila pčele, da je iskoriste.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #242 poslato: Mart 06, 2021, 20:29:24 »
Ни код мене џенарика није почела, али су зато данас уцветали дрен и врба маца осванули под снегом...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #243 poslato: Mart 07, 2021, 10:22:24 »
Јуче гледем код мене у Новом Милошеву на северу Баната почео бадем да цвета а неколико метара даље и џанарика почела да отвара.
Исто стање ми је и у околици пчелињака на око 20 километара даље. Око средине дана било је 9 степени и пчеле су на кратко донеле по неки товар полена. Радиле су нешто мало и на тих 9 степени али мање од сат времена .

Добро је па овде није исцветало јер још може да буде ниских температура.

Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #244 poslato: Mart 07, 2021, 19:56:26 »
Праћење багрема је могуће врло рано и обично је то у време почетка цветања џанарике (па и раније), може се видети какво је тренутно стање, да ли је било оштећења од мраза и по виђеном стању се може закључити могућност оштећења од садашњих или будућих мразева.

Да ли ће покренути нове родне пупољке видеће се касније. Ако неки уопште преживе мразеве, биће цвасти различитог узраста на истој грани и медење ће бити лошије.

Јак мраз који је био око половине фебруара је оштетио пуно пупољака у зачетку (док су још дубоко под кором). Када се уклони кора са гранчице, види се увели зачетак пупољка. Пупољак који је жив (био жив до ових мразева ноћас, а кажу да ће их бити и сутра) има зелену и јасно уочљиву масу.

На слици се показује зелени зачетак отварања пупољка. Ако се гледа из даљине, наравно да делује да багрем мирује, али нажалост, није тако. Под „даљином“ се подразумева пар метара, а не пар десетина метара (овакво покретање пупољка се не може видети ни са 1 метар раздаљине). На слици се најбоље види како то изгледа када се фотографише са мање од пола метра раздаљине, а права слика се добије увећањем. Лепо се види зелена маса... Када се кора раскида, види се ситни пупољчић.


ПС

Обратите пажњу када гледате багрем да има препознатљиве бодље јер је пре око 15 дана колега поставио слику багрема који лагано „оживљава“ пупољак али нема трнова. Деловало ми је мало сумњиво да ли је то уопште багрем. Можда је нека сорта багрема какву ја нисам видео па без везе сумњам...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #245 poslato: Mart 29, 2021, 19:01:56 »
Данас сам ишао мало да протегнем ноге и погледао сам какво је стање разног „растиња“. Поразило ме оно што сам видео на жалосној врби. Прошле године је имала листиће и цветала на почетку цветања џанарике.

Сада потпуно „мирује“ и када сам погледао пупољке, спарушени су и изгледају као да су изгорели. Одавно су измрзли. Невоља је што то није негде у потоку (ниско, где је хладније) него на брду.

Рана шљива (ранка шљива) је у пуном цвету, крећу крушке и понека јабука.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #246 poslato: Februar 18, 2023, 18:20:58 »
Данас сам после дужег времана ишао у шетњу (значи, изашао сам из брлога и видео сам своју сенку  ;D ;D ;D...биће гадно пролеће...а и година).

Природа се опасно пробудила и појављују се први цветови џанарике. Како за сада стоје прогнозе, ово би могло бити једно од најранијих цветања џанарике (при томе се не подразумева цветање једне гране на неком дрвету, него најмање 5% великог дела, стабала у околини).

Сада је већ време да се прати и багрем (свако да говорим за своје окружење). Већ се између трнова појављује зелена набубрела кора. И када се погледа у крошњу, види се да је измењена „географија“ грана (како ја кажем у зезању :) ). Виде се испупчења будућих пупољака који полако гурају.

Да не испадне као прошле године када је било „стручњака“ који су у доба цветања јабуке тврдили да им багрем није још кренуо...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #247 poslato: Februar 18, 2023, 21:00:46 »
Да, управо тако. Данас гледам неке мање мигавце које сам посадио да их "школујем" за калемљење па сам их заборавио и тако расту док не засметају. Прошле године су имали прве цветове. А сада тек почиње да им се назиру беле латице. Нисам гледао одрасла стабла како је код њих али ово стварно није добро.
Пратићемо, па ћемо видети.

Иначе, данас сам калемио неке шљиве на изданке испод већих стабала. Сигуран сам да сам поранио али било је лепо време, а нисам хтео да радим ништа друго.
Ако Бог да да се то омлади онда ће бити добро. У супротном поновићемо кад буду Младенци.
« Poslednja izmena: Februar 18, 2023, 21:25:09 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #248 poslato: Februar 20, 2023, 15:13:22 »
Воја 01 јануар и 02 јануар 2023
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=264.msg63838#msg63838
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=4.msg63825#msg63825

Небојша Пешић 07 јануар 2023
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2358.msg63849#msg63849

Да ли стварно било цветања црвене копривице (мој назив јер је „мртвачка“ :) коприва ружан назив за тако лепу и корисну биљку...као што је ружан назив за „обешену“ бабу :) – висибабу, уместо зимске девојчице).

Код нас није уопште примећен унос полена са копривице у то доба а и сада га нема (иако се цветићи појављују). Разумем да је децембар био најтоплији од када се бележи (ваљда од 1887-ме) али ми је ипак чудно...јер је нисмо приметили а живимо у условима где мразеви (и магле) нису изразити. Код вас у Војводини је и више магле и јача су хладнија струјања. Да ли се стварно ради о Црвеној мртвој коприви (Lamium purpureum) или Њивској мртвој коприви (Lamium amplexicaule) или је нешто друго у питању.

Лако је препознати унос јер је полен јарко црвен.



ПС

Покушајте да не користите изразе из свог села за неке биљке...као што је нпр мигавац (свеједно, да ли леви или десни :) ).


Иначе, данас сам калемио неке шљиве на изданке испод већих стабала. Сигуран сам да сам поранио али било је лепо време, а нисам хтео да радим ништа друго.
Ако Бог да да се то омлади онда ће бити добро. У супротном поновићемо кад буду Младенци.


Поранио или закаснио са калемљењем?  :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #249 poslato: Februar 20, 2023, 18:46:15 »
      Да Шоле било је још цветова црвене копривице скоро до краја јануара. Иначе обилно је цветала после јесењих киша. После снега и мразева већи део се осушио, али након неколико топлих дана она опет бокори. На мом стационарном пчелињаку у дужем периоду копривица обезбеђује значајну количину полена у пролећном развоју.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #250 poslato: Februar 21, 2023, 00:05:21 »
Јесте Шоле, у питању је мртва коприва или како ти кажеш црвена коприва. Децембар је био изузетно топао и пчеле су доносиле црвени полен са цветова мртве коприве и на пчелињаку у Банату а гледао сам их на мртвој коприви последњег дана прошле године у Поцерини.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #251 poslato: Februar 21, 2023, 12:39:25 »

ПС

Покушајте да не користите изразе из свог села за неке биљке...као што је нпр мигавац (свеједно, да ли леви или десни :) ).


Иначе, данас сам калемио неке шљиве на изданке испод већих стабала. Сигуран сам да сам поранио али било је лепо време, а нисам хтео да радим ништа друго.
Ако Бог да да се то омлади онда ће бити добро. У супротном поновићемо кад буду Младенци.

Поранио или закаснио са калемљењем?  :)

Калемио сам на отвореном. Никад овако рано. А ранијих година сам калемио из руке у фебруару па чекао да калеми калусирају и држао их у затвореном. Сад још из руке нисам калемо.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #252 poslato: Februar 23, 2023, 09:04:06 »



Јутрос на Чукарици у близини стадиона два расцветала стабла џанарике.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #253 poslato: Mart 10, 2023, 16:53:41 »
Ово је доба када цвета форзиција. Код мене је почела да света 07. марта.

 „Дрворед“ је поред асфалтираног пута и на осунчаном месту и није је заварали и мало више топлоте  :) коју можда добија и од тог асфалта.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #254 poslato: Mart 11, 2023, 11:58:39 »
Nešto što sam uspeo da slikam. Fale mi dzanarika, kajsija, dren, maslačak, visibaba, leska