Autor Tema: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja  (Pročitano 16131 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #30 poslato: Jul 16, 2019, 10:57:43 »
Hvala Gorane na lepim željama. Teoretaskog znanja imam i previše, sad ga filtriram kroz praksu, pošto u literaturi nailazim na oprečna mišljenja i puno prepisivanja istih stvari. Bitno je da za sad ne izlazim iz okvira ''biznis'' plana kojeg sam pravio skoro 3 godine, samo što sam počeo sa realizacijom godinu dana ranije... Pozdrav

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #31 poslato: Avgust 14, 2019, 21:14:47 »
Rojevi pravljeni 25 juna sparenom maticom, 1 rl, 2 rama hrane i 3 ramova pčela na istom pčelinjaku. Poslužiće za rezervu matica ako dočekaju proleće...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #32 poslato: Avgust 16, 2019, 09:47:22 »
Nemanja očisti ih od varoe i neka imaju dovoljno hrane pa nema razloga da ne dočekaju proljeće.

Ako dobro vidim sa slika to je EV ram. Ja sam zazimljavao EV košnice na jednom nastavku i uspješno su prežiljavale zimu.
Tu je mali problem plitak ram ako su na jednom nastavku jer u njega stane malo hrane pa ih treba paziti preko zime i pomoći ih sa šećerno-mednom pogačom.

Prošle zime sam zazimio dvije matice sa pčelama u stirodurnim oplodnjacima na po 3 EV rama. Bukvalno šaka pčela. Izađoše iz zime ali mi jedna strada u proljeće zbog nedostatka hrane. Moja krivica jer nisam na vrijeme reagovao a leglo kada je krenulo male zalihe su brzo nestale. Svakakve kombinacije su moguće ako se ima volje i vremena.

Pozdrav svima.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #33 poslato: Avgust 16, 2019, 21:50:56 »
Ovo je RV ram,takav je ugao slike pa se cini da je plitak. EV možda naselim sledeće godine prirodnim rojem. Varou sam cistio krajem juna meseca Brstivarom i nije mnogo opadalo. Za neki dan ću još jedan tretman da odradim pa u septembru ide mravlja kiselina. A u medjuvremenu  par košnica ću zadimiti mitakom radi poredjenja.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #34 poslato: Avgust 16, 2019, 22:54:31 »
Ako je RV tim bolje za zimovanje.

Pozdrav...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #35 poslato: Septembar 23, 2019, 21:18:37 »
Немања интересује ме како су се развили ти ројеви које си формирао крајем јуна?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #36 poslato: Mart 28, 2020, 21:02:22 »
Немања интересује ме како су се развили ти ројеви које си формирао крајем јуна?
Nisam posecivao temu dugo ali nikad nije kasno za odgovor. 🙂 Rojevi su se razvili na kolkiko su mogli,mada sam ocekivao da ce se razviti mnogo vise. Septembra imali 6-7 ulica pcela, kad sam radio oksalnu klube je bilo na jedva 3 rama i dosta visoko. Mislio sam da nece preziveti ali sam ih ostavio tako. I evo ih sad su sa 3 rama legla,danas pregledao.
 
Elem, danas odradio prolecni pregled. Imam 3 gubitaka, jedan zato sto je vetar prevrnuo kosnicu pocetkom februara i danas ustanovio da su jos 2 roja unistena od strane miševa. Od zazimljenih 14.
Stanje solidno, 7 zajednica na 4-5 ramova sa leglom,uglavno zatvorebog. Rojevi iz juna meseca sa 3 ramova pretezno otvornog legla.  Zalihe hrane su manje u zajednicama koje su zazimljljene u nastavke od stirodura.
 Danas krenuo i sa prihranom.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #37 poslato: Mart 28, 2020, 22:52:56 »
Kakvo je stanje kod tebe sa bagremom? Da li je krenuo i da li je preživeo ovo prethodno zahlađenje? Napiši nam kako si zadovoljan prošlom godinom i da li je bilo nešto za kašiku, teglu eventualno kantu?
drugarski pozdrav
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #38 poslato: April 01, 2020, 20:35:10 »
Lagao bih kad bih rekao da nisam zadovoljan. Izašao iz zime sa 3 društva/rojeva. Od njih napravio još 6, prijatelj poklonio još 6 prirodna roja. U jednom se matica nije sparila pa ostalo 14. Proleće dočekao sa 11 od kojih će 7 biti proizvodnih bez bilo kakve intervencije a ako se pomučim oko rojeva onda 9.
7 zajednica zazimljene na 2 nastavka sa 20 ramova. Ostale na 1. Rojevi sa kraja junana (3kom) na 8 ramova.  Potrošio  50kg šećera za razvoj i dodao u jesen još 15.
Med nisam očekivao da ću vrcati,ali je medljika poludela u avgustu-septembru pa sam nju izvrcao 15-ak kg,mogao jos koji kg ali sam ostavio.
Trenutno veje sneg ko da je decembar,tako da cemo videti dal ce šta da ostane od voća. Bagrem nemam pojima u kakvom je stanju,zbog ove epidemije nemam vreme da podignem glavu od posla. Nadam se najboljem kao i svi. 😁

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #39 poslato: April 01, 2020, 21:27:39 »
Dobro je, odlično... važno je da se ide u napredak!
Prebrojavaćemo se negde oko Vaskrsa ako nastavi ovakvo vreme... nema snega ali je hladno... duva vetar... samo da pređe desetak stepeni da mogu da izađu jer je šljiva počela da cveta...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #40 poslato: April 01, 2020, 21:56:09 »
U većini mesta do 300 m.n.v. od iskorišcenja sljive nece biti nista. Sto su uhvatile breskvu, kajsiju i džanariku uhvatile. Na oko 400 m.n.v. šljiva se još nije otvorila tako da ako je lepo vreme možda bude polena a i rakije. Tako je bar u mom kraju.
Ja se razmišljam da stavim pogače ako bude hladnije.