Autor Tema: moj pčelinjak moja hladovina  (Pročitano 55984 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #30 poslato: Decembar 07, 2013, 23:12:10 »
Sta reci? Svaka cast gospodine Sljivicu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #31 poslato: Decembar 07, 2013, 23:26:15 »
Млађене,
Када би свако од нас урадио у животу само онолико колико може, где би нам крај био.
Пчелињак треба да буде управо такав како Ти кажеш, функционалан. То је добра и права порука за младе пчеларе. Видим по сликама од прошле зиме, да су код Тебе баш прави, зимски услови и ту се најбоље покаже припремљеност пчелињих заједница. Зато мислим да су Твоја искуства свима нама јако драгоцена.
Даће Бог на пролеће, да све буде у реду. Здраво био.
Поздрав  :)

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #32 poslato: Decembar 08, 2013, 12:27:27 »
               Evo da nastavim juče započetu temu moj način uzimljavanja RViEV
košnica. U 1 dubokom ramu ima preko 3kg meda a u EV u osam ramova po oko
kilogram, uz mednu kapu u RV nastavku to je oko 15 kg meda više nego dovoljno do početka maslačka i voćne paše. Tada dolazi na red drugi plodišni nastavak u kome
 ima najmanje 10 kg meda tako da o pogačama ne treba ni razmišljati. Kada se društvo
razvije i ima dvanaest ramova legla najmanje ja pristupam da uradim novu.Na podnjaču
ide plodište koje  je bilo kao drugi nastavak iznad medišta. U njega ide mlado leglo sa maticomu sredinu, a sa strana satne osnove, a onda izvučeno saće da matica odmah
može da leže, pa onda dalje satne osnove ili miks sa izvučenim saćem.Na to ide matična rešetka,pa EV nastavk sa prazna dva mjesta u sredini. Na to ide drugi plodišni nastavak
sa takođe dva slobodna mjesta u sredini. Tu onda idu dva duboka rama koja su puna
zatvorenog legla. Oko njih još po dva zatvorenog legla, A može i više. Ostalo satne
osnove do kraja. Na to onda dođe medišni nastavak u koga ide preostalo zatvoreno leglo i medišni ramovi. Posle 5 do 6 dana prekontrolisati da nema matičnjaka iznad
matične rešetke.Dalje zavisi od paše i vremenskih prilika kontrolisati da ne uđu u rojevi nagon. Na kraju kad vrcanja ja EV ramove kao dva duboka ne vrcam nikad a ostalo po
potrebi. Odmah posle vrcanja prije početka prihrane prelazim na zimsku konfiguraciju.
Ujedno kontrolišem kvalitet matice i tretman protiv varoe. Prije početka vrcanja vagam
cijeli pčelinjak a onda isto posle vrcanja tako da imam sliku koliko je koja dala meda.
Takođe vidim koja ima manje hrane i njih odmah dohranim sa većom količinom gustog sirupa da pristignu ostale. Dalje prihranjivanje ide po potrebi zavisno dali ima ili nema
unosa. To je nešto što sam ja zamislio za moje uslove na 850m n.v. Za druge pašne
uslove potrebna i neka druga opcija. Tu se naravno javljaju i neki problemi pa ćemo i
njima duga je zima. Svako ima neki svoj način rada pa ako ide dobro dobitnu
kombinaciju ne treba mijenjati. Eventualne eksperimente vršiti na manjem broju društava.za sada toliko pozdrav svima sa Pala.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #33 poslato: Decembar 08, 2013, 22:11:58 »
Млађене,
Са толико меда колико остављаш пчелама, заједнице су свакако безбедне током зиме. Твој пчелињак се налази на по приличној надморској висини. Какви су пашни услови ту код Тебе? Ако си неким случајем пратио и бележио потрошњу хране у РВ, ЕВ или РЕВ током зиме, било би занимљиво да нам кажеш те податке да би могли да их упоредимо са потрошњом хране током зимских месеци на другим теренима.
Мој пчелињак се налази на 174 мнв. Почео сам да водим евиденцију месечене потрошње хране на неких 20% пчелињака, тачније на 7 мојих РВ. Ако се будемо организовали и сакупљали те податке са наших РВ, ЕВ и РЕВ за пар сезона можемо овде, на нашем форуму имати озбиљну статистику за наше кошнице. Ти податци ће свакако користити колегама које желе да почну пчеларење са овим кошницама, било да су искусни пчелари, било да тек почињу. Опрости на малој узурпацији Твоје теме.  ;)
Ако комбинација коју си описао даје резултате, онда је то права ствар.
Пуно поздрава за Пале и РС  :)
[size=78%]  [/size]

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #34 poslato: Decembar 08, 2013, 22:47:44 »
                      Dragane,
     u temi rodna rodna voja nađi medljika i kako je prepoznati tamo imaš izvještaj
o vaganju do sada. O ovom načinu možemo tek na proljeće ako bude zdravlja,
jer je ovo prvi put da sam uradio onako kako sam zamislio. To sam samo uradio
na 5 ili 6 komada da probam a ostale su standardno na 3 nastavka.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #35 poslato: Decembar 08, 2013, 23:26:29 »
Млађене,
Погледаћу у теми РВ део о медљици и Твој извештај. Хвала Ти.
Даће Бог здравља, па ћемо на пролеће причати о том Твом новом методу.
Поздрав и свако добро  :)

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #36 poslato: Decembar 09, 2013, 23:37:29 »
Млађене,
Нашао сам Твој извештај, Хвала. Прочитао сам ако се не варам, да ћеш током децембра поново мерити кошнице. Ја ћу моје мерити око 8 Јануара. Ето полако, месец по месец, направићемо ми тај преглед. Можда се прикључи још неко од колега, са својим подацима.
Поздрав за Пале и РС  :)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #37 poslato: Decembar 10, 2013, 12:44:05 »
 
                Mladjene,
 
        Svaki put kada otvorim ovaj forum svratim i do vase hladovine. Razgalim dusu. Prizor za uzivanje. Ne zna se sta je lepse - priroda , pcelinjaK ili sve zajedno. Sve ste tako lepo uklopili da je milina gledati, mogu da zamislim kako je tek biti tamo. Tekstovi su Vam dobri ima se od Vas dosta toga nauciti. Nastavite da komentarisete i saljete slike ogrejace tako i nas sunce pri Vasoj hladovini. Svi da uzivamo, sto da ne.
        Veliki pozdrav i svako dobro od Rakovca. Pozdrav i za Pale i Republiku Srpsku mnogo lepih dana sam proveo u Vasem zavicaju.

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #38 poslato: Decembar 10, 2013, 17:16:18 »
                 Gorane, hvala na dobroj ocjeni moga pčelinjaka, a biće još sigurno ponešto
od mene sa i iko pčelinjaka. Imam namjeru da predstavim i moj način vaganja, ali
sada su u pripremi još neke izmjene i dopune pa da onda sve bude zajedno.Za sada
 da kažem šta šta je moja zamisao kod uvođenja EV. nastavka i dubokog rama. Kada na
proljeće ograničim maticu na prvi nastavak i podignem duboke ramove sa zatvorenim
leglom u EViRV nastavke pčele će po izlasku legla da cvjetnim medom napune EV ramove
i donji dio dubokih ramova što će imto uzimskoj konfiguraciji biti u plodištu. Ovo je zbog toga što kod mene ima dosta medljike koja pravi problem. U drugom plodišnom nastavku
dođe prihrana i eventualna medljika koja bi po nekoj mojoj procjeni trebalo doći kad
već otopli ibude svježeg polena i nektara pa uz još nešto rjeđeg ljekovitog sirupa sa
nozevojem za očekivati je dobar proljetni razvoj društva. To je moja zamisao a kako
će biti vidjećemo. Pozdrav sa Pala.

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #39 poslato: Decembar 28, 2013, 18:37:18 »
                Danas je bilo veoma lijepo vrijeme vedro bez vjetra, tako dasu
pčelice to maksimalno iskoristile da  se malo poigraju. Evo nekoliko fotografija
od danas.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #40 poslato: Decembar 28, 2013, 19:33:18 »
Драги наш колега Млађене ово су веома лијепе вијести!

Веома је важно да су пчеле у овом периоду извршиле прочисни излет.
Ако Бог да још један овакав излет тамо негдје од Светог Јована па до Савиндана пчеле ће лако савладати ову зиму.

Поздрав свима...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #41 poslato: Decembar 28, 2013, 19:40:00 »
Млађене,
Милина је ово видети!


Поздрав за Пале и РС  :)

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #42 poslato: Decembar 28, 2013, 21:24:06 »
                 Hvala kolegama Voji i Draganu na komentaru, a nadam se da će biti
sunca i u narednim mjesecima. Za sada je bitno da su sve žive imaju dovoljno
hrane, očišćene od varoe, a za ostalo neka se same snalaze. Pozdrav sa Pala.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #43 poslato: Decembar 28, 2013, 23:08:41 »
Млађене,
Идеално би било да Ти и ја поделимо ове наше температуре, е то би био добар посао  ;)


Поздрав  :)

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: moj pčelinjak moja hladovina
« Odgovor #44 poslato: Januar 03, 2014, 22:55:39 »
                   Danas ponovo bilo bilo 14 stepeni i bilo je baš veselo, ali nisam
primijetio unos polena. Izvagao sam desetak društava i potrošnja je za decembar oko kilogram kao i u novembru,tako da je za sada nema problema. Pozdrav sa Pala.