Autor Tema: Zazimljavanje Rodne Voje  (Pročitano 118360 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #15 poslato: Septembar 03, 2013, 14:41:27 »
Ja sam prosle godine uzimio tako sto sam u prvom nastavku imao SO i delimicno izgradjeno sace, u drugom leglo a treci je bio pun meda. Prezimele su odlicno. Tako cu uraditi i ove zime. Jedina razlika je ta sto prosle godine nisam cedio pa su imale prilicno hrane za zimu, a ove godine sam cedio 3 puta, pa ih zato sada prihranjujem. Nozevoj sada OBAVEZNO uz sirup

Pozdrav svima

Ovako i ja vršim raspored nastavaka, tako sam shvatio da treba. Samo kod ovogodišnjih kasnih rojeva postavim leglo iznad nastavka hrane.

Pa dobro verovatno moze i tako, ali meni je logicnije da med bude gore i da mozes da pratis, i kada vidis da su izasle na satonose onda znas da nemaju vise hrane i da moras dodati pogacu. Mozda i gresim ali tako sam nesto umislio da je dobro .

I sto bi rekao kolega sa ovog foruma gospodin Sava Mitic : "Znači, da rezimiram, drustvo očisćeno od varoe i spremljeno sa nastavkom punim hrane nad sobom dočekaće orno početak proleća i u narednoj godini doneti solidne prinose."

Pozdrav

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #16 poslato: Septembar 04, 2013, 13:40:58 »
Jedino treći nastavak sa malo meda koji su unijele nakon poslednjeg vrcanja spustite na podnjaču tako da vam drugi nastavak bude plodišni a najgornji bude medna kapa. To je pravo i najbolje,jer 15 do 20 kg meda spustati na podnjaču sada je ipak po mom mišljenju opterećenje za pčele,dok to sve prenesu i rasporede i to ako stignu. Pozdrav za sve

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #17 poslato: Septembar 04, 2013, 21:25:37 »
Kolega Rajko, meni je Vojo rekao ovako, početkom septembra staviti nastavak sa leglom koji je do tada bio ispod mr gore ispod njega pun nastavak sa hranom a ispod staviti medišne nastavke i dodati u dva navrata sirup sa nozevojem ukupno 2do3 litre.Ove godine isprobavam RV pa sledim striktno njegova uputstva pa ćemo videti rezultate. Pčelarim u sličnom pdneblju kao i g Vojo.

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #18 poslato: Septembar 05, 2013, 07:28:52 »
Ja samo kažem kako se kod mene najbolje pokazalo i u ovoj klimi i na ovoj nadmorskoj visini. Drugo selo drugi običaji,ali mislim kako got uradiš neće biti greške samo neka imaju dovoljno i neka su zdrava društva.Sada kod mene poslije ove kiše ima nešto unosa vrijeska pa pčele rade u toku dana punom parom ,tako da ne bih da ih dodatno opterećujem,jer su to već zimske pčele.Ja lično bih radije to uradio u avgustu nego u septembru.Opet kažem u mojim uslovima gdje možemo već idućeg mjeseca očekivati snijeg.Pozdrav za sve

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #19 poslato: Septembar 11, 2013, 16:54:26 »
Ja sam moje pcele zazimio bas kako je Jana rekao to jest napisao.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #20 poslato: Septembar 11, 2013, 16:56:29 »
Moze li nesto drugo sem Nozevoja ,ja ih po satonosama prskao povidon jod-destilovana voda.Valja li to za nozemozu?

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #21 poslato: Septembar 11, 2013, 22:05:17 »
Radio sam povidonjodom 7 godina i nisam imao zimskih gubitaka a nije bilo ni zaprljanih ramova od izmeta pčela bez obzira koliko su ta društva bila jaka. Najslabije mi je bilo 3 ulice klubeta. Sa povidonom sam radio ovako: 30ml 10%-nog povidona sipao sam u 1l demi vode i prskao po satonošama pet puta u razmaku od 3 do 5 dana a to sam radio i u proleće. Ove godine prvi put koristim nozevoj pa videćemo rezultate.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #22 poslato: Septembar 17, 2013, 18:03:35 »
Koliko kosta nozevoj kod Voje???


Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #23 poslato: Septembar 17, 2013, 18:25:19 »
Kolega Dragane najbolje da pitaš Voju a imaš i recept kako se spravlja nozevoj, veruj nije teško.

Van mreže Dejan A Jovanović

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: PODGORICA
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #24 poslato: Septembar 18, 2013, 21:25:37 »
Zdravo , ja sam od skoro poceo da pcelarim sa DB kosnicama ,imam svega 7-8.prosle god sam na netu slucajno vidio RV i jako mi se svidjela i ubrzo sam dosao do jedne.moje muke su nastale onog momenta kad sam trebao da je naselim a nisam nigdje mogao da nadjem leglo sa RV ramovima,a rojeva prosle god nigdje.ove god sam opet pomocu interneta vidio jedan snimak jednog makedonca kako je on legla sa DB rama iskasapio i vezao kanapom za ramove RV, usudim se i probam i uspijem.to je sve bilo krajem maja u nadi da se nekako oporavi do jeseni.sad je ta kosnica sa moje laicke tacke gledista odlicna. PITANJE za sve iskusnije kako da ocistim varou ,jer je trenutno kosnica sa cetiri nastavka sa jako puno meda ,to jeste u cetvrtom 5-6 a u trecem 3-4 puna rama meda i jos po nesto u ostalim.procitao sam da je Voja preporucio da zazime na tri nastavka ,ili da ih ostavim sa sva cetir post ima dosta meda.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #25 poslato: Septembar 18, 2013, 22:06:47 »
Dejane, dok Voja, ili neko od iskusnijih ne odgovori potpuno i detaljno, ja ću izneti svoje (doduše skromno) iskustvo.
 Zazimljavao sam RV na 4 nastavka iz prostog razloga što tako čuvam saće od moljca. U kasnu jesen i početkom zime to je izaziivalo podsmeh od kolega, koji pčelare drugim košnicama i imaju više nastavaka samo u medobranju, pa su pitali šta sada medi kad imaš 4 nastavka.
Ako je očišćeno od varoe i ima hrane toliko koliko kažeš, društvo će sigurno izzimiti. Već ovih dana pčele bi trebalo da su zauzele poziciju pripreme za zimsko klube. U toku zime klube bi trebalo da zahvata 3. i 4. nastavak. Da bi to tako i bilo, potrebno je  rasporediti u centralnom delu (ja tako radim) 3. i 4. nastavka nekoliko ramova sa tamnijim saćem ( iz koga se izleglo više generacija pčela). Oni su topliji i obezbediće uspešno prvo prolećno (zimsko) pokretanje i odgajanje legla.
Verovatno će  biti i drugačijih razmišljanja i prakse, a ja sam izneo svoje.
Veliki pzdrav

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #26 poslato: Septembar 18, 2013, 23:09:12 »
Kolega Živojine, to što drugi govore da ti to sa 4 nastavka ne valja, to je njihovo mišljenje a praksa kod tebe govori drugo. Ja LR-ke zazimljavam na jednom nastavku, koji je skoro pun meda. Svi mi govore da to ne valja ali ja od kako tako radim, nemam zimskih gubitaka a oni kažu da i ako imaju gubitke 5% nije opasno ali ja te gubitke nemam, pa se stalno pitam zašto po njihovom ne valja tako raditi. Pozdrav

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #27 poslato: Septembar 19, 2013, 09:51:25 »
Ja LR-ke zazimljavam na jednom nastavku, koji je skoro pun meda.

Ово ми је занимљиво. Колега Јано замолићу те да мало детаљније опишеш свој начин свођења друштва на један наставак ЛР и његово зазимљавање и зимовање. Потенцијални проблеми, добре стране и све остало...наравно када будеш имао времена и на теми ЛР.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #28 poslato: Septembar 19, 2013, 14:38:31 »
Kolega Radoje, napisaću kasnije.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Zazimljavanje Rodne Voje
« Odgovor #29 poslato: Septembar 19, 2013, 19:39:23 »
Jano, ja pored 10 kosnica RV imam i 6 kosnica LR-a,uzeo sam ih sasvim slucajno prosle nedelje i sve su ovogodisnj rojevi.Četiri su na 10 ramova pčela a dve su na 8 ramova.Hoću reći sve su na jednom nastavku.Mene neverovatno interesuje tvoje iskustvo jer čovek koji mi ih je prodao tvrdi da iako nije prirodno da zimuju na medu on 15 godina to radi i ima savršene rezultate. Daj nam neki savet.