Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 345214 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1005 poslato: Mart 01, 2021, 23:23:38 »
Ма знам шта значи шнит зато и питам.

Schnitt =Исећи, одсећи
Одатле следи да може „нашки“ да се каже: одрезак, исечак, део, комад, парче. Није трајала предуго немачка окупација да брзо прихватимо њихове речи.

„Чувајте, чедо моје мило, језик као земљу. Ријеч се може изгубити као град, као земља, као душа. А шта је народ изгуби ли језик, земљу, душу?
Не узимајте туђу ријеч у своја уста. Узмеш ли туђу ријеч, знај да је ниси освојио, него си себе потуђио. Боље ти је изгубити највећи и најтврђи град своје земље, него најмању и најнезнатнију ријеч свога језика.“

https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/mmedic/mmedic-zavestanja_c.html
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1006 poslato: Mart 02, 2021, 09:45:17 »



Ма знам шта значи шнит зато и питам.

Schnitt =Исећи, одсећи
Одатле следи да може „нашки“ да се каже: одрезак, исечак, део, комад, парче. Није трајала предуго немачка окупација да брзо прихватимо њихове речи.

„Чувајте, чедо моје мило, језик као земљу. Ријеч се може изгубити као град, као земља, као душа. А шта је народ изгуби ли језик, земљу, душу?
Не узимајте туђу ријеч у своја уста. Узмеш ли туђу ријеч, знај да је ниси освојио, него си себе потуђио. Боље ти је изгубити највећи и најтврђи град своје земље, него најмању и најнезнатнију ријеч свога језика.“


Слажем се са твојим ставом Драгане . Зато и пишем писмом свог а не неког другог народа. Након језика , писмо је друга одредница постојања и самосвесности једног народа ( избегао сам да употребим израз "идентитета" ). Родитељи су ми били просветни радници на предметима српског језика , историје и географије , ујак професор на катедри међународних односа и сви су се током свог рада у просвети борили за чистоту језика и писма.
[size=78%] [/size]





Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1007 poslato: Mart 02, 2021, 09:48:49 »



Што се тиче Завештања .... купио сам давно ту књигу синовима када су завршавали основну школу. Нисам проверавао да ли су је и колико читали али из њиховог понашања и става према овим питањима верујем да је и те како утицала на њихово васпитање.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1008 poslato: Mart 22, 2021, 08:11:49 »



Након три недеље зиме у марту прекјуче обиђени пчелињаци у Плани и Ливадици ( зимовници ) а јуче и Радовање где ће се преселити за багрем.
У суботу време тихо , сунчано без ветра али прохладно са око 10 - 12 степени. Око 11 сати пчеле и при овој температури почеле да излазе и посећују појилицу. Понека ишла и на мртву коприву које има у изобиљу.
Проверио стање лаганим подизањем збег хранилице. Око 2/3 друштава однеле погаче које су им дате пре 3 недеље. Оне су добиле још по једно парче. Осталим које нису однеле није додавано ништа. Приметан знатан број младих пчела што значи да је смена у току. Задовољан општим стањем.
У недељу обиђено Радовање. Време пасје , хладно , магловито више је подсећало на почетак децембра него на крај марта. Воће напупело чека прво сунце и пар топлих дана па да све експлодира од цвета. Добиће га надам се крајем ове недеље.
Од мајстора преузето 5 нових кошница које су ми наручене за формирање новог пчелињака у Тополи. Овога пута сам задовољан квалитетом израде. Од краја маја имаћемо још једног РВ пчелара и члана овог форума.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1009 poslato: Mart 24, 2021, 10:25:35 »



Нове кошнице за формирање нових пчелињака.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1010 poslato: Mart 24, 2021, 10:32:25 »
Одлично Горане.

Јуче сам прешао фирнајзом 40 нових РВ наставака.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1011 poslato: Mart 24, 2021, 17:19:21 »
Lepo izgledaju, ako si zadovoljan izradom podeli kontakt od majstora. Vidim ureze na zbeg-hranilici, ako je to za ram kako ce pcele da mu pristupaju? Pozdrav.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1012 poslato: Mart 24, 2021, 17:23:10 »
Одлично изгледа, а што се тиче збега - мене интересује да ли је та мрежица уопште потребна?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1013 poslato: Mart 24, 2021, 20:31:51 »

Горан ће то после боље објаснити...
Милане, овако размишљам... мрежица у збегу има функцију при сељењу и за вентилацију, расхлађивање кошнице како Воја практикује да би се легло што касније покренуло?... мада ту мрежицу пчеле затварају.

Имењаче ако је то за рам са храном постоји поклопац на том средишњем делу између хранилице и мрежице. Када се подигне онда пчеле имају приступ хранилици.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1014 poslato: Mart 25, 2021, 09:28:43 »



Lepo izgledaju, ako si zadovoljan izradom podeli kontakt od majstora. Vidim ureze na zbeg-hranilici, ako je to za ram kako ce pcele da mu pristupaju? Pozdrav.


Следи провера збег хранилица. Прошле године сам купио 10.комада од " реномираног произвођача " и све су цуреле па морам да их прерађујем. Кад све проверим наравно да дајем контакт.
Урези су за "ушице РВ рама " . Стави се у шири део збег хранилице она окрене наопако и тако прихране пчеле медом а не погачама.


Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1015 poslato: Mart 25, 2021, 11:01:49 »

Када сам први пут куповао једна хранилица је такође цурела. Тек сам донео ројеве које сам добио на поклон од Горана и још једном му хвала на томе. Начин на који је то урадио, а поклонио их је од срца, кад год сам било коме причао нико није могао да верује. И сви су коментарисали да је то било домаћински.
Нисам још био ни одело купио ни рукавице. Али његове пчеле су мирне. И биле су стрпљиве док сам скинуо хранилицу и поправио цурење па вратио да их прихраним.
Када сам други пут куповао изричит захтев је био да не цуре. И захтев је испоштован.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1016 poslato: Mart 25, 2021, 15:01:52 »



Lepo izgledaju, ako si zadovoljan izradom podeli kontakt od majstora. Vidim ureze na zbeg-hranilici, ako je to za ram kako ce pcele da mu pristupaju? Pozdrav.


Следи провера збег хранилица. Прошле године сам купио 10.комада од " реномираног произвођача " и све су цуреле па морам да их прерађујем. Кад све проверим наравно да дајем контакт.
Урези су за "ушице РВ рама " . Стави се у шири део збег хранилице она окрене наопако и тако прихране пчеле медом а не погачама.


...u redu znaci ram lezi preko satonosa a zbeg naopacke, dvostruko funkcionalno-super!
Sto se tice dihtovanja hranilica nemoj da se sekiras to je vec uobicajeni posao, silikon u ruke.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1017 poslato: Mart 29, 2021, 11:47:00 »



За викенд детаљно прегледани пчелињаци . У једном друштву се појавила матица трутуша. Одмах расформирано. Остала друштва у добром стању. Пчеле у одличном радном расположењу. Пчелињак очишћен , вода замењена.
Од Владимира из Паланке купљена фарба коју до сада нисам користио. Све је на еко бази. Ангажован Миша за фарбање и жичање рамова. Јуче све нове кошнице премазане по два пута фирнајзом. Следи и фарбање по два пута. Најзад кренуо прави пролећни развој.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1018 poslato: Mart 30, 2021, 07:54:36 »



Миша у акцији.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1019 poslato: April 01, 2021, 09:00:52 »

Ово је озбиљна понуда а не првоаприлска шала.

И ове године пчелињак " Раковац " нуди на продају ројеве на РВ и ЕВ рамовима.


1 . Рој на 6. РВ рама од којих су 2. са затвореним леглом , 2. са отвореним леглом и 2. са храном и младом обележеном матицом за 40 евра.
2.  Рој на 7. ЕВ рама од којих су 3. са затвореним леглом , 2. са отвореним леглом и 2. са храном и младом обележеном матицом за 40 евра.
[/size]3.  Формирање мањих пчелињака ( 3 - 5 кошница ) са вашим или мојим новим кошницама и са техничком подршком при насељавању по договору.
[/size]
[/size]Пријаве путем пп порука или на тел. 069 - 20 - 24 - 250.
[/size]Купац не доноси своје рамове у замену.
[/size]Испорука почев од 25.маја ове године у Великој Плани где купац бира ројеве или у Београду где доносим до 4.роја.