Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344879 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1020 poslato: April 01, 2021, 09:22:55 »

Ово је озбиљна понуда а не првоаприлска шала.

И ове године пчелињак " Раковац " нуди на продају ројеве на РВ и ЕВ рамовима.


1 . Рој на 6. РВ рама од којих су 2. са затвореним леглом , 2. са отвореним леглом и 2. са храном и младом обележеном матицом за 40 евра.

2.  Рој на 7. ЕВ рама од којих су 3. са затвореним леглом , 2. са отвореним леглом и 2. са храном и младом обележеном матицом за 40 евра.

3.  Формирање мањих пчелињака ( 3 - 5 кошница ) са вашим или мојим новим кошницама и са техничком подршком при насељавању по договору.

Пријаве путем пп порука или на тел. 069 - 20 - 24 - 250
Купац не доноси своје рамове у замену.
Испорука почев од 25.маја ове године у Великој Плани где купац бира ројеве или у Београду где доносим до 4.роја.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1021 poslato: April 01, 2021, 09:41:39 »



Хвала Зоки на сређивању поруке.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1022 poslato: April 03, 2021, 12:21:53 »

У здравље Горане. Увек сам спреман да помогнем.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1023 poslato: April 06, 2021, 08:01:21 »



Од синоћ пчелињак у Ливадици се стимулативно прихрањује са шећерним сирупом 1 : 1 у количини од 300 грама по кошници сваке друге вечери. Цео посао прихране прихватио да обавља Мића.
Од викенда креће и прихрана пчелињака у Плани.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1024 poslato: April 12, 2021, 08:00:05 »



У претходна два дана ( субота и недеља ) урађен прави пролећни преглед. Стање добро и са храном и са леглом. Код неких је дошло до блокаде.
Легла од 5 па до 11 рамова. Најбоља има 11. рама легла , следећа по снази 9 а онда следи просек 6 до 7 рамова. Две су заостале са по 3 - 4 рама и обележене као помоћне и за хитну замену матице. Обе сведене на по један наставак. Идуће недеље ћу им одузети легло и са њим појачати ове средње.
Еко воје су ове године слабије од РВ кошница.
Све остале кошнице разблокиране и код свих извршена замена места наставцима. Обезбеђена прихрана наредне недеље са по 300 грама сирупа сваког другог дана.
Слабићи пребачени за Радовање. Остале селим полако од наредне недеље.
Испоручена прва тура наставака за Тополу.


Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1025 poslato: April 12, 2021, 09:06:16 »
Pozdrav Gorane , mislim da je kod tebe stanje itekako dobro što se tiče jačine društava.
Kod mene je prosjek 4-6 okvira legla stim da imam jednu na 7-8 okvira legla ...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1026 poslato: April 13, 2021, 10:13:13 »



Заборавио сам да запишем да сам у петак 02.04. свим друштвима у Плани у РВ наставак у коме се налази легло на друго или треће место  гледано са леве стране у зависности од количине легла поставио по један ЕВ рам који треба да послужи као рам - грађевњак.
ЕВ рам је само са траком сатне основе величине 3 - 5 сантиметра. При прегледу ових кошница у недељу 12.04. све су изградиле ЕВ рам са радиличким саћем у делу у коме је била трака сатне основе а испод тога са трутовским ћелијама. Понеке , јаче , су почеле да граде трутовско саће и испод ЕВ рама у празном  простору. У неким али не свим кошницама матица је ове рамове и залегла.

Van mreže Mladen Todorovic 1982

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Авала
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1027 poslato: April 14, 2021, 09:07:41 »
Горане може ли се знати ко је радио кошнице, одакле је мајстор?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1028 poslato: April 14, 2021, 09:47:22 »



Немам разлога да кријем мајстора. За сваки случај сам се консултовао и са Војом јер је РВ његов патент и одобрио је производњу.


Мајстор је из Велике Плане . Зове се Далибор. Тел. бр. 065 - 934 - 7 - 424.


Обавио сам разговор са њим и обећао ми је да ће испоштовати рокове за све оне који наруче кошнице преко овог форума. Верујем да ће обећање одржати. Мене је до сада испоштовао и лично сам задовољан његовим радом.


Поздрав.

Van mreže Mladen Todorovic 1982

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Авала
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1029 poslato: April 14, 2021, 09:55:33 »
Хвала на одговору! Видим да лепо ради а требао бих прелазних наставака...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1030 poslato: April 20, 2021, 10:55:33 »



Ове године сам одлучио да се позабавим вађењем перге. Зумбе сам набавио још прошле године а пре пар дана на поклон од Зорана Вучковића , нашег колеге са овог форума , добио на поклон и рам за постављање РВ рама са пергом. Овом приликом му се захваљујем на поклону.
Остаје само још да се пчеле потруде и донесу што више полена .

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1031 poslato: April 21, 2021, 10:33:37 »
Pozdrav Gorane ,na koji način ti pripremaš RV društva za bagremovu pašu kada ti dostignu 10-12 okvira legla ?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1032 poslato: April 21, 2021, 12:20:41 »
Pozdrav Gorane ,na koji način ti pripremaš RV društva za bagremovu pašu kada ti dostignu 10-12 okvira legla ?


Ранијих година сам кошнице постављао на 3. наставка и то овако :


- први наставак на подњачи : рам са матицом и пар рамова најмлађег , отвореног легла ( обично 2 - 4 рама ) у средину наставка , са стране рамови са храном и два рама са сатним основама. Место постављања рамова са сатном основом зависи од броја рамова отвореног легла. Ако је легло на 4. рама онда рамови са сатном основом иду до њих а рамови са храном до зидова. Ако је легла на 2. рама онда до њих прво иде храна па рамови са сатном основом па опет храна.
- изнад првог наставка матична решетка ,
- у другом и трећем наставку  у средину наставка иду рамови са старијим леглом ( по 4. до 5. рамова у зависности колико их има односно колика је развијеност заједнице у том тренутку ). Са стране постављам празне медишне рамове . Ако је заједница изузетно јака и горе ставим два рама са сатном основом у други наставак са обе стране  до легла. Ако поставим ове сатне основе до зида ставим рамове са храном.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1033 poslato: April 21, 2021, 12:46:47 »



Ове године још нисам ограничавао матице. Сутра идем код нашег пријатеља са форума на Уб да одрадимо његов пчелињак а мој ћемо за викенд. Његов пчелињак ћемо највероватније урадити по моделу из претходне поруке мада ћи му ја дати предлог да се ове године урадимо нешто другачије.


Наиме , због изузетно хладног времена ове године које ће се са ниским ноћним температурама наставити до почетка маја и због каснијег цветања багрема размишљам да ограничавање матице ове године урадим на два наставка.
Први би био исти као из претходне поруке и ишао бих на 4 рама млађег легла. Сво затворено легло би ставио у други наставак ( 6 до 8 рамова ). До зидова храна. Трећи наставак би додао тек око првог маја којом приликом би превешао до тада затворено легло из првог наставка у трећи.


Разлог за евентуално овако слагање кошнице ове године су ниске ноћне температуре и не бих сада легло развлачио на три наставка. Бојим се хладноће и влаге , прехлађивања легла и појаве кречног легла. Многи се већ сада жале на мајску болест а не бих ни то волео да видим код себе на пчелињаку.


Коначну одлуку ћу донети кад отворим кошнице и видим какво је стање. У овом тренутку је то само размишљање.






Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1034 poslato: April 26, 2021, 08:04:59 »



Јуче сам на оба пчелињака извршио ограничавање матица.
Највећи број кошница , око 90 % , сам поставио на 2 РВ наставка. У првом наставку је у највећем броју случајева само један рам на коме сам налазио матицу са леглом. Изнад њега матична решетка. У други наставак је ишло остало легло колико га је у којој кошници било. Овако су сређене све кошнице које су имале до 10.рамова легла.
Најјаче заједнице са 11 и више рамова легла су постављене у 3.РВ наставка на већ раније описани класичан начин.
Одредио сам 3. родоначелнице од којих ће се ове године производити младе матице. Код њих су обележени превешани рамови са једнодневним леглом. До празника ће све заједнице бити сирупане са по 0,5 литара сирупа . Наредне суботе преглед свих горњих наставака и изједначавање друштава.
Ако багрем ове године изда ројеви сигурно неће.